Skip to content

Dilgėlių arbata – turtingas gėrimas jūsų sveikatai

Dilgėlių arbata – turtingas gėrimas jūsų sveikatai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Dilgėlių arbata gaminama iš „piktosios“ dilgėlės su dilginančiais šereliais – tad žaliavai susirinkti prireiks apsauginių pirštinių, kad apsaugotumėte rankas. Ši arbata tikrai verta pasistengti!

Dilgėlė savo gentyje turi 45 rūšis, tačiau Lietuvoje iš jų auga tik 3: didžioji, gailioji ir kanapinė. Žinomiausia ir pati vertingiausia yra didžioji dilgėlė (lot. Urtica dioica). Tai daugiametis žolinis augalas, maždaug 60-150 cm aukščio, su dilginamaisiais plaukeliais.  Stiebas keturbriaunis, stačias, lapai širdies formos pailgi. Žiedai žali, labai neišsiskiriantys, susitelkę į šluoteles, o vaisiai kiaušinio formos maždaug 1,2-1,5 mm riešutėliai. Didžioji dilgėlė dauginasi šakniastiebiais ir sėklomis.

Kas gi toji dilgėlė?

Kadangi dilgėlė auga ne tik puvenomis ir azotinėmis medžiagomis turtingose dirvose patvoriuose, krūmuose, drėgnuose miškuose, upių pakrantėse, bet ir sodybose, daržuose, dažnai ji laikoma piktžole. Tačiau žmonės, žinantys dilgėlių vertę, tas piktžoles naudoja kaip vaistus, maistą, vitaminus, kosmetikai, dažams, bei trąšai.

  • Kaimo žmonės, auginantys įvairius naminius paukščius ar gyvulius, į pašarus įmaišo ir dilgėlių – kaip natūralių vitaminų.
  • Ilgi ir ploni dilgėlių stiebų plaušai, panašūs į šilką, tinka audinių, špagato, virvių gamybai.
  • Iš dilgėlių lapų galima pagaminti žalius dažus, o iš šaknų – geltonus dažus, kurie tinkami farmacijoje, konditerijoje, parfumerijoje.
  • Pavasarį patys pirmieji užaugę dilgėlių ūgliai yra patys turtingiausi ir tinkami naudoti maistui, pavyzdžiui, dėti į salotas netgi kaip pagrindinį komponentą, virti sriubas. Jaunų dilgėlių lapų kokybė mitybai prilyginama ankštiniams augalams. Lapuose yra riebalų, baltymų, celiuliozės, skruzdžių acto, sviesto rūgščių, tanino, urticido, glikozido, mineralinių medžiagų (geležies, natrio, kalio, silicio, sieros, chloro ir kt.), askorbino rūgšties, vitaminų K, B, karotino, chlorofilo. Prieš naudojant dilgėles maistui jas nuplikykite, kad jos nedilgintų.

Yra ir daugiau naudingųjų piktžolių, kurių neverta išmesti į kompostą.

Dilglėlių žaliavos rinkimas

Dilgėlę (visa augalą) vaistinei žaliavai pirmą kartą geriausia pjauti birželio viduryje, kai augalai dar nežydi. Ataugus antra ir trečią kartą galima pjauti iki pat pirmųjų šalnų. Peržydėjusios dilgėlės vaistinei žaliavai jau nebetinkamos, nes jose sumažėja gydomųjų savybių. Dilgėles džiovinti patariama gerai vėdinamose patalpose, pastogėse, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai, paskleidus žoles plonu sluoksniu arba džiovykloje palaikant 45-50 laipsnių temperatūrą.

Vaistinei žaliavai dilgėlių šaknis geriausia kasti vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Jas reikia gerai nuplauti ir džiovinti džiovykloje iki 60 laipsnių temperatūroje.

Dilgėlių arbatos nauda organizmui

Kuo turtinga dilgėlė

Dilgėlė garsėja savo gydomosiomis savybėmis ir dažniausiai ji vartojama arbatos pavidalu. Dilgėlė pasižymi antibakterinėmis, priešgrybelinėmis, sutraukiančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis, joje gausu vitaminų A, B, C ir K, karotino ir geležies.

Visą dilgėlės augalą galima panaudot: lapus, stiebą ar šaknis – susmulkinus ir iš jų galima gaminti miltelius, tinktūras, kremus, arbatas ir kt. Nors žmonės jau šimtmečius vartojo dilgėles kaip vaistažolę, tačiau šiuolaikiniai tyrimai taip pat patvirtina dilgėlių arbatos naudą sveikatai.

Dilgėlių arbatos nauda organizmui

  1. Šlapimo takams. Dilgėlės padeda iš šlapimo takų išplauti kenksmingas bakterijas sergant įvairiomis šlapimo takų ligomis, pavyzdžiui gerybine prostatos hiperplazija, kuri sukelia padidėjusią vyrų prostatą – atitinkamai  ir skausmą ir kitas šlapinimosi problemas. Dilgėlės gali papildyti bet kokius vaistus, vartojamus nuo šlapimtakių infekcijos ligų – tačiau dėl vartojimo būtina pasitarti su savo gydytoju dėl vaistažolių ir vartojamų vaistų sąveikos.
  2. Inkstų sveikatai. Dilgėlė taip pat skatina sveiką šlapinimąsi, slopina patogenų, sukeliančių inkstų akmenligę, augimą. 2014 m. žurnale „Molecular Medicine Reports” publikuotas tyrimas rodo, kad dilgėlių arbata sumažino kalcio oksalato kristalų kaupimąsi inkstuose – pagrindinę inkstų akmenų atsiradimo priežastį.
  3. Artritas ir skausmas. Jau seniai dilgėlės buvo naudojamos įvairiam skausmui, raumenų skausmui malšinti, ypač susijusiam su artritu (osteoartritu). Dilgėlių arbata dėl savyje turimų priešuždegiminių savybių gali sumažinti uždegimą ir skausmo simptomus.
  4. Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje ir kraujospūdį. Dilgėlių arbata daro poveikį gliukozės kiekiui kraujyje.  Ji padeda kasai gaminti / išskirti daugiau insulino – hormono, mažinančio cukraus kiekį kraujyje. Dilgėlių arbata gali sumažinti riziką atsirasti širdies ir kraujagyslių ligoms, tokioms kaip insultas ar infarktas.
  5. Širdies ir kraujagyslių ligų rizikai mažinti.
  6. Lėtinių ligų, susijusių su uždegimu, tokių kaip diabetas, nutukimas, vėžys ir širdies ligos, prevencijai ypač naudingi polifenoliai, kurių gausu dilgėlių arbatoje. Krūties ar prostatos vėžio gydymui naudojamas dilgėlių ekstraktas.
  7. Nuo senėjimo ir ląstelių pažeidimų saugo dilgėlių arbatoje esantys stiprūs antioksidantai.
  8. Dilgėlių arbata padeda reguliuoti virškinimą, bei sumažinti vidurių užkietėjimą ir viduriavimą.
  9. Alergijos ir odos sudirgimai. Nors dilgėlių lapai dirgina odą, tačiau arbata priešingai – mažina sudirgusios ar alergizuotos odos simptomus. Antihistamininės, priešuždegiminės ir antimikrobinės dilgėlių savybės padeda gydyti egzemą, bei spuogus. O 2017 m. žurnale „Iranian Journal of Pharmaceutical Research” paskelbtame tyrime teigiama, kad šienligę, kuri priskiriama vienai iš alergijos rūšių, galima gydyti dilgėlių arbata.
  10. Kaulams stiprinti. Dilgėlėse yra daugybė aminorūgščių, baltymų, flavonoidų, kaulus stiprinančių mineralų: geležis, kalcis, magnis, silicis, kalis ir cinkas. Dilgėlių arbata laikoma pagalbine kaulų stiprinimo priemone.
  11. Plaukams stiprinti, pleiskanoms naikinti.
  12. Ausų, nosies, gerklės sudirgimams.
  13. Pagerina kraują: didina hemoglobino kiekį kraujyje, išvalo kraują, iš organizmo išstumia toksinus.
  14. Imunitetą stiprinti padeda dilgėlių arbatoje esantys vitaminai A ir C, bei antioksidantai. Dilgėlių arbata stimuliuoja T ląsteles, kurios padeda organizmui kovoti su įvairiomis infekcijomis ir kitomis ligomis, silpninančiomis imuninę sistemą.
  15. Lieknėjimui. Dilgėlės yra ypač maistingos, tad be papildomų kalorijų padeda lieknėti nejaučiant alkio, skatina medžiagų apykaitą.
  16. Žaizdoms tepti / plauti. Dilgėlės savo sudėtyje turi skruzdžių rūgšties, dėl kurios ji ir deginančiai dilgina, tačiau tuo pačiu pasižymi antiseptinėmis ir valančiomis savybėmis. Dilgėlių antpilu galima tepti, bei plauti žaizdas.
  17. Kraujotakai suaktyvinti. Pirtyse labai tinka pertis dilgėlių vantomis – po procedūros kelias minutes degina, bet vėliau juntamas savijautos pagerėjimas.
Kaip pasigaminti dilgėlių arbatą

Kaip pasigaminti dilgėlių arbatą

Galite pagerinti savo sveikatą kasdien išgerdami po vieną puodelį dilgėlių arbatos.

Dilgėlės lapų arbatos galite nusipirkti supakuotos arba arbatos maišeliuose, tačiau ir patys galite auginti, rinkti, bei džiovinti dilgėles arba gaminti arbatą iš žalių lapų.

Eksperimentuokite, naudodami šviežius ar džiovintus lapelius, nustatydami mėgstamą lapelių ir vandens santykį. Kuo lapeliai bus didesni arba jų įdėsite daugiau, tuo arbata turės intensyvesnį skonį, bei aromatą.

  1. Verdančiu vandeniu (100 laipsnių)  užplikykite dilgėlių lapelius puodelyje ir uždengus puodelį leiskite pritraukti bent 5-10 min.
  2. Gamindami didesnį kiekį arbatinuke, galite užvirinti ir palikti ant karštos viryklės 5 minutėms.
  3. Pildami arbatą į puodelius perkoškite naudodami sietelį.
  4. Arbatą galite pagardinti medumi, cinamonu ar stevija.

Dilgėlių arbata – moterims

Dilgėlių arbata menstruacijų metu mažina gausų kraujavimą, taip pat normalizuoja visą menstruacijų ciklą.

Dilgėlių arbatos nepatariama vartoti nėščioms moterims, nes ji gali sukelti gimdos susitraukimus ir priešlaikinį gimdymą. O jeigu labai norisi, geriau gerti mažai ir silpnos dilgėlių arbatos. Galite gerti stiprią dilgėlių arbatą suėjus gimdymo terminui siekiant paskatinti gimdymo pradžią.

Manoma, kad dilgėlių arbata skatina pieno gamybą – didina krūtimi maitinančių motinų pieno kiekį. Dilgėlių arbatą galima vartoti iškart po gimdymo ir vėliau – dilgėlėse esantys vitaminai ir mikroelementai, ypač geležis, padės atsigauti organizmui. Tačiau reikia turėti omeny, kad vartojant dilgėlių arbatą gali kilti rizika, jog pasigamins per daug pieno ir gali kilti mastitas.

Jei vartojate kokius nors vaistus, sąveika su dilgėlių arbata gali sukelti netikėtą šalutinį poveikį.  Jeigu norite gerti dilgėlių arbatą, kad padidintumėte motinos pieno kiekį, reikėtų pasitarti su jus prižiūrinčiu gydytoju arba žindymo konsultantu.

Dilgėlių arbata

Kaip vartoti dilgėlių arbatą

Rekomenduojama gerti ne tik dilgėlių lapų, bet ir šaknų arbatą esant kepenų skausmams, sumažėjusiam kraujo krešėjimui, reumatui, mažakraujystei, cukriniam diabetui, enterokolitams, ūmiems gastritams, vidiniam kraujavimui, inkstų akmenligei, kai kurioms šlapimtakių ligoms.

Dilgėlių lapus sumaišius lygiomis dalimis su actu ir vandeniu galite gydyti pūlinius ir votis. Šis mišinys padės „iškelti“ pūliams į paviršių.

Norėdami pagerinti širdies darbą, užplikę 5 valgomuosius šaukštus dilgėlių 500 ml vandens pavirkite ant silpnos ugnies. Gerkite po stiklinę 4 kartus per dieną. Galite pasaldinti.

Dilgėlių arbata – vyrams

Esant I ar II stadijos prostatos adenomai, išbandykite dilgėlių lapų ir šaknų arbatą. 2 kaupinus arbatinius šaukštelius smulkintų dilgėlių šaknų ir lapų užplikykite puodeliu verdančiu vandeniu ir pavirkite apie 5 minutes. Prieš vartojimą perkoškite. Gerkite 4-6 savaites po 1 puodelį ryte ir vakare.

O dilgėlių sėklų arbata, geriama 30 min prieš valgį arba 1 val. po valgio, padidins jūsų vyrišką jėgą.

Dilgėlių arbata – jūsų odos grožiui

Dilgėlės naudingos ne tik jūsų sveikatai, tačiau ir jūsų grožiui. Priemonių su dilgėlėmis, puoselėjančių jūsų grožį galite pasigaminti paprastai namuose.

Pasigaminus dilgėlių antpilą galite sušlapinus vatos diskelius ar gumulėliu palaikyti ant akių – tai padės pašalinti tamsius paakių ratilus. Taip pat dilgėlių nuoviru galite tepti veido odą arba purkšti kaip toniką prieš tepant kremą.

Norėdami pasigaminti dilgėlių antpilą, nuo kurio jūsų plaukai taps pamaitinti, sveikesni, bei tvirtesni, į puodą/arbatinuką įberkite 3 šaukštus šviežių arba džiovintų dilgėlių lapų, bei stiebų ir užplikykite 500 ml verdančiu vandeniu. Palikite pastovėti 1 val., kad gerai pritrauktų, o prieš naudojimą perkoškite. Švarius išplautus plaukus skalaukite šiuo dilgėlių antpilu, įmasažuodami į plaukų šaknis, taip suaktyvindami galvos odos kraujotaką. Plaukus nusausinkite – jų perskalauti nereikia.

Dilgėlių arbatos šalutinis poveikis

Daugelis žmonių mėgsta arbatos ritualus, o dilgėlių arbatos puodelis – būtų teisingas pasirinkimas jūsų kasdienybei dėl savo teikiamos naudos sveikatai. Nors dilgėlių arbata turi gausybę sveikatinančių savybių, tačiau ji gali būti naudinga ne visiems.

  • Jeigu turite padidėjusį kraujospūdį, tuomet dilgėlių arbatą patariama vartoti mažomis dozėmis taip: 1 šaukštą džiovintų dilgėlių lapų užplikykite  250 ml verdančio vandens, leiskite pritraukti bent 10 min. Gerkite 3 kartus per dieną po 10 ml.
  • Nėščiosioms dilgėlių arbata gali sukelti priešlaikinį gimdymą.
  • Taip pat dilgėlių arbatos turėtų vengti tromboflebitu ir varikoze sergantys žmonės.

Tačiau jeigu sergate lėtinėmis ligomis, prieš išbandydami bet kokia naują vaistažolių arbatą, pasitarkite su gydytoju. Net visiškai natūralūs maisto produktai ir gėrimai, tokie kaip arbata, gali sukelti alergines reakcijas arba sąveikauti su tam tikrais jūsų vartojamais vaistais. Kai kurios vaistažolės gali būti kenksmingos žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų.

Viršelio iliustracija ©.
Kitos nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui