Skip to content

Pirties arbatos: kokias pasirinkti ir ką reikia žinoti jas geriant?

Pirties arbatos: kokią pasirinkti ir ką reikia žinoti geriant?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Arbatos gėrimas pirtyje arba po jos gali tapti šeimos ritualu. Arbata, be abejonės, tai – geriausias gėrimas einant į pirtį. Be to, kai kurios arbatos papildomai stiprina imuninę sistemą ir padeda atsigauti po kvėpavimo takų ligų. Kad pirties arbatos teiktų daugiau naudos jūsų sveikatai, jas reikia tinkamai paruošti ir gerti.

Arbatos pirčiai parenkamos atsižvelgiant į asmeninius pageidavimus ir vartojimo tikslą. Žolelių arba gaivinančios arbatos tinka pirmiesiems peršalimo simptomams mažinti. Jei norite numesti svorio, galite derinti pirtį, šveitimą ir specialius arbatos preparatus, skirtus svoriui mažinti.

Pirties arbatos

Kaip teisingai paruošti juodą ir žalią arbatą pirčiai bei ko vengti

Kad arbatos gėrimas būtų malonus ir sveikas, ruoškite ją laikydamiesi kelių taisyklių:

  •  Arbatą užplikykite iš anksto –  žolelės išskirs daugiau naudingų medžiagų, o skonis bus sodresnis.
  • Laikykitės proporcijų. Kiekvienam 150 ml vandens naudokite maždaug 5 g juodosios arba žaliosios arbatos. Likusius ingredientus (vaistažoles, medų) galima dėti pagal nurodymus arba pagal skonį.
  • Arbatą užplikykite geros kokybės švariu vandeniu. Arbatai užvirinti naudojamas verdantis vanduo. Vartojimui norimas arbatos kiekis supilamas į puodelį ir praskiedžiamas šiltu vandeniu.
  • Svarbu nepasidaryti per stiprios arbatos, nes tuomet daug lengviau perdozuoti. Skaičiuojama kad jei suvartosime virš 600 mg juodos arbatos (tai maždaug 10 vidutinio dydžio arbatos puodukų), gali pasireikšti hiperaktyvumas, nemiga, galvos skausmai, raumenų drebėjimas ar sustiprėti širdies plakimas.
  • Negerti daug juodos ar žalios arbatos tuščiu skrandžiu – tai gali sukelti pykinimą ir blogą savijautą.
  • Žaliosios arbatos nerekomenduojama dideliais kiekiais gerti žmonėms, sergantiems anemija, nes geriant šio gėrimo perteklių blogiau pasisavinamas kalcis ir geležis.

Karšta ar šalta arbata, su priedais ar be jų?

Amerikiečių mokslininkai, atliko tyrimą: vienai grupei pasiūlė gerti šaltus skysčius, o kitai – karštą arbatą. Buvo įrodyta, kad šalti gėrimai mažina temperatūrą tik burnoje, o karšta arbata 1-2 °C sumažina viso kūno temperatūrą. Todėl arbata yra geriausias gėrimas pirtyje, ypač pridėjus juodųjų serbentų lapų, aviečių, braškių ir medaus. Jau nuo seno žinoma, kad arbatos lapuose yra daugiau kaip šimtas elementų ir nė vienas iš jų nėra kenksmingas žmogui.

Pirties arbatos

Pirties arbatos: kurią klasikinę arbatą pasirinkti?

Verta pasidomėti konkrečia arbatos nauda sveikatai. Pavyzdžiui, populiariausia juodoji arbata stimuliuoja mūsų organizmą, suteikia energijos, didina koncentraciją, greitina skrandžio veiklą, mažina stresą, mažina kraujospūdį, dėl jos mažiau genda dantys, mažėja kraujo krešulių susidarymo rizika, o stiprus užpilas gali net sumažinti susirgimo vėžiu riziką. Juodosios arbatos kompresai mažina akių paburkimą ir paraudimą.

Žalioji arbata pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu, padeda atsikratyti organizmo nešvarumų, mažina cholesterolio kiekį, mažina vėžio riziką, saugo dantis nuo ėduonies, padeda mažinti stresą, turi priešvėžinį poveikį ir, kaip ir juodoji arbata, padeda esant akių problemoms. Pavyzdžiui, sergant konjunktyvitu verta plauti akis žaliąja arbata. Žalioji arbata grožio proceduroms taip pat labai tinka pirtyje – iš jos galima pasigaminti veido ir plaukų kaukes, kūno šveitiklius ir kt.

Baltoji arbata yra tokia stimuliuojanti, kad gali sėkmingai pakeisti kavą. Kaip ir anksčiau aprašytos rūšys, ji padeda susikaupti ir turi antioksidantų, kurie užkerta kelią vėžinių ląstelių augimui. Be to, geriant baltąją arbatą, sulėtėja odos senėjimo procesai, pagerėja imuninė sistema, t. y. padidėja organizmo atsparumas, ir nurimsta nervingumas.

Tuo tarpu raudonoji arbata yra idealus gėrimas norintiems sulieknėti. Ji greitina medžiagų apykaitą, valo organizmą ir padeda deginti riebalus. Raudonojoje arbatoje, kaip ir kitose arbatose, taip pat yra fluorido arba teino. Verta atsiminti, kad ji yra diuretikas ir padeda iš organizmo pašalinti toksinus. Raudonosios arbatos dėka pagerėja mūsų nuotaika ir atmintis.

Vaistažolių pirties arbatos

Vaistažolių pirties arbatos

Na, o vaistažolių arbatos, kurių yra visa įvairovė, yra neatsiejama pirties ritualo dalis. Mėtos palengvina persivalgymo pasekmes, melisa padeda spręsti miego problemas, taip pat atpalaiduoja ir ramina, o, pavyzdžiui, liepžiedžių arbata palengvina tokius negalavimus kaip kosulys, gerklės skausmas ir gerklės perštėjimas. Liepos žieduose esančios gleivių pavidalo medžiagos padengia kvėpavimo takus, nuramintų sudirgimą. Arbata su imbieru padės kovoti su peršalimu ar pykinimu bei pagerins virškinimo sistemos veiklą.

Toliau pateikiame keletą pirties arbatų pavyzdžių.

Arbata su mėtomis ir melisomis

Juodoji arba žalioji arbata verdama su mėtų arba melisos lapeliais. Kiekis priklauso nuo pageidavimų – kuo daugiau žolelių, tuo ryškesnis skonis. Galima įpilti abiejų žolelių vienu metu. Po 10-15 min virimo, arbata skiedžiama vandeniu ir geriama. Ši arbata veikia raminamai ir stiprina emocinę pusiausvyrą.

Ją taip pat galima ruošti vien tik su žolelėmis, nededant juodosios ar žaliosios arbatos.

Arbata su ramunėlėmis

Verdant juodąją arba žaliąją arbatą, lygiomis dalimis dedama ramunėlių žiedų. Papildomai galima dėti po mažą šaukštelį jonažolių ir šalavijo. Kai arbata įgauna spalvą ir skonį, ją galima gerti ir pačioje pirtyje. Toks gėrimas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir stiprina imuninę sistemą.

Arbata su ramunėlėmis pirčiai

Arbata su serbentų ir vyšnių lapais

Juodoji arba žalioji arbata verdama kaip įprastai, į ją įdedant serbentų ir vyšnių lapų santykiu 1:2. Ją reikia pavirti apie 15 minučių. Šią arbatą geriau gerti po pirties – ji malšina troškulį.

Arbata su liepžiedžiais ir serbentų lapais

Paruošti reikia šių ingredientų: lygiomis dalimis juodosios arba žaliosios arbatos lapų, liepžiedžių bei serbentų lapų. Sumaišykite visus ingredientus ir užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite 15 minučių. Šią arbatą geriau gerti prieš pirtį, nes ji pasižymi sausinančiomis savybėmis.

Arbata su medumi ir imbieru

Gėrimui pasigaminti reikės šių ingredientų: 2 šaukštų šviežio imbiero, 2 šaukštų medaus ir vieno šaukšto citrinos sulčių. Visus ingredientus sumaišykite ir užpilkite 0,5-1 l verdančio vandens. Palikite pritraukti 15 minučių. Galima naudoti ir prieš maudynes, ir po jų. Šis gėrimas greitina medžiagų apykaitos procesus, todėl skatina lieknėjimą.

Arbata su erškėtuogėmis

Gėrimui paruošti reikės: 2-4 valgomųjų šaukštų šviežių, šaldytų arba liofilizuotų aviečių, 2-4 valgomųjų šaukštų erškėtuogių, 1 šaukšto medaus. Viską sumaišykite ir užpilkite 0,5-1 l verdančio vandens. Plikyti reikia apie 30-45 minutes, todėl šią arbatą pasiruoškite iš anksto. Šį gėrimą geriau gerti šiltą po pirties.

Pirtyje galite gerti paprastą žaliąją arbatą svoriui mesti. Ji pasižymi švelniu diuretiniu poveikiu ir pašalina vandens perteklių iš organizmo.

Pirties arbatos

Vanilinė arbata nuotaikai pakelti

Ši arbata puikiais tiks emocinei būklei pagerinti, nuotaikai pakelti. Užplikykite vidutinio stiprumo žaliąją arba juodąją arbatą ir įdėkite vanilės lazdelę. Palaukite 15 minučių ir gerkite arbatą šiltą, galima pagardinti medumi.

Kinrožių arbata tonusui

Ši arbata padeda sumažinti nuovargį ir padidinti gyvybingumą. Sudedamosios dalys: vidutinio stiprumo kinrožių arbata, cinamonas, gvazdikėliai, 0,5 šaukštelio šviežio imbiero, pora mėtų lapelių (arba daugiau pagal skonį).

Sumaišykite ingredientus, užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 10-15 minučių. Praėjus šiam laikui, paruoškite gėrimą į puodelį supildami gautą arbatą ir vandenį. Pagal skonį galima įdėti medaus arba cukraus.

Kinrožių arbata – ne tik jaunystei išsaugoti, bet ir kiaušiniams dažyti

Kaip teisingai gerti arbatą pirtyje?

Kad mūsų geriamos arbatos suteiktų kuo daugiau naudos, reikia žinoti kada ir kaip jas vartoti.

  • Arbatą gerkite lėtai, neskubėdami. Taip geriau atkuriamas vandens balansas po to, kai pirtyje netenkama daug skysčių.
  • Išgerkite ne daugiau kaip 1,5 litro. Išgėrus per daug skysčių, padidėja krūvis širdžiai ir gali atsirasti tinimas.
  • Gerkite drungną arbatą. Geriant per karštą, kūnas perkaista, o geriant per šaltą – gali skaudėti gerklę.
  • Nedėkite per daug cukraus (geriau dėti šiek tiek medaus). Cukrus sukelia skysčių susilaikymą organizme, o tai kartu su karščiu yra žalinga.

Šaltiniai:
https://saunka.pl/herbata-w-saunie
https://oureverydaylife.com/herbs-for-saunas-12429600.html
https://www.leisurequip.com/herbal-sauna-therapy-infusion-steam-well-being/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: