Paprastasis kmynas – vertingas augalas
Kmynų arbata gaminama iš paprastojo kmyno. Tai itin vertingas prieskoninis augalas – jo sėklos naudojamos gaminant maistą, kepant įvairiausią duoną, rauginant daržoves ir kt., o eterinis aliejus vartojamas ir maisto pramonėje: degtinės, likerių gamyboje.
Paprastasis kmynas (Carum avi) – salierinių šeimos augalų rūšis, vienintelė iš kmyno genties, auganti Lietuvoje. Augalas 30-100 cm aukščio, dvimetis ar daugiametis, žydintis gegužės – liepos mėnesiais smulkių baltų ar rusvų žiedelių skėčiais, o vėliau subrandinantis pailgas, tamsiai rudas aromatingas sėklas. Paprastasis kmynas auga pievose miškų aikštelėse, ant ežių, bei pagrioviuose.
Į kmynų sėklų sudėtį įeina eterinis aliejus, kumarinai, flavonoidai, steroidai, dervos, vaškas, baltymai, taninai, mikroelementai (varis, geležis, cinkas, manganas ir kt.). Kmynų eterinio aliejaus sudėtyje yra specialios medžiagos karvono (iki 50-60%), kuri, remiantis tyrimais, blokuoja įvairių navikų augimą. Be to, jame yra ir gyvybiškai svarbių vitaminų – B grupės (piridoksino, riboflavino, tiamino), tokoferolio, beta karotino ir vitamino C.
Kmynų arbatos nauda sveikatai
Augalas turi daugybę naudingų medžiagų, tad jo arbata tinka įvairių ligų simptomų lengvinimui. Liaudies medicinoje kmynų arbata naudojama gydant šiuos sutrikimus:
- Kmynų arbata dažniausiai naudojama esant virškinimo sutrikimams – palengvina vidurių pūtimą, pykinimą, viduriavimą, bei virškinimą.
- Biomedicinos mokslų daktarė, docentė ir šeimos gydytoja Lolita Rapolienė teigia, kad kmynas yra viena iš vaistažolių, padedanti kovojant su gastroezofaginio refliukso liga (GERL) bei skrandžio rūgščių disbalansu.
- Palengvina atsikosėjimą. Imuninei sistemai kovojant su antikūniais, susidaro biologiškai aktyvi medžiaga histaminas, dėl kurios ir kyla kosulys. Kmynuose esančios veikliosios medžiagos padeda neutralizuoti histaminą.
- Kmynai turi antiseptinių savybių, tad padeda gydyti kvėpavimo takų sutrikimus, bei juos atpalaiduoti esant sinusitui, bronchitui, pneumonijai, peršalimui.
- Arbatos aromatas padeda atpalaiduoti kvėpavimo takus, tad kmynų arbata labai tinka gydant ir kvėpavimo takų sutrikimus. Kmyno sėklos dedamos į gerklės skalavimo priemones sergant laringitu.
- Kmynų arbatoje esantis kalis naudingas širdies veiklai. Kalis padeda efektyviau širdžiai dirbti, bei reguliuoja kraujo spaudimą.
- Padeda esant miego sutrikimams. Jeigu jus kankina nemiga arba miegodami nepailsite, kmynuose esantis magnis gali pagerinti miego kokybę. Tuo pačiu kmynų arbata pagreitins medžiagų apykaitą, todėl organizmas naktį neeikvos energijos virškindamas. Pabandykite prieš miegą išgerti puodelį kmynų arbatos.
- Viena geriausių priemonių mažinant ūmius pilvų skausmus, dieglius, bei menstruacijų skausmus. Galite pabandyti gerti kmynų arbatą 2-3 kartus per dieną. Galbūt tokiu būdu išvengsite vaistų nuo menstruacinio skausmo vartojimo. Labai tinka vaikams nuo pilvo skausmų.
- Mažina nuovargį, bei gerina darbingumą.
- Tinka gydant šlapimo takų infekcijas.
- Tinka sergant mažakraujyste (anemija), nes kmynuose gausu geležies.
- Negana to, kad kmynų arbata yra skanus gaivus gėrimas, ji tinka burnos opoms gydyti, bei mažina žagsulį.
- Valo toksinus iš inkstų ir šlapimo pūslės.
- Tinka vėžio prevencijai, nes savo sudėtyje turi anti-kancerogeninių savybių.
Kmynų arbatos poveikis vyrams
Kol kas neradome jokių mokslinių šaltinių, kuriuose būtų pagrįstas neigiamas kmynų arbatos šalutinis poveikis vyrams. Tad vyrai gali netikėti kaimo bobučių pasakomis, bei drąsiai vartoti kmynų arbatą ne tik gydymo tikslams, tačiau ir organizmo stiprinimui.
Kmynų arbata nėščiosioms ir maitinančioms
Nėščiosioms kmynų arbatos vartoti nedraudžiama, tačiau ir neskatinama. Nėra nustatyta, jog kmynų arbata keltų didelę grėsmę nėštumui, tačiau rekomenduotina šios arbatos nepadauginti – gerti saikingai.
Liaudies medicinoje kmynų arbata rekomenduojama kaip priemonė laktacijai gerinti, tačiau moksliniai tyrimai neparodė ryšio tarp kmynų arbatos ir motinos pieno kieko (nuoroda į tyrimą).
Kaip pasigaminti kmynų arbatą
Kmynų arbata užvirinant
- Vieną šaukštelį kmynų sėklų užpilkite vienu puodeliu vandens ir pašildykite mišinį iki vanduo užvirs.
- Sumažinę karštį palaikykite apie 2-3 minutes.
- Po to nukelkite nuo viryklės ir uždengę dangčiu palaikykite apie 10 minučių.
- Kmynų arbata paruošta gerti.
Kmynų arbata nevirinant
- Į puodelį karšto vandens įberkite šaukštelį kmynų ir palikite pritraukti 10 minučių.
- Pravėsusią arbatą galite pagardinti medumi ir nukošti. Gerkite kelis kartus per dieną.
Kmynų ir ramunėlių arbata
Skrandžio veiklai ar pilvo skausmams palengvinti galite pasigaminti ramunėlių ir kmynų arbatą. Ramunėlė yra vienas iš labiausiai virškinimo sutrikimams gelbėjančių vaistažolių, konkuruojančių su kmynu. Tad galima juos vartoti ir kartu – viename arbatos puodelyje jie papildys vienas kito gydomąsias savybes.
Puodelyje karštu vandeniu užplikykite pusę arbatinio šaukštelio kmynų ir pusę šaukštelio ramunėlių arbatos, bei palaukite 10 minučių kol pritrauks. Atvėsusią arbatą galite paskaninti medumi.
Žolinė arbata su kmynais – streso ir nervinės įtampos mažinimui
- Lygiomis dalimis sumaišykite valerijono šaknis, sukatžolę, kmynų ir pankolių vaisius.
- Įberkite į arbatinuką 1 valg. š. mišinio.
- Užpilkite 1 stikline verdančio vandens.
- Palaukite, kol atvės, tada nukoškite.
- Gerkite tris kartus per dieną po ½ puodelio.
Kmynų arbata su obuolių sultimis
Norint pasigaminti kmynų arbatos su obuolių sultimis, jums reikės: natūralių obuolių sulčių, bei kmynų. 1 šaukštelį užpilkite 150 ml vandens ir pavirkite kelias minutes. Į nukoštą arbatą įpilkite 100 ml obuolių sulčių. Galite pareguliuoti arbatos ir obuolių sulčių proporcijas atsižvelgiant į obuolių sulčių rūgštumą/saldumą, bei jūsų skonį. Galite pagardinti medumi. Tokį šaltą gėrimą vasarą galite pasiruošti su ledukais kaip gaivų gėrimą. Ypač tinka svečiams pavaišinti, patiekiant ąsotyje. Galite papuošti šviežios mėtos lapeliais.
Kmynų arbata su imbieru
Su imbieru ruošiama kmynų arbata padeda sureguliuoti svorį. Ji ne tik gerina medžiagų apykaitą, bet ir padeda neužsilaikyti skysčiams. Taip pat tai geras būdas stiprinti imunitetą ir išvengti ligų šaltuoju metų periodu.
- Susmulkinkite imbiero šaknį.
- Įberkite į arbatinuką ar puodą virinimui po vieną arbatinį šaukštelį smulkintos imbiero šaknies ir kmynų sėklų.
- Pavirinkite 5 minutes.
- Pravėsusią arbatą galite pagardinti medumi ir nukošti.
Kmynų ir lauro lapų arbata svorio sureguliavimui
Jei į kmynų arbatą su imbieru įdėsite cinamono ir lauro lapų, toks mišinys padės susidoroti su įkyriu alkio jausmu, ypač vakarais. Gėrimas praturtintas vitaminais ir mineralais, kurie padeda pagerinti riebalų pasisavinimą ir skaidymą, taip pat normalizuoja organizmo medžiagų apykaitą.
Paruošimas:
Į indą su vandeniu įdėkite arbatinį šaukštą tarkuoto imbiero, 2 lauro lapelius, pusę arbatinio šaukštelio kmynų ir pusę šaukštelio cinamono. Galite pridėti citrinos. Virkite arbatą 30 minučių ant vidutinės ugnies, perkoškite ir leiskite gėrimui atvėsti.
Tokią arbatą rekomenduojama gerti tarp valgymų ir prieš miegą. Kai kurie ingredientai gali būti individualiai kontraindikuotini, todėl prieš vartojimą turėtumėte pasikonsultuoti su specialistu.
Kmynų arbata su pienu
Ką tik užvirusiu vandeniu užplikykite puodelyje 1 arba 2 arbatinius šaukštelius kmynų (priklausomai nuo to kokio stiprumo arbatos norite) ir palikite apie 10 minučių, kad pritrauktų. Tuomet įpilkite šlakelį pieno ir išmaišykite. Skanaus!
Atsargiai – kas tinka vienam, nebūtinai tiks ir kitam
Sergantiems diabetu didesni kiekiai knygų arbatos nerekomenduojami, nes gali turėti įtakos gliukozės kiekiui kraujyje.
Kmynai gali skystinti kraują, t. y. mažinti kraujo krešėjimą, tad kmynų arbatos reikėtų atsisakyti likus porai savaičių iki operacijos.
(Žolinės arbatos su kmynais, bei kmynų arbatos svorio sureguliavimui autorė – Natalija Afanasjeva)
Papildomi šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24611509/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8340696/
https://sc.bns.lt/view/item/369041
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.