Skip to content

Pelyno arbata – naikina viską, dėl ko mūsų organizmas sensta ir serga

Pelyno arbata – naikina viską, dėl ko mūsų organizmas sensta ir serga
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pelynas (lot. Artemisia absinthium) – liaudyje vadinamas karčiuoju kiečiu, kartėliu ar meteliu – tai viena vertingiausių žolių, iš kurios gaminama pelyno arbata. Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1 m aukščio. Stiebas gausiai šakotas, apaugęs plaukuotais lapeliais, prie žemės – sumedėjęs. Pelynas žydi šviesiai geltonais rutuliškais žiedais liepos – rugpjūčio mėnesiais, o rugsėjį subręsta lukštavaisiai. Augti gali ir visiškai nederlingoje žemėje.

Vaistinei žaliavai, bei arbatoms tinkamiausia pelyną skinti iki 25 cm ilgio nuo viršūnės vos augalui pradėjus žydėti. Tokios vaistažolės savo sudėtyje turi eterinio aliejaus, karotino, karčiųjų glikozidų, rauginių medžiagų, organinių rūgščių ir kt.

Pelynas 2015 metais už maliarijos gydymą gavo Nobelio premiją. Anksčiau ši premija būdavo skiriama tik augalų sudedamosioms dalims, o šį kartą jos nusipelnė visas augalas – pelynas. Šis augalas – tiesiog stebukladarys: vartojamas ne tik arbatoms, bet ir gaminant tepalus, papildus arba naudojamas tiesiog kaip prieskonis.

Ar pelynas gali sukelti haliucinacijas?

Dar vienas įdomus faktas apie pelyną – jis kaip vienas iš aktyvių komponentų naudojamas absente (prancūziškame likeryje). Šį gėrimą, veikiausiai dėl itin svaiginančio poveikio, buvo pamėgę daugelis XIX a. menininkų, tame tarpe ir olandų dailininkas Vincento Van Gogo. Dėl šio gėrimo sukeliamų haliucinacijų daug kritikos teko ir pelynui. Manyta, kad būtent šio augalo aktyvusis komponentas tujonas lemia tokį šio gėrimo poveikį. Šiuo metu nėra nustatyta konkrečių ribojimų pelyno vartojimui. Tačiau produktuose, kuriuose yra pelyno, yra reguliuojamas leidžiamas tujono kiekis sudėtyje. Farmacijos pramonėje pelyno preparatai gaminami su pašalintu, arba saugiu tujono kiekiu.

Dėl šios pelyno ypatybės, liaudies medicinoje geriau vartoti džiovintą pelyno žaliavą (joje mažiau tujono) ir tik labai atsakingai. 

Pelyno arbata

Pelyno nauda

Nors pelynas yra labai kartus, tačiau ganėtinai mylimas liaudies medicinoje ir vartojamas gydymo tikslais nuo daugybės ligų: pradedant parazitų varymu iš organizmo ir baigiant kova su vėžinėmis ląstelėmis.

Pelynas padeda atsikratyti parazitais

Bene geriausiai pelynas žinomas dėl savo antiparazitinių savybių. Nuo seno jo arbata arba džiovinto pelyno milteliai buvo naudojami parazitams iš organizmo varyti. 2018 m. atlikto tyrimo su gyvūnais rezultatai, kurie buvo publikuoti Journal of Helminthology, rodo, jog pelynas sukėlė kirminų paralyžių, mirtį ir svarbius struktūrinius pokyčius.

Pelyno arbata pasižymi antimikrobinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis

Pelyne esantys eteriniai aliejai sėkmingai kovoja su daugeliu bakterijų, įskaitant tokias gydymui vaistais sunkiai pasiduodančias bakterijas kaip E. Coli ir salmonelę.

Be to, pelyno arbata veiksminga kovoje su įvairiais grybeliais, nes pelyno eteriniai aliejai juos veiksmingai naikina, stabdo jų dauginimąsi bei plitimą. Ypač pelyno arbata veiksminga įveikiant Candida tipo grybelius, kurie dažniausiai aptinkami burnoje, žarnyne bei makštyje. Be to, Candida mieliagrybis gali išplisti ir ant odos bei kitų gleivinių.

Pelyno arbatos nauda

Padeda gydyti Krono ligą ir yra naudingas sergant kitomis virškinamojo trakto ligomis

Krono liga yra skausminga ir gyvenimą labai apsunkinanti virškinamojo trakto liga. Deja, kai kuriais atvejais labai sunkiai pasiduodanti gydymui. Be to, gydoma steroidiniais vaistais, kurie dėl savo šalutinio poveikio gali dar pabloginti gyvenimo kokybę.

Vieno Vokietijoje atlikto tyrimo duomenimis, pacientams, kurie 8 savaites buvo gydomi pelynu, simptomai beveik visiškai išnyko. Tokie pokyčiai buvo stebėti 65 proc. pacientų. Ligos remisija išliko viso tyrimo metu – 20 savaičių. Ir visą tą laiką pacientams nebuvo būtina papildomai skirti steroidinių vaistų. Ne tik sumažėjo Krono ligos sukeliami simptomai, tačiau ir pagerėjo nuotaika, bendra gyvenimo kokybė.

Tolesni tyrimai, atlikti 2010 m., 2021 m ir 2022 m., taip pat patvirtino teigiamą pelyno įtaką, gydant Krono ligą.

Be to, gydymas pelynu pasirodė veiksmingas ir asmenims, kenčiantiems nuo SIBO ligos. Tai tokia būklė, kai labai išveši plonojo žarnyno bakterijos. Paprastai SIBO yra gydoma antibiotikais, kurių veiksmingumas nėra šimtaprocentinis. Be to, antibiotikai sukelia šalutinius reiškinius. Tuo tarpu gydymas pelynu buvo ne mažiau veiksmingas nei gydymas antibiotikais, tačiau pacientai nepranešė apie jokius šalutinius poveikius.

Pelynas gali padėti kovojant su vėžinėmis ląstelėmis

Liaudies medicinoje pelyno šaknų arbata jau nuo seno naudojama įvairių vėžinių auglių gydymui: gimdos, skrandžio, tiesiosios žarnos. Moksliniai tyrimai patvirtina pelyno veiksmingumą įveikiant krūties vėžio ląsteles. Nors visiškai patikimiems rezultatams dar reikia atlikti papildomų tyrimų. Priešingai nei chemoterapija, pelynas naikina tik vėžio pažeistas ląsteles, o sveikųjų nepaveikia.

Pelyno arbata gali padėti palengvinti skausmą

Pelynas pasižymi skausmą malšinančiu poveikiu. Ypač veiksmingas, mažinant osteoartrito ir kitų sąnarių ligų sukeliamus skausmus. Be to, pelyne esantis artemizininas veikia priešuždegimiškai ir turi antioksidacinių savybių. Taigi pelyno arbata ne tik padeda malšinti skausmą, bet ir sumažina sąnarių ligų simptomus.

Tas pats pelyne esantis artemizininas labai veiksmingas gydant net maliariją.

Be to, ši medžiaga padeda išvalyti organizmą, pašalinti ne tik toksinus, tačiau ir sunaikinti ląstelių puvimą sukeliančias bakterijas. Taip apvalius organizmą, pagerėja miego kokybė, nebekankina nemiga, normalizuojasi medžiagų apykaita ir netgi ima kristi svoris.

Pelyno nauda sveikatai

Kaip ruošiama pelyno arbata?

Nors pelynas gali būti naudojamas įvairiais būdais (šviežias, kapsulėmis, eterinis aliejus), arbatą geriausia ruošti iš džiovintos žaliavos. Joje yra mažiau cheminio junginio tujono, galinčio neigiamai paveikti psichinę sistemą.

Pelyno arbata ruošiama labai paprastai ir greitai. Panašiai kaip ir kitos vaistažolių arbatos:

 1. į puodelį įberkite pusę arbatinio šaukštelio džiovintų pelynų;
 2. užplikykite 250 ml verdančio vandens ir leiskite apie 15 min pritraukti, bei pravėsti, po to nukoškite;
 3. kadangi arbata yra karti, galite skonį pagerinti citrina, bei medumi.

Kaip vartoti pelyno arbatą?

Pelynų arbatą reikia gerti nesaldintą, kad poveikis būtų geriausias. Tačiau pelynų arbata yra karti. Šiam nemaloniam skoniui sušvelninti, galite į arbatą įmaišyti  džiovintų pipirmėčių ar anyžių. Taip pat – įdėti griežinėlį citrinos ar šiek tiek pasaldinti medumi.

Jeigu esate sveikas, neturite jokių lėtinių ligų, profilaktiškai pakanka 7 dienas iš eilės išgerti po 1 puodelį pelyno arbatos. Net po 3 dienų galite pajusti teigiamą rezultatą.

Esant kokiam negalavimui ar ligai (ypač, virškinamojo trakto sutrikimams), pelynų arbatą gerkite po 50 gramų kelis kartus per dieną likus 30 min – 1 val. iki valgio arba 1-2 valandas po valgio.

kaip paruošti pelyno arbatą

Pelyno šaknų arbata

Liaudies medicinoje pelyno šaknų arbata dažniausiai naudojama vėžiniams susirgimams gydyti. Ypač veiksmingai ji padeda įveikti įvairius auglius. Tačiau tuo pačiu apsaugo sveikąsias ląsteles ir jų nepažeidžia.

Ingredientai:

 • 2 v. š. džiovintų ir smulkintų pelyno šaknų;
 • 1 stiklinės vandens.

Paruošimas: pelyno šaknys užplikomos verdančiu vandeniu, uždengiamos ir paverdama apie 10 min ant silpnos ugnies. Paliekama atvėsti. Nukošiama.

Vartojimas: gerti po 2 v. š. 3 kartus dienoje 20–30 min iki valgio.

Pelyno, bitkrėslės ir gvazdikėlio mišinys nuo parazitų

Sumaišykite lygiomis dalimis pelyno, gvazdikėlių ir bitkrėslės susmulkintų žolelių (miltelių). Kasdien suvalgykite po 1 šaukštelį kartu su medumi, užgerdami šiltu vandeniu. Po 3 savaičių vartojimo darykite mėnesio pertrauką.

Pelyno tinktūra apetito gerinimui

Tinktūrai paruošti reikės:

 • 1 puodelio džiovintos pelyno žolės;
 • 250 g degtinės.

Paruošimas: sandariame inde užpilkite pelyno žaliavą degtine, gerai uždarykite ir laikykite vėsioje, sausoje vietoje 4–6 savaites. Tuomet antpilą perkoškite ir supilkite į švarų, sandarų buteliuką.

Vartojimas: vartokite po 20–30 lašų tinktūros kasdien, ne ilgiau kaip 2 savaites. Apetito pagerinimui tinktūra naudojama 30 minučių prieš valgį. Turintiems  virškinimo problemų, tinktūra vartojama po valgio du kartus per dieną. Šią tinktūrą galima vartoti ir kaip arbatos pakaitalą – į stiklinę vandens įlašinti 15 lašų preparato, išmaišyti ir išgerti.

Klausykitės savo intuicijos

Kasdien mėgstantiems gerti kokią nors arbatą galite bandyti išgirsti savo intuiciją ir pajusti, jog galbūt šiandien jums norisi silpnesnės pelynų arbatos, o gal norisi pamaišyti su kitomis vaistažolėmis, pavyzdžiui čiobreliais, medetkomis, gvazdikėliais ar kraujažolėmis. Paklausykite – jūsų kūnas iš tiesų turi sugebėjimą pajausti kokių medžiagų jam šiandieną labiausiai reikia.

Pelyno, bitkrėslės ir gvazdikėlio mišinys nuo parazitų

Pelyno arbata vaikams

Silpnos pelynų arbatos retkarčiais galite duoti ir vaikams. Nebijokite – kartais vaikams netgi patinka jų kartus skonis ir to paties kitą dieną paprašo vėl – tai reiškia, kad šiuo metu vaiko organizmui trūksta tam tikrų medžiagų, kurių pelynas turi savo sudėtyje.

Jeigu įtariate vaiką turint kirminų ir vaikas nenori gerti karčios pelynų arbatos, ją galite paskaninti medumi arba tiesiog pabarstyti pelyno miltelių ant duonos, užteptos medumi.

Vis dėlto prieš gydant vaikus pelyno arbata arba kitais preparatais, būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Kaip bebūtų pelynas pasižymi nervų sistemą veikiančiomis savybėmis, todėl vaikams itin atidžiai turi būti parenkama ir pelyno dozė, ir gydymo trukmė.

Pelynas namų oro valymui

Pelynas, kaip natūralus antiseptikas ir kovotojas su mikrobais, gali būti naudojamas patalpų oro valymui ir jo kokybės gerinimui. Tokią priemonę, greta švaros užtikrinsiančią ir gaivų patalpų kvapą, galite pasigaminti namuose.

Tam reikės:

 • 1 arbatinio šaukštelio džiovinto arba 2 arbatinių šaukštelių šviežio pelyno;
 • 1 arbatinio šaukštelio čiobrelių žolės;
 • šakelės rozmarino;
 • keleto šakelių levandų;
 • 2–3 gvazdikėlių;
 • ½ litro obuolių sidro acto.

Visus ingredientus sumaišykite, supilkite į sandarų stiklainį ir palikite vėsioje, tamsioje vietoje 3–4 savaitėm pastovėti. Po to mišinį perkoškite ir supilkite į purkštuvą. Šiuo mišiniu kas rytą išpurkškite gyvenamąsias patalpas ar ofisą ir kvėpuokite švariu ir gaiviu oru!

Pelyno šalutinis poveikis ir tujonas

Pelyno šalutinis poveikis

Net jeigu ką tik perskaitėte koks pelynas naudingas jūsų organizmui, tačiau jį reikėtų vartoti atsakingai. Didelė pelyno dozė gali sukelti pykinimą, vėmimą, virškinimo ar inkstų sutrikimų, net traukulius, todėl šią stebuklingą žolę reikėtų vartoti atsargiai ir atsakingai. Pelyno vertėtų atsisakyti, jeigu jūs:

 • Esate alergiškas daugeliui žolelių ar žiedadulkių, sergate šienlige.
 • Esate nėščia, neturėtumėte vartoti pelynų, nes tai gali sukelti persileidimą.
 • Žindote krūtimi, turėtumėte vengti pelyno vartojimo, nes nėra pakankamai duomenų apie jo poveikį kūdikiams ir mažiems vaikams.
 • Sergate epilepsija, nes pelynuose esantis tujonas stimuliuoja smegenis ir gali sukelti traukulius. Pelynas taip pat gali sumažinti įprastų vaistų nuo traukulių, tokių kaip gabapentinas ir primidonas, veiksmingumą.
 • Sergate širdies ligomis, nes pelyno vartojimas kartu su vaistu nuo širdies ligų varfarinu gali sukelti kraujavimą iš žarnyno.
 • Turite inkstų problemų, nes pelynas yra toksiškas inkstams ir gali padidinti inkstų nepakankamumo riziką.

Be to, gydytis pelynu galima ne ilgiau nei dvi savaites. Po to turėtų būti daroma ne mažesnė nei 2 savaičių, o dar geriau mėnesio pertrauka.

Šaltiniai:

 1. https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood#forms
 2. https://draxe.com/nutrition/wormwood/
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/wormwood
 4. https://www.healthyhildegard.com/wormwood-benefits/
 5. https://draxe.com/nutrition/wormwood/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC18101/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17240130/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: