Pasifloros – vis labiau populiarėjantis, labai maistingas atogrąžų vaisius. Nepaisant to, jog pasiflorų vaisiai yra visai nedidelio dydžio, juose gausu antioksidantų, skaidulų, vitaminų ir kitų augalinių junginių, kurie gali būti naudingi jūsų sveikatai. Dėl šių savybių pasiflorų arbata vis labiau populiarėja. Tad, jeigu norite ir jūs paįvairinti kasdienybę, pabadykite pasigaminti šios maistingos ir egzotiškos pasiflorų arbatos. O apie naudą, bei kaip tą arbatą pasiruošti, skaitykite toliau šiame straipsnyje.
Kas yra pasiflora
Pasiflora priklauso pasiflorinių (Passifloraceae) šeimos augalų genčiai. Žinoma apie 520 šio augalo rūšių. Pasiflora labiausiai paplitusi atogrąžų srityse. Nors didžiausią rūšių įvairovę galima rasti Azijos ir Amerikos atogrąžose, pasifloros auga ir Europoje bei Australijoje.
Tai – daugiametė vijoklinė žolė, liana, retais atvejais gali būti krūmas arba medis. Jos vaisiai turi kietą išorinę žievelę ir sultingą, minkštą, sėklų pripildytą vidurį.
Pasiflorų nauda
Pasifloros vaisiai ir jų arbata yra maistinių medžiagų, ypač skaidulų, vitamino C ir provitamino A, šaltinis. Juose taip pat gausu naudingų augalinių junginių, įskaitant karotinoidus ir polifenolius. Vieno mokslinio tyrimo metu nustatyta, kad pasiflora turi daugiau polifenolių nei daugelis kitų tropinių vaisių, įskaitant bananus, ličius, mangus, papajas ir ananasus.
Be to, pasiflora turi ir šiek tiek geležies. Žmogaus organizmas, paprastai, nelabai gerai įsisavina geležį iš augalų. Tačiau pasifloroje esančios geležies sudėtyje yra daug vitamino C, kuris pagerina geležies įsisavinimą.
Antioksidantai pasiflorose
Kaip, jau tikriausiai žinote, antioksidantai apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, kurie yra nestabilios molekulės, galinčios pažeisti ląsteles. Pasiflorose yra labai daug antioksidantų. Ypatingai daug vitamino C, beta karotino ir polifenolių.
Polifenoliai – tai augaliniai junginiai. Jie pasižymi įvairiu antioksidaciniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad jie gali sumažinti lėtinio uždegimo ir širdies ligų, riziką.
Beta karotinas taip pat yra labai svarbus antioksidantas. Organizmas jį paverčia vitaminu A, kuris yra būtinas geram regėjimui išsaugoti. Pasak mokslininkų atliktų tyrimų, mityba, kurioje gausu augalinės kilmės beta karoteno, yra susijusi su mažesne kai kurių vėžio rūšių, įskaitant prostatos, storosios žarnos, skrandžio bei krūties vėžio, rizika.
Pasifloros – maistinių skaidulų šaltinis
Viename pasifloros vaisiuje yra apie 2 g skaidulinių medžiagų. Tai tikrai gana daug tokiam mažam vaisiui. Skaidulinės medžiagos ypatingai svarbios žarnyno sveikatai palaikyti ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
Atliktų tyrimu rezultatai parodė, kad tirpios skaidulos padeda sulėtinti maisto virškinimą, todėl galima išvengti cukraus kiekio kraujyje šuolių.
Pasifloros vaisių žievelės gali sumažinti uždegimą
Dėl didelio antioksidantų kiekio pasiflorų vaisių žievelėse, jos gali turėti stiprų priešuždegiminį poveikį. Buvo ištirtas violetinių pasiflorų žievelių papildo poveikis astmos simptomams per keturias savaites. Papildą vartojusiems žmonėms sumažėjo švokštimas, kosulys ir dusulys.
Kitame mokslininkų atliktame tyrime su žmonėmis, sergančiais kelio sąnario osteoartritu, violetinių pasiflorų žievelių ekstraktą vartojantys nurodė mažesnį sąnarių skausmą ir sustingimą nei tie, kurie tokio ekstrakto nevartojo.
Pasiflorų arbata su apelsinais ir mėtomis
Karštas apelsinų ir pasiflorų gėrimas – puikus būdas nustebinti visą šeimą arba užklydusius svečius. Ši arbata visiškai nepanaši į jokią kitą arbatą. Ji – ne tik gražus, kvapnus, bet ir egzotiškas skanėstas.
Jums reikės:
- 1 pasifloros
- pusės apelsino
- žiupsnelio džiovintų arba šakelės žalių mėtų
- 500 ml vandens
- virdulio, arbatai užplikyti
Paruošimas:
- Į virdulį sudėkite mėtas. Jeigu naudojate žalias mėtas, prieš tai jas gerai nuplaukite.
- Apelsiną gerai nuplaukite, nes jis bus naudojamas su žievele. Pusę apelsino supjaustykite plonais griežinėliais ir sudėkite į virdulį, šalia mėtų.
- Nuplaukite pasiflorą, perpjaukite per pusę, šaukštu išskobkite minkštimą ir taip pat sudėkite jį į virdulį.
- Viską užpilkite karštu, virintu vandeniu ir uždenkite.
- Leiskite gėrimui pastovėti 5 minutes, nukoškite ir galite mėgautis.
Pasiflorų arbata su mangais
Kai norisi ko nors ypač ryškaus, šilto ir vaisinio, mangų ir pasiflorų arbata praskaidrins vakarą ir suteiks jaukumo tiek žiūrint mėgstamą serialą, tiek skaitant knygą, o gal net suteiks žavesio pasisėdėjimui su draugais. Ši arbata tikrai patiks ir suaugusiesiems, ir vaikams. Ją galite gerti tiek karštą tiek šaltą.
Jums reikės:
Paruošimas:
- Mangų minkštimą atskirkite nuo kaulo ir nulupkite odelę. 3/4 mango sutrinkite trintuvu iki vientisos tyrės, o likusią dalį supjaustykite griežinėliais.
- Apelsiną gerai nuplaukite. Iš pusės apelsino išspauskite sultis, kitą pusę kartu su odele plonai supjaustykite.
- Iš pasifloros išskobkite minkštimą.
- Sudėkite visus ingredientus į arbatinuko dugną: mangų tyrę ir skilteles, sultis ir apelsinų skilteles, rozmarino šakelę, pasiflorų minkštimą ir sirupą.
- Viską užpilkite karštu virintu vandeniu.
- Palikite pritraukti bent 5-10 minučių ir galite mėgautis.
Jeigu norite, galite įpilti šiek tiek juodosios arbatos arba žaliosios arbatos.
Pasiflorų arbata su imbieru, avietėmis ir mangais
Tai puiki, sušildanti pasiflorų arbata. Imbieras ir avietės puikiai padės jaučiant peršalimo simptomus, o pasiflora ir mangai suteiks šiai arbatai egzotiško skonio ir aromato. Būtinai gerkite ją šiltą.
6 porcijoms jums reikės:
- 1 cm imbiero šaknies
- 4 arbatinių šaukštelių džiovintų aviečių arba 4 pakelių aviečių arbatos
- didesnės skardinės mango sirupe ( apie 425 g)
- 6 pasiflorų vaisių
- 1500 ml vandens
Paruošimas:
- Gerai nuplaukite ir nulupkite imbierą. Supjaustykite jį smulkiomis riekelėmis ir sudėkite į arbatinuką.
- Avietes taip pat sudėkite į arbatinuką ir užpilkite karštu verdančiu vandeniu. Palikite arbatą 10 minučių, kad pritrauktų ir nukoškite.
- Tuo tarpu, trintuvu susmulkinkite mango gabalėlius.
- Iš pasifloros išskobkite minkštimą.
- Supilkite arbatą į puodelius, sudėkite trintus mangus ir pasifloros vaisiaus minkštimą.
- Viską išmaišykite ir patiekite.
Galimas pasiflorų vaisių šalutinis poveikis
Dauguma žmonių gali vartoti pasiflorų vaisius, tačiau, nors ir nedaugeliui, bet alergijos rizika yra.
Pasak mokslininkų, didžiausią riziką patirti pasiflorų alergiją turi asmenys, alergiški lateksui. Taip yra todėl, kad kai kurių augalinių baltymų, esančių šiuose vaisiuose, struktūra panaši į latekso baltymų struktūrą, kuri kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginę reakciją.
Taip pat, nepaisant galimos naudos, violetinių pasiflorų odelėje gali būti cheminių medžiagų, vadinamų cianogeniniais glikozidais. Šie gali susijungti su fermentais ir tapti nuodingi. Todėl kieta išorinė vaisiaus odelė paprastai yra nevalgoma, išskyrus tuos atvejus kai, ją specialiai apdorojus, gaminami papildai ar ekstraktai.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/passion-fruit
Tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27374527/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2507689/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25616409/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25272572/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12010859/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14973107/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23221879/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15926145/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19083404/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26728196/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9188921/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12542994/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.