Skip to content

Žemuogių arbata iš uogų ir lapų: jūsų imunitetui, kepenų atstatymui bei jaunystės išsaugojimui

Žemuogių arbata iš uogų ir lapų: jūsų imunitetui, kepenų atstatymui bei jaunystės išsaugojimui
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Valgydami žemuoges, dauguma nežino, o kiti, galbūt, pamiršta, kad žemuogių lapuose yra ne mažiau naudingų medžiagų nei pačiose uogose. Žemuogių arbata dažniausiai ruošiama iš miške augančių uogakrūmių uogų ir lapų, nes manoma, kad būtent miškuose ir pamiškėse augančios žemuogės turi daugiau gydomųjų savybių. Tokią arbatą tikrai verta išbandyti, nes žemuogių uogos ir lapai turi labai daug naudingų medžiagų: flavonoidų, B grupės vitaminų, geležies, fosforo, mangano ir vitamino C. Ir dar – be to, kad ši kvapni arbata gali jums pagelbėti ligos atveju, ji puikiai tinka ir grožio procedūroms.

Trumpai apie žemuoges

Žemuogė (Fragaria) priklauso erškėtinių šeimos augalų genčiai. Pasaulyje žinoma apie 20 žemuogių rūšių. Jos paplitusios Europoje, Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje ir net Afrikoje.

Tai daugiametis žolinis augalas, išauginantis ilgas, ties bambliais įsišaknijančias palaipas. Žemuogių lapai sudėtiniai, su 3-5 lapeliais. Žiedynai balti, gelsvi arba rausvi. Žemuogių subrandintos uogos valgomos šviežios arba perdirbtos. Jose daug vitaminų ir mineralinių medžiagų. Daugelio rūšių žemuogės yra ne tik maistiniai, bet ir vaistiniai augalai.

Lietuvos gamtoje paplitusios šios savaiminės žemuogių rūšys:

  • Paprastoji žemuogė (Fragaria vesca). Dažna rūšis, kuri auga miškuose, pamiškėse, šlaituose ir pievose.
  • Šlaitinė žemuogė (Fragaria viridis). Ši rūšis dažnesnė Pietų Lietuvoje. Auga sausuose šlaituose ir stepinėse pievose.
  • Miškinė žemuogė (Fragaria moschata). Ši rūšis anksčiau auginta parkuose, o šiai dienai daug kur sulaukėjusi.

Išvesta daug paprastosios žemuogės veislių, žydinčių ir derančių iki vėlyvo rudens. Todėl žemuogių tikrai galite užsiauginti savo sode ir mėgautis pačių surinkta žemuogių lapų arbata.

Žemuogės

Žemuogių arbata vėl tampa populiari

Žemuogės, kaip ir dauguma gydomųjų augalų, dabar išgyvena atgimimo laikotarpį. Džiugu, kad vis dažniau prisimenamos ne tik be galo skanios jų uogos, bet ir gydomosios savybės. Ko gero tikrai ne visi žinote, kad žemuogės gali būti labai naudingos žmonėms, sergantiems dizenterija, podagra, artritu, turintiems aukštą kraujospūdį ar padidėjusį cholesterolio kiekį. Jos naudingos ir sergantiems cukriniu  diabetu, kvėpavimo takų infekcijomis, kepenų ar virškinimo trakto ligomis. Štai keletas galimų žemuogių privalumų jūsų sveikatai, pagrįstų moksliniais tyrimais.

Žemuogių lapų arbatos nauda

Žemuogėse yra tikrai daug antioksidantų ir fitocheminių medžiagų, kurios gali blokuoti vėžinių ląstelių vystymąsi. Todėl jų vartojimas gali sumažinti riziką susirgti vėžiu. Tam tinka ne tik žemuogių uogos, bet ir jų lapų arbata. Žinoma, kaip ir visais kitais atvejais, taip ir vėžio prevencijai, reikia, kad uogos ar arbatai naudojami lapai būtų iš ekologiškai augintų žemuogių.

Žemuogių lapų arbata nuo seno žinoma ir vartojama virškinamojo trakto problemoms, tokioms kaip vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas ar padidėjęs rūgštingumas, spręsti. Ji taip pat vartojama apetitui skatinti ir virškinimo efektyvumui bei maistinių medžiagų įsisavinimui gerinti.

Žemuogių lapai pasižymi diuretinėmis savybėmis, todėl, geriant šių lapų arbatą, jie gali padėti detoksikuoti organizmą ir pagerinti inkstų funkciją. Dažnesnis šlapinimasis mažina inkstų apkrovą ir skatina riebalų, druskų, toksinų ir vandens pertekliaus pasišalinimą iš organizmo.

Žemuogės

Žemuogių uogų nauda

Kadangi moksliniais tyrimais įrodyta, kad žemuogės yra puikus pagalbininkas kontroliuojant cukrinį diabetą, gydytojai skatina savo pacientus valgyti jų kuo daugiau. Svarbu paminėti, kad žemuogės gali padėti ir kaip prevencinė priemonė nuo cukrinio diabeto. Todėl, žmonės, norintys išvengti šios ligos, turėtų valgyti šviežias, gerai sunokusias žemuoges.

Kalio kiekis, esantis žemuogėse, gali padėti sumažinti kraujospūdį ir apsaugoti jūsų širdį bei kraujagyslių sistemą. Kalis plečia kraujagysles, todėl jis gali sumažinti kraujagyslių ir arterijų apkrovą. O jai sumažėjus – sumažėja aterosklerozės, širdies priepuolių ir insulto rizika.

Stiprina jūsų imunitetą. Žemuogėse gausu vitamino C, kuris stimuliuoja baltųjų kraujo kūnelių gamybą ir veikia kaip antioksidantas visame organizme. Vos penkiose vidutinio dydžio žemuogėse yra apie 40% šio vitamino paros normos. Be je, žemuogių lapai taip pat yra gausus vitamino C šaltinis.

Žemuogių sulčių nauda

Žemuogių sultys, vartojamos iš ryto nieko nevalgius, skatina kepenų veiklą ir padeda gydyti kepenų cirozės ir hepatito padarytą žalą. Kepenų ląstelės atsinaujina tikrai lėtai, o reguliarus žemuogių sulčių vartojimas gali pagreitinti šį atsistatymo procesą.

Gali užkirsti kelią ankstyvam senėjimui. Kadangi žemuogių sultyse gausu antioksidantų, todėl jos gali būti reguliariai tepamos ant odos, kad pašalintų raukšles ir senatvines dėmeles. Žemuogėse taip pat yra natūralių balinamųjų medžiagų, kurios gali padėti išvalyti odą, subalansuoti odos spalvą. Šių uogų sultys gali pagreitinti žaizdų bei vabzdžių įkandimų gijimo procesą.

Žemuogių arbata

Žemuogių uogų ir lapų žaliavos arbatai paruošimas

Savo nepakartojamu aromatu primenanti vasarą, žemuogių ar jų lapų arbata jums tikrai praskaidrins ilgus žiemos vakarus. Todėl, jeigu šiais metais ir neprisirinkote žaliavos šiai arbatai ir pirksite ją iš žolininkų, tą būtinai padarykite kitais metais. Juk visai nesunku saulėtą dieną, skinant žemuoges, prisiskinti ir jų lapų. Džiovinkite juos lauke, pavėsyje arba džiovyklėje ne aukštesnėje kaip +40 °C temperatūroje. Gerai išdžiovintus lapus laikykite sandariai uždarytame inde.

Žemuogių uogas rinkite be lapelių. Jas šiek tiek apvytinkite ir džiovinkite džiovyklėje arba orkaitėje paskleistas ant kepimo popieriaus ne aukštesnėje nei +45-55 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovintos uogos turi būti tamsiai raudonos spalvos, kvapnios, šiek tiek rūgštoko, salstelėjusio skonio.

Žemuogių arbata organizmo stiprinimui

Tai labai kvapni, organizmą stiprinanti ir jėgas atstatanti žemuogių arbata, gaminama iš džiovintų uogų. Ją reikėtų gerti po 100-200 ml, 3-5 kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 200 g džiovintų žemuogių
  • 2 l verdančio vandens
  • karščiui atsparaus indo, arbatos virimui

Paruošimas:

  • Puode ar virdulyje užplikykite žemuoges vedančiu vandeniu. Indą su užplikyta arbata užkaiskite ir 10 minučių pavirkite ant silpnos ugnies. Po to viryklę išjunkite ir palikite arbatą 2 valandoms.
  • Prieš geriant arbatą nukoškite.
Žemuogių arbata

Žemuogių lapų arbata nuo peršalimo

Jeigu sergate ar tiesiog jaučiate peršalimo simptomus, ši arbata bus puiki pagalbininkė. Gerkite jos po 200 ml 3 kartus per dieną. Ši arbata taip pat tonizuoja, tad ją galite gerti norėdami tapti žvalesni, pavyzdžiui ryte.

Jums reikės:

  • 2 arbatinių šaukštelių sausų susmulkintų žemuogių lapų
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas:

  • Žemuogių lapus užpilkite verdančiu vandeniu, 10 minučių palaikykite uždengę ir nukoškite.
  • Į pravėsusią arbatą galite įsidėti arbatinį šaukštelį medaus.
Žemuogių arbata

Žemuogių ir mėtų arbata nuo dantų skausmo

Suskaudus dantį, ši žemuogių lapų ir mėtų arbata gali būti puiki pagalbininkė. Tereikia šia šilta arbata skalauti burną kelis kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 2 valgomųjų šaukštų žemuogių lapų
  • 1 arbatinio šaukštelio mėtų
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas:

Žemuogių lapus sumaišykite su mėtomis ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite arbatą 5 minutėms pritraukti, po to nukoškite.

Žemuogių veido kaukė nuo raukšlių

Šiai kaukei galite naudoti avinžirnių, žirnių miltus arba naudoti įprastus, kvietinius. Drąsiai eksperimentuokite. Išbandę kaukes su skirtingų rūšių miltais, pamatysite, kaip jie veikia jūsų odą ir rasite sau tinkamiausią variantą.

Jums reikės:

  • ¼ stiklinės gerai prinokusių žemuogių
  • 1 valgomojo šaukšto miltų

Paruošimas:

  • Gerai prinokusias žemuoges sutrinkite šakute, suberkite miltus ir gerai viską išmaišykite.
  • Gautą masę tepkite ant švaraus veido, išskyrus aplink akis.
  • Kaukę palaikykite 15 minučių ir nuplaukite vandeniu.
Žemuogių arbata

Žemuogių lapų arbata veido valymui

Tai žemuogių lapų arbata, kurią galite naudoti tiesiog odos atgaivinimui arba kompresams ant pažeistų ar sudirgintų vietų.

Jums reikės:

  • 3 valgomųjų šaukštų džiovintų žemuogių lapų
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas. Žemuogių lapus užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite atvėsti. Prieš naudojant nukoškite.

Naudojimas. Ryte ir vakare nušluostykite veidą arbatoje sudrėkintu vatos ar medvilnės diskeliu ir pamatysite, kaip jūsų oda atsigaus.

Kompresai. Į paruoštą, šiek tiek šiltą arbatą pamirkykite medvilninį diskelį arba marlę ir uždėkite ant probleminių veido vietų (spuogų, sudirgimo, patinimo, pleiskanojimo). Pagulėkite ramiai apie 15 minučių.

Galimas šalutinis žemuogių poveikis

Žemuoges ir jų produktus gali vartoti didžioji dauguma žmonių ir net vaikai nuo 1 metų, tačiau keletas pastebėjimų apie galimą šalutinį poveikį, visgi, yra:

  • Alergija. Nors tokių žmonių nedaug, bet kai kuriems žemuogės gali sukelti alergiją. Ypatingai tai aktualu tiems, kas yra alergiški braškėms. Braškės – tai sukultūrintos žemuogės, todėl organizmo reakcija į šiuos augalus ir jų uogas būna panaši.
  • Nėščiosioms. Besilaukiančioms draudžiama vartoti žemuogių lapų arbatas, nes tai priemonė, kuri didina gimdos tonusą ir stiprina jos susitraukimus.
  • Virškinamojo trakto ligos. Žmonėms, sergantiems dvylikapirštės žarnos opalige ir gastroduodenitu, žemuogių geriau nevartoti.

Pabaigai

Kaip ir visus augalinius vaistus, bei arbatas, taip ir gaminamus iš žemuogių, reikėtų vartoti atsakingai. Mūsų pateiktos žinios yra tik informacinio pobūdžio, jų nenaudokite savarankiškam diagnozės ir gydymo nustatymui. Dėl produktų iš žemuogių vartojimo gydymo tikslais, visada pasikonsultuokite su savo gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/zemuoge/
https://www.healthbenefitstimes.com/wild-strawberry/

Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7663455/
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/jf405589f
https://www.bellarmine.edu/faculty/drobinson/IndianStrawberry.asp
https://ojs.openagrar.de/index.php/JABFQ/article/view/3114/0
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/10966200152053703
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711308002171
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0023643812001053
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874106005885

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: