Skip to content

Arbata vaikams: kodėl tinka ne bet kuri ir kurios laikomos saugiomis?

Arbata vaikams
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Visi suprantame ir sutinkame, kad vaikai tai nėra maži suaugę žmonės. Vaikų organizmas skiriasi nuo suaugusio gebėjimu virškinti, apdoroti, skaidyti įvairias medžiagas. Todėl ir arbata vaikams tinka ne bet kokia. Net kalbant apie, atrodytų, natūralias, sveikas ir naudingas vaistines žoleles, reikia žinoti, kurių arbata tinka vaikams, o kurių jiems vartoti negalima. Taigi ką reikia žinoti apie arbatą, tinkančią vaikams?

Juodoji ir žalioji arbata vaikams: ką svarbu žinoti?

Daugelis suaugusių mėgaujasi juodąja ar žaliąja arbata, nes tai skanu, be to, žino, jog tai sveikas pasirinkimas. Ypač jeigu arbata nesaldinta cukrumi, saldikliais ar nepridėta kitų priedų. Todėl natūralu galvoti, jog juodoji ar žalioji arbata taip pat sveikas ir nekenksmingas pasirinkimas vaikams. Deja, iš tiesų šių arbatų vaikams duoti nepatartina. Kodėl?

Tiek juodojoje, tiek žaliojoje arbatoje yra kofeino. Ypač nemažai jo yra juodojoje arbatoje. Kofeinas yra stimuliatorius ir veikia centrinę nervų sistemą. Todėl jo nepatartina duoti vaikams bent iki 12 metų amžiaus.

Negana to, kofeinas veikia kaip diuretikas, skatina dažną šlapinimąsi, dirgina šlapimo pūslę. Mažesniems vaikams gali netgi kilti bėdų dėl šlapimo sulaikymo. O visiems vaikams apskritai kofeino sąlygotas dažnas šlapinimasis gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą, paskatinti per didelį skysčių netekimą, gali pasišalinti per didelis kiekis natrio bei kalio.

Be to, tiek juodojoje, tiek žaliojoje arbatoje gausu polifenolių. Patys savaime tai yra labai svarbūs ir mums be galo naudingi antioksidantai, kurie saugo organizmo ląsteles nuo oksidacinio streso, išlaiko stiprų imunitetą ir užkerta kelią ląstelių pažeidimams. Tačiau kai kurie polifenoliai jungiasi su geležimi ir taip trukdo organizmui ją pasisavinti. Augantis, jaunas vaiko organizmas dar jautresnis geležies poreikiui ir dar lengviau jos netenka. Tai dar viena priežastis vengti vaikams duoti žaliosios ar juodosios arbatos.

Arbata vaikams

Žolelių arbata vaikams: ar visos saugios?

Kalbant apie įvairias vaistines žoleles, dažnai net nesusimąstome, ar jos tinkamos ir vaikams. Juk, atrodytų, tokie naudingi augalai negali būti žalingi vaiko organizmui? Deja, tikrai ne visos vaistažolės tinkamos arbatai vaikams ruošti. Pavyzdžiui, vaikams nerekomenduojama nei dilgėlė (iki 12 metų), nei kartusis kietis. Bergenijos arbatą vaikams galima duoti tik nuo 7 metų.

Dažnai galima įsigyti įvairių mišinių arbatai ruošti. Tad renkantis tokius mišinius vaikams, reikia atidžiai perskaityti sudedamąsias dalis. Jeigu dėl kurios nors žolelės abejojate, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Apskritai bendra taisyklė dėl žolelių mišinių būtų tokia: kuo mažiau sudedamųjų dalių, tuo sveikiau ir naudingiau vaikui. Todėl, kad vartojant iš mišinio paruoštą arbatą didėja alergijų, šalutinių poveikių tikimybė, taip pat sunkiau nuspėti, kokį poveikį turi kartu vartojamos kelios žolės.

Kokios žolelės rekomenduojamos arbatai vaikams ruošti?

Iš tiesų nėra taip jau daug vaistinių žolių, kurios laikomos saugiomis ir kurias galima duoti gerti vaikams. Tačiau net ir iš šių žolių paruoštų arbatų nerekomenduojama vaikams iki 1–2 m. Jų organizmas dar labai nebrandus, didelė alergijų ir šalutinio poveikio tikimybė. Visai mažiems vaikams bei kūdikiams geriausias papildomas gėrimas – vanduo.

Taip pat prieš ruošiant arbatą vaikams, reikėtų įvertinti, ar vaikas nėra alergiškas kuriais nors iš sudedamųjų dalių arba konkrečiai vaistažolei.

Saugiomis vaikams laikomos šios vaistažolės:

Dilgėlės arbata gali būti ruošiama paaugliams ne anksčiau nei nuo 12 m. Tai puiki arbata geležies atsargoms atstatyti. Tačiau dėl dažnų šalutinių poveikių nerekomenduojama jaunesniems vaikams.

Ramunėlių arbata vaikams

Raminanti ir miegą gerinanti arbata vaikams

Tai keleto saugių vaikams laikomų vaistažolių mišinys. Ši arbata puikiai tinka prieš miegą, ramina sudirgusią ir išvargusią po dienos nervų sistemą, atpalaiduoja, užtikrina gerą ir kokybišką nakties poilsį.

Ingredientai:

  • po ¼ a. š. melisos lapų, liepos žiedų, pasiflorų žolės ir levandų žiedų;
  • 200 ml vandens.

Paruošimas: visas žoleles užplikyti verdančiu vandeniu, palikti pritraukti 5–10 min ir nukošti.

Vartojimas: duoti gerti vaikams 20–30 min iki nakties miego. Jeigu per kartą suvartoti tokį kiekį yra sunku, galima padalinti į dvi dalis: pusę išgerti dienos eigoje, kitą pusę prieš miegą.

Raminanti arbata vaikams

Virškinimą gerinanti arbata vaikams

Ši arbata gali būti duodama vaikams, kai pučia pilvelį, sutriko virškinimas, kaupiasi dujos. Be to, ji taip pat veikia raminančiai ir atpalaiduojančiai.

Negalima duoti kūdikiams nuo pilvo diegliukų.

Ingredientai:

  • po ¼ a. š. ramunių žiedų, melisų lapų, pipirmėčių lapų;
  • ½ a. š. pankolio sėklų;
  • 200 ml vandens.

Paruošimas: vaistažolės užplikomos verdančiu vandeniu ir paliekama pritraukti 10–15 min. Nukošiama.

Vartojimas: gerti po 0,5–1 stiklinę arbatos 3 kartus per dieną 10–20 min iki valgio.

Virškinimą gerinanti arbata vaikams

Apetitą skatinanti kmynų arbata vaikams

Paprastai vaikų labai mėgstama, nes yra malonaus skonio bei kvapo. Kmynai skatina apetitą, gerina virškinimą, gelbsti sustojus skrandžiui, viduriuojant. Taip pat tai veiksminga pagalba pučiant pilvą ar kamuojant skrandžio ar žarnyno spazmams.

Ši arbata gali būti ruošiama tik iš kmynų arba lygiomis dalimis su pankolio ir / ar krapų sėklomis. Maišant su krapais, tokia arbata veiks atpalaiduojančiai, gerins miego kokybę, nuramins įtemptus nervus.

Ingredientai:

  • ½ v. š. kmynų sėklų;
  • 200 ml vandens.

Paruošimas: kmynus užpilti vandeniu ir pavirti, kol užvirs. Uždengti ir palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 stiklinę 1–2 kartus per dieną.

Kmynų arbata vaikams

Šalpusnio arbata vaikams nuo kosulio

Šalpusnis nuo seno žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Ir dabar jis naudojamas kaip natūrali priemonė kvėpavimo takų ligoms gydyti. Šalpusnio arbata skatina atsikosėjimą, todėl tinkama bronchitui, astmai, kaip pagalbinė priemonė pneumonijai gydyti ar tiesiog peršalus ir vaikui kosint.

Dėmesio! Pastaruoju metu šalpusnis kaip vaistinis augalas vertinamas prieštaringai dėl jo galimai toksinių savybių. Nors tyrimų pagrindžiančių jo toksiškumą trūksta, tačiau LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu ankstyvasis šalpusnis įtrauktas į draudžiamų papilduose naudoti augalų sąrašą. Todėl prieš gydydami vaiko kosulį šalpusnio arbata, būtinai pasikonsultuokite su gydančiu gydytoju.

Ingredientai:

  • ½ a. š. šalpusnio lapų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: šalpusnį užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti 15 min pritraukti. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

Šalpusnio arbata vaikams nuo kosulio

Arbata vaikams imunitetui stiprinti (nuo 7 m.)

Bergenijos arbata gelbsti suviduriavus, peršalus, o reguliariai vartojama stiprina vaikų imunitetą bei atsparumą įvairioms peršalimo ligoms. Tačiau svarbu! Bergenijos arbata gali būti duodama tik vyresniems nei 7 metų vaikams.

Ingredientai:

Paruošimas: bergenijos lapelius suberti į puodelį, užpilti verdančiu vandeniu ir palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.

Vartojimas: duoti mažais gurkšneliais visą dieną.

Bergenijos arbata imunitetui stiprinti

Medus, arbata ir vaikai

Pabaigai trumpas įspėjimas apie medaus vartojimą vaikams.

Daugelis mėgstame arbatas pagardinti šaukšteliu medaus. Ir nors dėl to, ar medus arbatoje išlaiko savo maistines bei vaistines savybes, galima ginčytis, tačiau faktas, jog jis daug naudingesnis nei cukrus.

Tačiau kai kalbame apie vaikus, jų arbatos medumi skaninti nerekomenduojama iki 2 metų. Kadangi mažiems vaikams didelė tikimybė susirgti botulizmu. Ši liga kūdikiams bei visai mažiems vaikams gali būti mirtina.

Šaltiniai:

  1. https://www.thepotiontree.co.nz/blog/2020/07/27/can-children-drink-herbal-teas/
  2. https://www.healthline.com/health/childrens-health/teas-for-toddlers
  3. https://www.webmd.com/children/are-there-health-benefits-of-drinking-tea-for-kids
  4. https://cvcclinic.com/herbs-for-kids/
  5. https://theherbalacademy.com/blog/choosing-safe-herbs-for-your-kids/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: