Ne, tikrai nesuklydome, tikrai jus supažindinsime su maca arbata. Nors pavadinimas labai panašus į populiarios žaliosios mačia arbatos, tai visiškai skirtingi gėrimai ir greitai pamatysite kodėl. Maca arbatos poveikis kiek kitoks, nei kitų įprastų arbatų iš vaisių, uogų ar žolelių. Maca yra šakniavaisis, kuris jau seniai naudojamas tradicinėje medicinoje, o naujausi moksliniai tyrimai parodė daug žadančių rezultatų dėl jo naudojimo sveikatos srityje. Nors maca ir geba pagerinti nuotaiką, mokymąsi, atmintį ir padeda valdyti menopauzės simptomus, bet ji garsėja ir kaip afrodiziakinė arbata, nes padidina lytinį potraukį, vaisingumą ir energiją. Taigi, ar norite padidinti savo libido? Tuomet metas pasimėgauti macos arbata.
Kas ta maca?
Maca ar peruviniu ženšeniu vadinama peruvinė pipirnė (Lepidium meyenii), kuri taip vadinama visama pasaulyje (angl. maca, Peruvian-ginseng). Šis augalas auga Peru Andų kalnuose, kur yra auginamas tiek dėl panaudojimo kulinarijoje, tiek dėl gausių sveikatinančių savybių. Augalas giminingas kopūstinėms daržovėms, nes priklauso tai pačiai bastutinių (Brassicaceae) šeimai, tačiau priešingai nei kopūstai, yra vartojamas peruvinės pipirnės šakniavaisis.
Macos žali, kvepiantys, plunksniški iš rozetės išaugę lapai „guli“ ant žemės ir yra gana panašūs į kraujažolės lapus. Šakniavaisis, kuris gali būti juodas, raudonas, geltonas, žalias, violetinis, primena ropę ar ridikėlius. Augalas išaugina baltus, nedidelius žiedus kekėse.
Macos milteliai kaip supermaistas
Maca milteliai gaminami išdžiovinant ir sumalant peruvinės pipirnės šakniavaisį, kuris dėl naudingos sudėties laikomas supermaistu. Maca šaknis sudaryta iš 59 % angliavandenių, 10–14 % baltymų, 10 % vandens, 8,5 % dietinių skaidulų, 2,2 % riebalų. Tokia sudėtis itin naudinga ir patraukli sportininkams, nes suteikia daug energijos iš angliavandenių, baltymai veikia kaip statybinė medžiaga. Dietistai maca vertina dėl itin mažo riebalų kiekio ir gausių skaidulų, kurios gerina virškinimą.
Reikia paminėti, kad maca turi ir vitaminų (C, B1, B2), mineralų (kalio, kalcio, geležies, jodo) bei elementų (vario, mangano, cinko).
Maca miltelius lengva įtraukti į mitybą, nes juos galima paprasčiausiai įmaišyti į kokteilius, avižinius dribsnius, energinius batonėlius, kepinius.
Kokia nauda pasižymi Maca arbata?
Maca šakniavaisį įvertino liaudies medicina ir jau nuo actekų laikų yra naudojama įvairiems gydymo tikslams, ypač susijusio su reprodukcine sveikata. Ramybėje šaknies savybių nepalieka ir mokslininkai, kurie jau daugumą tyrimų atliko su gyvūnais ir po truputį skinasi kelią su žmonių tyrimais. Pirminiai jų rezultatai rodo, kad maca gali turėti įtakos sveikatai, bet reikia turėti omenyje, kad tyrimų apimtys kol kas nedidelės. Visgi mokslininkai nustatė štai šias toliau aprašomas macos savybes.
Maca gali pakelti libido
Geriausiai žinoma maca šaknies nauda yra galimybė padidinti lytinį potraukį. Šiam teiginiui pagrįsti yra atlikti keli moksliniai tyrimai. Pavyzdžiui, 2002 m. atlikto tyrimo ir publikuoto žurnale „Andrologia“ metu nustatyta, kad vyrams, vartojusiems 1,5 arba 3 g macos per dieną, per 12 savaičių kursą, padidėjo lytinis potraukis, palyginti su tais, kurie vartojo placebą. Visgi įdomu tai, kad testosterono ir estradiolio kiekiai tarp tiriamųjų grupių nesiskyrė.
Padės sumažinti erekcijos sutrikimus
Toliau tęsiant seksualinių funkcijų temą, tai būtina paminėti, kad macos arbata sėkmingai gydo ir seksualių funkcijų trikdžius, ir vienas iš tokių – erekcijos sutrikimai. 2009 m. atliktas tyrimas su 50 vyrų, turinčių lengvą erekcijos sutrikimą. 12 savaičių trukmės tyrimo metu dalyviams, gavusiems 2,4 g/dieną macos šaknų miltelių, nustatyta pagerėjusi bendra ir seksualinė savijauta lyginant su placebo grupe.
Gali padidinti energingumą ir ištvermę
Kai kurie sportininkai naudoja maca šaknies papildus energijai ir darbingumui didinti. Ir matyt jie tai daro ne veltui, nes šias savybes iš dalies patvirtina ir mokslininkai.
2009 m. atlikus bandomąjį tyrimą mokslininkai teigia, jog 14 dienų vartojant maca ekstraktą pagerėjo dviratininkų vyrų rezultatai 40 km distancijoje. Taip pat jie paantrino anksčiau minėtai macos savybei, kad jos ekstraktas kartu pagerino ir dalyvių lytinį potraukį.
2006 metais atliktas tyrimas ir mokslinė apžvalga paaiškino, kodėl gali padidėti energingumas. Tyrimas su žiurkėmis parodė, kad maca pakelia gliukozės koncentraciją kraujyje. Įtariama, kad padidėjusį energingumą menopauzės simptomus patiriančioms moterims taip pat lemia gliukozės koncentracijos pokyčiai.
Maca – menopauzės simptomams lengvinti
Iš tikrųjų, ne vienas tyrimas apėmė dalyves po menopauzės ir dauguma jų vieningai nutarė – maca gali padėti palengvinti menopauzės simptomus. Tai apima ne vieną rodiklį, pavyzdžiui, sumažinti lytinės funkcijos sutrikimus, sumažinti nerimo ir depresijos požymius, palengvinti neigiamus fiziologinius ir psichologinius simptomus, pykinimo dažnumą ir stiprumą bei naktinį prakaitavimą. Šioms moterims pastebėtas ir padidėjęs geležies kiekis kraujyje bei patankėjusi kaulų masė, sumažinančių riziką išsivystyti tokiai ligai kaip osteoporozė.
Gali padidinti vyrų vaisingumą
Ir vėl grįžtam prie macos naudos vyrams, tik šį kartą sužinosite, kad peruvinės pipirnės šaknies vartojimas padidina vaisingumą. Nors ir negausiai, tačiau vienoje 2016 m. atliktoje apžvalgoje rasta įrodymų, kad maca šaknis gali pagerinti spermos kokybę tiek vaisingiems, tiek nevaisingiems vyrams. Tą patį patvirtino ir tyrimas, atliktas 2020 metais su nevaisingais vyrais, kurie parodė padidėjusią sėklos koncentraciją.
Arbatos puodelis macos pagerins nuotaiką
Maca turi flavonoidų, kurie, manoma, gerina nuotaiką ir mažina nerimą. Kinijoje 2015 m. (žurnalas „Climacteric“) atlikus pilotinį tyrimą su 14 moterų po menopauzės nustatyta, kad maca gali sumažinti nerimo ir depresijos jausmą. Tyrime dalyvavusios moterys vartojo 3,3 g macos per dieną 12 savaičių. Tas pats kinų tyrimas nurodė, jog moterims po menopauzės, vartojusioms maca, taip pat pagerėjo kraujospūdis. Visgi daugiau tai įrodančių tyrimų nebuvo atlikta.
Dar vienas patvirtinantis įrodymas, kad maca pagerina nuotaiką ir sumažina nuovargį, buvo atliktas 2016 m. su 175 žmonės, vartojusiems 3 g macos per dieną 12 savaičių.
Macos lapų ekstraktas – apsauga nuo saulės nudegimų?
Reikia liaupsinti ne tik peruvinės pipirnės šakniavaisius, bet ir lapus. 2011 metais atliktas tyrimas, kurio metu pelėms buvo užtepti trijų maca veislių lapų ekstraktai ir tuomet paveikiami UVA ir UVB spinduliuote. Nustatyta, kad maca pasižymėjo spindulius sugeriančiomis savybėmis ir antioksidaciniu aktyvumu, neleidžiančiomis vystytis saulės nudegimo ląstelėms ir kitiems UVB spinduliuotės sukeltiems pakitimams. Tai galbūt reiškia, kad greitai turėsime naują purškalą nuo saulės?
Puodelis maca arbatos padės mokytis
Maca gali padėti pagerinti protinę veiklą mokymosi metu, padeda geriau įsiminti. Nors kol kas tyrimai apima tik gyvūnus, tačiau tai duoda neblogą atspirtį ir tyrimams su žmonėmis. Viename „Toxicology Mechanisms and Methods“ žurnalo 2011 m. atliktame tyrime nustatyta, kad maca gali pagerinti pelių atmintį.
2014 m. literatūros apžvalgoje teigiama, kad maca gali būti naudinga mokymosi ir atminties veiklai. Mokslininkai teigė, kad ji gali būti naudinga gydant tokią ligą, kaip Alzheimeris.
Maca – antioksidantų šaltinis
Pasatruoju metu nustatyta, kad pagrindinės antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios macos sudedamosios dalys yra fenoliniai junginiai, polisacharidai, gliukozinolatai ir makamidai. Tą patvirtina ir viena mokslininkų grupė, kurie 2014 m. išskyrė polisacharidus, tokius kaip ramnozė, arabinozė, gliukozė ir galaktozė. Šios medžiagos parodė didelį antioksidacinį aktyvumą ir galimybę maca naudoti kaip biologiškai aktyvių junginių šaltinį gydyti įvairius lėtinius sutrikimus, tokius kaip vėžys ar širdies ligos.
Kaip ruošiama macos arbata?
Laimei, jums nereikės keliauti į Andų aukštikalnes, ieškoti, kasti, džiovinti ir sumalti peruvinės pipirnės šakniavaisių, nes tai jau padarė kiti. Tiek atskirai macos miltelių, tiek sumaišytų su prieskoniais galima nesunkiai įsigyti prekybos vietose. Tad jeigu ruošite pačią paprasčiausią macos arbatą, jums reikės:
- 2–3 šaukštelių macos šaknų miltelių
- 250 ml karšto vandens
Virdulyje užvirinkite vandenį, supilkite į puodelį ir įberkite macos miltelių. Viską gerai išmaišykite, kad milteliai ištirptų.
Labai dažnai macos milteliai esti kaip kitų arbatų priedas. Todėl labai dažnai maca arbata gardinama prieskoniais, tokiais kaip cinamonas ir gvazdikėliai (Maca Chai) arba pridedama macos miltelių į kitų arbatžolių arbatas.
Maca arbatos ar miltelių dozavimas
Jokiu produktu negalima piktnaudžiauti, tad ši taisyklė galioja ir macos arbatai. Nors maca arbatos dozavimas gali labai skirtis įvairiems žmonėms, visgi sutariama, kad suaugęs žmogus per dieną gali suvartoti 1,5–3 g macos miltelių. Kiek arbatos puodelių jums pavyks išgerti su tokiu kiekiu macos – ar susižersite visą kiekį į vieną puodelį, ar paskirstysite po žiupsnį keliems arbatos puodeliams – tai čia jau jūsų reikalas. Bet kokiu atveju, pastebėjus negalavimus, nedelsiant nutraukite vartojimą, o norint padidinti dozavimą, visada neprošal pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Maca arbatos šalutinis efektas
Kiek žinoma, daugumai žmonių maca arbata nekelia jokio pavojaus sveikatai ir mažai tikėtina, kad nedidelės dozės sukels kokį nors šalutinį poveikį. Tačiau yra tam tikros žmonių grupės, kurioms macos šaknų miltelių vartoti nerekomenduojama. Tai yra:
- Nėščiosios ir krūtimi maitinančios mamos. Šiai dienai nėra moksliškai ištirta macos įtaka šiai žmonių grupei
- Vaikai
- Žmonės su skydliaukės sutrikimais
- Ligoniai, kuriems atliekamas gydymas paveikia hormonų lygio pokyčius. Tai žmonės, sergantys krūties, gimdos, kiaušidžių, gimdos kaklelio vėžiu
Nors ir labai retai, bet kai kurie žmonės patyrė tokį šalutinį efektą kaip nuotaikos pablogėjimas, mėšlungis, skrandžio sutrikimai, nemiga, galvos skausmas, o moterims paveikia jų menstruacijų ciklą.
Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root
https://www.forbes.com/health/supplements/maca-root-benefits/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-maca
https://www.health.com/maca-root-benefits-7494990
Tyrimai ir mokslinės apžvalgos:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814602001334
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1439-0272.2002.00519.x
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874109005728?via%3Dihub
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1439-0272.2008.00892.x
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27621241/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24931003/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21781063/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S014486171400486X
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614644/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.