Skip to content

Debesylų arbata – mikrobų išvarymui iš jūsų organizmo

Debesylo arbata - kvėpavimo takams.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Žmonės nuo seno liaudies medicinoje vartoja debesylo šaknį gleivėms skystinti, kosuliui slopinti, prakaitavimui skatinti, vėmimui lengvinti ir bakterijoms naikinti. Šiems negalavimams gydyti paprastai ruošiama debesylų arbata. Kuo ji tokia ypatinga? Šio augalo eterinio aliejaus komponentas alantolaktonas veikia antihelmintiškai. Kad debesylas gali padėti nuo daugelio negalavimų patvirtina ir moksliniai tyrimai.

Debesylas (Inula) – astrinių (Asteraceae) šeimos daugiamečių žolių genties atstovas. Pasaulyje žinoma apie 150 šio augalo rūšių. Debesylai daugiausiai paplitę Azijoje, Afrikoje ir Europoje. Debesylų lapai ištisiniai, žiedai geltoni, susitelkę į graižus. Mūsų šalyje auga pakrantinis debesylas (Inula britannica), gluosnialapis debesylas (Inula salicina) ir didysis debesylas (Inula helenium). Debesylų šakniastiebis storas ir trumpas. Šakniastiebyje ir šaknyse yra eterinio aliejaus, alkaloidų, karčiųjų medžiagų, gleivių ir saponinų.

Visos debesylų rūšys naudojamos gydymo tikslais. Šie augalai taip pat auginami ir kaip dekoratyviniai.

Debesylo nauda sveikatai

Atlikti tyrimai rodo, kad debesylo ekstraktai turi gydomąjį potencialą, kuris galėtų būti taikomas keliose srityse. Taip ir debesylo arbata, vartojama namuose, gali padėti palengvinti kai kurių negalavimų simptomus.

Debesylo nauda sveikatai

Pasižymi priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu

Debesylo šaknyse yra priešuždegiminių savybių turinčių veikliųjų junginių, kurie gali padėti gydyti su uždegimu susijusias kvėpavimo takų ligas. Vienoje, daugiau kaip 120 tyrimų apžvalgoje teigiama, kad debesylas pasižymi antioksidaciniu poveikiu, kuris gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir uždegiminėmis ligomis. Taip pat tokiomis ligomis kaip vėžys, sutrikusi smegenų funkcija ir diabetas. Šis antioksidacinis poveikis atsiranda dėl junginio alantolaktono, kurio yra Inula genties augaluose, įskaitant debesylą.

Turi priešvėžinių savybių

Viename moksliniame tyrime buvo išnagrinėti turimi duomenys apie 16 Inula genties augalų rūšių, įskaitant debesylo, tradicinį vartojimą. Viena iš ligų, kuriai buvo skirtas dėmesys, buvo vėžys. Mokslininkai dar turi atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis. Tačiau tyrimo autoriai pažymėjo, kad preliminarūs rezultatai rodo, jog Inula genties augaluose esantys junginiai gali pasižymėti priešvėžiniu poveikiu.

Be to, mėgintuvėliuose atliktais tyrimais nustatyta, kad debesylo ekstraktas gali būti toksiškas tam tikroms vėžinėms ląstelėms ir gali turėti reikšmingą priešvėžinį poveikį. Toks poveikis buvo pastebėtas atliekant smegenų vėžio tyrimus. Be to, kito tyrimo metu nustatyta, kad iš debesylo išskirtas junginys izoalantolaktonas pasižymėjo galimu priešvėžiniu poveikiu kasos vėžio atveju.

Kitame tyrime buvo nagrinėjamas kito debesylo išskirto junginio poveikis leukemijos ląstelėms. Autoriai pastebėjo, kad jis gali netgi skatinti vėžinių ląstelių žūtį. Pasak mokslininkų, debesylo ekstraktai taip pat veikia krūties vėžio ląsteles.

Mėgintuvėliuose atlikto tyrimo metu nustatyta, kad seskviterpenų laktonai pasižymi perspektyviu priešvėžiniu poveikiu krūties navikams. Jie slopina tam tikrus vėžinių ląstelių aktyvacijos kelius.

Debesylas padeda pagerinti kvėpavimo takų sistemos veiklą

Padeda pagerinti kvėpavimo takų sistemos veiklą

Debesylo šaknis nuo seno naudojama kosuliui ir kvėpavimo takų ligoms, tokioms kaip pavyzdžiui, rinitui, bronchitui ir gerklės infekcijoms gydyti. Taip pat debesylas gali atkurti plaučių audinį. Mėgintuvėlyje atliktame tyrime nustatyta, kad iš debesylo išskirtas alantolaktonas slopino kvėpavimo takų uždegimą, atsiradusį dėl cigarečių dūmų poveikio, ir padėjo atverti kvėpavimo takus. Autoriai netgi pasiūlė alantolaktoną kaip galimą lėtinės obstrukcinės plaučių ligos gydymo būdą.

Be to, atlikti tyrimai atskleidė, kad debesylas gali sulėtinti baltųjų kraujo kūnelių aktyvumą ir sumažinti uždegimą sergant kvėpavimo takų ligomis. Vieno tyrimo metu vaikams, kurie sirgo ūmiu kosuliu, 8 dienas buvo duodama debesylo turinčio, kosulį slopinančio, preparato. Tyrėjai nustatė, kad jis buvo saugus ir sumažino kosulio stiprumą bei trukmę.

Veikia antimikrobiškai

Mokslininkai taip pat tyrė debesylo šaknų ekstraktus dėl jų galimo antibakterinio ir priešgrybelinio aktyvumo. Tyrimų metu nustatyta, kad debesylo ekstrakte esantys junginiai buvo aktyvūs prieš stafilokoko bakterijas. Šių tyrimų autoriai netgi pasiūlė toliau tirti jo panaudojimą antibiotikams atsparių infekcinių ligų atvejais. Atlikus kitus tyrimus taip pat pastebėta, kad debesylo šaknis veiksmingai veikia stafilokokus, greitai pažeisdama bakterijų ląstelių membraną ir sukeldama jų žūtį. Kitais laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad debesylo ekstraktai gali kovoti su Mycobacterium tuberculosis bakterijomis, sukeliančiomis tuberkuliozę. Jie taip pat gali slopinti Candida grybelį.

Debesylų rinkimas

Vaistinė debesylų žaliava ruošiama rudenį, iki šalčių. Tačiau tai galima daryti ir ankstyvą pavasarį, pasirodžius pirmiesiems lapams. Augalų šakniastiebiai su šaknimis iškasami ir nuvalomi (nelupami!). Po to nuplaunami tekančiu vandeniu, sausai nušluostomi ir supjaustomi 10–15 cm ilgio gabaliukais. Paruošta debesylo žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje. Temperatūra turėtų būti  30–35 °C, kad neišgaruotų eterinis aliejus. Tinkamai paruošta ir išdžiovinta vaistinė žaliava yra stipraus kvapo, deginančio ir kartoko skonio.

Neturint galimybės rinkti ir džiovinti debesylų, jų galima įsigyti vaistinėje: džiovintų debesylo šaknų miltelių, skyso ekstrakto ar arbatos. Taip pat galite įsigyti džiovintų, supjaustytų šaknies gabalėlių, kuriuos galite patys susimalti.

Kaip pasigaminti debesylų arbatą namuose

Kaip pasigaminti debesylų arbatą namuose

Debesylo šaknų arbata

Ši arbata skystina sekretą ir palengvina atsikosėjimą.

Jums reikės:

  • puodelio arbatos paruošimui;
  • 1 l verdančio vandens;
  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų debesylų šaknų.

Užplikykite debesylų šaknis verdančiu vandeniu ir palaikykite 15 min. Gerkite po stiklinę 2-3 kartus per dieną, šiltą, pagardintą medumi ar kitu mėgstamu saldikliu.

Raminanti debesylų arbata

Šis debesylų arbata be raminančio poveikio gali padėti atstatyti organizmą po didelių stresų ar ligos.

Jums reikės:

  • karščiui atsparaus indo;
  • 1 valgomojo šaukšto džiovintų, smulkintų debesylo šaknų;
  • 300 ml verdančio vandens.

Šaknis užpilkite verdančiu vandeniu. Uždėkite ant viryklės ir pavirkite 20 minučių. Nuimkite nuo ugnies ir palikite uždengtą arbatą 4 valandoms pritraukti. Nukoškite. Gerkite 2-3 kartus per dieną po 1/3 puodelio prieš valgį.

Debesylo šaknų nuoviras

Šis nuoviras lengvina atsikosėjimą ir gerina skrandžio darbą.

Jums reikės:

  • karščiui atsparaus indo;
  • 2 valgomojo šaukšto susmulkintų debesylo šaknų;
  • 400 ml vandens.

Debesylo šaknis užpilkite vandeniu ir uždėkite virti. Užvirusį nuovirą dar pavirkite 10-15 minučių. Po to 4 val. palaikykite uždengtą ir nukoškite. Vartokite šiltą, po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.

Debesylas kosmetologijoje

Debesylas kosmetologijoje. Debesylas plaukams, veido odai.

Debesylo užpilas plaukų skalavimui

Debesylas dedamas į šampūnus. Jis gerina plaukų struktūrą ir užkerta kelią plaukų lūžinėjimui. Galima pasigaminti užpilo ir juo skalauti švarius plaukus.

Jums reikės:

  • termoso;
  • 2 valgomųjų šaukštų susmulkintos debesylo šaknies;
  • 200 ml verdančio vandens.

Debesylo šaknis užplikykite verdančiu vandeniu į termosą. Užpilą 1-2 val. palaikykite ir naudokite plaukams skalauti po plovimo.

Užpilą taip pat galima įpilti į plaukų balzamą. Ištepus plaukus palaikykite 10-15 min., po to išskalaukite po tekančiu vandeniu. Debesylo naudojimas du kartus per savaitę pagerins plaukų struktūrą ir paskatins jų augimą.

Veido kaukė su debesylu

Lygiomis dalimis sumaišykite debesylo šaknies miltelius ir natūralų medų bei užtepkite ant veido ir dekoltė srities. Palaikykite 30 min. ir nuplaukite kaukę šiltu tekančiu vandeniu. Po to dar kartą nusiprauskite šaltu vandeniu.

Debesylų šalutinis poveikis

Debesylo šaknis, vartojant nedidelėmis dozėmis, laikoma iš esmės saugia daugumai sveikų žmonių. Tačiau yra tam tikrų nuogąstavimų, patvirtintų moksliniais tyrimais, kad Inula genties vaistažolės gali trikdyti kraujospūdžio ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimą. Tai gali būti problema diabetu sergantiems žmonėms ir tiems, kurie vartoja kraujospūdį mažinančius vaistus.

Kai kuriuose neoficialiuose šaltiniuose teigiama, kad dėl galimos sąveikos su vaistais, žmonės neturėtų vartoti debesylo arbatos ar kitų debesylo produktų:

  • sergant inkstų ligomis;
  • turint širdies veiklos sutrikimų;
  • esant per dideliam kraujo klampumui;
  • sergant žarnyno ligomis, kurias lydi lėtinis vidurių užkietėjimas;
  • nėštumo metu;
  • netoleruojant augalo sudedamųjų dalių;
  • sergant sunkiomis širdies ligomis;
  • sergant inkstų ligomis;
  • sergant gastritu, kai yra mažas rūgštingumas.

Atsargiai debesylo šaknies arbatą ar kitus preparatus, kuriuose yra debebsylo, reikėtų vartoti nėščiosioms, maitinančioms bei vaikams. Prieš vartojant debesylą rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju.

Tyrimų šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24754913/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31644941/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31064136/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16912983/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29893335/
https://www.spandidos-publications.com/mmr/17/4/5440
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30753990/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30251272/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29214600/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32321531/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20095126/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16787724/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18154553/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui