Skip to content

Smiltyninis šlamutis – gėlė – vaistas arbatos puodelyje

Smėlyninis šlamutis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Smiltyninis šlamutis (Helichrysum arenarium), kai kur vadinamas ir smėlyniniu šlamučiu – tai astrinių (Asteraceae) šeimos, šlamučių (Helichrysum) genties augalas. Palyginti visai neseniai buvo ištirtos unikalios šio šlamučio savybės ir rūšis pripažinta žoliniu augalu.

Smiltyniniai šlamučiai dar vadinami smėlio gėlėmis, smėlio kmynais, smėlio lelijomis. Tai daugiametis augalas. Jis auga pievose, miškų pakraščiuose, dykvietėse ar kopose. Mėgsta smėlingas vietas. Ši gėlė užauga iki 30 cm aukščio. Šio šlamučio ūgliai padengti sidabriškais pūkais. Žiedas geltonas, nedidelis, vamzdiškas, rutuliškos formos, sudaro krepšelio formos žiedyną. Smiltyninis šlamutis turi gydomųjų savybių.

Smiltyninio šlamučio žiedų arbatai galite įsigyti vaistinėse, prisirinkti natūraliai augančiose pievose ar pamiškėse, atokiau nuo kelių, tačiau šį augalą nesunkiai galite užsiauginti ir savo gėlių darželyje ar sode. Plačiau apie šlamučių auginimą, bei priežiūrą skaitykite čia.

Smiltyninio šlamučio rinkimas ir džiovinimas

Džiovintos gėlės tinka sausoms puokštėms – džiovintas daugiametis augalas ilgai išlaiko intensyvią spalvą. Geriausia šlamutį skinti nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos. Vaistiniams tikslams smėlyninis šlamutis renkamas balandžio mėnesį. Žiedai skinami kartu su ne ilgesniais kaip 1 cm stiebais. Per vėlai nuskinti žiedai lengvai nukrinta ir žaliava praranda biologinį aktyvumą.

Gėlės sudedamos laisvai ir ne vėliau kaip po 3-4 valandų džiovinamos gerai vėdinamoje patalpoje iki +35 °C temperatūros, ant popieriaus ar audinio paskleidžiant 2-3 cm sluoksnį. Jei šlamučio žiedai džiovinami be ventiliacijos (palėpėje, džiovinimo lentynoje), gėlių krepšeliai suyra, o žaliava tampa silpno kvapo ir aštraus karstelėjusio skonio. Išdžiovintus šlamučių žiedelius tamsioje, vėsioje ir gerai vėdinamoje vietoje uždengtame inde galite laikyti 3 metus.

Svarbu! Tik neiškirskite augalų su šaknimis ir nenuskinkite visų ant augalo esančių žiedų – leiskite šlamučiams gyventi ir daugintis.

Smiltyninio šlamučio rinkimas ir džiovinimas

Kuo turtingas smiltyninis šlamutis

Smėlingasis šlamutis gali būti auginamas natūralistiniuose soduose, tačiau dažniau jis auginamas kaip naudingas augalas. Tai tikras veikliųjų medžiagų lobynas. Šlamučio žiedyne yra vertingų medžiagų, tokių kaip organinės rūgštys, eteriniai aliejai, glikozidai, fitosteroliai, karotinoidai, taip pat skopoletino, sitosterolio, sterolino, dervų, flavonoidų, karotinoidų, nenustatytų dažiklių, gleivių, vitaminų, inozino, steroidinių junginių, taninų, riebalų rūgščių, mineralinių druskų ir mikroelementų (kalio, kalcio, geležies, mangano).

Smiltyninio šlamučio nauda sveikatai ir ne tik

Dažniausiai gydymo tikslais naudojamas smiltyninių šlamučių užpilas, kuris gali pagerinti tulžies pūslės tonusą ir jos išsiskyrimą, paskatina smėlio ir mažų 1-2 mm skersmens akmenų išplovimą, padidinti šlapimo išsiskyrimą, dezinfekuoti, padidinti skrandžio sulčių sekreciją, pagelbėti apsinuodijus maistu, sergant podagra, tulžies latakų uždegimu, kepenų ligomis, turint kasos ar virškinimo sistemos sutrikimų, gydant viršutinių kvėpavimo takų ligas.

Smiltyninis šlamutis dažnai vartojamas kartu su kitais augalais nuo nutukimo, sklerozės, koronarinės širdies ligos.  Dėl labai kartaus skonio šis augalas taip pat turi antihelmintinį poveikį (daugiausia nuo apvaliųjų kirmėlių).

Liaudies medicinoje jis vartojamas dar plačiau, įskaitant cistitą, nefritą, dispepsiją, egzemą, impotenciją ir dermatozę. Kryme ir Baltarusijoje jis vartojamas nuo tuberkuliozės, o Lietuvoje – net nuo kepenų vėžio, kraujavimo iš plaučių ir gimdos.

Galiausiai, smiltyninis šlamutis turi netgi insekticidinių savybių. Galima jį sudėti į maišelį, kuris nubaidys kandis iš jūsų spintos. O šlamučio koncentruotu nuoviru (tik ne karštu!) galima apdoroti įvairias sėklas prieš sėją.

Smiltyninių šlamučių aliejus yra naudingas odai. Jis greitai įsigeria, maitina odą, drėkina, ramina sudirgimus ir skatina epidermio atsinaujinimo procesą.

Smiltyninio šlamučio nauda sveikatai ir ne tik

Smiltyninio šlamučio gydančios arbatos

Tik tinkamai parinkus vaistinius augalus ir bendrai suderinus augalų gydomąsias savybes, galima paruošti gydomuosius nuovirus, kurie turės gydomąjį vaistažolių poveikį.

  • Smiltyninis šlamutis, jonažolė, vaistinės ramunėlės. Šių trijų augalų derinys turi profilaktinį ir gydomąjį poveikį virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms, mažina fizinį nuovargį, gerina miego kokybę, gerina tulžies latakų, kepenų veiklą, pasižymi antivirusiniu, priešuždegiminiu ir antimikrobiniu poveikiu.
  • Smiltyninis šlamutis ir beržų pumpurai. Šis mišinys pasižymi bakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Palengvina žaizdų gijimą ir įvairių odos ligų eigą.
  • Smiltyninis šlamutis, beržų pumpurai ir vaistinės ramunėlės. Šių trijų vaistažolių mišinys pasižymi antibakteriniu, medžiagų apykaitą normalizuojančiu, priešuždegiminiu, žaizdų gijimo, virškinamojo trakto gerinimo ir kt. poveikiu.
  • Smiltyninis šlamutis ir dilgėlė. Šių dviejų vaistažolių rinkinys turi teigiamą poveikį gydant kepenų, žarnyno, tulžies takų ligas, šalinant dujas ir vidurių užkietėjimą, gydant hepatitą, atsikratant kirminų ir stiprinant imuninę sistemą.
  • Smiltyninis šlamutis ir pelynas. Šių žolelių derinys teigiamai veikia gydant skrandžio negalavimus ir inkstų uždegimus. Taip pat gali  padėti pagerinti miegą, apetitą, normalizuoti kasos veiklą, mažinti dujų susidarymą organizme.

Žinoma, šių vaistinių augalų vartojimo poreikį, dozę ir dažnumą turėtų nustatyti gydytojas. Tačiau  jei vaistažoles perkate vaistinėje, galite perskaityti vartojimo instrukcijas ant pakuotės.

Smiltyninio šlamučio gydančios arbatos

Kaip pasigaminti šlamučių arbatą

4 valgomuosius šaukštus vaistažolių suberkite į karščiui atsparų indą, užpilkite 200 ml karšto vandens ir sandariai uždenkite. Indą su žolelėmis įdėkite į didelį puodą su karštu vandeniu ir 15 minučių virkite tokioje vandens vonelėje, retkarčiais pamaišydami. Po to indą su nuoviru išimkite iš puodo ir 45 minutes palaikykite kambario temperatūroje. Tuomet nuovirą nukoškite, o į gautą kiekį įpilkite tiek virinto vandens, kad gautųsi 200 ml paruošto nuoviro. Taip gaunama dienos norma.

Nuoviras geriamas šiltas po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną 15-30 minučių prieš valgį. Prieš geriant, nuovirą reikia išmaišyti. Jei tai neprieštarauja jus gydančio specialisto patarimui, vartoti vaistažolių nuovirus rekomenduojama  20-25 dienas.

Kiti smiltyninio šlamučio nuovirai

  • Nuoviras tulžies ligoms gydyti. Smiltyninio šlamučio žiedai (4 dalys), šaltalankio lapai (3 dalys), pipirmėtės lapai (2 dalys) ir kalendros vaisiai (2 dalys). Paruošti užpilą iš 1 valgomojo šaukšto mišinio, užpilti 2 puodeliais verdančio vandens, palaikyti 20 minučių, perkošti ir vartoti po ½ puodelio 3 kartus per dieną prieš valgį
  • Nuoviras bendrai būklei pagerinti ir kraujospūdžiui padidinti. 1 valgomąjį šaukštą džiovinto šlamučio užpilti stikline verdančio vandens. Gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną, 30 dienų.

Atkreipkite dėmesį, kad bet kokį negalavimą patartina spręsti trimis lygmenimis: fiziniu, energetiniu ir dvasiniu. Šiame straipsnyje pateikti receptai negarantuoja išgijimo. Pateiktą informaciją vertinkite tik kaip galinčią padėti, remiantis liaudies ir tradicinės medicinos patirtimi bei įvairiapusiu vaistažolių poveikiu, bet ne kaip garantiją. Prieš vartojant šlamučio užpilus rekomenduojame pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: