Skip to content

Lauro lapų arbata – neįtikėtinai sveikas gėrimas

Lauro lapų arbata - netikėtai sveikas gėrimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lauro lapai  – vienas populiariausių prieskonių beveik kiekvienoje virtuvėje. Be jų neįsivaizduojamas sriubos, troškinių, mėsos patiekalų, marinatų ruošimas. Taigi, lauro lapai ir kulinarija – beveik neatsiejami dalykai. Tačiau jie – ne tik prieskonis. Lauro lapai – tai itin vertinga, naudingųjų cheminių junginių ir eterinių aliejų kupina vaistažolė, o lauro lapų arbata – organizmo sveikatos šaltinis.

Puikiai pažįstamus lauro lapus užaugina lauramedinių (lot. Lauraceae) augalų šeimai priklausantis medis – kilnusis lauramedis (lot. Laurus nobilis). Šis medis kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tačiau auga ir kitose šilto ir švelnaus klimato kraštuose. Priklausomai nuo regiono, kuriame auga, išskiriamos ir lauramedžio rūšys: Kalifornijos, Indijos, Meksikos, Turkijos. Visos lauramedžių rūšys pasižymi panašiomis naudingosiomis savybėmis.

Lauramedžiai yra visžaliai augalai, turintys tankią ir piramidišką lają, užaugantys iki 10–15 m aukščio. Lapai lancetiški, lygiakraščiai. Žydi smulkiais, gelsvais žiedeliais, susitelkusiais lapų pažastyse. Subrandina tamsiai žalius, elipsės formos kaulavaisius su didele sėkla viduje. Kvapnių eterinių aliejų turi visos lauramedžio dalys.

Arbatai arba lauro lapų nuovirui ruošti tinka įprasti, prekybos vietose parduodami džiovinti lauro lapai. O jei ant palangės auginate kvapnųjį lauramedį – arbatai galima nusiskinti šviežių jo lapelių.

Naudingosios lauro lapų savybės

Naudingosios lauro lapų savybės

Lauro lapuose yra vitaminų A, B2 (riboflavino), B6 (piridoksino), C, mineralų kalcio, geležies, mangano, vario, cinko. Taip pat juose gausu cheminių junginių, pasižyminčių antioksidacinėmis ir antiseptinėmis savybėmis. Be bendro sveikatai palankaus poveikio, imuniteto stiprinimo, lauro lapai efektyviai padeda esant kitiems organizmo negalavimams.

  • Lauro lapuose esantys organiniai junginiai labai veiksmingai padeda esant skrandžio sutrikimams, pagerina maisto virškinimą, nuramina dirgliosios žarnos sindromą. Nauda apima viso virškinamojo trakto sveikatą bei padeda pašalinti toksinus iš organizmo.
  • Veikia prevenciškai ir sumažina 2 tipo diabeto rizikos veiksnius. Lauro lapų miltelių kapsulės arba lauro lapų arbata gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
  • Lauro lapuose esančios rutino ir kavos rūgštys padeda sustiprinti širdies kraujagyslių sieneles bei mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Lauro lapuose yra natūralių raminamųjų medžiagų, padedančių nurimti, lengvinančių nerimo ir depresijos simptomus. Šios lauro lapų savybės gali būti naudojamos natūraliam nemigos gydymui. Keli lašai lauro lapų ekstrakto sumaišyto su vandeniu padeda užmigti.
  • Lauro lapuose esantys tam tikri junginiai slopina azoto oksido gamybą ir taip padeda išvengti uždegiminių procesų organizme.
Sveikatinanti lauro lapų arbata

Sveikatinanti lauro lapų arbata

Kasdien galima pasiruošti puodelį lauro lapų arbatos. Ji teigiamai veikia bendrą organizmo sveikatą. Ypač patartina šios arbatos užsiplikyti, jei peršalote, sloguojate ar kosėjate.

Ingredientai:

  • 2 dideli džiovinti arba 3–4 švieži lauro lapai,
  • apie 500 ml vandens.

Į indą įdėkite lauro lapus. Prieš tai juos galima šiek tiek pamaigyti, kad geriau išsiskirtų eteriniai aliejai. Lapus užpilkite vandeniu ir ant kaitrios ugnies virkite apie 3–5 minutes. Po to indą nuimkite nuo ugnies ir leiskite apie 4 minutes pastovėti. Tuomet arbatą perkoškite ir mėgaukitės.

Lauro lapų arbata pasižymi kartoku, kiek aitriu skoniu (galima palyginti su itin stipria juodąja arbata). Todėl lauro lapų arbatą labai tinka gerti su pienu (įprastu arba augaliniu) ir medumi. Galima įsidėti ir citrinos ar kitokių mėgstamų priedų. Tačiau jų nepadauginkite, kad visiškai neužgožtumėte natūralaus lauro lapų arbatos skonio.  

Lauro lapų vanduo

Visas sveikatai palankias naudas galima gauti geriant lauro lapų vandenį. Stiklinė ryte ir bent pora stiklinių dienoje padės išvengti virškinimo sutrikimų, pagerins medžiagų apykaitą ir svorio kontrolę. Taip pat padės kontroliuoti turimas sveikatos problemas – kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, sąnarių skausmus. Ir žinoma – stiprins imunitetą ir padės išvengti peršalimo ligų.

Ingredientai:

  • 2–3 lauro lapai,
  • 1 l vandens.

Susmulkinti lauro lapai sudedami į verdantį vandenį, uždengiami ir paliekami stovėti per naktį. Kitą dieną vanduo perkošiamas ir galima gerti.

Kmynų ir lauro lapų arbata – naminis „Mezym forte

Jei skrandis nevirškina maisto ir virškinimo sistema streikuoja, pabandykite išgerti lauro lapų ir kmynų arbatos. Kmynai nuo seniausių laikų liaudies medicinoje naudojami virškinimo ligoms gydyti. Jų poveikį sustiprina lauro lapuose esančios medžiagos, skatinančios medžiagų apykaitą, aktyvinančios kepenų fermentų išsiskyrimą.

Ingredientai:

  • 2 lauro lapai,
  • 1 arbatinis šaukštelis kmynų sėklų,
  • 1 puodelis vandens.

Į užvirusį vandenį sudėkite visus ingredientus ir pavirkite dar 10 minučių. Išjunkite ugnį, uždenkite ir palikite pastovėti dar apie 10 minučių. Tuomet perkoškite ir gerkite.

Galima išgauti dar efektyvesnį šios arbatos poveikį greta lauro lapų ir kmynų įdedant pipirmėtės, pankolio ir saldymedžio. Arbatos paruošimas lygiai toks pat, tik vietoj dviejų ingredientų į puodą sudėsite penkis.

Lauro lapų arbata nuo sąnarių skausmo

Cinamono ir lauro lapų arbata – lieknėjimui

Ieškantiems efektyvaus būdo atsikratyti papildomų kilogramų, lauro lapų ir cinamono derinys gali būti tai ko reikia. Lauro lapų ir cinamono arbata veiksmingai dalyvauja riebalų deginimo procesuose bei užkerta kelią riebalų kaupimuisi organizme. Šis gėrimas taip pat gerina maistinių medžiagų įsisavinimą, mažina blogojo ir didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, balansuoja medžiagų apykaitą.

Ingredientai:

  • 1 cinamono lazdelė arba 1 arbatinis šaukštelis cinamono miltelių,
  • 3–4 lauro lapai,
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus (nebūtina),
  • 3–4 stiklinės vandens.

Pirmiausia užvirinamas vanduo, tuomet į jį sudedami lauro lapai ir cinamonas. Viskas kartu ant silpnos ugnies dar verdama 10–20 minučių. Baigus virti arbata perkošiama, įdedama medaus (pagal poreikį) ir geriama.

Gvazdikėlių ir lauro lapų arbata – sąnarių skausmui malšinti

Jei kamuoja su stuburo patologijomis susiję nugaros skausmai ar reumatinės sąnarių ligos, jums gali padėti lauro lapų ir gvazdikėlių arbata. Šis derinys pasižymi priešuždegiminėmis ir skausmą mažinančiomis savybėmis.

Ingredientai:

  • 2 džiovinti lauro lapai,
  • 3 gvazdikėliai,
  • 300 ml vandens.

Į puodą sudėtus lauro lapus užpilkite vandeniu ir virkite apie 5 minutes. Tuomet išjunkite ugnį, į puodą sudėkite gvazdikėlius, uždenkite ir leiskite pastovėti 10–15 minučių. Prieš geriant arbatą perkoškite. Ši arbata geriama du kartus per dieną ne ilgiau kaip 10 dienų.

Lauro lapai kosuliui gydyti, virškinimui gerinti

Lauro lapų sirupas – kosuliui gydyti

Viena veiksmingiausių natūralių priemonių kosulio gydymui yra lauro lapų sirupas, kurį galima pasigaminti namuose. Ši priemonė padeda ir esant labai stipriam kosuliui, taip pat veiksmingai gydo sausą kosulį.

Ingredientai:

  • 1 nepilnas puodelis vandens,
  • 6 valgomieji šaukštai rudojo cukraus,
  • 6 lauro lapai,
  • 1 citrina.

Pirmiausia užvirinamas vanduo. Tuomet į jį sudedami lauro lapai ir dar paverdama apie 6 minutes. Išjungus ugnį puodas uždengiamas ir paliekamas stovėti kol atauš. Atvėsęs skystis perkošiamas, į jį sudedamas cukrus, išspaudžiamos citrinos sultys bei viskas labai gerai išmaišoma. Sirupas supilamas į švarų ir sandarų indą bei laikomas šaldytuve ne ilgiau kaip 3–4 dienas. Sirupas geriamas nuo 3 iki 5 kartų per dieną po 1 valgomą šaukštą.

Lauro lapai odos ir plaukų grožiui

Tyrimais pagrįsta, kad lauro lapai turi savybių, kovojančių su grybelinėmis ligomis. Kartu su lapuose esančiu vitaminu C jos gali apsaugoti odą nuo infekcijų ir sudirgimo. Lauro lapuose esantys antioksidantai apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos ir lėtina odos senėjimo procesus.

Lauro lapų hidrolatas ir eterinis aliejus yra dažnas odos ir plaukų priežiūros priemonių ingredientas. Odos sveikatai ir grožiui taip pat gali padėti reguliarus lauro lapų arbatos vartojimas. Probleminei odai, žaizdelėms, sudirgimui gydyti galima naudoti atvėsintos lauro lapų arbatos kompresus. O lauro lapų vandenį galima naudoti kaip probleminės odos toniką. Jis taip pat labai tinka vyrams po skutimosi.

Lauro lapai turi savybių, darančių stebuklus plaukams! Juose esančios medžiagos drėkina galvos odą, užkerta kelią pleiskanojimui, stiprina plaukus, mažina jų slinkimą ir skatina augimą. Išmirkykite lauro lapus vandenyje, perkoškite ir išskalaukite juo išplautus plaukus. Šiuo vandeniu taip pat galima įtrinti galvos odą.

Lauro lapų vartojimas ir kitos naudos

Kaip vartojama lauro lapų arbata ir koks galimas jos šalutinis poveikis

Lauro lapus vartoti yra saugu. Dažniausiai jie nesukelia jokio nepageidaujamo šalutinio poveikio. Pagrindinė rekomendacija – nevalgyti pačių lapų, nes jų tekstūra yra pernelyg kieta, sprangi, sunkiai kramtoma ir sunkiai virškinama.

Taip pat nereiktų kasdien vartoti labai didelių kiekių lauro lapų arbatos – tai gali sukelti pernelyg didelį mieguistumą.

Pažymėtina, kad nėra atlikta pakankamai tyrimų apie lauro lapų poveikį nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Todėl šiuo gyvenimo periodu geriau lauro lapus naudoti tik kaip prieskonį maiste.

Jei lauro lapų arbatą vartojate konkretiems sveikatos sutrikimams gydyti, rekomenduojama ją gerti tol, kol būklė pagerės, bet ne ilgiau kaip 3 savaites.

Kitos lauro lapų naudos

  • Inhaliacijoms – lauro lapų eterinio aliejaus garinimas lengvina kvėpavimo ligų simptomus, atkemša užgulusią nosį, gydo sinusitą.
  • Natūralus repelentas – lapuose esanti lauro rūgštis atbaido vabzdžius. Be to, susmulkinti lauro lapai sumaišyti su nedideliu kiekiu alyvuogių aliejaus ramina įgėlimų ir įkandimų sukeltus simptomus.
  • Natūralūs smilkalai ir oro gaiviklis – ant lėkštelės susmilkytų 2–3 lauro lapų dūmai ir kvapas valo patalpos orą ir naikina blogus kvapus. 

Šaltiniai:
https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits
https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/9-potential-health-benefits-of-bay-leaf/
https://www.healthifyme.com/blog/benefits-of-bay-leaf/
https://www.tea-and-coffee.com/blog/bay-leaf-tea-benefits
https://healthyplanbyann.com/tea-for-good-digestion/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: