Skip to content

Sidabražolės arbata plačiai naudojama liaudies medicinoje vėžio gydymui ir vyrų jėgai atstatyti

Sidabražolės arbatos kontraindikacijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Miškinė sidabražolė (Potentilla erecta) – tai augalas, žinomas ir naudojamas jau šimtmečius. Apie jos poveikį gydant vėžį plačiai žinoma liaudies medicinoje. O apie sidabražolės gebėjimą atstatyti prarastą vyriškumą sklando tiesiog legendos. Šiame straipsnyje pasidalinsime, kur auga miškinė sidabražolė bei kuo naudinga sidabražolės arbata mūsų sveikatai.

Sidabražolė: išvaizda ir augimvietės

Nors gėlynuose galima pamatyti ne vieną sidabražolės rūšį ir veislę, tačiau vaistinėmis savybėmis išsiskiria būtent miškinė sidabražolė. Tai daugiametis ir ilgaamžis žolinis augalas, priklausantis erškėtinių šeimai. Sidabražolė užauga iki 10–40 cm aukščio ir dažnai sudaro žalią žemės kilimą. Sidabražolė turi kelių centimetrų storio, sumedėjusį, trumpą, tamsų šakniastiebį, kurio skerspjūvyje matomas žvaigždės kontūras. Iš jo išauga skiautėti, dantytais krašteliais, žali, ilgakočiai lapeliai. Kadangi daugumos sidabražolių rūšių lapai padengti sidabrinės spalvos plaukeliais, augalas ir gavo tokį pavadinimą.

Miškinė sidabražolė žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais geltonos spalvos, keturių vainiklapių žiedeliais, išaugusiais pavieniui ant ilgi kotelio. Vaisius – lukštavaisis, subręstantis liepos–rugpjūčio mėnesiais.

Augalas paplitęs visoje Lietuvoje, tačiau nėra dažnas. Be to, dėl žemės ūkio ir kitos žmogaus veiklos sparčiai mažėja natūralių jų augimviečių. Dažniausiai auga žmogaus veiklos nepaliestose vietose. Sidabražolė mėgsta drėgmę, todėl aptinkama miškapievėse, miško upelių pakrantėse, krūmynuose, drėgnuose miškuose.

Ir nors miškinė sidabražolė gali būti auginama vaistažolių lysvėse, tačiau būtina saugoti ir natūralias jų augimvietes. Radus, vaistažolę rinkti protingai, palikti ir kitiems rinkėjams bei kitiems metams.

Miškinė sidabražolė: išvaizda ir augmvietės

Kuo ypatinga sidabražolės sudėtis?

Ne veltui sidabražolė taip vertinama, o jos gydomosios savybės apipintos net legendomis. Jos veikliųjų medžiagų sąrašas iš tiesų įspūdingas. Sudėtyje gausu flavanoidų, taninų, eterinių aliejų, vitaminų (ypač daug vitamino C), mineralų (kalcio, magnio, geležies), dervų, vaško, rauginių medžiagų.

Sidabražolės šakniastiebiuose rauginių medžiagų kur kas daugiau nei kitose vaistažolėse. Jų šiame augale daugiau netgi nei ąžuolo žievėje. Dėl šios savybės sidabražolės arbata veikia žmogaus organizme pasirinktinai, t. y. rauginės medžiagos pasirenka nenatūralias ląsteles (nesvarbu, ar tai gerybinis, ar piktybinis auglys) ir jas įveikia. Tuo tarpu sveikosios, natūralios organizmo ląstelės lieka nepažeistos. Būtent todėl sidabražolės arbata, nuovirai ir tinktūros nuo seno žolininkų rekomenduojamos vėžiniams susirgimams gydyti.

Sidabražolės arbatos nauda sveikatai

Sidabražolės arbata liaudies ir netgi tradicinėje medicinoje taip pat vertinama dėl savo priešuždegiminių, antiseptinių, spazmolitinių ir skausmą malšinančių savybių. Be jau minėto stipraus poveikio vėžiniams susirgimams, sidabražolės arbata taip pat naudojama ir kitiems negalavimams gydyti bei lengvinti:

  • Virškinimo problemos. Sidabražolės arbata tradiciškai naudojama gydant įvairias virškinimo sistemos problemas. Dėl savo sutraukiančių ir spazmolitinių savybių, ši arbata gali padėti sumažinti pilvo skausmus, kurie dažnai būna susiję su dirgliosios žarnos sindromu, gastritu ar viduriavimu. Arbatoje esantys taninai prisideda prie virškinamojo trakto gleivinės stiprinimo, mažina uždegimus ir skatina žaizdų gijimą. Be to, sidabražolės arbata padeda reguliuoti skrandžio rūgštingumą, todėl ji naudinga kamuojant rėmeniui.
  • Priešuždegiminis poveikis. Dėl flavanoidų ir kitų veikliųjų medžiagų, sidabražolės arbata turi stiprų priešuždegiminį poveikį. Tai ypač naudinga gydant įvairias uždegimines ligas, tokias kaip artritas, reumatas ar net sąnarių skausmai. Šioms ligoms gydyti ypač naudingi išoriškai naudojami arbatos kompresai.
  • Menstruacijų sukeliami negalavimai. Sidabražolės arbata gali padėti moterims, kenčiančioms nuo skausmingų menstruacijų. Arbatos veikliosios medžiagos veikia kaip spazmolitinis agentas, mažinantis gimdos spazmus ir skausmus. Be to, ji tinkama ir esant gausioms mėnesinėms, nes padeda stabdyti kraujavimą.
  • Kvėpavimo takų problemos. Sidabražolės arbata taip pat gali būti naudinga gydant peršalimo ligas bei kvėpavimo takų problemas (kosulį, anginą, plaučių tuberkuliozę). Jos antiseptinės ir priešuždegiminės savybės padeda sumažinti gleivinės uždegimus, palengvina kvėpavimą, mažina kosulį.
  • Imuniteto stiprinimas. Vitaminai ir kitos veikliosios medžiagos, esančios sidabražolės arbatos sudėtyje, prisideda prie organizmo imuninės sistemos stiprinimo. Reguliarus šios arbatos vartojimas gali padėti organizmui geriau kovoti su infekcijomis ir virusais, ypač šaltuoju metų laiku. Be to, arbata turi antioksidacinių savybių, kurios padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir saugo ląsteles nuo oksidacinio streso.
  • Vyrų potencijai. Sidabražolė stiprina lytinių liaukų funkciją, stiprina kraujagyslių sieneles, apsaugo ląsteles nuo toksinų ir kitų kenksmingų medžiagų, padeda išvengti pirmalaikio senėjimo. Todėl sidabražolės arbata bei tinktūros liaudies medicinoje naudojamos potencijai atstatyti, prostatito gydymui bei vyriškai jėgai sugrąžinti.
Sidabražolės arbata: nauda sveikatai

Sidabražolės arbata: kada renkama žaliava

Nors sidabražolės arbata gali būti ruošiama ir iš jos žiedų bei lapų, tačiau pagaminta iš šakniastiebių pasižymi stipriausiomis savybėmis ir yra saugiausia vartoti.

Šakniastiebiai kasami rugsėjo–spalio arba balandžio–gegužės mėnesiais. Kasant pavasarį reikėtų suskubti ir išsikasti prieš augalui atželiant. Iškasus, nuvalomos žemės, šaknys gerai nuplaunamos, pašalinamos šoninės, plonos šaknelės. Jeigu šakniastiebis labai stambus, pasmulkinamas ir dedamas džiovinti nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, sausoje ir labai gerai vėdinamoje vietoje. Taip pat labai patogu sidabražolės šakniastiebius džiovinti specialioje džiovyklėje (40–50 °C temperatūroje).

