Skip to content

Vingiorykštės arbata – padės peršalus ar susirgus gripu bei sumažins galvos skausmą

Vingiorykštės arbata – kvepia medumi ir gydo daugelį ligų
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vingiorykštė yra medicinos istorijai nusipelnęs augalas. XIX a. pirmoje pusėje iš šio augalo buvo išskirti cheminiai junginiai salicilatai. Būtent ši medžiaga davė pagrindą plačiai naudojamo vaisto – aspirino gamybai. Namuose vietoj vaistinėse perkamo aspirino gali padėti ir vingiorykštės arbata. Tad kodėl gi neišbandžius?

Vingiorykštė (lot. Filipendula) – tai natūraliai gamtoje augantis, erškėtinių (lot. Rosaceae) augalų genčiai priklausantis augalas. Paplitęs Europoje, taip pat vidurio bei šiaurės Azijoje. Vingiorykštės gentyje žinoma 12 rūšių augalų. Tarp jų yra turinčių naudingųjų savybių ir naudojamų medicininiais tikslais. Lietuvoje auga tik dvi vingiorykštės rūšys – pievinė (lot. Filipendula vulgaris) ir pelkinė (lot. Filipendula ulmaria). Šios rūšys šiek tiek skiriasi ir savo išvaizda.

Vingiorykščių rūšys

Pievinė vingiorykštė yra apie 60 cm aukščio, turi gana stambų šakniastiebį. Lapai plunksniški, žiedynas – šluotelės pavidalo. Žydi birželio ir liepos mėnesį. Auga saulėtuose, sausuose šlaituose, pievose. Pagrindinė šios rūšies vingiorykštės ypatybė – ant plonų šaknų kabantys šakniagumbiai.

Pelkinė vingiorykštė, dar vadinama vingiru, priepuolžole, ožkabarzdžiu, ilgarykšte, užauga iki 1,5 m aukščio. Jos stiebas status, viršūnėje išsišakojantis, turi vyšninį ar violetinį atspalvį. Lapija gausi, lapai plunksniški, viršutinė jų pusė žalia, apatinė – balkšva, pasidengusi pūkeliais. Žydi gausiais, viršūnėse sutelktais, šluotelės pavidalo, gelsvai baltais žiedais. Žydėjimo laikas – birželis ir liepa. Žiedai labai kvapnūs, skleidžiantys medaus ir migdolų kvapą. Augalas labai medingas, todėl gausiai lankomas vabzdžių. Pelkinė vingiorykštė, kaip rodo pavadinimas, auga drėgnose priepelkėse, pamiškėse. Būtent pelkinė vingiorykštė yra plačiau naudojama gydomaisiais tikslais – toliau apie ją ir rašysime.

Pelkinė vingiorykštė liaudies medicinoje

Liaudies medicinoje vingiorykštė naudojama nuo seniausių laikų. Dažniausiai šiam tikslui renkami augalo žiedai arba maždaug 20 cm visa viršūninė dalis. Žaliava renkama augalų žydėjimo laikotarpiu ir sudžiovinama tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Džiovintą vingiorykštės žaliavą suvartoti reikia per dvejus metus.

Trumpam laikui vingiorykštės žaliavą galima užšaldyti šaldymo maišelyje. Tuomet turėsite šviežios žaliavos. Tačiau jos nereiktų laikyti labai ilgai, geriausia – savaitę.

Gydomiesiems tikslams ruošiama ir vartojama vingiorykštės arbata arba tinktūra.  

Pelkinė vingiorykštė. Nauda sveikatai

Vingiorykštės arbatos nauda

Vingiorykštėje yra visas spektras žmogui naudingų medžiagų: flavonoidų, glikozido, rauginių medžiagų, salicilo rūgšties, terpenų, karotino, vitamino C, eterinių aliejų ir kt. Šis augalas ypatingai pasižymi antiseptiniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Ne veltui vingiorykštę galima vadinti natūraliuoju aspirinu. Štai keletas vingiorykštės veikimo sričių:

  • Malšina galvos ir dantų skausmą.
  • Mažina karščiavimą.
  • Lengvina peršalimo, gripo, bronchito simptomus.
  • Gydo anginą. Vartojant reguliariai – veikia kaip šios ligos prevencijos priemonė.
  • Padeda gydyti artritą, degeneracinius sąnarių sutrikimus, podagrą.
  • Slopina infekcinį šlapimo takų, pūslės, inkstų uždegimą.
  • Padeda sutrikus virškinimui, esant pykinimui, rėmeniui, viduriavimui, pilvo pūtimui.
  • Valo bei dezinfekuoja pažeistą odą – votis, egzemas, nudegimus, iššutimus ir pan.

Vingiorykštės arbata ir jos variacijos

Vingiorykštės arbata yra malonaus, salstelėjusio skonio ir labai aromatinga. Ši arbata ruošiama paprasčiausiu, galima sakyti klasikiniu būdu – tiesiog puodelyje užplikant arbatos žaliavą verdančiu vandeniu. Arbatai naudojama:

  • 1–2 arbatiniai šaukšteliai vingiorykštės žaliavos,
  • apie 250 ml verdančio vandens.

Užplikytas arbatžoles uždengtame puodelyje reiktų palikti pastovėti apie 15 minučių. Prieš geriant galima perkošti.

Vingiorykštę galima maišyti su įvairiomis kitomis vaistažolėmis ar arbatžolėmis. Bet kuriai arbatai vingiorykštė suteiks medaus aromatą bei poskonį.

Peršalus ypač rekomenduojama vingiorykštę lygiomis dalimis maišyti su liepų žiedais ir aviečių lapais. Skaudančią gerklę nuramins vingiorykštės arbatos variacija su ramunėlėmis, aviečių lapais ir mėtomis.

Pelkinės vingiorykštės arbata

Atpalaiduojanti vingiorykštės ir rožių arbata

Kai po įtemptos dienos skauda ne tik galvą, bet ir kūną, jaučiamas stresas, įtampa ir nuovargis, atsipalaiduoti gali padėti puodelis vingiorykštės ir rožių arbatos. Teigiama, kad ši arbata ne tik „nuramina protą“, bet ir palepina įsitempusį kūną.

Arbatai reikės:

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų vingiorykštės žiedų,
  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų rožių žiedlapių,
  • žiupsnelio malto kardamono (nebūtina),
  • pasirinkto saldiklio (stevijos ar klevų sirupo, medaus ar pan.) – pagal skonį.
  • 2 puodelių vandens.

Į karščiui atsparų indą sudedami vingiorykštės žiedai, rožių žiedlapiai ir kardamonas. Ingredientai užpilami užvirintu ir šiek tiek pravėsusiu (apie 90 °C) vandeniu. Indas uždengiamas ir paliekamas pastovėti apie 10 minučių. Tuomet arbata perkošiama, jei norima – pasaldinama ir mėgaujamasi.

Vingiorykštė ir obuolių sultys – sveikatinantis duetas

Ganėtinai neįprasta ruošiant arbatą vietoj vandens naudoti sultis. Tačiau toks variantas suteikia ne tik naujų skonių, bet ir papildomos naudos organizmui. Galima pasigaminti sveikatinantį gėrimą iš džiovintų vingiorykštės žiedų ir natūralių obuolių sulčių.

Jums reikės:

  • 2 puodelių natūralių, be pridėtinių cukrų, obuolių sulčių,
  • 2 valgomųjų šaukštų obuolių sidro acto,
  • 1 arbatinio šaukštelio vingiorykštės žaliavos,
  • 2 valgomųjų šaukštų medaus.

Obuolių sultys kartu su obuolių sidro actu pakaitinami iki virimo, tačiau neužverdami. Indas nuimamas nuo ugnies, į karštas sultis sudedama vingiorykštės žaliava, indas uždengiamas ir paliekamas pastovėti 10 minučių. Tuomet gėrimas perkošiamas, įdedama medaus ir geriamas šiltas.

Vingiorykštė kulinarijoje

Virtuvės šefai vingiorykštės skonį lygina su šeivamedžio žiedais. Taigi receptuose, kuriuose naudojamas pastarasis ingredientas, jį drąsiai galima pakeisti vingiorykštės žiedais. Džiovinti ir susmulkinti vingiorykštės žiedai beriami į grietinėlės desertus, ledus, panna cotta, ir pan.

Dėl medaus ir migdolų aromato bei saldoko skonio vingiorykštė naudojama gėrimų, tokių kaip vynas ar alus, gardinimui. Taip pat – dedama į uogienę, džemą ar kompotą.

Vingiorykštės naudojimas sveikatinančioms procedūroms

Vingiorykštės nuoviras gali būti naudojamas išoriškai kaip efektyvi priemonė odos dezinfekcijai ir valymui bei tam tikrų būklių lengvinimui.

Vingiorykštės naudojimas sveikatinančioms procedūroms

Tepalas reumato simptomams lengvinti

100 g tirpintų vidinių kiaulės taukų (arba medicininio vazelino) sumaišoma su 2 valgomaisiais šaukštais džiovintų ir susmulkintų vingiorykštės žiedų. Viskas gerai išmaišoma ir paliekama sustingti. Skaudančias vietas galima tepti 2 kartus per parą.

Kompresai odos uždegimams slopinti

Iš 2 arbatinių šaukštelių vingiorykštės žaliavos ir puodelio vandens paruoštame nuovire suvilgomas natūralus audinys ir toks kompresas (gali būti ir šiltas, ir šaltas) dedamas ant probleminių odos vietų. Tinka esant karpoms, pūliniams, opoms, egzemai, odos nudegimams ar nušalimams ir pan.

Nuoviras odos valymui ir plaukų stiprinimui:

Vingiorykštės žaliavos nuovirą galima naudoti kaip priemonę spuoguotos odos valymui. Tiesiog suvilgykite kosmetinį tamponėlį ir vakare kruopščiai valykite veidą. Vingiorykštės nuoviru galima skalauti plaukus – taip paskatinant jų augimą.

Vonelė skaudančioms pėdoms:

Norit atpalaiduoti skaudančias pėdas ir pagerinti kraujotaką, galima pasiruošti vingiorykštės nuoviro vonelę ir joje pamirkyti pavargusias pėdas.

Šalutinis vingiorykštės arbatos poveikis

Pagrindinė rekomendacija – vingiorykštės nepatartina vartoti tiems, kurie yra alergiški salicilatams arba kitaip tariant – aspirinui. Vingiorykštės nepatartina vartoti ir sergantiems astma. Taip pat nėra pakankamai pagrįstų duomenų apie galimą neigiamą vingiorykštės poveikį nėščiosioms, krūtimi maitinančiosioms ir mažiems vaikams.

Jei vartojate aspiriną, kitus kraują skystinančius vaistus, itin stiprius (narkotinius) nuskausminamuosius – dėl vingiorykštės vartojimo būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Sąveika su šiais vaistais gali sukelti pavojingas sveikatai būkles.

Kartais per didelis vingiorykštės kiekis gali sukelti pykinimą, vėmimą ir odos bėrimus.

Šaltiniai:
https://www.simkunaites-fondas.lt/pelkine-vingiorykste/
https://www.healthline.com/nutrition/meadowsweet-herb
https://theherbalacademy.com/meadowsweetteawithrose/
https://draxe.com/nutrition/meadowsweet-herb/
https://foragerchef.com/meadowsweet-flowers/
https://www.earthtokathy.com/meadowsweet-heartburn-tea-recipe/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: