Skip to content

Sukatžolė – širdžių gydytoja ir patikima nerimo ramintoja

Sukatžolė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gudobelė ir valerijonas yra visiems puikiai pažįstami širdies lašų ingredientai. Tačiau ar teko girdėti, kad ne mažesnį vaidmenį šioje mikstūroje atlieka ir sukatžolė? Ji niekuo nenusileidžia savo raminančiomis bei širdies veiklą gerinančiomis savybėmis. Be to, turi ir dar daugiau mažai kam žinomų privalumų. Sužinokite kaip sukatžolės arbata gali palengvinti neramias dienas ir prisidėti prie geresnės kasdienės savijautos.

Stevija

Ne katinų, o avinų žolė

Jei namuose auginate murkiančius keturkojus, ko gero ne tik girdėjote, bet jau ir išbandėte katžolę. Tačiau daugelio nuostabai, sukatžolė neturi nieko bendro su katinų pamėgta žole. Šio augalo pavadinimas kildinamas iš lietuviško žodžio „sukata“, reiškiančio didelį vargą ar širdies sunkumą. Sutapimas ar ne, bet sukata yra ir veterinarinis terminas, kuriuo apibūdinama avinų liga, kuomet dėl užsiveisusių parazitų kepenyse, jie nerimastingai sukasi ratais.

Taigi, jau pavadinimas mums sufleruoja, jog sukatžolė gali numalšinti net didžiausius nerimus ir nevaldomus širdies šokius. Tą patvirtina ir lotyniškas pavadinimas Leonurus cardiaca, kurį galima būtų laisvai išversti kaip „tikrąjį širdies augalą“. O ir sutikti jį lietuviškose pievose bei darželiuose visai nesunku, nes tai gana paplitęs augalas, kurio daugelis, deja, dar neatpažįsta. Tačiau sužinoję apie visas sukatžolės savybes, garantuotai paieškosite jo močiutės darželyje, o neradę – pašniukštinėsite artimiausioje vaistinėje.

Kaip atpažinti sukatžolę?

Paprastoji sukatžolė natūraliai paplitusi daugelyje Europos ir Azijos regionų, neretai sutinkama ir Lietuvoje. Dairykitės jos ne pievų platybėse, bet netoli namų: patvorėse, pakampėse ir sunkiai įbrendamuose šabakštynuose. Tai yra daugiametis augalas, nesunkiai atpažįstamas pagal ilgą sumedėjusį stiebą, siekiantį net iki 1,5 metro aukščio. Mūsų proseneliai sukatžolę naudojo pluoštui gaminti, o augalo nuovirą, dar ir dažymui panaudodavo. Pasiteiraukite močiučių – galbūt jos turės naudingų patarimų.

Sukatžolė žydi birželio–rugsėjo mėnesiais, o augaliuką lengvai atpažinsite pagal smulkiais, švelniai rožiniais žiedais nusėtą pailgą žiedyną. Lapai švelniai „plaukuoti“, minkšti ir skiautėti. Būkite atsargūs – lapų pažastyse susitelkę menturiai su laiku sukietėja ir gali šiek tiek „pasikandžioti“.

Sukatžolės nauda širdies, kraujagyslių bei virškinimo sistemai

Sukatžolės arbata arba tinktūra yra pirmoji pagalba pakilus spaudimui bei šoktelėjus širdies plakimo dažniui. Vieno tyrimo metu, 50 žmonių su padidėjusiu spaudimu 28 dienas vartojo sukatžolės papildus ir pajuto ženklų pagerėjimą. Tad jei norite imtis natūralios profilaktinės arba papildomos priemonės širdies veiklai pagerinti, sukatžolė gali būt puikus pasirinkimas.

Anksčiau minėtos sukatžolėje esančios medžiagos skatina virškinimą ir žarnyno peristaltiką. Be to, sukatžolė ir jos preparatai naudingi jei valgote daug baltyminio maisto, ypatingai ankštinių augalų. Ji padės išvengti galimo sunkumo ir pilvo pūtimo.

Sukatžolė – nerimo ramintoja

Specialistų teigimu, sukatžolėje esantys flavonoidai ir terpenai veikia raminančiai, tačiau neslopina bei nesukelia mieguistumo. Geriausiam efektui pasiekti, patariama sukatžolę kombinuoti su valerijonu – jis duoda greitą, tačiau trumpalaikį efektą, tuo metu kai sukatžolės poveikis bus stabilesnis bei ilgalaikis.

Sukatžolė moterims

Ši žolė pagelbės esant „Moteriškoms“ problemoms. Jau senovės graikai sukatžolę naudojo pogimdyvinei depresijai ir menstruacinio ciklo sutrikimams malšinti. Šiandien, esama svarių įrodymų, jog sukatžolė gali padėti ir ištikus menopauzės simptomams, pavyzdžiui numalšinti karščio bangas arba nuotaikų svyravimus.

Sukatžolės priešuždegiminis ir antimikrobinis poveikis

Sukatžolėje esanti arachidono rūgštis mažina trombocitų agregaciją, kuri lemia uždegiminius audinių procesus. Tai ypač svarbu žmonėms kenčiantiems nuo artrito, podagros ir kitų degeneracinių procesų organizme.

Sukatžolėje esančios rauginės medžiagos, eteriniai aliejai, vitaminas C ir kitos medžiagos padeda kovoti su bakterijomis ir netgi veikia kaip itin veiksminga antiparazitinė priemonė.

Koks sukatžolės šalutinis poveikis?

Vartojant sukatžolę pagal instrukcijas, dėl šalutinių poveikių per daug nerimauti nevertėtų. Žinoma, vaistą nuo nuodo skiria tik jo kiekis, todėl verta griežtai dozuoti bet kokių vartojamų vaistažolių kiekį. Jei ketinate gerti sukatžolių arbatą, rekomenduojama neviršyti 3 gramų normos per dieną, kuri laikoma visiškai saugia.

Padauginus sukatžolės galima sulaukti vidurius laisvinančio efekto, pilvo skausmų ar net pykinimo. Jos reikėtų vengti besilaukiančioms moterims, nes ši vaistažolė atpalaiduoja gimdos raumenis. Visada verta pasitarti su gydytoju, o ypatingai jei vartojate kitus paskirtus vaistus – pastebėta, kad sukatžolės preparatai gali neigiamai sureaguoti su kraujo krešumą reguliuojančiais preparatais.

Visuomet pradėkite nuo nedidelių dozių ir stebėkite organizmo reakciją. Jei nepastebite jokių šalutinių poveikių, galite šiek tiek padidinti kiekį ir stabiliai vartoti kelias savaites, o paskui padaryti pertrauką. Sulaukę pageidaujamo efekto, jo palaikymui kursą tęskite ir toliau. Neabejojame, kad pajusite natūralią ramybę ir sveikatos galią ateinančią iš gamtos.

Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20839214/
Denham, J. Green, and S. Hawkey, “What’s in the bottle? Prescriptions formulated by medical herbalists in a clinical trial of treatment during the menopause,” Journal of Herbal Medicine, vol. 1, no. 3-4, pp. 95–101, 2011.

Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: