Skip to content

Mėtų arbata – atgaivins, pagražins ir nuramins

Mėtų arbata – atgaivins, pagražins ir nuramins
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Mėtų arbata gaminama iš mėtos augalo (Mentha) priklausančio notrelinių šeimos augalų genčiai. Tai vienmetės arba daugiametės stipriai kvepiančios žolės. Jų lapai ant stiebo ir šakelių auga vienas priešais kitą, o žiedai smulkūs, susitelkę į varpo formos žiedynus, vaisius – riešutėlis.

Mėtos labiausiai žinomos dėl savo vėsinančio poveikio. Jas galima naudoti maisto gamyboje kaip prieskonius tiek šviežias, tiek džiovintas: arbatoms, alkoholiniams gėrimams, salotoms, desertams. Tam tikra mėtų nauda gaunama vartojant kaip maistą, bet naudų gaunama ir mėtą naudojant odos, plaukų priežiūrai.

Mėta – dieviškos prigimties augalas. Lengvai užsiauginkite ir pasigaminkite nealkoholinį Mojito

Mėtų maistinė sudėtis

Nors mėta vartojama ir mažais kiekiais, joje vis viena yra nemažai maistingų medžiagų. 14 g mėtoje yra: 1 g skaidulinių medžiagų, A vitamino  – 12% RPN, geležies – 9 %, mangano – 8% RPN, folio rūgšties – 4% RPN. Tačiau 14 g (1/3 puodelio) mėtos suvalgyti yra gana sunku, bet įmanoma tokį kiekį panaudoti kai kuriuose receptuose. Mėtas išties nesunku įtraukti į kasdienę mitybą jas dedant į desertus, kokteilius, vandenį – tokiu būdu labiau puošiama, nei suvalgoma. Mėtų arbata – ko gero populiariausias vartojimo būdas.

Mėtos didesnėmis koncentracijomis naudojamos kapsulėmis, jų eterinis aliejus tepamas ant odos arba naudojamas aromaterapijoje.

Mėtų nauda sveikatai

Mėtų nauda sveikatai

  1. Mėtos gali padėti patiriant dirgliosios žarnos simptomus: skrandžio skausmą, dujų kaupimąsi, pilvo pūtimą, tuštinimosi problemas. Mėtų aliejuje yra junginio, vadinamo mentoliu, kuris atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis.
  2. Mėtų arbata taip pat naudinga esant virškinimo sutrikimams. Manoma, kad mėta suaktyvina tulžies veiklą, kuri paspartina virškinimą, tuo pačiu mažindama ir cholesterolio kiekį kraujyje. Mėtų aliejus – intensyvesnė gydymo priemonė – jis taip pat turi antiseptinių ir antibakterinių savybių, kurios palengvina virškinimo sutrikimus, skrandžio infekcijas, o metanolis veikia kaip spazmus mažinanti priemonė. 
  3. Taip pat mėtos gana veiksmingai naudojamos aromaterapijoje. Jos gaivus ir stiprus kvapas gali padėti įveikti stresą ir nuraminti protą. Gali pagerinti smegenų veiklą, atmintį, budrumą, bei sumažinti nuovargį.
  4. Šių vaistinių augalų lapai turtingi vitaminais ir antioksidantais, kurie stiprina imunitetą, padeda apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų. Taip pat mėtų lapai, slopindami kai kuriuos fermentus, gali užkirsti kelią auglių susidarymui.
  5. Tai vienas iš gausių geležies, kalio ir mangano šaltinių, didinančių hemoglobino kiekį kraujyje (vartojant didesniais kiekiais kapsulėse).
  6. Stiprios mėtų arbatos (arba vandens su mėtų eterinio aliejaus lašeliu) tepimas ant spenelių iškart po žindymo gali padėti išvengti spenelių ir aureolės įtrūkimų taip sumažinant žindymo skausmą.
  7. Švieži mėtų lapeliai ir jų produktai gali padėti atgaivinti burnos kvapą dėl turimų baktericidinių savybių.
  8. Mėtos rekomenduojamos sergantiesiems astma, nes jos gerai atpalaiduoja ir mažina krūtinės užgulimą. Kasdien vartojami mėtų lapai gali suteikti raminamąjį poveikį astma sergantiems pacientams.
  9. Sergant sloga mėtose esantis dekongestanas padeda pašalinti gleives, tokiu būdu palengvindamas kvėpavimą, mažindamas lėtinio kosulio sukeltą gerklės dirginimą. 
  10. Mėtų arbata gerina virškinimą, taip skatindama medžiagų apykaitą, todėl padeda numesti svorio.
  11. Mėtos dėl stiprių antibakterinių, priešgrybelinių ir priešuždegiminių savybių naudojamos odos problemoms spręsti, randams gydyti. Mėtose esanti salicilo rūgštis ir vitaminas A kontroliuoja odos riebalų išsiskyrimą, bei padeda gydyti spuogus.
  12. O mėtų lapų ekstraktas naudojamas kosmetikos gamyboje ir yra naudingas aknės gydymui, bei profilaktikai. Mėtose gausu natūralių antioksidantų, mentolio – tai puiki odos valymo, tonizavimo, drėkinamoji, sutraukiamoji priemonė, minkštinanti sausą ir niežtinčią odą.
  13. Mėtos yra puikus karotino ir antioksidantų šaltinis, skatinantis plaukų augimą ir užkertantis kelią pleiskanoms, plaukų slinkimui.
  14. Gali palengvinti rytinį pykinimą nėštumo metu. 
  15. Taip pat mėtos sudėtyje yra 53 atskiri junginiai, pasižymintys antialerginėmis savybėmis. Tai reiškia, kad mėtų vartojimas gali padėti gydyti įvairių rūšių alergijas.
  16. Mentolis gali apsaugoti nuo skrandžio opų, kurias sukelia nuolatinis vaistų vartojimas, bei piktnaudžiavimas alkoholiu.
  17. Stiprios mėtų arbatos kompresai gali šiek tiek sumažinti patiriamą skausmą.
mėtų poveikis vyrams ir moterims

Mėtų poveikis moterims ir vyrams

Taip pat nuo seno žinoma, jog mėtos skatina moteriškų hormonų estrogenų padidėjimą bei atitinkamai mažina testosterono kiekį, todėl mėtų arbata:

  • mažina vyrų lytinį potraukį,
  • didina moterų lytinį potraukį.

Priklausomai nuo situacijos, norint padidinti ar sumažinti lytinį potraukį galima bandyti gerti daugiau mėtų arbatos. Nėra tiksliai nustatyta kiek jos reikėtų išgerti, kad pajustumėte efektą. Norint tai galutinai įrodyti, reikėtų atlikti daugiau tyrimų.

Taip pat moterims, kurių organizme sumažėja hormono estrogeno (tai dažnai nutinka vyresniame amžiuje), padidėja kūno plaukuotumas tose kūno vietose, kurios būdingos vyrams, pavyzdžiui ant veido. Nuolat vartojama mėtų arbata ar mėtų papildai, galėtų padėti šią problemą spręsti.

Kaip paruošti mėtų arbatą

Patiems namuose pasigaminti mėtų arbatą labai paprasta. Tereikia į puodelį įberti keletą šviežių arba džiovintų mėtų lapelių (lapelių dėti maždaug tiek, kokio stiprumo arbatos pageidaujate), bei juos užplikius verdančiu vandeniu palaikyti apie 10 min. kol nusistovės.

kaip paruošti mėtų arbatą

Mėtų ir citrinų arbata – lieknėjimui

Manoma, kad mėtos ypač naudingos, norint sulieknėti per pilvą ir padailinti savo taliją. Mėtos padeda skaidyti riebalus, pagreitina skrandžio išsituštinimą. Citrinų ir mėtų arbata yra skani vaistažolių arbata, kuri detoksikuoja, stiprina imunitetą, atjaunina jūsų organizmą. Pasigaminti šią arbatą yra greita ir paprasta.

Jums reikės:

  • ketvirčio puodelio šviežių mėtų lapelių (gali būti ir džiovintos),
  • 1 puodelio karšto vandens,
  • ketvirčio citrinos,
  • medaus ar kito saldiklio šiek tiek pagardinti arbatą, bet nebūtina.

Gaminimo eiga:

  1. Puodelyje verdančiu vandeniu užpilkite mėtų lapelius ir uždengę palaikykite apie 10 min.
  2. Į pravėsusią arbata įpilkite citrinos sultis.
  3. Pasaldinimui galite įdėti šiek tiek medaus.
  4. Skanaukite.

Šią arbatą galite gerti dideliais kiekiais. Citrinų ir mėtų arbata yra puikus būdas gauti vitaminų ir mineralų ne tik lieknėjimui, bet ir bendrai sveikatai, o laikui bėgant pastebėsite ir teigiamų odos, bei plaukų pokyčių.

Mėtų arbata voniai

Mėtomis kvepianti vonia išvys per dieną susikaupusį stresą, įtampą, nuramins, sumažins depresijos požymius.

Mėtų nauda odai

Mėtų druska voniai

Jums reikės:

  • 1 šaukšto valgomosios sodos,
  • 2 puodelių Epsom druskos,
  • 3-4 lašų mėtų eterinio aliejaus (gali būti ir pipirmėčių ar sumaišyta su kitu jūsų pamėgtu kvapu),
  • stiklainio druskai sudėti.

Gaminimo eiga:

  1. Į nedidelį indelį sudėkite Epsom druską, sodą ir mėtų eterinį aliejų (ir kitus eterinius aliejus, jeigu nusprendėte panaudoti),
  2. Gerai sumaišykite ingredientus.
  3. Druską supilkite į sandarų indą.
  4. Pagal poreikį dėkite į vonią.
  5. Šią mėtomis kvepiančią druską galite laikyti iki 6 mėnesių.

Mėtų nuoviras voniai

Voniai galite lengvai pasiruošti mėtų nuovirą: 1 puodelį mėtų lapelių užplikykite karštu vandeniu ir žolelėms pritraukus maždaug po 10 min galite supilti nuovirą į vonią ir maudytis. Vonios vandenyje taipogi galite ir pamirkyti plaukus.

Plaukų kaukė su mėtomis ir bananais

Plaukų kaukė su mėtomis ir bananais labiausiai tiks nualintiems, nušiurusiems plaukams atstatyti. Ji puikiai pamaitins, suteiks blizgesio, bei apsaugos jūsų plaukus nuo kenksmingo aplinkos poveikio.

Jums reikės:

  • 2 sunokusių bananų,
  • 1-2 saujų mėtų lapų,
  • 1 valgomojo šaukšto kokosų aliejaus,
  • 15 lašų eterinio aliejaus (levandų, rozmarinų, citrinžolės ar kt.)

Gaminimas ir naudojimas:

  1. Maisto smulkintuvu sumalkite bananus ir mėtų lapelius – pagaminkite vientisą tyrelę.
  2. Į tyrelę įpilkite kokosų aliejų ir mėgstamo kvapo eterinio aliejaus.
  3. Masę gerai išmaišykite ir įtrinkite į plaukus nuo pat šaknų iki plaukų galiukų. Švelniais judesiais pamasažuokite galvos odą, kad suaktyvintumėte kraujotaką.
  4. Kaukę palaikykite apie 25-30 min. ir nuplaukite.
Mėtų plaukų kaukė

Plaukų kaukė su mėtomis ir citrinų sultimis

Ši mėtų ir citrinų plaukų kaukė labiausiai tiks riebiems ir pleiskanotiems plaukams gydyti.

Sumalkite šviežių mėtų lapų tiek, kad gautųsi keli šaukštai mėtų košelės, į ją įpilkite šaukštą citrinos sulčių ir gerai išmaišykite. Šią kaukę tepkite ant plaukų ir galvos odos. Po 10 min. nuplaukite.

Plaukų kaukė su mėtomis ir alaviju

Mėtų ir alavijų kaukė tiks visiems plaukų tipams ir visoms plaukų problemoms spręsti. Jeigu jūsų plaukai ilgi ir vešlūs, kitąkart gamindami kaukę, galite gaminti dvigubai didesnį kiekį.

Jums reikės:

  • 3 šaukštų alavijo gelio. Jo galite nusipirkti parduotuvėse, tačiau jeigu auginate alaviją ant palangės, panaudokite jo suaugusias storesnes šakeles. Alaviją nulupkite, kad liktų tik skaidri alavijo dalis be luobelės.
  • 2 saujų šviežių mėtų lapelių.
  • 1 šaukštas kokosų arba alyvuogių aliejaus.

Visus ingredientus sudėkite į dubenėlį ir sumalkite maisto smulkintuvu, kol taps vientisa tyrelė. Šią kaukę tepkite nuo plaukų šaknų, įmasažuojant į galvos odą, iki pat plaukų galiukų. Palaikykite 15 min. ir nuplaukite.

Šviežių mėtų arbata
Šviežių mėtų arbata

Šalutinis mėtų poveikis

Mėtos paprastai yra saugios vartoti, tačiau vis tik kai kuriems žmonėms jos nerekomenduojamos:

  • Sergantys gastroezofaginio refliukso liga turėtų mėtų vartoti kuo mažiau, kad nesudirgintų skrandžio.
  • Nėštumo metu, nors mėtų arbata padeda nuo pykinimo, pagerina apetitą, tačiau šios arbatos reikėtų nepadauginti. Mėtų arbata, jos geriant per daug, gali sukelti galvos skausmą, net persileidimą.
  • Žindant nerekomenduojama vartoti mėtų arbatos, nes ji gali slopinti pieno gamybą. Tačiau ją naudinga vartoti tuomet, kai ruošiatės žindymą nutraukti – mėta padės sumažinti laktaciją.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: