Skip to content

Ginkmedžio arbata – amžinojo medžio gėrimas, išsaugantis jaunystę

Ginkmedžio - amžinojo medžio arbata išsaugo jaunystę
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šiandien pasaulyje yra vienintelis augalas, menantis laikus, kai žemėje gyveno dinozaurai. Tai – ginkmedis (lot. Ginkgo biloba), atstovaujantis vienintelei iki šių dienų išlikusiai rūšiai, pasaulyje egzistavusiai jau daugiau prieš 150 milijonų metų. Būtent todėl ginkmedis neretai vadinamas „gyvąja fosilija“. O ginkmedžio arbata – tai lyg stebuklingas gėrimas, išsaugantis jaunystę.

Ginkmedis yra vasarą žaliuojantis medis, užaugantis net iki 40 m aukščio. Suaugusio medžio kamienas pasiekia ir 4 metrų skersmenį. Išskirtiniai yra ginkmedžio lapai – vėduoklės formos su ilgu koteliu. Paprastai šie medžiai yra dvinamiai, t. y. moteriškieji ir vyriškieji. Retai, tačiau pasitaiko ir vienanamių medžių. Ginkmedžių žiedai yra žirginių pavidalo.

Istoriniais laikais ginkmedžiai buvo auginami prie šventyklų Kinijoje ir Japonijoje. Nuo XVIII a. šie medžiai pradėti auginti ir Europoje. Iš tiesų ginkmedžiai yra labai ištvermingi augalai, atsparūs šalčiui, pakenčiantys sausrą ir sėkmingai prisitaikantys prie aplinkos. Yra duomenų, kad ginkmedžiai išgyveno Hirosimoje po atominio bombardavimo – po kelių mėnesių iš apanglėjusių kamienų ėmė kaltis nauji ūgliai.

Tradicinėje Rytų medicinoje nuo seno gydymui naudojami ginkmedžio lapai ir sėklos. Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai labiau akcentuoja ginkmedžio lapų ir iš jų gaminamo ekstrakto naudą. Iš šio medžio lapų taip pat ruošiama sveikatinanti arbata.

Ginkmedžio lapai - žaliava arbatai

Žaliava ginkmedžio arbatai

Ginkmedžio arbata ruošiama iš ginkmedžio lapų, tiek šviežių, tiek džiovintų. Džiovintų ginkmedžio lapų galima nusipirkti daugelyje prekybos vietų. Galima įsigyti tiek gryno produkto, tiek įvairių arbatos mišinių – plikomų arba maišeliuose.

Tačiau gali būti, kad ginkmedis auga jūsų sode ar aplinkoje. Tokiu atveju žaliavos ginkmedžio arbatai galima pasiruošti namuose. Tam reikia vasaros pabaigoje prisiskinti šviežių ir sveikų lapų ir juos sudžiovinti. Lapai džiovinami šiltoje, gerai vėdinamoje, be tiesioginių saulės spindulių patalpoje. Sudžiovintus lapus reikia laikyti orui laidžioje pakuotėje, tamsioje ir sausoje vietoje. Kaip ir visos vaistažolės, taip ir ginkmedžio lapai savo naudingąsias savybes išlaiko maždaug metus.

Ginkmedžio arbatos nauda organizmui

Ginkmedžio lapuose gausu antioksidantų. Šie junginiai yra pagrindiniai organizmo stiprintojai ir kovotojai su laisvaisiais radikalais. Kalbant apie ginkmedžio naudą organizmui labiausiai akcentuojamas jo poveikis smegenų veiklai, atminties ir kraujotakos gerinimui. Tačiau moksliniais tyrimais pagrįsta ir daugiau įvairių šio augalo naudų žmogaus sveikatai.

  • Mažina uždegimą. Atlikti tyrimai parodė, kad reguliarus ginkmedžio ekstrakto vartojimas padeda valdyti uždegimines reakcijas organizme ir ilgainiui sumažina jų paplitimą.  
  • Gerina kraujotaką. Ginkmedžio arbata (ir kiti preparatai) padidina azoto oksido kiekį kraujyje. Dėl to plečiasi kraujagyslės, pagerėja kraujotaka ir deguonies prisotintas kraujas lengviau nukeliauja į plaučius, širdį, kepenis, inkstus.
  • Palaiko akių sveikatą. Ginkmedis teigiamai veikia ir kraujo tekėjimą į svarbiausias kraujagysles, esančias aplink regos nervą. Kai kurie tyrimai netgi parodė, kad tai padeda sumažinti tinklainės degeneraciją ir pagerina diabetine retinopatija sergančių žmonių regėjimą.
  • Mažina nerimą. Tyrimai parodė, kad kasdien vartojant ginkmedžio arbatą pastebimai sumažėja nerimo simptomai.
  • Slopina galvos skausmus. Dėl kraujotaką gerinančių savybių, ginkmedis padeda valdyti migreninius galvos skausmus. Galvos skausmui gydyti ginkmedis nuo seniausių laikų naudojamas tradicinėje kinų medicinoje.  
  • Mažina menstruacijų skausmus. Tyrimais patvirtinta, kad reguliarus ginkmedžio vartojimas gali būti natūrali priemonė nuo menstruacijų skausmo. Beveik 25 % moterų, dalyvavusių tyrime pastebėjo menstruacijų sukeltų, nemalonių fizinių ar psichinių simptomų sumažėjimą.
  • Lengvina kvėpavimo takų ligų simptomus. Ginkmedžio lapuose esantys antioksidantai ir flavonoidai padeda plėsti kvėpavimo takus, dėl to į plaučius patenka daugiau deguonies. Tai padeda lengvinti astmos ar kosulio priepuolius.  
Ginkmedžio arbatos nauda organizmui

Kaip ruošti ir vartoti ginkmedžio arbatą?

Ginkmedžio arbata ruošiama iš šviežių, arba džiovintų ginkmedžio lapų. Tačiau arbatos skonį galima paįvairinti šiuos lapus sumaišius su kitais įvairiais augaliniais ingredientais. Tam tikri mišiniai gali turėti ir stipresnį sveikatinantį poveikį. Pavyzdžiui, ginkmedžio lapų ir melisų, mėtų ar levandų arbata ramina ir atpalaiduoja po streso kupinos dienos. Ginkmedžio arbatos skonį paįvairinti galima ir įvairiais priedais, tokiais kaip cinamonas, kardamonas ir pan. Tinka ją maišyti ir su džiovintomis, ar šviežiomis uogomis, skaninti medumi.

Per dieną yra saugu išgerti 2–3 puodelius ginkmedžio arbatos. Iš tiesų, norint pasiekti sveikatinantį poveikį, būtent tiek jos ir reikėtų išgerti kasdien. Taip pat paminėtina, kad renkantis vartoti ginkmedžio ekstrakto preparatus, nereikėtų viršyti 600 mg per parą dozės.

Dėl tonizuojančio ir energijos suteikiančio poveikio ginkmedžio arbatą tinka gerti ryte. Ji gali pakeisti rytinę kavą. Ginkmedžio lapai taip pat neretai dedami į įvairius kofeino turinčius arbatos mišinius. Manoma, kad ginkmedžio derinys su kofeinu gali turėti stipresnį poveikį smegenų veiklai.  

Ginkmedžio lapų arbata

Ginkmedžio lapų arbata

Paruošti ginkmedžio arbatą paprasta – tereikia ginkmedžio lapų žaliavos ir vandens.

Ingredientai:

  • 1–2 arbatiniai šaukšteliai džiovintų ginkmedžio lapų arba keletas šviežių ginkmedžio lapelių,
  • 2 puodeliai vandens.

Vanduo užvirinamas ir nukeliamas nuo ugnies. Į vandenį sudedama ginkmedžio arbatos žaliava, uždengiama ir paliekama 10–15 minučių pastovėti. Prieš geriant galima perkošti.

Ginkmedžio tinktūra (su alkoholiu)

Ingredientai:

  • 150 g džiovintų ginkmedžio lapų,
  • 500 ml degtinės.

Ingredientai sumaišomi švariame stiklainyje. Sandariai uždarytas stiklainis 1 mėnesį laikomas tamsioje vietoje. Antpilą kasdien reikia papurtyti. Po mėnesio mišinys perkošiamas, iš lapų stengiantis išspausti kuo daugiau sulčių. Paruošta tinktūra supilama į švarų stiklinį indą ar butelį ir laikoma tamsioje ir vėsioje vietoje.

Ginkmedžio tinktūra vartojama kasdien po 10–15 lašų ne trumpiau kaip 1 mėnesį. Patariama gydymo kursą kartoti tris kartus per metus. Toks režimas duoda teigiamą ir ilgai išliekantį poveikį sveikatai.

Ginkmedžio nauda sveikatai ir grožiui

Ginkmedžio nauda odos jaunystei

Ginkmedis naudojamas daugelyje odos priežiūros priemonių sudėtyje.

  • Dėl priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių stabdo odos senėjimo procesus.
  • Skatina odos kolageno gamybą.
  • Stimuliuoja fibroblastus (jungiamojo audinio ląsteles) ir padeda odai išlikti jaunatviškai ir elastingai.
  • Naikina bakterijas nuo odos paviršiaus ir taip padeda išvengti spuogų.
  • Regeneruoja ultravioletinių spindulių paveiktą odą.
  • Skatina odos ląstelių metabolizmą, gerina audinių drėkinimą.

Ginkmedžio nuovirą galima naudoti kaip natūralų odos valiklį. O kartu su žaliąja arbata ginkmedis užtikrina drėkinamąjį poveikį ir pagreitina ląstelių atsinaujinimą, todėl oda išlieka elastinga. Be to, ginkmedžio preparatus vartojant tiesiai ant odos, jų poveikis yra efektyvesnis.

Šalutinis ginkmedžio arbatos poveikis

Ginkmedžio preparatų vartojimas kai kuriems žmonėms gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Kartais tai gali būti alerginė reakcija (bėrimas), pykinimas, viduriavimas, galvos svaigimas ir/ar skausmas.

Tačiau ypatingai atidžiai ginkmedžio arbatą vartoti turėtų tie, kurie geria tam tikrus vaistus:

  • kraują skystinančiuosius (netgi aspiriną),
  • antidepresantus,
  • nuskausminamuosius (netgi ibuprofeną).

Sąveikoje su šiais vaistais ginkmedis gali išprovokuoti vidinį kraujavimą ir kitas pavojingas būkles. Jei vartojami minėti vaistai, dėl ginkmedžio naudojimo būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Taip pat ginkmedžio preparatų patartina vengti nėščiosioms, krūtimi maitinančioms moterims ir vaikams.

Šaltiniai:
https://www.republicoftea.com/blog/tea-culture/9-ginkgo-biloba-tea-benefits/tc-038/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541024/
https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits#TOC_TITLE_HDR_5
https://www.medicalnewstoday.com/articles/263105
https://thisnzlife.co.nz/grow-ginkgo-tea/
https://www.herbaldynamicsbeauty.com/blogs/herbal-dynamics-beauty/the-benefits-of-gingko-biloba-for-skin

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Ginkmedžio arbata – amžinojo medžio gėrimas, išsaugantis jaunystę”

  1. Pingback: Ginkmedžio auginimas – ypatingas palikimas ateities kartoms