Tiems, kurie kambariuose augina įnoringąją kameliją, galbūt šiek tiek neįtikėtinai skambės kamelijos arbata. Tačiau tai tiesa: daugumos kamelijų rūšių lapai tinkami arbatai ruošti. Netgi ir mūsų pamėgtos bei kambariuose auginamos japoninės kamelijos (Camellia japonica). O štai iš kininio arbatmedžio (Camellia sinensis) gaunama arbata laikomąja tikrąja arbata.
Tad kviečiame pasidomėti plačiau, kaip gaminama kamelijos arbata ir kokios jos naudingosios savybės.
Kamelijos arbata ir tikroji arbata
Nors, kaip minėta aukščiau, dauguma kamelijos rūšių tinkamos arbatai ruošti, tačiau tik iš kininio arbatmedžio paruošta laikoma tikrąja arbata. Ne veltui kininis arbatmedis dar vadinamas tikruoju arbatmedžiu. Teoriškai visos arbatos, paruoštos iš kitų augalų nei tikrasis arbatmedis, turėtų būti vadinamos žolelių arbatomis, užpilais ar nuovirais.
Būtent iš šios kamelijos rūšies gali būti ruošiamos aromatingos žalioji, juodoji bei baltoji arbatos. Tiksliau arbatai gaminti naudojami šio augalo lapeliai.
Tradicinėje kinų medicinoje kininis arbatmedis žinomas ir naudojamas ilgus amžius. Jis laikomas viena iš 50 pagrindinių žolelių. Šiuolaikiniai tyrimai taip pat patvirtina kininio arbatmedžio naudą mūsų sveikatai: nuo apsaugos nuo ėduonio iki kovos su vėžinėmis ląstelėmis.
Na, o jeigu auginate japoninę kameliją, tikrai galite drąsiai išbandyti ir iš jos lapų paruoštą žaliąją, juodąją ar baltąją arbatą. Skonis skiriais nežymiai, tačiau joje yra daugiau kofeino, tad ji stipresnė ir labiau tonizuojanti. Kaip pasiruošti kamelijos arbatos iš namuose auginamos gėlės, taip pat pasidalinsime toliau.
Kamelijos arbata: baltoji, žalioji ar juodoji?
Iš tiesų visiškai nesvarbu, ar namuose auginate japoninę kameliją ar kininį arbatmedį. Tiek iš vieno, tiek iš kito augalo galite pasiruošti nuostabios, aromatingos arbatos. Ir, svarbiausia, tam neužtruksite daug laiko ir neprireiks ypatingų pastangų.
Be abejo, yra ne viena lapelių paruošimo arbatai technologija. Tačiau pagrindinė taisyklė, kad iš visai jaunučių ūglių gaminama baltoji arbata, iš kiek vyresnių – žalioji, na, o juodoji arbata gaunama iš dar senesnių ūglių.
Jeigu mėgstate baltąją arbatą, atminkite, kad kuo dažniau skinsite savo kamelijos ūglius, tuo daugiau jų priaugins.
Beje, japoninės kamelijos arbata pasižymi praktiškai tomis pačiomis savybėmis kaip ir tikrojo arbatmedžio arbata: joje taip pat yra kofeino, katechinų, antioksidantų, polifenolių, enzimų ir kitų mūsų sveikatai labai naudingų medžiagų.
Kuo kamelijos arbata gali būti naudinga?
Kamelijos arbata pasižymi praktiškai visomis tomis pačiomis naudomis kaip ir tikroji arbata:
- Dėl stiprių antioksidacinių savybių yra labai naudinga širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.
- Arbatoje esantys flavanoidai kovoja su laisvaisiais radikalais, kurie gali pažeisti ląsteles ir sukelti vėžį. Arbata ne tik saugo ląsteles nuo pakenkimo, tačiau ir mažina uždegiminius procesus jose.
- Kamelijos arbata stiprina imuninę sistemą.
- Padeda palaikyti burnos ertmės ir gleivinių sveikatą. Arbatoje esantys flavanoidai bei fluoras taip pat veiksmingai padeda užkirsti kelią ėduonio susidarymui.
- Joje taip pat kaip ir tikrojoje arbatoje labai daug katechinų – itin stiprių antiokasidantų, kurie padeda užkirsti kelią osteoporozei, mažina riziką susirgti antrojo tipo diabetu.
- Padeda suvaldyti ir mažinti stresą. Arbatoje esantys polifenoliai padeda suvaldyti streso hormoną kortizolį ir sumažinti jo kiekį organizme.
Kuri arbata sveikesnė: žalioji, baltoji ar juodoji?
Tai vienas dažniausiai arbatos mėgėjus kamuojančių klausimų. Iš tiesų vienareikšmio atsakymo nėra, nes visos arbatos gaminamos iš to paties augalo lapelių. Tad teoriškai visose išsaugomos vienodos savybės.
Vis dėlto kai kurie tyrimai rodo, kad arbatos paruošimo būdas gali turėti įtakos antioksidantų išsaugojimui. Remiantis jais, žaliojoje arbatoje išlieka daugiau antioksidantų nei kitose arbatos rūšyse. Tačiau kol kas tai labiau prielaida, kelių tyrimų išvada, o ne galutinis sprendimas. Tad mėgaukitės ta arbata, kuri jums skaniausia.
Beje, nors kamelijos arbatoje gausu katechinų, tačiau net iki 80 proc. jų lieka neįsisavinti organizmo. Kad šių svarbių antioksidantų būtų pasisavinama kuo daugiau, rekomenduojama bet kurią kamelijos lapelių arbatą pagardinti šviežiai spaustos citrinos sultimis. Idealus santykis: 50 su 50. Citrinų sultys tyrimų duomenimis padeda įsisavinti daugiausiai katechinų, po jų eina apelsinų, žaliųjų citrinų ir galiausiai greipfrutų sultys.
Kaip ruošiama kamelijos arbata?
Ar kamelijos ar tikrojo arbatmedžio arbatai ruošti naudojami jauni augalo ūgliai su 2–3 lapeliais. Kaip minėta, kuo jaunesni ūgliukai, tuo šviesesnė arbata. Tiesa, juodoji arbata gamina šiek tiek kitaip nei žalioji ar baltoji, jai reikalinga ilgesnė fermentacija.
Taigi lapelių paruošimo baltajai ir žaliajai arbatai eiga žingsnis po žingsnio:
- Visų pirma, nusprendžiate, kurios arbatos norite ir pagal tai nusiskinate jaunesnių ar vyresnių ūglių.
- Ūglius gerai perplaunate kiaurasamtyje po tekančiu vandeniu.
- Jeigu naudojate labai jaunus ūgliukus, reikia pašalinti jų baltą apvalkalą. Po to lapeliai paglamžomi, patrinami, paspaudomi rankomis, kad išsiskirtų šiek tiek sulčių.
- Lapelius paskleiskite ant audeklo ar popieriaus ir padėkite gerai vėdinamoje, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Vasarą tam idealiai tinka pavėsinga palangė.
- Vasaros metu lapeliai išdžiūsta vidutiniškai per 3 valandas. Kai išdžiūsta, būna paruošti arbatai plikyti. Galite ruošti arbatą iš karto arba lapelius laikyti sandariame inde ir naudoti vėliau.
Tuo tarpu juodajai arbatai ruošti lapeliai džiovinami tiesioginėje saulėje. Visa eiga ta pati, tiesiog saulėkaitoje jie paliekami visai dienai. Taip pat juos galima fermentuoti ne tik sausu, tačiau ir drėgnu būdu:
- Patraiškytus lapelius susukite į rutuliukus ir sudėkite į stiklainėlius. Suspauskite, kad neliktų oro tarpų.
- Stiklainėlius palikite šiltoje vietoje 3–6 valandoms. Po to lapelius ištieskite džiūti nuo saulės apsaugotoje ir gerai vėdinamoje vietoje.
- Kai išdžius, bus tinkami arbatai ruošti.
Ar kamelijos arbata tinka visiems?
Kaip ir tikrąja arbata, kamelijos arbata gali mėgautis ne visi. Joje daug kofeino, galbūt netgi daugiau nei tikrojo arbatmedžio arbatoje. Todėl kamelijos arbata nerekomenduojama:
- atsargiai ir labai saikingai ją turėtų vartoti besilaukiančios ir krūtimi maitinančios mamos;
- asmenims, turintiems aukštą kraujo spaudimą arba tiems, kuriuos kamuoja nemiga, perdėtas nervingumas;
- saikingai reikėtų vartoti žmonėms, sergantiems mažakraujyste, nes arbatoje esantys taninai mažina geležies įsisavinimą;
- nei juodosios, nei baltosios, nei žaliosios arbatos nereikėtų duoti gerti vaikams dėl jose esančio kofeino;
- kamelijos arbatos nereikėtų gerti prieš miegą, nes ji tonizuoja ir gali būti sunku užmigti.
Apskritai nerekomenduojama kamelijos arbatos išgerti daugiau nei 3–4 puodelius per dieną. Labai dideli šios arbatos kiekiai gali būti toksiški, skatinti skrandžio rūgštingumą ar sukelti kepenų pažeidimus.
Kamelijos lapeliai ne tik arbatai
Jeigu dar nenustebote, jog iš kamelijos lapelių galima ruošti arbatą. Tai dabar tikrai nustebsite – kamelijos lapai yra puiki daržovė. Tiesa, tik jauni ir švieži. Jie puikiai tinka salotoms ar troškiniams pagardinti. Šiek tiek kartoko skonio suteikia patiekalams lengvo aštrumo ir pikantiškumo. Kamelijos lapai skoniu primena rėžiukus ar cikorijas.
Beje, Pietryčių Azijoje japoninės kamelijos lapai yra visiškai įprasta daržovė.
Šaltiniai:
- https://frondswithbenefits.co.uk/2020/04/23/camellia/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10417519/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1550830706004186
- https://www.arborteas.com/health-benefits-camellia-sinensis/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.