Išdžiūvusių šakniastiebių paviršius turi išlikti tamsiai rudas, vidus lygus arba truputį plaušėtas, rausvai rudas, be kvapo. Iš 1 kg šviežių sidabražolės šakniastiebių gaunama vos 200–300 g džiovintos žaliavos.

Sidabražolės arbata opaligei gydyti

Dėl antiseptinių ir priešuždegiminių savybių sidabražolės arbata veiksmingai padeda gydyti skrandžio ar žarnų opas, žarnyno uždegimą, net dizenteriją.

Ingredientai:

  • 1 v. š. džiovintų ir smulkintų sidabražolės šaknų;
  • 1 stiklinės vandens.

Paruošimas: šaknis užpilti verdančiu vandeniu ir pavirti ant silpnos ugnies apie 10 min. Uždengti ir palikti pritraukti 30 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 v. š. 3 kartus per dieną 30 min prieš valgį.

Sidabražolės arbata išoriniam naudojimui ir anginai gydyti

Dėl antiseptinių savybių sidabražolės arbata ypač veiksminga ir naudojant kaip kompresus išoriniam žaizdų, spuogų, egzemos, nudegimų gydymui. Ja skalaujama gerklė, sergant angina, gerklės uždegimu. Taip pat veiksmingai padeda stabdyti ir gydo dantenų kraujavimą.

Ingredientai:

  • 1 v. š. džiovintų sidabražolės šaknų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: šaknis užpilti verdančiu vandeniu ir ant silpnos ugnies pavirti apie 20 min. Nukošti.

Vartojimas: ant pažeistų vietų dėti arbatoje suvilgytus kompresus kelis kartus per dieną arba kelis kartus per dieną skalauti burną ir gerklę, esant uždegimams ar gleivinės pažeidimams.

Raminanti sidabražolės arbata

Be visų kitų gydomųjų savybių, sidabražolės arbata padeda veiksmingai įveikti nerimą, dirglumą, nemigą. Ypač veiksminga kartu su kitomis vaistažolėmis.

Ingredientai:

Paruošimas: visas vaistažoles užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 60 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 3–4 kartus per dieną prieš valgį.

Sidabražolės arbata ruošiama iš miškinės sidabražolės šakniastiebių

Sidabražolės tinktūra vyrams

Sidabražolės šaknies gebėjimas atstatyti potenciją, vyrišką jėga ir gydyti prostatitą apipintas net legendomis. Liaudies medicinoje nuo seno vyrams rekomenduojama sidabražolės tinktūra su lytiniu pajėgumu susijusioms problemoms spręsti.

Paruošimas:

  • 5 v. š. džiovintų ir smulkintų sidabražolės šaknų;
  • ½ l kokybiškos degtinės

Paruošimas: šaknis užpilti degtine, sandariai uždaryti ir palikti 21 dienai tamsioje, vėsioje vietoje. Retkarčiais supurtyti, kad geriau susimaišytų veikliosios medžiagos.

Vartojimas: 40–50 tinktūros lašų įlašinti į ½ stiklinės vandens ir gerti 3 kartus per dieną prieš valgį.

Dėmesio: nevartoti, jeigu asmuo turi problemų dėl alkoholio vartojimo arba dėl kitų priežasčių negali jo vartoti.

Kam gali pakenkti sidabražolės arbata?

Sidabražolės arbatos vartoti negalima:

  • besilaukiančioms moterims;
  • esant vidurių užkietėjimui;
  • sutrikus skrandžio veiklai;
  • esant padidintam kraujo krešumui;
  • sergant ūminiu nefritu.

Visais atvejais prieš imantis gydytis sidabražolės arbata, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Taip pat patariama neviršyti rekomenduojamų gydymuisi normų ir arbatą vartoti atsakingai.

Sidabražolės arbata vyrams ir vėžio gydymui

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-354/tormentil
  2. https://www.rxlist.com/supplements/tormentil.htm
  3. http://www.wildflowerweb.co.uk/plant/501/tormentil
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8131833/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17881930/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: