Skip to content

Šermukšnių arbata ir jos nauda. Ar jau išbandėte visus šios arbatos derinius?

Šermukšnių arbata ir jos nauda.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šermukšniai priklauso „Rosaceae“ šeimai ir yra plačiai paplitę Europoje, Azijoje bei Šiaurės Amerikoje. Jie dažniausiai auginami kaip dekoratyviniai augalai dėl jų gražių žiedų ir ryškiai oranžinių uogų. Tačiau, šermukšnių uogos ne tik skanios, bet ir labai naudingos. Iš jų gaminama ir šermukšnių arbata.

Tradicinėje medicinoje šermukšniai naudojami jau tūkstančius metų. Šermukšnių uogos, dėl gausaus vitamino C kiekio jose, naudojamos kovojant su peršalimo ligomis ir gripu. Be to, uogose esantys antioksidantai yra vertinami kaip puikus būdas stiprinti imuninę sistemą. Stebėtina tai, kad net šermukšnių žieduose ir lapuose randama medžiagų, kurios tradicinėje medicinoje naudojamos gydyti įvairias odos problemas ir uždegimus.

Šiandien, remiantis senomis tradicijomis ir naujais moksliniais tyrimais, šermukšnių nauda sveikatai yra vis plačiau pripažįstama. Jie tampa ne tik mūsų sodų puošmena, bet ir sveikatos šaltiniu, kuriuo galime mėgautis įvairiais pavidalais, vienas iš jų – šermukšnių arbata.

Šermukšnių uogų ir žiedų nauda

Šermukšnių uogų ir žiedų nauda

  • Imuniteto stiprinimas ir ligų profilaktika. Šermukšniai, dėl aukšto vitamino C kiekio juose, yra puikus imuninės sistemos stiprintojas. Reguliarus šermukšnių arbatos vartojimas gali padėti organizmui greičiau atsigauti sergant peršalimo ligomis ar gripu. Šermukšnių antioksidantai veikia kartu su vitaminais ir mineralais stiprindami imuninę sistemą, ir taip padeda kovoti su virusais ir bakterijomis.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimas. Flavonoidai, randami šermukšniuose, padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, taip mažindami širdies ligų riziką. Šermukšniuose esantys antioksidantai gali padėti sumažinti kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, kas yra pagrindiniai širdies ligų sukėlėjai. Šermukšniai taip pat gali padėti pagerinti kraujo apytaką, užkirsti kelią kraujagyslių užsikimšimui ir sumažinti insulto riziką.
  • Virškinimo sistemos gerinimas. Šermukšniuose esantys taninai gali padėti sureguliuoti virškinimą ir sumažinti viduriavimo ar vidurių užkietėjimo simptomus. Šermukšnių uogos taip pat gali veikti kaip natūralus vidurius laisvinantis vaistas. Jie taip pat gali padėti mažinti virškinimo trakto uždegimus, tokius kaip gastritas ar opaligė.
  • Antioksidacinės savybės ir ląstelių apsauga. Antioksidantai, esantys šermukšniuose, padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie yra viena iš pagrindinių ląstelių pažeidimo priežasčių. Neutralizuodami šiuos laisvuosius radikalus, šermukšniuose esantys antioksidantai padeda apsaugoti ląsteles nuo ankstyvo senėjimo, mutacijų ir vėžio vystymosi. Be to, šermukšniuose esančios medžiagos, tokios kaip kvercetinas, gali padėti apsaugoti odos ląsteles nuo UV spindulių pažeidimų.
Šermukšnių arbata su citrina

Populiariausi šermukšnių ir kitų augalų deriniai

Šermukšnių arbata turi unikalų, lengvai atpažįstamą skonį, kuris gali būti dar labiau paryškintas derinant su kitais augalais ir žolelėmis. Štai keletas populiarių derinių ir patarimų, kaip eksperimentuoti su įvairiais ingredientais:

  • Šermukšniai ir ramunėlės. Ramunėlių švelnumas ir šermukšnių rūgštus skonis sudaro puikų derinį, kuris ne tik malonus, bet ir turi raminančių savybių.
  • Šermukšniai ir melisa. Melisos citrininis skonis ir šermukšnių ryškumas sukuria gaivų gėrimą, puikiai tinkantį karštoms vasaros dienoms.
  • Šermukšniai ir mėta. Vėsinanti mėta puikiai dera su šermukšnių rūgštumu, suteikdama gaivumo pojūtį.
  • Šermukšniai ir imbieras. Imbiero aštrumas gali puikiai papildyti šermukšnių sodrumą, sukurdamas šiltą ir stiprų gėrimą žiemai.
  • Šermukšniai ir rozmarinas. Šis derinys yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori išbandyti kažką unikalaus. Rozmarinas suteikia švelnų skonį, kuris puikiai papildo šermukšnius.

Mūsų kasdieniame gyvenime šermukšnių arbata gali tapti momentu sau, puodeliu raminančios ir atpalaiduojančios arbatos po sunkios dienos ar kaip ryto ritualas, suteikiantis energijos ir stiprinantis imuninę sistemą. Ji taip pat gali tapti puikia proga pabėgti nuo kasdienės rutinos, eksperimentuojant su skirtingais ingredientais ir derinimais, kuriant naujus, nepakartojamus skonius.

Šermukšnių uogų arbata

Klasikinė šermukšnių uogų arbata

Ingredientai:

  • 1-2 šaukšteliai džiovintų šermukšnio uogų.
  • 250 ml vandens.
  • Saldiklis (nebūtina) medus, citrina, cinamonas ar kiti prieskoniai pagal skonį.

Džiovintas šermukšnių uogas pirmiausia gerai nuplaukite. Užvirkite 250 ml vandens. Kai vanduo užvirs, į jį sudėkite šermukšnių uogas. Palikite uogas šiek tiek pavirti ant lėtos ugnies apie 10-15 minučių. Po to, nuimkite nuo ugnies ir leiskite arbatai pastovėti dar 5-10 minučių. Perkoškite arbata per sietelį arba arbatinį filtrą, kad atskirtumėte uogas. Pagal skonį įsidėkite medaus ar citrinos sulčių. Skanaus!

Šermukšnių žiedai arbatai

Šermukšnių žiedų arbata

Šermukšnių žiedai yra mažiau populiarūs nei jų uogos, bet taip pat gali būti naudojami arbatai. Šermukšnių žiedų arbata turi švelnų, „gėlišką“ skonį bei daugybę potencialių sveikatos privalumų.

Ingredientai:

  • 1-2 šaukšteliai šviežių ar džiovintų šermukšnių žiedų.
  • 250 ml verdančio vandens.

Jei naudojate šviežius šermukšnių žiedus, pirmiausia gerai juos nuplaukite ir palikite nuvarvėti. Sudėkite žiedus į arbatinį puodelį ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite ir leiskite pritraukti 5-10 minučių. Perkoškite arbata per sietelį ir mėgaukitės!

Patarimai geresniam skoniui ir aromatui:

  • Jei norite šiek tiek saldumo, galite pridėti šaukštą medaus.
  • Aromato sustiprinimui galite įlašinti kelis lašus citrinos sulčių ar įdėti ploną citrinos žievelės gabalėlį.
  • Šermukšnių žiedų arbatai galite pridėti kitų žolelių ar gėlių, tokių kaip ramunėlės ar melisos lapeliai, kad suteiktumėte dar turtingesnį skonį.

Šermukšnių žiedų arbata gali turėti raminamąjį poveikį, padedantį atsipalaiduoti po ilgos dienos. Be to, panašiai kaip ir uogos, šermukšnių žiedai gali turėti antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme.

Šermukšnių šalutinis poveikis

Ar šermukšniai gali turėti šalutinių poveikių?

Labai svarbu žinoti, kad šermukšnio uogose yra didelis kiekis parasorbinės rūgšties, kuri gali sukelti inkstų pažeidimus, virškinimo sutrikimus ir daugybę kitų ligų. Tačiau užšaldžius arba pakaitinus ši rūgštis virsta naudinga sorbo rūgštimi, kuri mūsų organizmui yra labai naudinga. Todėl iškart nenaudokite šermukšnių uogų, o pirmiausia tinkamai jas paruoškite, kad gautumėte kuo daugiau naudos!

Kaip sakoma, kas per daug – tas nesveika. Suvartojus per didelį kiekį žalių šermukšnio uogų, gali prasidėti vėmimas, ypač jei žmogus nėra pratęs jų vartoti. Manoma, kad šermukšnio vaisių sėklose yra vandenilio cianido – elemento, kuris suteikia migdolams būdingą skonį. Čia svarbu paminėti, kad šermukšnius nedideliais kiekiais vartoti yra saugu. Įrodyta, kad vartojant pamatuotais arba nedideliais kiekiais, vandenilio cianido turinčios sėklos gali palengvinti kvėpavimą ir pagerinti virškinimą. Kai kurie gydytojai natūropatai taip pat tvirtina, kad šermukšnių sėklos naudingos gydant vėžį. Vis dėlto, kai jų vartojama per daug, sėklos gali sukelti dusulį ar net mirtį.

Šaltiniai:
https://my-kross.ru/en/dog-breeds/ryabinovyi-chai-kak-prigotovit-chai-iz-ryabiny-svoistva
https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/rowan-berries.html
https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/rowan-tree/rowan-berries
https://www.healthygreensavvy.com/mountain-ash-berries-rowan/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Šermukšnių arbata ir jos nauda. Ar jau išbandėte visus šios arbatos derinius?”

  1. Pingback: Raudonomis uogomis žavintys šermukšniai. Kurios šermukšnių veislės yra geriausios? | Derlingas.lt