Skaistminas liaudies medicinoje žinomas jau mažiausiai 2000 metų. Tačiau kadangi tai Viduržemio jūros regiono augalas, Lietuvoje vis dar menkai pažįstamas. Nors užsiauginti skaistminą jau galime ir savo gėlynuose. Gydomaisiais tikslais paprastai naudojamos skaistmino uogos arba iš jų paruošta arbata. Kuo naudinga moters sveikatai skaistmino arbata ir kaip ją paruošti pasidalinsime toliau.
Skaistminas: išvaizda, rūšys ir paplitimas
Skaistminas (Vitex) priklauso verbeninių šeimos augalų genčiai. Paplitęs atogrąžų ir paatogrąžių srityse, kai kurios rūšys auga Europos ir Azijos vidutiniškai šilto klimato regionuose.
Yra žinoma keliolika skaistmino rūšių:
- Pleištalapis skaistminas (Vitex doniana) ir penkialapis skaistminas (Vitex negundo) šilto klimato šalyse auginami kaip dekoratyviniai augalai.
- Tikrasis skaistminas (Vitex agnus – castus), plikasis skaistminas (Vitex glabrata), penkialapis skaistminas ir geltonasis skaistminas (Vitex quinata) yra naudingi vaistiniai augalai.
- Žvilgusis skaistminas (Vitex cofassus), pleištalapis skaistminas, plikasis skaistminas, plunksninis skaistminas (Vitex pinnata) ir apskritalapis skaistminas (Vitex rotundifolia) yra vertinami dėl savo medienos. Skaistmino mediena yra tvirta, gražios tekstūros, naudojama baldų pramonėje, apdailai, statybose.
Vaistinė skaistmino arbata ruošiama iš tikrojo skaistmino uogų, todėl būtent apie jį ir jo naudą sveikatai rašysime žemiau.
Tikrasis skaistminas
Tikrasis skaistminas auga Viduržemio jūros pakrantėje ir akį traukia ne tik savo aukščiu, tačiau ir išskirtiniais lapais bei violetinių žiedų kekėmis.
Užauga tikrasis skaistminas iki 3–5 metrų aukščio. Jo lapai pailgi, tamsiai žalios spalvos, išsidėstę plaštakiškai. Šviesiai violetinės spalvos smulkūs žiedeliai susitelkę į aukštas, viršūnines kekes. Tikrojo skaistmino vaisius – kaulavaisis. Tai raudonos ir geltonos spalvos uogos, kurios sunoksta maždaug rugsėjo mėnesį. Skoniu šios uogos primena pipirus ir šalaviją.
Tikrasis skaistminas liaudies medicinoje: trumpa istorija
Tikrasis skaistminas aprašytas dar 23–aisiais mūsų eros metais. Jį aprašė romėnų gamtininkas ir istorikas Plinijus Vyresnysis. Tuo metu skaistminą ištekėjusios moterys naudojo besiruošdamos deivės Demetros garbei rengiamai šventei. Jo dėdavo į savo patalus, kad lengviau pavyktų laikytis celibato, kuris buvo privalomas iki šventės. Manoma, kad būtent todėl skaistminas ir gavo savo pavadinimą.
Kaip lytinį potraukį mažinantį ir celibato padedantį laikytis augalą jį naudojo ir viduramžių dvasininkai. Todėl kartais tikrasis skaistminas dar vadinamas vienuolių pipirais arba Abraomo medžiu.
Tačiau šalia to vyravo ir kitas požiūris: tikrasis skaistminas buvo laikomas afrodiziaku, kuris skatino tiek vyrų, tiek moterų lytinę aistrą. Šiandien mokslas nei vienos, nei kitos teorijos nepatvirtino.
Ar galima skaistminą auginti Lietuvoje?
Lietuvoje tikrasis skaistminas auginamas kaip dekoratyvinis augalas dėl savo ypač puošnių žiedų. Beje, žiedai tiek forma, tiek kvapu šiek tiek primena budlėjas. O ir pats krūmas joms giminingas.
Skaistminas pas mus užauga iki 2 m aukščio ir 1 m pločio. Žydi liepos–rugsėjo mėnesiais. Pakenčia net iki -26 °C šalčius, tad tikrai gali ištverti lietuvišką žiemą.
Gerai auga derlingoje ar vidutiniškai derlingoje lengvo priesmėlio, priemolio, vandeniui laidžioje dirvoje.
Tikrojo skaistmino nauda moterų sveikatai
Tikrojo skaistmino nauda pripažįstama ir vertina ne tik liaudies, tačiau ir tradicinėje mūsų medicinoje. Jo nauda moterų sveikatai yra patvirtinta ir įrodyta moksliniais tyrimais. Tad įvairūs skaistmino preparatai bei skaistmino arbata gali būti naudojami:
- PMS simptomams lengvinti. Ypač veiksmingai mažina krūtų pabrinkimą bei skausmą, taip pat padeda įveikti dirglumą, prislėgtą nuotaiką, migreną, vidurių užkietėjimą.
- Menstruacijų skausmui mažinti ir sureguliuoti mėnesinių ciklą.
- Palengvinti menopauzės sukeliamus nemalonius pojūčius: sumažina karščio bangas, stabilizuoja hormonus, dėl ko pagerėja nuotaika, ji mažiau svyruoja, tampa stabilesnė, rečiau kamuoja šaltkrėtis ir miego problemos.
- Gali padėti poroms, susiduriančioms su nevaisingumo problema. Kai kurių tyrimų duomenimis skaistmino vartojimas padėjo padidinti sėkmingo pastojimo tikimybę, taip pat padidino ovuliacijos tikimybę. Liaudies medicinoje skaistminas naudojamas tiek vyrų, tiek moterų vaisingumui skatinti.
- Skaistminas padeda gydant policistinių kiaušidžių sindromą: jis padeda atstatyti hormonų balansą bei sureguliuoti mėnesinių ciklą. Deja, išgydyti policistinių kiaušidžių skaistmino preparatai negali.
- Padeda kontroliuoti prolaktino išsiskyrimą, todėl veiksmingas gydant hiperprolaktanemiją (būklę, kai dėl sutrikusios prolaktino sekrecijos ar pašalinimo mechanizmų padidėja prolaktino koncentracija kraujyje).
- Skaistminas padeda sumažinti galvos ar migrenos skausmus. Ypač atsirandančius PMS metu.
- Taip pat skaistminas – puiki vabzdžius atbaidanti priemonė. Galima pasigaminti purškalo iš jo ir bent šešias valandas turėtų nepulti nei musės, nei uodai, nei erkės. Perskalavus galvą skaistmino nuoviru galima apsisaugoti bei atsikratyti utėlių.
Kam nepatariama naudoti tikrojo skaistmino?
Nors daugumai žmonių šis augalas laikomas saugiu, tačiau jo preparatų ar skaistmino arbatos nepatariama vartoti, jeigu:
- esate alergiški verbeninių šeimos augalams;
- laukiatės ar maitinate kūdikį krūtimi;
- vartojate antipsichozinius vaistus;
- naudojate kontraceptines tabletes;
- jums taikoma pakaitinė hormonų terapija.
Jeigu nesate tikri, ar jums saugu naudoti skaistminą, būtinai pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku.
Skaistmino arbata: kaip paruošti?
Tikrojo skaistmino arbata ruošiama iš jo sunokusių uogų ir / arba lapų. Dažniausiai naudojama džiovinta ir smulkinta žaliava.
Ingredientai:
- ½ a. š. skaistmino uogų (trintų, smulkintų);
- 1 stiklinė vandens.
Paruošimas: skaistminą užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 5–10 min pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po 2–3 puodelius per dieną.
Menstruacijų ciklui sureguliuoti gerti po 2 puodelius per dieną 6 savaites. Po to daryti savaitės pertrauką. Jeigu reikia, gydymą pakartoti.
Skaistmino arbata PMS ir menopauzės simptomams lengvinti
Tai skani ir moterims labai naudinga arbata. Visos sudedamosios dalys svarbios ir naudingos gerai moters sveikatai palaikyti. Ne tik padeda normalizuoti hormonų balansą, tačiau ir ramina, atpalaiduoja, mažina stresą. Be to, šioje arbatoje gausu antioksidantų.
Ingredientai:
- Po ½ a. š. rožių žiedlapių, trintų skaistmino uogų, kinrožės žiedlapių, smulkinto anyžiaus;
- 1 cinamono lazdelė;
- 2 puodeliai vandens.
Paruošimas: visus ingredientus sudėti į puodą, užpilti vandeniu ir užvirinti. Išjungti, uždengti ir palikti 5–10 min. Nukošti.
Vartojimas: gerti 2–3 puodelius per dieną. Skani tiek karšta, tiek šalta. Jeigu norisi galima pasaldinti šaukšteliu medaus, klevų ar agavų sirupo, stevija.
PMS simptomams lengvinti naudoti tik tuo metu. Vėliau vartojimą reikėtų nutraukti, o kitą mėnesį, jeigu reikia, vėl kartoti.
Skaistmino arbata hormonams subalansuoti
Ši arbata padeda normalizuoti estrogeno ir progesterono lygį, todėl palengvina PMS, menopauzės simptomus. Taip pat padeda palengvinti menstruacijų skausmus. Ramina, mažina dirglumą, nuovargį ir padeda įveikti prastą nuotaiką.
Ingredientai:
- ½ a. š. trintų skaistmino uogų;
- ½ a. š. imbiero miltelių;
- 1 v. š. šviežiai spaustų citrinos sulčių;
- 1 a. š. medaus;
- 1 puodelis vandens.
Paruošimas: skaistminą ir imbierą užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 10 min pritraukti. Nukošti. Įpilti citrinos sultis ir įdėti šaukštelį medaus. Gerai išmaišyti.
Vartojimas: gerti po 2–3 puodelius per dieną. Skani ir karšta, ir šalta.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/skaistminas/
- https://hormonesbalance.com/recipes/chasteberry-tea-pms-menopause/
- https://health.clevelandclinic.org/chasteberry-benefits-and-risks
- https://www.verywellhealth.com/vitex-what-should-you-know-about-it-89530
- https://www.healthline.com/nutrition/vitex
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11159568/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2529385/