Skip to content

Rozmarinų arbata mažina cukraus kiekį kraujyje, tad puikiai tiks diabetu sergantiems

Rozmarinų arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Rozmariną, ko gero, pažįstame visi. Žinome, kad tai šiltų kraštų prieskoninis augalas, labiausiai susijęs su Viduržemio jūros virtuve ir naudojamas kulinarijoje. O ar kada pagalvojote, kad iš rozmarino šakelės galima pasiruošti kvapnios arbatos puodelį? Iš tiesų rozmarinų arbata netgi rekomenduotina – ji turi ne vieną teigiamą savybę mūsų organizmui.

Rozmarino gydomosios savybės

Rozmarinas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Tai lemia šiame augale esantys cheminiai junginiai – flavonoidai, terpenai, fenolio rūgštis ir kt., kurie yra stiprūs antioksidantai. Būtent dėl to rozmarinas turi teigiamą poveikį visam organizmui, stiprina imunitetą, kovoja su laisvaisiais radikalais, turi priešuždegiminių, antimikrobinių savybių.

Be naudos bendrai organizmo sveikatai, rozmarinas gali būti veiksminga priemonė ir konkrečių negalavimų gydymui. Iš rozmarinų gaminamas rozmarinų aliejus bei rozmarinų eterinis aliejus.

Rozmarino gydomosios savybės

Rozmarinų arbatos nauda sveikatai

Geriant rozmarinų arbatą galima sustiprinti imunitetą, pagerinti virškinimą, stimuliuoti smegenų veiklą, kontroliuoti streso bei nerimo simptomus, sumažinti galvos skausmą. Ši arbata gali būti kaip viena iš priemonių gydant tam tikras organizmo būkles bei ligas.

  • Tyrimai parodė, kad rozmarinų arbatoje esantys junginiai gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir padidinti gliukozės įsisavinimą. Tai svarbu diabetu sergantiems žmonėms, sekantiems cukraus kiekį kraujyje.
  • Rozmarinų arbata veikia kaip natūralus diuretikas. Tai gali padėti toksinų iš organizmo išvalymui, esant skysčių organizme susilaikymui.
  • Rozmarinų arbata gali pagerinti kepenų funkciją ir sumažinti galvos skausmą, sąlygotą nesaikingo riebaus maisto vartojimo.
  • Rozmarinų arbatą rekomenduojama vartoti po operacijų. Rozmarinas turi antitrombocitinį poveikį, gali pagerinti kraujotaką ir užkirsti kelią krešulių susidarymui.
  • Rozmarinų arbatoje esantys junginiai gali padėti sumažinti tokių ligų kaip katarakta ir su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija, progresavimą ir sunkumą.
  • Rozmarinų arbata padeda išvengti neigiamų smegenų senėjimo padarinių, netgi tokių kaip Alzheimerio liga.
  • Rozmarinų arbata gali pagerinti nuotaiką ir pagerinti atmintį.
Rozmarinų arbatos ruošimas ir vartojimas

Rozmarinų arbatos ruošimas ir vartojimas

Arbatą galima ruošti tiek iš šviežių, namuose užaugintų rozmarinų, tiek iš džiovintų rozmarinų. Tačiau šviežiuose rozmarinuose slypi didesnis gydomasis potencialias, nes juose yra didesnė eterinių aliejų koncentracija. Taip pat reiktų prisiminti, kad šviežias rozmarinas yra švelnesnio skonio nei džiovintas. Taigi – siekiant geriausio arbatos efekto bei skonio geriau arbatai naudoti šviežią rozmariną.

Rozmarinų arbatai paruošti tereikia dviejų ingredientų –  vandens ir rozmarino. O arbatos ruošimo procesas apima 4 pagrindinius žingsnius:

  1. Užvirinkite maždaug 300 ml vandens.
  2. Į arbatos ruošimo indą sudėkite 1 arbatinį šaukštelį rozmarino lapelių ir užpilkite juos vandeniu.
  3. Mirkykite 5–10 minučių, priklausomai nuo to, kokios koncentracijos arbatos pageidaujate.
  4. Arbatą perkoškite ir supilkite į puodelį. Jei norite, galite pasaldinti medumi ar agavų sirupu.

Rozmarinų arbatą galima gerti iškart po pietų ar vakarienės, nes ji padeda virškinti, mažina rūgštingumą ir dujų kaupimąsi.

Jei rozmarinų arbata tapo viena iš jūsų mėgstamiausių ir be jos neįsivaizduojate savo dienos, atminkite, kad po 3 mėnesių vartojimo būtina daryti 1 mėnesio pertrauką.

Rozmarinų arbata mėgsta improvizacijas

Visai kaip kulinariniuose deriniuose, rozmarinas arbatoje taip pat mėgsta kitų skonių draugiją. Ruošdami rozmarinų arbatą galite drąsiai eksperimentuoti su įvairiais ingredientais ir kurti pačius netikėčiausius skonių derinius. Sugadinti šią arbatą yra nedaug galimybių.

  • Ruoškite rozmarinų arbatą su pienu (įprastu ar augaliniu) ir mėgaukitės kreminės konsistencijos gėrimu.
  • Įdėkite į arbatą cinamono lazdelę – ypač malonu, kai už lango dargana.
  • Kartu su rozmarinu naudokite čiobrelių šakelę – tai sustiprins arbatos gydomąsias galias.
  • Į rozmarinų arbatos puodelį įdėkite tarkuoto imbiero – tai ne tik sušildys, bet ir sustiprins organizmą.

Pagalvokite, ką mėgstate arba ką norėtumėte išbandyti Jūs ir tęskite šį sąrašą…

Rozmarinų arbata su imbieru

Rozmarinų arbatos kokteilis

Ingredientai:

  • 1–2 arbatiniai šaukšteliai rozmarinų lapelių,
  • 1 nedidelis gabalėlis tarkuoto šviežio imbiero,
  • 10 vynuogių be odelės ir kauliukų,
  • 200 ml vandens.

Gaminimo eiga:

Į arbatos ruošimo indą sudėkite rozmariną ir imbierą. Užpilkite virintu, 95 °C vandeniu, uždenkite ir palaikykite 10 minučių. Praėjus šiam laikui paruoštą arbatą perkoškite.

Į elektrinį maišymo indą sudėkite vynuoges, užpilkite arbata ir suplakite. Kokteilis paruoštas, skanaus!

Rozmarinų arbata su uogomis

Vaisiais ir uogomis pastiprinta rozmarinų arbata

Šią rozmarinų arbatos variaciją galima ruošti atsižvelgiant į pageidaujamą skonį arba poveikį. Arbatos pagrindą sudaro rozmarinas, medus ir citrina. Arbata ruošiama įprastu būdu – užplikant ir mirkant žoleles. Arbata saldinama medumi ir gardinama citrinos griežinėliu.

Vaisiai ir uogos šiai arbatai pasirenkami pagal norą ir poreikį. Štai keletas idėjų:

  • Granatai – magnio šaltinis.
  • Šaldytos arba šviežios uogos (mėlynės, avietės, gervuogės ir t. t.) – turi daug skaidulų ir suteikia natūralaus saldumo.
  • Citrusiniai vaisiai (supjaustyti) (apelsinas, greipfrutas) – vitamino C šaltinis.

Pasirinktus priedus kartu su rozmarinu dėkite į arbatos ruošimo indą, užplikykite arbatą, palaukite 10–15 minučių, perkoškite ir gerkite.

Rozmarinų arbata

Rozmarinų eterinis aliejus – plaukų stiprinimui  

Rozmarinų eterinį aliejų galima vadinti pirmąja pagalba nuo plaukų slinkimo. Šis eterinio aliejaus poveikis ir efektyvumas yra patvirtintas tyrimais.

Rozmarinų eterinis aliejus padeda suvaldyti plaukų slinkimą sergant androgenine alopecija (plikimu).

Atlikus tyrimą su šia liga sergančiai žmonėmis nustatyta, kad septynis mėnesius kasdien į galvos odą įtrinant rozmarinų eterinio aliejaus mišinį, plaukų būklė žymiai pagerėjo lyginant su tais, kurie naudojo simondsijų ir vynuogių kauliukų aliejų. 

Kitame tyrime dalyvavę plinkantys vyrai šešis mėnesius du kartus per dieną į galvos odą įmasažuodavo rozmarino eterinio aliejaus mišinį. Buvo pastebėta, kad jų plaukų apimtis padidėjo lygiai taip pat, kaip ir tiems, kurie vartojo įprastą plaukų augimą skatinančią priemonę.

Be to, buvo pastebėta, kad lyginant su kitais preparatais nuo androgeninės alopecijos, rozmarinų aliejus rečiau sukelia šalutinį poveikį, tokį kaip galvos odos niežėjimą. 

Rozmarinų eterinis aliejus

Kitos rozmarinų eterinio aliejaus panaudojimo galimybės

Rozmarinų eterinis aliejus skirtas tik išoriniam vartojimui. Jis labai koncentruotas, todėl pakanka naudoti tik kelis lašelius. Arba naudoti skiestą produktą, arba eterinių aliejų mišinį. Eterinio aliejaus negalima gerti.

Saugiai vartojamas produktas gali būti naudingas įvairiems gyvenimo atvejams:

  • Šąlančias galūnes, ypač turint Reino sindromą (kai dėl kapiliarų spazmų sutrinka kraujo nutekėjimas į galūnes) masažuokite rozmarinų eteriniu aliejumi. Tai padės jas sušildyti.
  • Peršalus, esant nerimui, galvos skausmui, blogai nuotaikai – pasidarykite rozmarinų aliejaus inhaliaciją. Galite tiesiog įkvėpti šio aliejaus kvapo, arba naudoti specialų difuzorių.
  • Rozmarinų eterinis aliejus taip pat gali pasitarnauti kaip natūralus repelentas, atbaidantis kraują siurbiančius vabzdžius (erkes, uodus).
Rozmarinų arbatos šalutinis poveikis

Tam tikrais atvejais su rozmarinų arbata reikia būti atsargiems

Prieš vartodami rozmarinų arbatą būtinai pasikonsultuokite su gydytoju šiais atvejais:

  • Jei geriate vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo. Rozmarinas gali turėti panašų poveikį ir sąveikoje su vaistais sukelti organizmui pavojingą būklę.
  • Jei sergate ar sirgote kepenų ligomis arba Jūsų kepenys yra pažeistos. Rozmarinas gali paskatinti bilirubino išsiskyrimą, galintį pabloginti ligos eigą.
  • Jei vartojate diuretikus. Rozmarinas taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą ir sąveikoje su vaistais gali įtakoti pernelyg didelį skysčių netekimą ir sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą.  
  • Jei sergate epilepsija. Rozmarinų preparatai (arbata, eterinis aliejus ir kt.) gali sukelti traukulius.
  • Rozmarinų arbatos neturėtų gerti nėščios ir krūtimi maitinančios moterys bei vaikai iki 5 metų amžiaus.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/rosemary-oil-benefits#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.tuasaude.com/en/benefits-of-rosemary-tea/
https://goodfoodbaddie.com/rosemary-tea-recipe/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4227022/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430900/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3700080/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: