Skip to content

Melisų arbata – ramiam jūsų miegui

Melisų arbata – sumažins nerimą, bei pagerins miegą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vaistinė melisa (Melissa officinalis) – tai notrelinių šeimos, melisos genties augalų rūšis. Būtent iš jos ir gaminama melisų arbata, dažnai vartojama vakare, norint nusiraminti bei pagerinti miego kokybę.

Melisa – daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-120 cm aukščio. Augalo stiebas status, šakotas, bei apaugęs plaukeliais. Lapuose ir stiebuose susikaupia maloniai kvepiančio citrinos kvapo eterinio aliejaus, tad iš šio augalo pagaminama gaivi melisų arbata, tinkama karštomis vasaros dienomis gerti šaltą, o šaltuoju metu sezonu – karštą.

Žiedai susitelkę po 3-12, jų vainikėliai balsvi, rožiniai arba šviesiai rausvi. Melisų vaisiai – tamsiai rudi riešutėliai. Lietuvoje tai vienintelė melisų genties rūšis, auganti pievose, soduose, daržuose.

Dėl malonaus eterinio aliejaus aromato vaistinė melisa naudojama likerių, parfumerijos, gamyboje, o dėl vaistinių savybių – medicinoje.  Augalas turi daug eterinių aliejų, kartumynų, organinių rūgščių, rauginių ir kitų medžiagų, o lapai – daug vitamino C. Vaistinei žaliavai melisų lapai renkami birželio-rugsėjo mėnesiais, kai augalas žydi.

Vaistinės melisos arbatos nauda organizmui

  1. Melisos arbata gali sumažinti streso, nerimo, nervingumo simptomus, padėti atsipalaiduoti, bei pakelti nuotaiką. Jeigu darbe patiriate psichologinį stresą ir jo poveikį nuotaikai, tuomet per pertraukėles išgerkite melisų arbatos.
  2. Jeigu jus kankina nemiga ar neramus miegas, išgerkite melisų arbatos. Ji padės sumažinti neramumą, bei miego sutrikimus. Norint didesnio efekto melisą derinkite su valerijonu ir gerkite prieš pat miegą.
  3. Melisų arbata gali padėti virškinamajam traktui, jeigu jaučiate pilvo skausmą. Poveikiui sustiprinti galite į maistą, pavyzdžiui į kokteilį, įberti 1 šaukštelį smulkintų melisų lapelių.
  4. Melisa gali padėti esant pykinimui. Vos pajutę pirmuosius pykinimo simptomus, išgerkite melisų arbatos.
  5. Melisų arbatą taip pat tinka gerti siekiant sumažinti priešmenstruacinio (PMS) sindromo požymius, bei menstruacinius spazmus. Arbata veiks efektyviausiai ją geriant visą ciklą, ne tik tuomet, kai simptomai jau atsiradę.
  6. Melisos arbata gali sumažinti nestiprų galvos skausmą. Stipresniam skausmui malšinti efektyviau būtų vartoti smulkintos melisos lapelius su maistu (pavyzdžiui, įdėti vieną arbatinį šaukštelį ruošiant kokteilį).
  7. Dantų skausmui malšinti galite gerti arbatą, dėti melisos lapelius už lūpos, tačiau didžiausią efektą turėtų melisų eterinis aliejus, skiestas su kitu jūsų turimu augaliniu baziniu aliejumi.
  8. Melisų arbata gali mažinti kraujospūdį, tuo pačiu apsaugodama nuo sunkių širdies ir kraujagyslių ligų.
  9. Melisų arbatą taip pat galima vartoti ir išoriškai sergant odos ligomis.
melisų arbatos nauda

Melisų arbata vaikams ir kūdikiams

Melisų arbata vaikams: ramina, slopina baimę, nerimą, dirglumą mažina skausmą, tinka kamuojant nemigai. Jos galite duoti kūdikiui nuo 9 mėnesių. O melisos kartu su valerijonu dar labiau nuramins. Arbatą vaikams duokite tik šviežiai ruoštą, drungną ir nesaldintą. Kad nebūtų karti, ruoškite ne itin stiprią. Jeigu yra poreikis melisų arbatą vartoti kasdien, tai darykite ne ilgiau kaip 2 savaites, o po to darykite ne trumpesnę kaip 2 savaičių pertrauką.

Tyrimų metu nustatyta, kad krūtimi maitinančių moterų kūdikiams melisų arbata ne tik nekenksminga, tačiau ir saugi vartojimui kartu su vaistine ramunėle ir paprastuoju pankoliu. Ji padeda kūdikiams nuo dieglių, viduriavimo ir kitų ligų. Tačiau šią arbatą reikėtų vartoti nedideliais kiekiais – mažesni jos kiekiai motinos piene nebus kenksmingi.

Kaip pasigaminti melisos arbatą

Melisų arbata pasižymi citrusinių vaisių skoniu su mėtų užuominomis, bei citriną primenančiu kvapu. Šis puikus gėrimas puikiai dera su įvairiomis kitomis vaistažolėmis ar arbatžolėmis, bei tinka saldinti įvairiais saldikliais, tad pasitelkus fantaziją ir eksperimentuojant galite atrasti naujų skonių.

Melisų lapelių arbatai galite nusipirkti parduotuvėse arba užsiauginti savo sode, darže, net namie ant palangės. Naminei melisų arbatai galima naudoti džiovintus arba šviežius lapelius, ką tik nuskintus nuo melisų, augančių jūsų sode.

Jeigu norite arbatai susidžiovinti melisų lapelių, juos geriausia skinti prieš pat augalui pradedant žydėti. Tuo metu augaluose susikaupia daugiausia antioksidantų ir eterinių aliejų, todėl jie suteikia daugiau naudos sveikatai, bei geresnį skonį. Nupjaukite vaistinės melisos lapelius ties stiebu, šiek tiek aukščiau antrosios lapų eilės. Taip genint augalą skatinsite augti naujus ūglius, todėl padidės derlius. Šviežius melisos lapus nuplaukite šaltu vandeniu ir išdžiovinkite. Taip pat melisas galite džiovinti nupjovus jas su koteliais, surištas į ryšulius ir pakabintas gerai vėdinamoje patalpoje, kur nepasiekia saulės spinduliai. Išdžiovintus melisų lapus laikykite sandariame inde arba popieriniame maišelyje, tamsioje vietoje. Džiovinta melisa kelis mėnesius išlaikys aukščiausios kokybės skonį.

Kaip pasigaminti melisų arbatą

Norint išsivirti melisų arbatą jums reikės:

  • 1 valgomojo šaukšto džiovintų melisos lapelių arba 2 valgomųjų šaukštų šviežių lapelių arba saujos šviežių melisų lapelių.
  • 1 litro vandens.
  • Pasirinkto jūsų mėgstamo saldiklio (medaus, cukraus, agavų ar kito sirupo).

Į puodą ar arbatinuką suberkite melisų lapelius ir užplikykite verdančiu vandeniu. Palaukite 5-10 min. kol žolelės nusistovės ir galite pilstyti į puodelius, pagardinant jūsų pasirinktu saldikliu.

Melisas galite derinti su kitomis jūsų mėgstamomis vaistinėmis žolelėmis.

Melisų arbata, gaminta saulėje – karštai vasaros dienai

Norint paruošti šią arbatą jums nereikės net virdulio, tad ją lengvai galėsite pasigaminti leidžiant laiką gamtoje.

Jums reikės:

  • Didelio stiklinio indo.
  • 4 valgomųjų šaukštų džiovintų melisos lapų arba 8 valgomųjų šaukštų šviežių melisos lapelių.
  • 2 litrų vėsaus vandens.
  • Tiesioginės saulės.

Į stiklinį indą suberkite melisų lapelius ir supilkite vandenį. Indą pastatykite lauke, tiesioginiuose saulės spinduliuose ir palikite 3-4 valandoms, kad arbata prisitrauktų. Paskui supilstykite į puodelius ir patiekite su ledo kubeliais.

nevirta melisų arbata

Melisos galimas šalutinis poveikis

Geriant melisų arbatą, net ir kasdien, labai maža tikimybė, kad ji galėtų sukelti kokį nors pašalinį poveikį. Rizika padidės tuomet, jei vartosite melisos lapelius su maistu. Tokiu atveju rekomenduojama valgyti ne daugiau kaip 2 g per dieną ir ne ilgiau kaip 4 mėnesius. Po to reikėtų daryti pertrauką.

Suvartojus per didelį kiekį melisos, galimas pašalinis poveikis: galvos skausmas, skausmingas šlapinimasis, pakilusi temperatūra, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas, galvos svaigimas, alergija.

Melisų arbata nėštumo metu atrodo labai tinkama, nes ramina, padeda pagerinti apetitą, slopina pykinimą ir kt. Tačiau šios arbatos reikėtų vartoti saikingai. Jos geriant per daug gali pasireikšti priešingas efektas: vaistažolės gali sukelti galvos skausmą ar net persileidimą.

Jeigu sergate kokiomis nors ligomis, ar vartojate vaistus (ypač nuo glaukomos, skydliaukės sutrikimų, raminamuosius), prieš pradedant vartoti melisos lapelius ar papildus, turėtumėte pasitarti su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Tyrimų šaltiniai:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711306000250

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874116302732?via%3Dihub
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16041731/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: