Ar žinojote, kad gvazdikėlių nuoviras yra daug naudingesnis organizmui, nei tiesiog džiovinti gvazdikėliai? Svarbu žinoti, kad naudingų mikroelementų koncentracija gvazdikėliuose tokia didelė, kad suvalgius didesnį kiekį, jie gali sukelti viduriavimą. Dėl šios priežasties, norint tinkamai pasinaudoti visomis gydomosiomis gvazdikėlių savybėmis ir išvengti viduriavimo, juos reikėtų užplikyti arba net pavirti.
Trumpai apie gvazdikėlius
Gvazdikėliai yra daugeliui puikiai pažįstamas, universalus prieskonis, suteikiantis unikalaus skonio ir naudingas sveikatai. Šį universalų prieskonį galima naudoti tiek sveiką, tiek maltą, juo galima pagardinti kepsnius, karštus gėrimus ir suteikti pikantiškos šilumos sausainiams bei pyragams. Gvazdikėlius galite pažinti kaip vieną iš pagrindinių imbierinių kepinių ingredientų arba kaip pagrindinį prieskonį indiškoje virtuvėje.
Gvazdikėliai geriausiai žinomi kaip saldus ir aromatingas prieskonis, tačiau jie taip pat nuo seno buvo naudojami tradicinėje medicinoje.
Gvazdikėlius naudoja įvairių šalių gydytojai. Pavyzdžiui, Indijoje gvazdikėliai vartojamai nuo spazmų arba kaip stimuliuojanti priemonė. Kinijoje gvazdikėliai vartojami sutrikus virškinimui, taip pat kaip vidurius laisvinantis ir priešgrybelinis vaistas grybelinėms infekcijoms gydyti. Amerikoje ir Europoje gvazdikėliai vartojami virškinamojo trakto ligoms gydyti, jų eterinis aliejus naudojamas chirurgijoje ir odontologijoje, taip pat aromaterapijoje.
Pagrindiniai gvazdikėlių privalumai sveikatai
Tikrai ne veltui gvazdikėlių panaudojimas yra labai platus. Jie, tiek liaudies, tiek tradicinėje medicinoje yra puikiai žinomi ir gana plačiai naudojami. Atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie patvirtino šių prieskonių naudą žmogaus organizmui. Jeigu trumpai, pagrindiniai gvazdikėlių privalumai, pagrįsti moksliniais tyrimai yra šie:
- gvazdikėliuose gausu antioksidantų;
- jie gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje;
- turi svarbių maistinių medžiagų;
- gali padėti apsisaugoti nuo vėžio;
- naikina bakterijas;
- gali pagerinti kepenų veiklą;
- naudingas kaulų stiprinimui;
- gali sumažinti skrandžio opų atsiradimą.
Gvazdikėlių nuoviras moterims
Moterims liaudies medicinos šalininkai siūlo vartoti gvazdikėlius esant menstruacijų ciklo sutrikimams. Šie prieskoniai taip pat gali padėti padidinti gimdos tonusą.
Norint paruošti gvazdikėlių nuovirą, jums reikės 1 valgomojo šaukšto iki miltelių susmulkintų gvazdikėlių ir 1 litro vandens. Vandenį uždėkite ant viryklės ir kai jis užvirs, suberkite maltus gvazdikėlius. Nuovirą gerai išmaišykite ir nukelkite nuo viryklės. Leiskite nuovirui atvėsti kambario temperatūroje. Atvėsusį nuovirą nukoškite per kelis marlės sluoksnius ir galite gerti.
Gvazdikėlių nuoviras vartojamas po 50 ml kartą per dieną, prieš miegą. Gydymo kursas trunka 7-10 dienų.
Gvazdikėlių nuoviras sergantiems cukriniu diabetu
Medicinoje gvazdikėliai gana aktyviai rekomenduojami ir naudojami sergant diabetu, nes jie palaiko optimalų gliukozės kiekį kraujyje. Nuoviro gerkite po 75 ml tris kartus per dieną, 20 minučių prieš valgį.
20 gvazdikėlių pumpurų užpilkite 250 ml karšto virinto vandens ir palikite 12 valandų brinkti, po to nukoškite.
Gvazdikėlių nuoviras iš miltelių
Gvazdikėlių nuoviras vartojamas kraujospūdžiui normalizuoti, sutrikus virškinimui, sergant helmintoze, skaudant gerklei ar varginant anginai. Gerti jo reikėtų po arbatinį šaukštelį, 3 kartus per dieną tuščiu skrandžiu.
3 g (šiek tiek daugiau nei pusė arbatinio šaukštelio) maltų gvazdikėlių pumpurų užpilkite 250 ml verdančio vandens. Palaikykite 1 valandą ir perkoškite.
Galimas gvazdikėlių nuoviro šalutinis poveikis
Liaudies medicinos priemones, paruoštas su šiuo prieskoniu, tarp jų ir nuovirą, galima vartoti ne visiems. Gvazdikėlių vidiniam naudojimui visiškai negalima vartoti:
- besilaukiančioms ir maitinančioms moterims;
- vaikams iki 3 metų amžiaus;
- žmonėms, netoleruojantiems šio prieskonio;
- pacientams, kuriems diagnozuota pepsinė opa;
- hipertenzija sergantiems žmonėms.
Susilaikyti nuo patiekalų ir vaistų, kurių pagrindą sudaro gvazdikėliai, vartojimo reikėtų paūmėjus virškinimo trakto patologijoms. Skrandžio ir žarnyno ligų remisijos metu gvazdikėlius leidžiama valgyti labai nedideliais kiekiais.
Nepageidautina gvazdikėlių vartoti žmonėms, gydomiems nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Didelė tikimybė, kad prieskonis neleis pasireikšti medikamentiniam gydymui ir pasunkins ligos simptomus.
Gvazdikėlių arbata gali padėti jūsų kepenims, tačiau gali ir pakenkti. Kam geriau jos nevartoti
Bet kokiu atveju, dėl gvazdikėlių vartojimo pasitarkite su savo gydytoju.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves
Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132639/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769004/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24611461/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21987283/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21711176/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024958/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10405521/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.