Skip to content

Beržo pumpurų arbata, nuoviras bei užpiltinė ne tik pagelbės peršalus, bet ir padės sustiprinti širdį

Beržo pumpurų arbata – peršalimo ligoms, sąnariams ir netgi kraujotakai bei širdžiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gydomoji beržo galia jau nuo senų laikų buvo naudojama daugeliui ligų gydyti, o beržo pumpurų arbata – tai vienas iš galimų beržo panaudojimo būdų gydymo tikslams. Kodėl džiovinti beržo pumpurai turėtų būtų jūsų vaistinėlėje jums gali atsakyti ne tik žolininkai ir liaudies medicinos šalininkai,  bet ir mokslininkai. Yra atliktų tyrimų, kurie rodo, kad beržo pumpurų arbata, beržo pumpurų nuoviras ar beržo pumpurų užpiltinė gali padėti gydyti peršalimo ligas, stiprinti imunitetą, gerinti kraujotaką ir širdies darbą.  

Trumpai apie beržą

Beržas (Betula) priklauso beržinių (Betulaceae) šeimos medžių ar krūmų genčiai. Iš viso pasaulyje yra žinoma apie 65 beržo rūšis. Lietuvoje savaime auga 4 rūšys: karpotasis beržas (betula pendula), plaukuotasis beržas (betula pubescens), liekninis beržas (betula humilis) ir beržas keružis (betula nana). Taip pat yra auginamos dar kelios rūšys.

Beržas yra šviesą mėgstantis medis, atsparus sausroms, šalčiams ir nereiklus dirvožemiui. Dėl žievėje esančio betulino jo kamienas yra baltos spalvos. Lapai paprasti, rombiški, dantyti, pliki ar šiek tiek plaukuoti. Žiedai – žirginėliai, žydi lapams skleidžiantis.

Pavasarį leidžiama beržo sula, turinti labai daug naudingų savybių. Vaistinei žaliavai renkami beržo lapai, žievė ir pumpurai. Žolininkai iš jų ruošia tepalus, beržų pumpurų arbatą, nuovirą, aliejinę ar spiritinę tinktūrą.

Beržo pumpurai

Beržo pumpurų rinkimas ir laikymas

Beržo pumpurų rinkimo laikas yra ribotas. Juos galite rinkti ankstyvą pavasarį, geriausia kovo-balandžio mėnesiais, kol dar bėga beržo sula ir kol neišsprogo lapai. Jeigu labai reikia, galite juos rinkti ir žiemą. Tačiau svarbu, kad tai būtų kiek galima šiltesnė diena.

Beržo pumpurus galite rinkti dviem būdais.

  • Pirmasis būdas: prisikarpykite ar prisipjaukite medžio šakelių ir gerai išdžiovinkite jas. Po to  nuo jų nuskabykite pumpurus.
  • Antrasis būdas: pumpurus skabykite tiesiai nuo medžio ir po to juos džiovinkite.

Surinktus pumpurus džiovinkite tamsioje vietoje, kambario temperatūroje. Išdžiovintus laikykite stikliniuose indeliuose, popierinėse dėžutėse ar maišeliuose, taip pat tam labai tinka natūralių audinių maišeliai.

Beržų pumpurai nevartojami žali. Jeigu neturite galimybės beržo pumpurų prisirinkti ir prisidžiovinti patys, galite jų nusipirkti vaistinėje.

Turtinga beržo pumpurų sudėtis

Beržo pumpuruose gausu:

  • eterinio aliejaus
  • betulino rūgšties
  • dervinių medžiagų
  • riebalų rūgščių
  • alkaloidų
  • beta karotino
  • taninų
  • flavonoidų
  • saponinų
  • mineralų
Beržo pumpurų arbata

Beržo pumpurų nauda

Tiek liaudies, tiek tradicinės medicinos atstovai pripažįsta didelę beržo pumpurų vertę. Jais gydomos įvairios ligos ir negalavimai visame pasaulyje. Beržų pumpurai ir jų komponentai naudojami ne tik farmacijoje, bet ir kosmetologijoje.

Savo unikalios sudėties dėka, beržo pumpurai geba naikinti beveik visų rūšių patogenines bakterijas, virusus, grybelius ir žarnyno parazitus.

Mokslininkų atlikti tyrimai jau gana seniai įrodė, kad beržų pumpurų ekstraktai turi antibakterinių savybių ir puikiai veikia prieš įvairias bakterijas. Be to, jie pasižymi uždegimą mаžinаnčiu, аntioksidаntiniu, vėžio ląsteles slopinаnčiu ir depresiją mаžinаnčiu poveikiu.

Beržo pumpurų arbata bei nuoviras yra plačiai naudojami stomatologijoje ir otolaringologijoje, kadangi pasižymi uždegimą mažinančiomis savybėmis. Jie puikiai gydo stomatitą, periodontitą, tonzilitą ir gerklės skausmą.

Taip pat jau labai seniai patvirtinta beržo pumpurų savybė atnaujinti, atstatyti, regeneruoti organus arba audinius.

Kokiais atvejais gali padėti beržo pumpurų arbata, nuoviras ir užpiltinė?

Beržo pumpurų arbata, beržo pumpurų nuoviras ar beržo pumpurų užpiltinė gali labai pagelbėti daugeliu atvejų. Žinoma, tai nėra vaistai ir negali būti naudojami, kaip pagrindinė gydymosi priemonė. Tačiau, kaip papildoma pagalba, beržų pumpurai tikrai gali būti labai efektyvūs šiais atvejais:

  • Dėl diuretinio poveikio tinka toksinų šalinimui iš organizmo. Taip pat reguliuoja vandens ir druskų pusiausvyrą. Iš organizmo pašalinant kenksmingas medžiagas, gerėja medžiagų apykaita, mažėja apetitas ir mažėja viršsvoris.
  • Žaizdų gijimui. Beržo pumpurų arbatos kompresai puikiai tinka išoriniam naudojimui, nes gali sustiprinti minkštųjų audinių regeneracijos procesus.
  • Gali padėti išvalyti kraują ir limfą. Beržo pumpurai gali pagerinti kraujotaką, kartu palengvinant širdies ir kraujagyslių sistemos darbą.
  • Beržo pumpurų arbatos komponentai veiksmingai kovoja su peršalimo ligų, grybelinių ir virusinių ligų sukėlėjais.
  • Gali būti kaip analgetikas. Iš beržo pumpurų pagamintas tepalas gali sumažinti arba visiškai pašalinti skausmo pojūčius.
  • Gali veikti kaip priešuždegiminė priemonė, stabdanti uždegiminius procesus ir mažindama uždegimo pasekmes.
  • Tinka edemai mažinti. Beržų pumpurų užpilas mažina lengvą ir vidutinio sunkumo inkstų ir širdies edemą.
Beržo pumpurų nauda

Beržo pumpurų arbata

Sirgdami peršalimo ligomis tokią arbatą galite gurkšnoti visą dieną. Taip pat ši arbata puikiai tiks organizmo detoksikacijai ir virškinimui normalizavimui. Beržo pumpurų arbata yra tikras vitaminų kokteilis.

Pagaminimas: 1 valgomąjį šaukštą džiovintų beržo pumpurų užpilkite 300 ml karšto, virinto vandens ir palikite kelioms valandoms pastovėti. Atvėsusią arbatą nukoškite, įsipilkite šiek tiek karšto virinto vandens ir galite gerti.

Beržo pumpurų nuoviras

Tokį nuovirą rekomenduojama gerti po 200-400 ml per dieną turint inkstų, tulžies pūslės ar dantenų problemų. Be to, šis nuoviras padeda kovoti su vitaminų trūkumo pasekmėmis, tokiomis kaip mieguistumas ir apatija. Beržo pumpurų nuoviras grąžina jėgas ir suteikia energijos.

Pirmasis receptas: 1 valgomąjį šaukštą (10 g) džiovintų beržo pumpurų suberkite į puodą ir užpilkite 1 stikline verdančio vandens (250 ml). Po uždengtu dangčiu nuovirą virkite vandens vonelėje 15-20 minučių ir palikite atvėsti. Po 45-50 minučių nuovirą nukoškite ir gerai išspauskite išvirusius pumpurus. Į gautą nuovirą įpilkite 200 ml karšto virinto vandens. Prieš geriant gerai išmaišykite. Taip paruoštą beržo pumpurų nuovirą laikykite šaldytuve, bet ne ilgiau kaip 3 dienas.

Antrasis receptas: 1 valgomąjį šaukštą džiovintų beržo pumpurų užpilkite 500 ml +80 °C temperatūros virinto vandens ir uždėkite virti. Ant vidutinės kaitros nuovirą pavirkite 30 minučių ir palikite valandai, kad pritrauktų. Prieš geriant nukoškite.

Beržo pumpurų nuoviras

Beržo pumpurų užpiltinė

Ši užpiltinė gali būti vartojama turint skrandžio bėdų, sergant bronchitu ar kovojant su žarnyno parazitais. Taip pat gali būti vartojama išoriškai sąnarių ir odos ligoms gydyti, dedant kompresus.

Paruošimas: 3 valgomuosius šaukštus beržo pumpurų supilkite į bet kokį stiklinį indą su dangteliu ir užpilkite 100 ml kokybiškos degtinės. Užpiltinę 2 savaites palaikykite tamsioje vietoje. Po to perkoškite ir galite naudoti.

Vartojimas:

  • Prieš geriant užpiltinę praskieskite su vandeniu santykiu: 1 valgomasis šaukštas vandens ir 10 lašų užpiltinės. Vartoti galite kasdien prieš valgį, po 1 valgomąjį šaukštą, 3 kartus per dieną.
  • Išoriniam naudojimui neskieskite. Suvilgykite marlę užpiltinėje ir dėkite ant skaudančios vietos.
Beržo pumpurų užpiltinė

Kokį šalutinį poveikį gali turėtu beržo pumpurų arbata ar užpiltinė

Nepaisant to, kad beržų pumpurų arbata, beržo mumpurų nuoviras bei beržo pumpurų užpiltinė nėra vaistas, jų sudėtyje esantys komponentai gali sukelti neigiamų pasekmių jūsų organizmui. Todėl jų nereikėtų vartoti neapgalvotai. Prieš vartojant būtinai pasitarkite su savo gydytoju, nes beržų pumpurai turi ne tik naudingų savybių, bet kartais gali būti ir žalingi. Jų negalima vartoti:

  • esant individualiam netoleravimui
  • nėštumo metu
  • žindymo laikotarpiu
  • paūmėjus lėtiniam inkstų uždegimui
  • sergant inkstų akmenlige.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/berzas/
https://www.healthygreensavvy.com/birch-tea-leaf-bark/
https://www.mynaturaltreatment.com/health-benefits-of-birch-buds/
Rastogi, M. M. Pandey, and A. Kumar Singh Rawat, “Medicinal plants of the genus Betula– traditional uses and a phytochemical-pharmacological review.,” J. Ethnopharmacol., vol. 159, pp. 62–83, 2015.

Duric, E. Kovac-Besovic, H. Niksic, and E. Sofic, “Antibacterial Activity of Methanolic Extracts, Decoction and Isolated Triterpene Products from Different Parts of Birch, Betula pendula, Roth,” J. Plant Stud., vol. 2, no. 2, p. 61, 2013.

Tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27035113/
http://traditional-modern-medicine.blogspot.com/2012/07/birch-buds.html
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0201949
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/birch-leaf-summary-public_en.pdf

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: