Skip to content

Ivano arbata – gauromečio arbata: kaip teisingai ją paruošti ir nuo kokių negalavimų gelbsti

Ivano arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jeigu nesate girdėję, kas yra siauralapis gaurometis, galbūt esate susidūrę su ožkarože? Būtent taip dažniausiai liaudyje ir vadinamas gaurometis. Na, o jei negirdėję nei vieno, nei kito augalo pavadinimo, galbūt žinote, kas yra Ivano arbata? Jeigu dar neteko apie ją girdėti ir nežinote, kuo Ivano arbata naudinga mūsų sveikatai, kviečiame apie ją sužinoti daugiau.

Kas yra Ivano arbata?

Ivano arbata – tai siauralapio gauromečio arbata. Tiesiog šiuo pavadinimu ji buvo žinoma daugybę amžių Rusijoje bei toli už jos ribų. Kažkada Ivano arbata buvo labai populiari ir paklausi prekė. Tačiau maždaug XIX amžiuje ji buvo išstumta iš rinkos juodosios kininio arbatmedžio arbatos ir beveik pamiršta.

Gauromečio arbatą vėl imta atgaivinti tik po 1990-ųjų metų. Šiuo metu jos naudomis sveikatai domisi tiek užsienio, tiek mūsų šalies mokslininkai.

Ivano arbata

Kuo Ivano arbata naudinga sveikatai?

Gaurometis yra gausus daugybe įvairių veikliųjų medžiagų, taninų, alkaloidų, vitaminų bei mikroelementų. Vitamino C gauromečio lapuose maždaug 6 kartus daugiau nei citrinoje. Vitamino C kiekiu šiam augalui gali prilygti nebent juodieji serbentai.

Gaurometis nuo seno naudotas jėgoms atgauti bei organizmui stiprinti, tonizuoti. Jis veikia priešuždegimiškai, raminamai, turi antibakterinį poveikį, slopina piktybinių ląstelių augimą. Ypač naudinga Ivano arbata vyrams: ji gelbsti nuo gerybinio prostatos išvešėjimo bei kitų prostatos ligų.

Ivano arbata taip pat naudojama liaudies medicinoje skausmui malšinti, virškinimo sistemos problemoms spręsti, gerinti medžiagų apykaitą. Ji naudinga ir akių sveikatai bei odos grožiui. Be to, gauromečio arbata stiprina imunitetą ir padeda lengviau įveikti ligas.

Ką svarbu žinoti apie gauromečio arbatos paruošimą?

Siauralapio gauromečio arbata yra be kofeino, švelniai raminanti ir atpalaiduojanti. Ji tinkama gerti bet kurio amžiaus žmonėms tiek sergant, tiek profilaktiškai ar tiesiog kaip mėgstamą gėrimą. Galima gerti bet kuriuo paros metu, tačiau labiausiai rekomenduojama vakare, po valgio.

Plikyti Ivano arbatą reikėtų ne karštesniu nei 60 °C vandeniu. Taip išsaugomos visos vertingosios gauromečio savybės. Tuos pačius lapelius galima plikyti 3–4 kartus. Plikoma kelis kartus arbata pamažu praranda tik savo spalvą ir būna švelnesnio skonio, tačiau visos naudingosios jos savybės išlieka.

Gauromečio arbata

Ivano arbatos receptas

Tradiciškai gauromečio arba Ivano arbata ruošiama iš fermentuotų gauromečio lapelių. Tad jeigu šių neturite pasiruošę, galima įsigyti daugumoje arbatos parduotuvių. Tiesa, fermentuota gauromečio arbata kiek brangesnė už nefermentuotą, tačiau jeigu mėgstate intensyvesnio skonio arbatą, fermentuoti lapeliai bus puikus pasirinkimas. Be to, fermentuotoje arbatoje yra daugiau naudingų rauginių medžiagų. O ruošiama arbata paprastai ir greitai.

Ingredientai:

  • 1–2 a. š. fermentuotų gauromečio lapelių;
  • 200 ml vandens.

Paruošimas: gaurometį užpilti karštu, bet ne verdančiu vandeniu (60 °C) ir palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.

Vartojimas: gydomaisiais arba profilaktikos tikslais gerti po 1 stiklinę 3 kartus per dieną. Arba vartoti kaip įprastą mėgstamą arbatą. Tas pačias arbatžoles galima plikyti kelis kartus. Arbatą galima pagardinti šaukšteliu medaus.

Gauromečio arbata virškinamojo trakto ligoms gydyti

Ši arbata gali padėti sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, esant virškinamojo trakto žaizdoms, opaligei. Kaip pagalbinė priemonė naudojama gydant gastritą, kolitą ar skrandžio opas. Ji taip pat padeda apsinuodijus, valo organizmą ir padeda greičiau atsistatyti.

Ingredientai:

Paruošimas: vaistažoles sumaišyti, suberti į termosą ir užpilti karštu vandeniu. Palikti 2 valandoms pritraukti. Nukošti.

Vartojimas: gerti po stiklinę arbatos 2 kartus per dieną.

Gauromečio arbata virškinamojo trakto ligoms

Ivano arbata sergant vėžiu

Daugybė mokslinių tyrimų patvirtina gauromečio veiksmingumą kovoje su vėžiniais susirgimais. Jo veikliosios medžiagos stabdo piktybinių ląstelių augimą, o antioksidantai saugo sveikąsias ląsteles nuo pažeidimo. Žinoma, vaistų arbata atstoti negali. Ivano arbata naudojama kaip pagalbinė priemonė vėžio gydymui. Be to, ji palengvina chemoterapijos sukeliamus negalavimus: vėmimą, apetito stoką, padeda greičiau atsigauti.

Ingredientai:

  • 1 v. š. džiovintos siauralapio gauromečio žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: gaurometį užpilti karštu vandeniu ir palikti pritraukti 2 valandoms. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 2 v. š. arbatos 3–4 kartus per dieną.

Gauromečio užpiltinė menopauzės laikotarpiu

Ši užpiltinė ne tik palengvina klimakso sukeliamus nemalonius simptomus, tačiau ir padeda nuo galvos skausmo, normalizuoja širdies, ritmą, padeda esant patinimams.

Ingredientai:

  • ½ l smulkintų siauralapio gauromečio žiedų;
  • 1 l kokybiškos degtinės.

Paruošimas: į 1 litro talpos stiklainį suberti gauromečio žiedus (turi gautis apie pusę stiklainio tūrio) ir užpilti iki viršaus degtine. Sandariai uždaryti ir palikti tamsioje, vėsioje vietoje 1 mėnesį. Kasdien supurtyti stiklainį. Po mėnesio nukošti, laikyti sandariame stikliniame inde tamsioje vietoje.

Vartojimas: 30 lašų užpiltinės skiesti 1 v. š. vandens ir vartoti tokią dozę 3 kartus per dieną.

Gauromečio žiedų arbata

Ivano arbata odos grožiui

Ši arbata taip pat gali būti naudojama išoriškai kompresams bei kaip veido tonikas / prausiklis, esant probleminei, spuoguotai odai. Jis padeda nuraminti odą, gydo bėrimus.

Ingredientai:

  • 3 v. š. siauralapio gauromečio žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: gaurometį užpilti karštu vandeniu ir palikti pritraukti 40 min. Nukošti.

Naudojimas: prausti veido odą ar dėti kaip kompresą ant skaudamos, patinusios vietos pagal poreikį.

Kaip dar gali būti vartojamas gaurometis?

Nors dažniausiai vartojama gauromečio arbata, tačiau jo jauni lapeliai bei ūgliai taip pat yra valgomi. Anksti pavasarį gali būti pjaunami dygstantys ūgliai, kurių malonus salsvas kvapas bei skonis primena smidrus.

Švieži jauni lapeliai naudojami salotoms. Virti ar troškinti lapai bei ūgliai tinka valgyti kaip įprastos lapinės daržovės. Jauni žiedynai su žiedpumpuriais taip pat naudojami salotoms ar mišrainėms.

Dėmesio. Jauni lapeliai turi vidurius laisvinantį poveikį, todėl nepatariama jų valgyti vienų, geriau maišyti į salotas ir valgyti saikingai.

Beje, siauralapių gauromečių žiedai išskiria daug nektaro, tad yra labai mėgiami ir lankomi bičių. Be to, iš šių augalų bitutės suneša didelį kiekį medaus. Gauromečių medus būna skaidrus, žalsvo atspalvio, malonaus skonio bei kvapo.

Nors Ivano arbata yra tikrai naudinga bei veiksminga, tačiau prieš vartojant ją gydomaisiais tikslais, visuomet pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Gaurometis

Šaltiniai:

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: