Skip to content

Šlamučio arbata – natūralus kepenų tonikas. Gydančių arbatų receptai ir kita šlamučio nauda

Šlamučio arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šlamutis lengvai atpažįstamas iš savo geltonų žiedų ir malonaus, unikalaus, tik jam būdingo aromato. Šlamučio arbata jau šimtmečius naudojama kaip natūralus antiseptikas bei kepenų ligoms gydyti. Šiuolaikiniai tyrimai taip pat pripažįsta šlamučio gydomąsias savybes. Tad kviečiame skaityti toliau ir ne tik sužinoti, nuo kokių negalavimų gelbsti šlamutis, tačiau ir kaip iš jo paruošti veiksmingą gydomąją arbatą.

Šlamutis: istorija ir šiuolaikiniai tyrimai

Smėlyninis šlamutis (Helichrysum arenarum), toliau tekste šlamutis, kaip vaistinis augalas, turi seną ir ilgą istoriją. Liaudies medicinoje jis žinomas ir naudojamas jau šimtmečius. Senovės graikai šlamutį naudojo odos ligoms gydyti ir kaip natūralų antiseptiką. Azijos medicinoje šlamutis buvo naudojamas siekiant pagerinti virškinimą ir sustiprinti kepenų funkciją.

Liaudies medicinoje šlamutis vertinamas kaip kraujotaką skatinantis ir uždegimus mažinantis preparatas. Lietuvoje, liaudies medicinoje, šlamutis vartotas kaip virškinimą gerinantis ir viduriavimą stabdantis vaistas.

Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai tik patvirtina tai, ką mūsų protėviai žinojo amžių amžius. Tyrimai atskleidžia šlamučio antioksidacines, priešuždegimines ir antibakterines savybes. Nustatyta, kad šis augalas padeda kovoti su tam tikromis bakterijomis ir virusais, taip pat padeda stiprinti imuninę sistemą ir užtikrina sklandų kepenų sistemos funkcionavimą.

Šlamutis

Šlamučio nauda ir panaudojimo būdai

Šlamučių žiedynuose yra flavanoidų, eterinio aliejaus, astragalino, kumarino, antibiotinių savybių turinčių medžiagų, karčiųjų, rauginių ir dažomųjų junginių, cukraus, vitaminų C ir K, beta karoteno, įvairių mineralų: kalio, kalcio, natrio, geležies, mangano, seleno ir kt.

Taigi sveikatai naudingų medžiagų jame apstu. Tačiau jis gali būti auginamas ir kaip dekoratyvinis augalas dėl savo gana puošnių, estetiškai atrodančių geltonų žiedelių. Be to, yra išvesta ir nemažai dekoratyvinių šlamučio veislių, kurios gydomosiomis savybėmis nepasižymi, tačiau yra puiki gėlyno puošmena.

Šlamutis itin tinka sausoms puokštėms gaminti bei verboms rišti.

Smėlyninis šlamutis išsiskiria savo unikaliu aromatu, tad jis naudojamas vermutų, likerių bei kitų alkoholinių gėrimų aromatizavimui. Dėl tos pačios priežasties šlamučio eteriniai aliejai naudojami kosmetikos ir parfumerijos pramonėje. Be to, jų kvapas atbaido kandis.

Natūralioje kosmetikoje šlamutis naudojamas dėl savo odą raminančių, minkštinančių ir antioksidacinių savybių. O šio augalo eterinis aliejus plačiai naudojamas aromaterapijoje stresui mažinti bei nuotaikai gerinti.

Negana to, šlamutis yra puiki natūrali dažomoji priemonė. Tad iš jo pagamintais žiedais galima nudažyti audinius geltona spalva.

Šlamučių puokštė

Šlamučio arbatos nauda sveikatai

Įprastai gydomaisiais tikslais naudojama šlamučio arbata arba nuovirai. Dažnai naudojamas kartu su kitomis vaistinėmis žolėmis. Ypač efektyvi yra šlamučio ir margainio lapų arbata. Taip pat dera mišiniuose su pelynu, beržų pumpurais, dilgėlėmis, ramunėlėmis, jonažolėmis.

Šlamučio arbata liaudies medicinoje naudojama:

  • Virškinimo sistemos negalavimams gydyti. Ji skatina tulžies išsiskyrimą, kuri yra atsakinga už gerą riebalų virškinimą. Todėl šlamučio arbata padės persivalgius, apsinuodijus maistu, viduriuojant, vemiant. Taip pat padeda nuo pilvo pūtimo bei skrandžio spazmų.
  • Šlamučio arbata yra žinoma kaip natūralus kepenų tonikas. Ji gali būti naudojama tiek profilaktiškai kepenims valyti, tiek jau sergant kepenų ligomis, nes skatina jų regeneraciją, padeda apsivalyti nuo toksinų ir kitų kenksmingų medžiagų.
  • Tulžies pūslės ir jos latakų akmenims ir smėliui šalinti.
  • Kaip parazitus valanti arbata. Dar veiksmingesnė mišinyje su pelynu.
  • Taip pat naudojama gastrito ir skrandžio ligų gydymui.
  • Šlamučio arbata pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir taip užkerta kelią ląstelių pažeidimams, prisideda prie senėjimo proceso stabdymo. Kai kurie tyrimai rodo, kad šlamutis gali padėti sumažinti Parkinsono ligos sukeliamus simptomus.
  • Be to, šlamučio arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, artritu ir net kai kuriomis vėžio formomis.
  • Stresui mažinti ir miego kokybei gerinti. Dėl savo raminančių savybių šlamučio arbata padeda sumažinti stresą ir nerimą. Itin tinkama gerti prieš miegą, nes atpalaiduoja, ramina, užtikrina kokybišką ir gerą miegą.
  • Šlamučio arbata mažina kraujo spaudimą ir gerina kraujotaką, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje, tad yra puiki prevencinė priemonė nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Šlamučio arbata

Šlamučio arbata tulžies išsiskyrimo skatinimui

Šlamutis pasižymi tulžies išsiskyrimą skatinančiomis savybėmis, tad jo arbata naudinga, kai sutrinka tulžies funkcija, taip pat persivalgius arba pavalgius riebaus, sunkiai virškinamo maisto.

Ingredientai:

  • 1 v. š. šlamučio žiedų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: žiedus užplikyti verdančiu vandeniu, pridengti ir palikti pritraukti 20 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės per dieną 30 min iki valgio.

Šlamučio arbata skrandžio ir žarnyno negalavimams gydyti

Ši arbata tinkama ir sergant kepenų bei tulžies pūslės ligomis, taip pat kaip profilaktinė priemonė kepenims valyti nuo toksinų.

Ingredientai:

  • 1 v. š. šlamučio žiedų;
  • ½ l vandens.

Paruošimas: šlamučio žiedus užplikyti verdančiu vandeniu ir uždengus dar pavirti 5–10 min ant silpnos ugnies. Palikti 30 min pritraukti, po to nukošti.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną 30 min iki valgio.

Šlamučio nauda

Šlamučio ir margainio arbata kepenims valyti

Šis mišinys – ideali, labai veiksminga ir visiškai natūrali priemonė kepenų veiklai pagerinti, toksinams ir kitoms kenksmingoms medžiagoms iš jų valyti.

Ingredientai:

  • ½ v. š. šlamučio žiedų;
  • ½ v. š. džiovintos tikrojo margainio žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: žoleles užplikyti verdančiu vandeniu, pridengti ir palikti 10–15 min pritraukti. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį.

Raminanti šlamučio ir ramunėlių arbata miegui gerinti

Tai raminanti, atpalaiduojanti, stresą ir įtampą mažinanti bei miego kokybę gerinanti arbata.

  • 1 a. š. šlamučio žiedų;
  • 1 a. š. ramunėlių žiedų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: šlamučio ir ramunėlių žiedus užplikyti verdančiu vandeniu, pridengti ir palikti pritraukti 5–7 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 stiklinę prieš miegą arba stresinėje situacijoje, siekiant nusiraminti.

Šlamučio ir ramunėlių arbata

Šlamučio arbatos mišinys tulžies latakų ir kepenų ligoms

Tai net keleto veiksmingų ir naudingų vaistažolių mišinys, kuris gelbsti sergant tulžies latakų ar kepenų ligomis, padeda pasišalinti smėliui ar smulkiems akmenukams iš tulžies pūslės ar jos latakų.

Ingredientai:

  • 9 dalys šlamučio žiedų;
  • 7 dalys medetkų žiedų;
  • 7 dalys jonažolės žolės;
  • 5 dalys kraujažolės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: visas vaistažoles sumaišyti ir paimti 1 v. š. jų mišinio. Įberti į termosą ir užpilti verdančiu vandeniu. Palikti 2 valandoms pritraukti. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 v. š. 2–3 kartus per dieną prieš valgį.

Šlamučių arbata

Šlamučio arbata tinka ne visiems: kontraindikacijos

Kaip ir dėl bet kurio vaisto, taip ir dėl šlamučio arbatos vartojimo, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Šlamučio arbatos ar kitų jo preparatų patariama vartoti ne ilgiau nei 10–12 dienų, po to daroma bent 3–5 dienų pertrauka.

Tačiau tam tikroms kategorijoms žmonių, šlamučio arbata nerekomenduojama visiškai:

  • nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims;
  • vaikams iki 12 metų amžiaus;
  • esant tulžies pūslės latakų susiaurėjimui;
  • sergant inkstų akmenlige;
  • esant žemam kraujo spaudimui;
  • alergiškiems astrinių šeimos augalams.

Dar šis tas svarbaus apie šlamučio rinkimą

Prieš renkant smėlyninį šlamutį reikia gauti Aplinkos ministerijos leidimą, kadangi jis įtrauktas į Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą.

Šlamutis

Šaltiniai:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9219724/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6090377/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-505/sandy-everlasting
  4. https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/helichrysi-flos

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: