Skip to content

Juodųjų serbentų lapų arbata – jaunystės eliksyras. Mūsų soduose slypinti gydomoji galia

Juodųjų serbentų lapų arbata – jaunystės eliksyras. Mūsų soduose slypinti gydomoji galia
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Juodųjų serbentų lapų arbata – neįtikėtinas vitamino C šaltinis. Įdomu tai, kad lapuose šio vitamino yra kur kas daugiau nei uogose. O juk visi žinome, koks didžiulis vitamino C šaltinis yra juodieji serbentai. Juodųjų serbentų lapų arbata gali pasigirti ne tik vitamino C gausa, tačiau ir kitomis gydomosiomis savybėmis. Tai nepakeičiama arbata vyresnio amžiaus žmonėms. Kuo juodųjų serbentų lapų arbata tokia naudinga, kaip ji ruošiama ir kada skinti juodųjų serbentų lapus arbatai? Apie visa tai ir daugiau papasakosime toliau.

Juodieji serbentai

Juodieji serbentai (Ribes nigrum) – daugiamečiai uogakrūmiai, priklausantys agrastinių šeimos augalų genčiai. Tai kultūriniai augalai, auginami dėl savo valgomų uogų. Natūraliai neauga, nebent galima aptikti sulaukėjusių apleistose sodybose. Juodieji serbentai užauga iki 0,5–2 m aukščio. Lapai skiautėti, apatinėje pusėje su liaukutėmis, išskiriančiomis eterinius aliejus. Žydi balandžio–gegužės mėnesiais. Žiedai – varpelio formos, smulkūs, penkianariai, rausvai žalsvos, raudonos spalvos, susitelkę į kekes po 3–50 žiedų vienoje kekėje. Juodojo serbento vaisius – sultinga, juoda uoga, kurios viduje yra daug sėklyčių. Uogos sunoksta liepos–rugpjūčio mėnesiais.

Yra išvesta daugybė skirtingų juodųjų serbentų veislių, kurių krūmai skiriasi savo forma, lapų, uogų dydžiu, uogų skoniu: nuo labai saldžių iki rūgštesnių. Skirtingoms veislėms bendra tai, kad visos juodojo serbento dalys – uogos, lapai ir šakelės – gali būti naudojamos vaistiniais tikslais.

Juodieji serbentai

Kada skinami juodųjų serbentų lapai arbatai?

Juodųjų serbentų lapus gydomajai arbatai ruošti rekomenduojama skinti du kartus per metus: pirmąjį kartą – užsimezgus vaisiams. Antrąjį – kai uogos sunoksta. Būtent šiuo laiku juodųjų serbentų lapai turi sukaupę daugiausiai vaistinių ir naudingųjų savybių.

Juodųjų serbentų lapus geriausiai skinti ryte, tačiau reikia palaukti, kol nudžius rasa. Negalima skinti rasotų, aplytų, drėgnų ar šlapių lapų. Iš karto nuskynus juodųjų serbentų lapus dedame džiovinti, šaldome ar ruošiame fermentavimui. Jeigu negalime to padaryti nedelsiant, tuomet ne vėliau nei po poros valandų. Kuo greičiau imame ruošti žaliavą juodųjų serbentų lapų arbatai, tuo daugiau naudingųjų medžiagų juose išsaugoma.

Be abejo, juodųjų serbentų lapų arbata gali būti ruošiama ir iš šviežių, ką tik nuskintų serbentų lapų. Taip ji bus tik dar naudingesnė, pasižymės stipresniu gydomuoju poveikiu. 

Juodųjų serbentų lapų arbata galima mėgautis visą sezoną. Tol kol jie žali, sveiki ir pilni gyvybės. Tačiau didžiausią gydomąją galią lapai sukaupia būtent tuo metu, kai krūmas mezga ir kai sunokina uogas.

Žaliavos juodųjų serbentų lapų arbatai ruošimas

Juodųjų serbentų lapų arbata gali būti ruošiama iš šviežių, džiovintų, šaldytų arba fermentuotų juodųjų serbentų lapų. Arbatai tinkami tik sveiki, ligų, amarų ar kitų kenkėjų nepažeisti juodųjų serbentų lapai. Kuo jie jaunesni ir sveikesni, tuo daugiau naudos juodųjų serbentų lapų arbata suteiks mūsų organizmui. Neskinkite lapų, jeigu serbentų krūmas buvo apipurkštas chemikalais nuo kenkėjų ar ligų. Taip pat jeigu serbentai auga šalia kelio, vieškelio, užterštose vietose. Tokių juodųjų serbentų žaliava netinkama nei valgyti, nei arbatai ruošti, nei gydomiesiems tikslams.

Juodųjų serbentų lapų džiovinimas

Kada skinami juodųjų serbentų lapai arbatai?

Džiovinimui nuskintus juodųjų serbentų lapus paskleiskite vienu sluoksniu ant švaraus, natūralaus audinio arba popieriaus. Juodųjų serbentų lapai džiovinami šviesioje, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, sausoje ir labai gerai vėdinamoje patalpoje. Tai gali būti palėpė, kambarys, kurio nepasiekia saulė, ar kamarėlė. Galima džiovinti ir atvirame lauke, tik reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir drėgmės. Lapus kelis kartus per dieną pavartykite, kad tolygiai išdžiūtų. Išdžiūvusius laikykite sandariai užrištame natūralaus audinio arba popieriniame maiše. Maišelis turėtų būti apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių ir laikomas sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Juodųjų serbentų lapai arbatai ruošti tinkami vienerius metus.

Juodųjų serbentų lapai šaldymui

Šaldymui juodųjų serbentų lapus sudėkite į specialius maišelius ir laikykite šaldiklyje. Šaldyti lapeliai išsaugos daugiau naudingųjų medžiagų negu džiovinti. Tad jeigu tik turite galimybę, bent dalį jų užšaldykite.

Kaip fermentuoti juodųjų serbentų lapus?

Fermentavimui skirtus juodųjų serbentų lapus iš pradžių apdžiovinkite, kol apvys, arba kelioms valandoms įdėkite į šaldiklį. Po to patrinkite tarp rankų ar pakočiokite kočėlu, kad išsiskirtų sultys. Dėkite lapelius į stiklainį taip, kad neliktų oro tarpų. Uždenkite dangteliu, stiklainį apsukite ir, dangteliu žemyn, palikite labai šiltoje vietoje (pirtyje, įstiklintame balkone, šiltnamyje) 1–3 paras. Tada išimkite ir paskleiskite džiovinimui. Kai išdžius, fermentuotus juodųjų serbentų lapus laikykite sandariame stikliniame arba moliniame inde. Vartoti patariama ne anksčiau nei po mėnesio. 

Juodųjų serbentų lapų arbata: kuo naudinga?

Juodųjų serbentų lapų arbata yra neįtikėtinas vitamino C šaltinis. Tačiau tai tik maža dalis visų naudingųjų savybių, kuriomis ši arbata pasižymi. Juodųjų serbentų arbata ypač mėgiama turėtų būti vyresnių žmonių tarpe. Ir ne tik mėgiama, tačiau ir geriama. Tuo labiau, kad dauguma vyresnių žmonių augina bent vieną juodųjų serbentų krūmelį savo sode. Taigi, prisirinkti žaliavos juodųjų serbentų arbatai ruošti jiems tikrai nėra problema. 

Juodųjų serbentų lapų arbatai širdies ligų prevencijai

  • Liaudies medicina teigia, kad reguliariai vartojant juodųjų serbentų lapų arbatą, galėsite pamiršti širdies permušimus, aukštą kraujo spaudimą. Apskritai, tai puiki prevencinė priemonė širdies ir kraujagyslių ligoms.
  • Juodųjų serbentų lapų arbata dėl joje esančių antioksidantų veikia tarsi smegenų skydas, o geležis užtikrina pakankamą smegenų aprūpinimą deguonimi. Taip sumažinama rizika susirgti Alzheimerio liga, stiprinama atmintis, pagyvenę žmonės apsaugomi nuo intelektinių gebėjimų praradimo, susijusio su amžiumi, pagerėja jų mąstymas.
Juodųjų serbentų lapų arbata: kuo naudinga?

Juodųjų serbentų lapų arbata – veiksmingas diuretikas

  • Tai puiki pagalbinė priemonė gydant reumatą ir podagrą, nes juodųjų serbentų lapų arbata padeda pašalinti šlapimo rūgšties perteklių. Ji taip pat padeda pasišalinti inkstų akmenims ir saugo nuo jų susidarymo.
  • Juodųjų serbentų arbata veikia kaip profilaktinė priemonė, sauganti nuo šlapimo takų infekcijų. Jos vartojimas saugo bei naikina bakterijas šlapimo takuose.

Juodųjų serbentų arbata akių sveikatai

Juodųjų serbentų arbata ypač naudinga glaukoma sergantiems žmonėms, nes lėtina regėjimo pablogėjimą. Apskritai, ši arbata gali padėti sustiprinti ir netgi pagerinti regėjimą, mat joje esantis vitaminas C bei riebiosios rūgštys užtikrina geresnį akių aprūpinimą krauju.

Juodųjų serbentų lapų arbatos nauda moterims

  • Tai puiki arbata ir moterims, nes palengvina menopauzės bei PMS simptomus. Ji reguliuoja progesterono, estrogeno ir testosterono hormonus organizme, taip išvengiama hormonų disbalanso ir nemalonių to sukeliamų negalavimų.
  • Juodųjų serbentų arbata sudėtyje neturi kofeino, be to, pasižymi raumenis atpalaiduojančiu ir nerimą slopinančiu poveikiu. Tai ideali arbata vakarui, padėsianti lengviau užmigti ir geriau miegoti.
  • Tai taip pat jaunystės eliksyras. Juodųjų serbentų lapų arbatoje yra kolageno, kuris ilgiau išlaiko jauną, spindinčią, sveiką ir raukšlių nepaliestą odą.

Juodųjų serbentų lapų arbata: šalutiniai poveikiai

Įprastai juodųjų serbentų lapų arbata saugi naudoti visiems žmonėms. Atsargios turėtų būti besilaukiančios bei krūtimi maitinančios moterys, nes nėra pakankamai patikimų duomenų apie šios arbatos poveikį joms, kai arbata naudojama gydomaisiais tikslais. 

Per didelis juodųjų serbentų lapų arbatos vartojimas gali paskatinti viduriavimą, pilvo pūtimą ir pilvo skausmus.

Juodųjų serbentų arbata skystina kraują, todėl patariama jos vengti bent 2 savaites iki planuojamos chirurginės operacijos. Taip pat atsargiai šią arbatą turėtų vartoti žmonės, geriantys kraują skystinančius vaistus. Juodųjų serbentų arbata gali sustiprinti kraują skystinančių vaistų poveikį.

Juodųjų serbentų arbata

Juodųjų serbentų lapų arbata: kaip pasigaminti?

Tai universali juodųjų serbentų lapų arbata, kuri gali būti geriama tiek gydomaisiais tikslais, tiek norint sušilti ar numalšinti troškulį karštą vasaros dieną.

Ingredientai 1 puodeliui:

  • 1 a. š. juodųjų serbentų lapų
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: lapelius suberiame į puodelį, vandenį užverdame ir juo užplikome juodųjų serbentų lapus. Pridengiame, palaukiame 3–5 min, nukošiame ir geriame. Galima pagardinti šaukšteliu kokybiško medaus.

Juodųjų serbentų lapų arbata sąnarių skausmams malšinti

Tai sąnarių skausmams gydyti skirtas juodųjų serbentų lapų arbatos receptas. 

Ingredientai:

  • 3–5 g džiovintų juodųjų serbentų lapų
  • 1 stiklinė vandens

Paruošimas: lapai užpilami verdančiu vandeniu, pridengiama ir paliekama pritraukti 10–20 min. Nukošiama.

Vartojimas: gerti po 0,5–1 stiklinę per dieną kaip paprastą arbatą.

Juodųjų serbentų lapų arbata reumato ir podagros gydymui

Tai puiki arbata palengvinanti reumato bei podagros sukeliamus skausmus.

Ingredientai:

  • 25 g džiovintų arba smulkintų šviežių juodųjų serbentų lapų
  • 0,5 l vandens

Paruošimas: lapeliai užpilami verdančiu vandeniu, tada arbata uždengiama ir paliekama pritraukti 3–4 val. Nepamirškite nukošti. 

Vartojimas: gerti po 0,5–1 stiklinę, 4–5 kartus per dieną.

Juodųjų serbentų lapų arbata gelbsti nuo daugelio negalavimų. Šiame straipsnyje aptarėme tik dalį jos teikiamų naudų. Rekomenduojame drąsiai išmėginkite šį, mūsų soduose augantį, vaistinį augalą: pasiruoškite juodųjų serbentų lapų ir ateityje galėsite mėgautis puikiu gėrimu.

Būkime sveiki.

Šaltiniai:

  1. https://teaforte.com/blogs/tea-notes/how-to-steep-black-currant-tea
  2. https://simplelooseleaf.com/blog/black-tea/black-currant-tea-benefits/
  3. https://recipes.net/articles/benefits-black-currant-tea/
  4. https://www.vle.lt/straipsnis/serbentai/
  5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1085/black-currant

Pasidalinkite su drauge ar draugu: