Skip to content

Rykštenės arbata – gydanti „auksinės rykštelės“ galia. Gelbės ir nuo gerklės skausmo, ir nuo šlapimo takų infekcijų

Rykštenės arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ne veltui rykštenė kai kuriomis kalbomis, o kartais ir lietuvių kalbos tarmėse, dar vadinama auksarykšte. Tikrai ne vien dėl savo ryškiai geltonų žiedų. Greičiau dėl savo efektyvių gydomųjų savybių. Nuo kokių negalavimų gelbsti rykštenės arbata ir kaip ją pasiruošti, dalinamės šiame straipsnyje.

Kaip atrodo rykštenė?

Greičiausiai rykštenę esate matę ne kartą ir puikiai žinote, kur auga ištisi jų plotai. Tačiau galbūt nežinojote, koks tai naudingas augalas sveikatai. Taigi rykštenė yra plačiai paplitusi visoje Lietuvos teritorijoje. Ji auga sausuose spygliuočių ir lapuočių miškuose, miško aikštelėse, krūmuose, saulėtuose šlaituose, pievose. Žodžiu, šis augalas dažnas ir žydėjimo metu puikiai pastebimas bei atpažįstamas.

Paprastoji rykštenė (Solidago virgaurea) – žolinis, daugiametis, iki 60–100 cm užaugantis augalas, kuris geriausiai atpažįstamas žydėjimo metu iš savo ryškiai geltonų, į šluoteles susitelkusių žiedynų. Rykštenė žydi liepos–spalio mėnesiais ir gana įstabiai atrodo rudeninėse pakelėse ar pamiškėse.

Iš ko ruošiama rykštenės arbata?

Vaistinei žaliavai, tame tarpe ir arbatai, skinamos tik viršutinės stiebų dalys su žiedynais augalo žydėjimo metu. Rečiau rykštenės arbata ruošiama iš jos šaknų.

Rekomenduojama rinkti tik pradėjusias žydėti šakeles, nes renkant vėliau, džiovinimo metu jos ima pūkuotis. Skinama tik viršūnėlė su žiedais – be lapelių.

Rykštenės arbata gali būti ruošiama tiek iš džiovintos, tiek iš šviežios rykštenės žolės. Džiovinimui renkama sausa žaliava ir plonu sluoksniu patiesiama džiūti sausoje, vėsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Tinkamai laikoma tinkama vartoti išlieka 2 metus.

Beje, džiovintos rykštenės šakelės ne tik tinka vaistinei arbatai ruošti, tačiau ir puikiai atrodo sausų gėlių puokštėse.

Rykštenė: iš ko ruošiama rykštenės arbata

Rykštenės arbatos nauda

Vaistinės paprastosios rykštenės savybės buvo žinomos dar germanų gentims, kurios ją naudodavo žaizdų gydymui. Vėliau, maždaug nuo XIII a., ji minima ir kaip šlapimą varanti bei nuo akmenų susidarymo sauganti priemonė.

Šiais laikais yra žinoma, kad paprastoji rykštenė pasižymi priešuždegiminiu, antibakteriniu, priešgrybeliniu poveikiu. Jos žolėje yra flavonoidų, vitaminų C ir PP, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, mangano, cinko, aliuminio), karčiųjų, rauginių, dažančiųjų medžiagų, eterinių aliejų, saponinų ir kt. Rykštenės šaknyse yra inulino.

Rykštenės arbatos antioksidacinis aktyvumas yra kur kas didesnis nei žaliosios arbatos ar vitamino C. O dėl jos sudėtyje esančių saponinų, ji veiksmingai kovoja su įvairiomis grybelinėmis ligomis, tame tarpe ir Candida albicans sukeltomis infekcijomis.

Dažniausiai rykštenės arbata skiriama, sergant šlapimo takų infekcijoms arba tam tikromis inkstų ligomis. Ypač veiksmingai ji gydo šlapimo pūslės uždegimą. Kai kurie tyrimai rodo, kad ji gali ne tik sustiprinti antibiotikų poveikį ir padėti greičiau išgyti, tačiau gali būti vienodai veiksminga ir vartojama viena. Tokiu būdų išvengiant antibiotikų vartojimo.

Kokiems negalavimams esant gali padėti rykštenės arbata

Be veiksmingo šlapimo takų infekcijų gydymo, liaudies medicinoje rykštenės arbata taip pat vartojama šiais atvejais:

  • Mažinti lėtinį uždegimą. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo jos veiksmingumą gydant artritą ir palengvinant jo sukeliamus skausmus bei mažinant patinimą.
  • Svorio kontrolei. Rykštenės arbata skatina medžiagų apykaitą, taip pat reguliuoja genus, kontroliuojančius riebalų sintezę ir riebalų ląstelių dydį.
  • Inkstų smėlio ir akmenų tirpdymui.
  • Senyvo amžiaus žmonių šlapimo sutrikimų gydymui: šlapimo nelaikymui arba užsilaikymui;
  • Bronchinės astmos, kokliušo gydymui.
  • Sergant gerybiniu prostatos išvešėjimu.
  • Gerklės skausmui malšinti.
  • Skorbutui gydyti.
  • Viduriavimui stabdyti ar virškinimo sutrikimams gydyti.
  • Odos ligoms gydyti ir senėjimo procesams stabdyti.
  • Užkertant kelią širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms.
  • Išoriškai naudojama ilgai negyjančių žaizdų gydymui.

Be to, daugėja tyrimų, įrodančių rykštenės poveikį vėžio gydymui. Ji pasižymi vėžines ląsteles naikinančiomis savybėmis.

Rykštenės arbatos nauda sveikatai

Rykštenės arbata šlapimo pūslės uždegimui gydyti

Rykštenės arbata veiksmingai padeda įveikti šlapimo pūslės uždegimą net ir be antibiotikų. Tačiau prieš gydantis, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Ingredientai:

  • 2 a. š. džiovintos rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti 10 min pritraukti. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 2–3 stiklines per dieną.

Rykštenės arbata inkstų akmenligei gydyti

Ne veltui rykštenė laikoma auksine žolele inkstams gydyti. Tačiau reikia atminti, kad esant tam tikroms inkstų ligoms (pvz., ūminiam glomerulonefritui), jos vartoti negalima. Sergant kitomis inkstų ligomis (net ir inkstų akmenlige) prieš vartojant taip pat būtina pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju.

Ingredientai:

  • 1 v. š. džiovintos rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užpilti šaltu vandeniu ir virti, kol užvirs. Po to pavirti dar 3–5 min. Uždengti ir palikti pritraukti 2 valandoms. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 v. š. 3 kartus per dieną.

Rykštenės arbata podagros ir reumato gydymui

Rykštenė veiksmingai kovoja ir su podagros bei reumato sukeliamais skausmais, patinimais, mažina uždegimą ir ligos simptomus.

Ingredientai:

  • 2 v. š. džiovintos rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užpilti šaltu virintu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 4 valandoms. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį. Rekomenduojamas gydymo kursas 10–15 dienų. Po to daroma 1–2 mėnesių pertrauka.

Rykštenės arbata bronchinei astmai gydyti

Taip paruošta arbata tinkama ir sergant virškinamojo trakto ligomis (pvz., gastritu), inkstų ligomis, podagra, prostatitu, reumatu. Tačiau prieš vartojant, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju ar vaistininku.

Ingredientai:

  • 2 a. š. džiovintos rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užpilti kambario temperatūros virintu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 4 valandoms. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 50 ml 3 kartus per dieną prieš valgį. Rekomenduojamas ne ilgesnis nei 1 mėnesio gydymo kursas. Ši arbata taip pat tinka gerklei skalauti, sergant angina.

Rykštenės arbata bronchinei astmai gydyti

Šviežios rykštenės arbata viduriavimui stabdyti

Iš šviežios rykštenės žolės ruošiama arbata tinka sergant tulžies pūslės akmenlige, tuberkuliozės ir viduriavimo gydymui.

Ingredientai:

  • 2 a. š. smulkintos šviežios rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užpilti verdančiu vandeniu, virti iki užvirimo, išjungti ugnį, uždengti ir palikti pritraukti 4 valandoms. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną 30 min iki valgio.

Rykštenės arbata

Įprastai paruošta arbata tinkama naudoti sveikam žmogui. Ji stiprina kapiliarus, valo organizmą, mažina rūgštingumą. Tačiau jeigu yra uždegiminių procesų, problemų su širdies veikla, arbatą vartoti reikėtų labai saikingai ir atsargiai.

Kadangi rykštenės arbata yra kiek kartoko, sutraukiančio skonio, ją rekomenduojama pagardinti medumi arba citrina.

Ingredientai:

  • 1 a. š. džiovintos rykštenės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: rykštenę užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 2 minutėms. Nukošti.

Vartojimas: gerti kaip įprastą arbatą, tačiau per parą rekomenduojama išgerti ne daugiau nei 2 stiklines.

Rykštenės arbatos šalutinis poveikis

Griežtai draudžiama rykštenę bei jos arbatą naudoti besilaukiančioms bei maitinančioms moterims. Taip pat jos negalima vartoti sergant ūminiu glomerulonefritu bei astrinių šeimos augalams alergiškiems žmonėms.

Be to, reikia nepamiršti, kad rykštenė pasižymi diuretinėmis savybėmis, todėl jeigu vartojate diuretikus, rykštenės arbatą reikėtų vartoti itin atsargiai.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad rykštenė yra šiek tiek toksiškas augalas, todėl dėl jos vartojimo ir dozavimo būtina pasitarti su savo gydytoju, vaistininku ar patyrusiu žolininku.

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/rykstene/
  2. https://www.healthline.com/nutrition/goldenrod
  3. https://farmsteady.com/blogs/field-guide/recipe-foraged-goldenrod-tea
  4. https://stoweforager.com/recipes/golden-tea-recipe/
  5. https://chestnutherbs.com/medicinal-uses-and-benefits-of-goldenrod/
  6. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/health-benefits-of-goldenrod

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui