Skip to content

Persikų arbata ne tik aromatinga, skani, tačiau ir naudinga sveikatai. Kaip ją paruošti?

Persikų arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Turbūt daugeliui persikų arbata asocijuojasi su parduotuvėse randama šaltąja persikų arbata. Kuri, teisybę sakant, mažai ką bendro turi su persikais. O štai tikrų persikų arbata, kuri, beje, dažniausiai geriama šalta, yra aromatinga, švelni ir ruošiama iš tikrų persikų. Be to, persikų arbata yra labai naudinga sveikatai. Taigi kaip ir iš ko pasiruošti persikų arbatos?

Iš kuo ruošiama persikų arbata?

Persikų arbata gali būti ruošiama iš persikų vaisių arba iš šio medžio lapų:

  • Persikų lapų arbata yra gana neįprasta ir dažniausiai ruošiama gydomaisiais tikslais. Tačiau ji taip pat yra malonaus, saldoko, įprastą žaliąją arbatą primenančio skonio.
  • Persikų vaisių arbata yra viena populiariausių šaltų arbatų pasaulyje. Ji gali būti ruošiama tik iš vaisių arba maišoma su kitomis arbatomis. Bene, populiariausias yra persikų ir juodosios arbatos mišinys. Ji išskiria stipriu skoniu, persikų aromatu bei saldumu.
Persikų arbata

Ar persikų arbata turi kofeino?

Tik iš persikų vaisių ar lapų paruošta persikų arbata yra bekofeinė. Tačiau jeigu persikai maišomi su juodąją ar žaliąja, ar kitomis tikrojo arbatmedžio arbatomis, tuomet tokia arbata turės kofeino. Kofeino kiekis tokioje persikų arbatoje priklausys nuo to, kiek arbatžolių buvo dėta.

Primename, kad arbatos su kofeinu netinkamos vaikams, taip pat saikingai jų reikėtų vartoti besilaukiančioms ir krūtimi maitinančioms moterims.

Norint bekofeinės persikų arbatos su stipriu aromatu bei skoniu, rekomenduojama rinktis arbatžoles be kofeino (pavyzdžiui, roobois arbatą) arba ruošti arbatą tik iš persikų vaisių.

Persikų arbatos nauda

Persikų arbata ne tik skanus ir gaivus gėrimas. Jau nuo X a. persikų lapai bei žievelė buvo naudojami tradicinėje kinų medicinoje. Ajurvedoje dar ir šiandien jie naudojami skrandžio problemoms, virškinimo sutrikimams, viduriavimui, dizenterijai bei hepatitui gydyti.

Persikų vaisiuose bei lapuose gausu antioksidantų, mineralų, vitaminų A bei C. Be to, persikų lapuose yra panašių veikliųjų medžiagų kaip juodojoje bei žaliojoje arbatoje, kurios veikia priešuždegimiškai.

Be to, jeigu persikų arbata bus maišoma su kitomis arbatų rūšimis, gausite papildomos naudos sveikatai ir iš kitų naudojamų arbatžolių.

Persikų arbata pasižymi šiomis naudingomis mūsų sveikatai savybėmis:

  • persikų arbata yra veiksmingas antioksidantas, kovojantis su laisvųjų radikalų keliama žala ląstelėms;
  • veiki priešuždegimiškai, stiprina imunitetą ir padeda greičiau įveikti įvairias ligas;
  • persikų lapai turi panašių medžiagų kaip katechinas bei teaflavinas, kurie veikia ne tik kaip stiprūs antioksidantai, tačiau pasižymi ir priešbakterinėmis savybėmis;
  • tyrimais patvirtintas persikų lapų arbatos veiksmingumas gydant vidurių užkietėjimą, nes jie pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu;
  • persikų lapų arbata padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažina antrojo tipo diabeto atsiradimo riziką;
  • tiek vaisių, tiek lapų arbatoje esantys polifenoliai padeda kovoti su antsvoriu: jie mažina alkio jausmą, padeda kontroliuoti suvartojamų kalorijų skaičių bei skatina medžiagų apykaitą ir riebalų deginimo organizme procesus;
  • persikų vaisių arbata reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje ir mažina blogojo cholesterolio kiekį;
  • gerina širdies sveikatą, mažina kraujo spaudimą ir saugo nuo širdies ligų;
  • vitaminai A, C ir E yra labai svarbūs gražiai odai bei gerai akių sveikatai palaikyti;
  • vitaminas C ir K padeda greičiau gyti žaizdoms;
  • baltieji persikai padidina nikotino metabolizmą ir išsiskyrimą iš rūkančiųjų organizmo, todėl baltųjų persikų arbata ypač naudinga rūkantiems žmonėms.
Persikų arbata

Kokie persikai tinkami arbatai ruošti?

Idealiu atveju persikų arbatą reikėtų ruošti iš savo užaugintų persikų vaisių ar lapų. Tačiau, savaime suprantama, kad ne visi turi tokią galimybę, tad arbatai ruošti tinkami ir švieži, ką tik nupirkti persikai. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jie labai greitai genda, todėl turi būti suvartojami nedelsiant.

Nebloga alternatyva ir džiovinti persikai, tačiau konservuotų naudoti arbatai nepatariama. Juose likę labai mažai naudingųjų medžiagų, o cukraus yra perteklinis kiekis.

Deja, persikų lapų nei jų arbatos Lietuvoje greičiausiai pirkti nerasime. Tačiau galima įsigyti įvairių juodosios arbatos mišinių su persikų gabaliukais. Pirkdami atkreipkite dėmesį į sudėtį, nes dažniausiai parduodamos arbatos tik su persikų kvapu. Deja, kvapas naudingomis savybėmis tikrai nepasižymi. Tiek, kad pagerina įprastos arbatos aromatą.

Ir be abejo, venkite pirkti bei vartoti įvairias šaltas persikų arbatas. Deja, tačiau ten persikų paprastai nėra net ir kvapo. Tik įvairūs cukrūs, saldikliai ir dirbtiniai kvapai. Tokia arbata jokios naudos sveikatai neturės. Priešingai, per didelis cukraus kiekis gali pakenkti.

Persikai

Persikų arbata

Tai lengviausiai paruošiama ir viena gaiviausių arbatų. Puikiai tiks tiek karšta, tiek šalta. Tačiau atminkite, jog ji ruošiama su juodąją arbata ir gali turėti kofeino.

Ingredientai:

  • 1 didesnis sunokęs persikas
  • 1/2 a. š. juodosios arbatos lapelių
  • 250 ml vandens
  • 1 a. š. medaus.

Paruošimas:

  1. persikus labai gerai nuplauti ir supjaustyti nedideliais gabalėliais;
  2. sudėti į arbatinį su filtru, įberti arbatžoles ir užpilti verdančiu vandeniu;
  3. palikti pritraukti 5–10 min., nukošti;
  4. įdėti medaus ir gerai išmaišyti.

Galima patiekti su griežinėliu persiko, citrinos, apelsino ar mėtos šakele.

Persikų arbata

Šalta persikų arbata

Tai puiki atgaiva karštą dieną. Saldi, aromatinga ir gaivinanti. Be to, tai puikus būdas sunaudoti labai sunokusius persikus.

Ingredientai:

  • 3 nedideli, labai sunokę persikai
  • 1 a. š. juodosios arba žaliosios arbatos lapelių
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas:

  1. persikus labai gerai nuplauti ir sutrinti elektriniu trintuvu;
  2. arbatžoles užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti pritraukti 5–10 min;
  3. persikus perkošti per smulkų sietelį, kad liktų tik sultys ir šiek tiek minkštimo;
  4. arbatą nukošti ir sumaišyti su persikų tyre.

Jeigu norisi, galima papildomai pasaldinti medumi, agavų sirupu ar stevija. Patiekti atvėsusią, galima įdėti ledo kubelių, papuošti persikų griežinėliais ar mėtos lapeliu. Jeigu mėgstate rūgštesnę arbatą, galima įlašinti kelis lašus citrinos sulčių ar įmesti pjaustytos citrinos gabalėlių.

Persikų lapų arbata

Kaip ir minėta, šią arbatą pasiruošti pavyks, jei auginate persikus savo sode. Arba, žinoma, jeigu juos augina kaimynas ir su juo draugiškai sutariate. Naudingųjų medžiagų persikų lapų arbatoje daugiau nei vaisių arbatoje. Tačiau skonis paprastesnis, žemiškesnis. Norint aromatingesnės bei saldesnės, galima papildomai įberti persikų gabalėlių ar įpilti persikų tyrės / sulčių.

Ingredientai:

  • 3 v. š. persikų lapų (galima papildomai naudoti ir persikų žievelę)
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: persikų lapus užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 10–15 min. pritraukti. Nukošti. Jeigu norisi, pagardinti medumi, citrinos griežinėliu ar šviežiais persikais.

Persikų lapų arbata

Ar visiems tinkama persikų arbata?

Deja, tačiau žmonėms, alergiškiems persikams, nei persikų lapų nei vaisių arbatos gerti nepatariama. Taip pat atsargūs turėtų būti žmonės, kurie alergiški obuoliams, abrikosams, slyvoms, vyšnioms. Tikėtina alergija ir persikams.

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-peaches
  2. https://simplelooseleaf.com/blog/loose-leaf-tea/peach-tea-benefits/
  3. https://caloriebee.com/nutrition/Peach-Tea-Benefits
  4. https://www.sipsby.com/blogs/tealover-101/all-about-peach-tea

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: