Skip to content

Pelyno arbata – naikina viską, dėl ko mūsų organizmas sensta ir serga

Pelyno arbata – naikina viską, dėl ko mūsų organizmas sensta ir serga
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pelynas (lot. Artemisia absinthium) – liaudyje vadinamas karčiuoju kiečiu, kartėliu ar meteliu – tai viena vertingiausių žolių, iš kurios gaminama pelyno arbata. Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1 m aukščio. Stiebas gausiai šakotas, apaugęs plaukuotais lapeliais, prie žemės – sumedėjęs. Pelynas žydi šviesiai geltonais rutuliškais žiedais liepos – rugpjūčio mėnesiais, o rugsėjį subręsta lukštavaisiai. Augti gali ir visiškai nederlingoje žemėje.

Vaistinei žaliavai, bei arbatoms tinkamiausia pelyną skinti iki 25 cm ilgio nuo viršūnės vos augalui pradėjus žydėti. Tokios vaistažolės savo sudėtyje turi eterinio aliejaus, karotino, karčiųjų glikozidų, rauginių medžiagų, organinių rūgščių ir kt.

Pelynas 2015 metais už maliarijos gydymą gavo Nobelio premiją. Anksčiau ši premija būdavo skiriama tik augalų sudedamosioms dalims, o šį kartą jos nusipelnė visas augalas – pelynas. Šis augalas – tiesiog stebukladarys: vartojamas ne tik arbatoms, bet ir gaminant tepalus, papildus arba naudojamas tiesiog kaip prieskonis.

Ar pelynas gali sukelti haliucinasijas?

Dar vienas įdomus faktas apie pelyną – jis kaip vienas iš aktyvių komponentų naudojamas absente (prancūziškame likeryje). Šį gėrimą, veikiausiai dėl itin svaiginančio poveikio, buvo pamėgę daugelis XIX a. menininkų, tame tarpe ir olandų dailininkas Vincento Van Gogo. Dėl šio gėrimo sukeliamų haliucinacijų daug kritikos teko ir pelynui. Manyta, kad būtent šio augalo aktyvusis komponentas tujonas lemia tokį šio gėrimo poveikį. Šiuo metu nėra nustatyta konkrečių ribojimų pelyno vartojimui. Tačiau produktuose, kuriuose yra pelyno, yra reguliuojamas leidžiamas tujono kiekis sudėtyje. Farmacijos pramonėje pelyno preparatai gaminami su pašalintu, arba saugiu tujono kiekiu.

Dėl šios pelyno ypatybės, liaudies medicinoje geriau vartoti džiovintą pelyno žaliavą (joje mažiau tujono) ir tik labai atsakingai. 

Pelynas liaudies medicinoje

Nors pelynas yra labai kartus, tačiau ganėtinai mylimas liaudies medicinoje ir vartojamas gydymo tikslais nuo šių ligų:

  • esant virškinimo sutrikimams,
  • nuo onkologinių ligų,
  • nuo kirmėlių, parazitų, mielių, grybelių, gleivių,
  • tulžies pūslės ligų,
  • kepenų ligų,
  • apetitui gerinti,
  • organizmo valymui, bei kūno svoriui reguliuoti.
Pelyno nauda sveikatai

Pelyno turtinga sudėtis naudinga sveikatai

Pelynas ypač turtingas savo sudėtimi ir daro stebuklus dėl savyje sukaupiamų medžiagų:

Kartumynas – būtent dėl jo pelyno skonis yra kartus – dėl jo stimuliuojama organizmo virškinimo sistema, išvalomi parazitai, naikinamos bakterijos.

Artemizininas – veikia prieš vėžines ląsteles, naikina, bei padeda pašalinti organizmo parazitus.

Flovanoidai – geltonasis pigmentas, esantis pelyno žieduose – saugo organizmą nuo įvairiausių uždegimų, stiprina kraujagyslių sieneles, bei jungiamuosius audinius, taip pat slopina alergines reakcijas.

Obuolių rūgštys apsaugo raudonuosius kraujo kūnelius nuo kenksmingų cheminių medžiagų poveikio, gerina kraujotaką, virškinimą, balansuoja medžiagų apykaitą.

Gintaro rūgštis skatindama atsinaujinti ląsteles tokiu būdu stabdo organizmo senėjimą, bei suteikia daugiau energijos.

Karatinoidai saugo organizmo ląsteles nuo žalingųjų laisvųjų radikalų, palaiko imunitetą, taip pat sumažina vėžio riziką.

Kapilinas naikina grybelius, mažina skausmą, kraujo krešulių susidarymo riziką, veikia kaip natūralus antibiotikas, bei gerina vitaminų A, B ir C įsisavinimą.

Karotinas, kaip ir karatinoidai, veikia kaip antioksidantas, taip pat teigiamai veikia odos elastingumą.

Chamazulogenas slopina organizmo uždegimus.

Kalis užtikrina skysčių pusiausvyrą organizme, raumenų, širdies veiklą, bei palaiko sveiką nervų sistemą.

Kalcis svarbus dantims, kaulams, nervų sistemai, bei rūgščių – šarmų pusiausvyrai organizme.

Vitaminas K palaiko kraujo krešėjimą, skatindamas žaizdų gijimą, bei didina atsparumą įvairioms infekcijoms, sumažina osteoporozės riziką, palaiko kaulų stiprumą, bei normalią inkstų veiklą.

Vitaminas C –  pagrindinis imunitetą stiprinantis vitaminas, padedantis įsisavinti geležį, bei dalyvaujantis kolageno gamyboje.

Vitaminas B dalyvauja riebalų, aminorūgščių, baltymų apykaitoje, raudonųjų kraujo kūnelių, hormonų gamyboje, reikalingas normaliai nervų sistemos veiklai, bei imunitetui užtikrinti. B6 vitaminas – vienas svarbiausių moters organizme palaikant normalų hormonų balansą.

Kaip paruošti pelynų arbatą

Nors pelynas gali būti naudojamas įvairiais būdais (šviežias, kapsulėmis, eterinis aliejus), arbatą geriausia ruošti iš džiovintos žaliavos. Joje yra mažiau cheminio junginio tujono, galinčio neigiamai paveikti psichinę sistemą.

  1. Į puodelį įberkite pusę arbatinio šaukštelio džiovintų pelynų.
  2. Užplikykite verdančiu vandeniu (250 ml) ir leiskite apie 15 min pritraukti, bei pravėsti.
  3. Kadangi arbata yra karti, galite skonį pagerinti citrina, bei medumi.

Pelynų arbatą reikia gerti nesaldintą, kad poveikis būtų geriausias. Tačiau pelynų arbata yra karti. Šiam nemaloniam skoniui sušvelninti, galite į arbatą įmaišyti  džiovintų pipirmėčių ar anyžių. Taip pat – įdėti griežinėlį citrinos ar šiek tiek pasaldinti medumi.

Jeigu esate sveikas, neturite jokių lėtinių ligų, profilaktiškai pakanka 7 dienas iš eilės išgerti po 1 puodelį pelyno arbatos. Net po 3 dienų galite pajusti teigiamą rezultatą.

Esant kokiam negalavimui ar ligai (ypač, virškinamojo trakto sutrikimams), pelynų arbatą gerkite po 50 gramų kelis kartus per dieną likus 30 min – 1 val. iki valgio arba 1-2 valandas po valgio.

kaip paruošti pelyno arbatą

Pelyno tinktūra apetito gerinimui

Tinktūrai paruošti reikės:

  • 1 puodelio džiovintos pelyno žolės,
  • 250 gr degtinės.

Sandariame inde užpilkite pelyno žaliavą degtine, gerai uždarykite ir laikykite vėsioje, sausoje vietoje 4–6 savaites. Tuomet antpilą perkoškite ir supilkite į švarų, sandarų buteliuką. Vartokite po 20–30 lašų tinktūros kasdien, ne ilgiau kaip 2 savaites. Apetito pagerinimui tinktūra naudojama 30 minučių prieš valgį. Turintiems  virškinimo problemų, tinktūra vartojama po valgio du kartus per dieną. Šią tinktūrą galima vartoti ir kaip arbatos pakaitalą – į stiklinę vandens įlašinti 15 lašų preparato, išmaišyti ir išgerti.

Klausykitės savo intuicijos

Kasdien mėgstantiems gerti kokią nors arbatą galite bandyti išgirsti savo intuiciją ir pajusti, jog galbūt šiandien jums norisi silpnesnės pelynų arbatos, o gal norisi pamaišyti su kitomis vaistažolėmis, pavyzdžiui čiobreliais, medetkomis, gvazdikėliais ar kraujažolėmis. Paklausykite – jūsų kūnas iš tiesų turi sugebėjimą pajausti kokių medžiagų jam šiandieną labiausiai reikia.

Pelyno, bitkrėslės ir gvazdikėlio mišinys nuo parazitų

Pelyno arbata vaikams

Silpnos pelynų arbatos retkarčiais galite duoti ir vaikams. Nebijokite – kartais vaikams netgi patinka jų kartus skonis ir to paties kitą dieną paprašo vėl – tai reiškia, kad šiuo metu vaiko organizmui trūksta tam tikrų medžiagų, kurių pelynas turi savo sudėtyje.

Jeigu įtariate vaiką turint kirminų ir vaikas nenori gerti karčios pelynų arbatos, ją galite paskaninti medumi arba tiesiog pabarstyti pelyno miltelių ant duonos, užteptos medumi.

Pelyno, bitkrėslės ir gvazdikėlio mišinys nuo parazitų

Šį mišinį patartina vartoti norint išsivalyti organizmą nuo parazitų.

Sumaišykite lygiomis dalimis pelyno, gvazdikėlių ir bitkrėslės susmulkintų žolelių (miltelių).  Kasdien suvalgykite po 1 šaukštelį kartu su medumi, užgerdami šiltu vandeniu. Po 3 savaičių vartojimo darykite mėnesio pertrauką.

Pelynas namų oro valymui

Pelynas, kaip natūralus antiseptikas ir kovotojas su mikrobais, gali būti naudojamas patalpų oro valymui ir jo kokybės gerinimui. Tokią priemonę, greta švaros užtikrinsiančią ir gaivų patalpų kvapą, galite pasigaminti namuose.

Tam reikės:

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovinto arba 2 arbatinių šaukštelių šviežio pelyno,
  • 1 arbatinio šaukštelio čiobrelių žolės,
  • šakelės rozmarino,
  • keleto šakelių levandų,
  • 2–3 gvazdikėlių,
  • ½ litro obuolių sidro acto.

Visus ingredientus sumaišykite, supilkite į sandarų stiklainį ir palikite vėsioje, tamsioje vietoje 3–4 savaitėm pastovėti. Po to mišinį perkoškite ir supilkite į purkštuvą. Šiuo mišiniu kas rytą išpurkškite gyvenamąsias patalpas ar ofisą ir kvėpuokite švariu ir gaiviu oru!

Pelyno šalutinis poveikis ir tujonas

Pelyno šalutinis poveikis

Net jeigu ką tik perskaitėte koks pelynas naudingas jūsų organizmui, tačiau jį reikėtų vartoti atsakingai. Didelė pelyno dozė gali sukelti pykinimą, vėmimą, virškinimo ar inkstų sutrikimų, net traukulius, todėl šią stebuklingą žolę reikėtų vartoti atsargiai ir atsakingai. Pelyno vertėtų atsisakyti, jeigu jūs:

  • Esate alergiškas daugeliui žolelių ar žiedadulkių, sergate šienlige.
  • Esate nėščia, neturėtumėte vartoti pelynų, nes tai gali sukelti persileidimą.
  • Žindote krūtimi, turėtumėte vengti pelyno vartojimo, nes nėra pakankamai duomenų apie jo poveikį kūdikiams ir mažiems vaikams.
  • Sergate epilepsija, nes pelynuose esantis tujonas stimuliuoja smegenis ir gali sukelti traukulius. Pelynas taip pat gali sumažinti įprastų vaistų nuo traukulių, tokių kaip gabapentinas ir primidonas, veiksmingumą.
  • Sergate širdies ligomis, nes pelyno vartojimas kartu su vaistu nuo širdies ligų varfarinu gali sukelti kraujavimą iš žarnyno.
  • Turite inkstų problemų, nes pelynas yra toksiškas inkstams ir gali padidinti inkstų nepakankamumo riziką.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood#forms
https://draxe.com/nutrition/wormwood/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/wormwood
https://www.healthyhildegard.com/wormwood-benefits/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Naujienlaiškis

Užsakykite arbatų receptus į savo paštą

Nuolat publikuojame naujų naudingų arbatų receptus. Prenumeruokite, kad gautumėte informaciją apie naujausias arbatas į savo pašto dėžutę.