Skip to content

Muira puama žievės arbata – iš Amazonės džiunglių. Tai puiki priemonė nuovargiui mažinti bei atminčiai gerinti

Muira puama žievės arbata – seksualinės sveikatos ir kitų naudų šaltinis iš Amazonės džiunglių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Egzotišku ir ausiai maloniu pavadinimu vadinama muira puama yra įdomus ir savotiškai naudingas augalas. Egzotiškas ne tik pavadinimas, bet ir kilmė, nes krūmas, kuris turi lietuvišką paprastojo geismio pavadinimą, auga Brazilijos atogrąžų miškuose. Pavadinimas sufleruoja, kokiomis savybėmis pasižymi šis augalas ir kokiems sutrikimams gydyti jį naudoja čiabuviai. Muira puama žievės arbata – štai kaip neįprastai skamba gėrimas, kuris suteiks ir seksualinės sveikatos, ir atmintį pagerins, ir dar daugiau. O kaipgi pasigaminti puodelį šios ypatingos arbatos?

Trumpai apie Muira puama

Paprastasis geismis (Ptychopetalum olacoides) yra Brazilijos Amazonės džiunglėse augantis žydintis krūmas ar neaukštas medis. Jį vietiniai vadina muira puama ar marapuama, o pastarieji pavadinimai prigijo ir visame pasaulyje. Po tais pačiais vardais dar galima rasti „pasislėpusį“ ir kitą augalą Liriosma ovata, tačiau jis pasižymi visiškai kitomis savybėmis, nei geismis.

Mus dominantis augalas priklauso Olacaceae šeimai (lietuviško atitikmens neturi), užauga iki 4,3 m aukščio. Jo lapai sudėtiniai, odiški, iki 7,6 cm ilgio ir 5,1 cm pločio, kurių viršutinė pusė yra šviesiai žalios spalvos, o apatinė – tamsiai rudos. Žiedynai sutelkti kekėse po 4–6 mažus baltus žiedus lapų pažastyse, o jų kvapas primena jazminus. Geismio šaknis labai kieta ir plaušėta, padengta plona žieve. Žievė, iš kurios dažniausiai ir yra ruošiami įvairūs preparatai, yra bekvapė ir turi kiek sutraukiantį, sūrų ir aitroką skonį.

Muira puama augalas

Muira puama liaudies medicinoje

Istoriškai visos muira puamos dalys buvo naudojamos liaudies medicinoje, tačiau žievė ir šaknys – labiausiai. Vietiniai gyventojai jį nuo seno naudoja įvairiems tikslams, pavyzdžiui, jaunų augalų stiebus ir šaknis panaudoja tonizuojančiam vaistui gaminti nuo nervų ir raumenų ligų. Šaknų nuoviras naudojamas vonioms ir masažams, gydant paralyžių ir B1 avitaminozę. Šaknų ir žievės arbata vartojama lytinės sveikatos sumažėjimui, reumatui, gripui, širdies ir virškinamojo trakto sutrikimams gydyti. Ji taip pat vertinama kaip profilaktinė priemonė nuo nuplikimo.

Brazilijos liaudies medicinoje muira puama tebėra labai vertinama kaip seksualinis stimuliatorius, turintis stipraus afrodiziako reputaciją. Augalas vartojamas nuo nuovargio, paralyžiaus, menstruacijų sutrikimų, vietinio lėtinio reumato, lytinės impotencijos, gripo ir centrinės nervų sistemos sutrikimų.

Muira puama arbatos nauda

Kaip galima spręsti iš lietuviško pavadinimo, muira puama geriausiai žinoma kaip afrodiziakas geismui sukelti. Iš augalo žievės ir šaknų amazoniečiai gamindavosi ir tebegamina įvairius vaistus (tinktūras, ištraukas, arbatas), senėjimui stabdyti, geismui sukelti, impotencijai gydyti, atminčiai pagerinti ir kitiems simptomams gydyti. Tad pasidomėkime, kokią naudą galima išpešti iš muira puama arbatos ar ekstraktų.

Muira puama vyriškai seksualinei energijai pagerinti

Pirma žinia, kurią galima rasti apie muira puama naudą, be abejo, yra jos savybė padėti vyrams susitvarkyti su seksualinės sveikatos sutrikimais. Teigiama, kad muira puama tarnauja kaip savotiška „Viagra“, nes sužadina vyrų seksualinę aistrą ir veikia kaip afrodiziakas, pagerina erekciją ir libido. Muira puama taip pat veikia kaip tonizuojantis gėrimas vyrams, nes tonizuoja, subalansuoja ir stiprina kūną.

Atliktas klinikinis tyrimas su vyrais (ir keli tyrimai su gyvūnais), kuriame buvo tiriamas augalo ekstraktų prosekualinis poveikis. Tame tyrime 60 proc. dalyvių vyrų su mažu lytiniu potraukiu pranešė apie padidėjusį libido po vaistažolių vartojimo. Be to, 50 proc. vyrų su impotencija pranešė apie teigiamą poveikį jų erekcijos funkcijai.

Muira puama moterims

Yra įrodymų, kad ir moterims, vartojusioms muira puama preparatų, pagerėja seksualinis potraukis, kartu susilpnėja menopauzės metu patiriami nemalonūs simptomai. Viename tyrime, atliktame 2000 metais su 202 sveikomis moterimis, besiskundžiančiomis mažu lytiniu potraukiu, buvo įvertintas vaistažolių mišinio iš muira puama ir ginkmedžio ekstraktų veiksmingumas. Po 1 mėnesio gydymo dviem trečdaliams (65 proc.) dalyvių pastebėtas reikšmingai pagerėjęs jų lytinis potraukis ir kitos seksualinės funkcijos bei elgesys, pakilo savęs vertinimo balas.

Muira puama ekstraktai gerina atmintį ir pažinimą

Tyrimai su pelėmis 2004 m. ir 2007 m. (publikacijos paskelbtos žurnale „Journal of Ethnopharmacology“) atskleidė, kad muira puama alkoholiniai ekstraktai reikšmingai pagerino suaugusių pelių ilgalaikę atmintį ir panaikino senstančių pelių atminties sutrikimus. Daug žadančių rezultatų pastebėta ir tiriant Alzhaimerio ligos gydymą šiais preparatais.

Vaistas nuo nervinių ligų

Jei kalbėsime apie kitas su smegenimis ar nervų sistemos dalimis susijusius sutrikimus (stresas, nerimas, depresija), tai pastebima muira puama nauda ir šioje srityje. Tyrimai rodo, kad ši rūšis turi potencialą gydant centrinės nervų sistemos sutrikimus, veikdama kaip antidepresantas, antistresinė, neuroprotekcinė medžiaga, taip pat ramina nervus, mažina nuovargį.

Tamsūs ratilai po akimis – dar viena muira puama gydymo sfera

Viršutinių ir apatinių vokų patamsėjimas dažnai atsiranda dėl sulėtėjusios kraujotakos aplink akis. Tai lyg tam tikro lygio uždegimas. Atlikus nedidelį tyrimą, kuriame dalyvavo 21 šį simptomą turintis žmogus, parodė, kad odos priežiūros priemonė, pagaminta iš muira puama, ženšenio ir lelijos, pagerino tamsių ratilų išvaizdą. Teigiama, kad preparatas turi antioksidacinių savybių, dėl kurių produktas sumažino uždegimą ir oksidacinę žalą po akimis.

Muira puama

Muira puama nauda – tiesa ar mitas? Ką sako mokslininkai?

Nors liaudies medicina jau senokai paprastojo geismio žievę ar šaknį naudoja seksualiniams sutrikimams gydyti, tačiau mokslininkai nėra visiškai užtikrinti tokia nauda (nes kol kas atliktas tik  vienas kitas klinikinis tyrimas). Nors kai kurie tyrimai dar laukia daugiau tai patvirtinančių įrodymų, tačiau jau aišku, kokiomis savybėmis pasižymi muira puama. Taigi, mokslininkai jau tikrai nustatė, kad geismio veikliosios medžiagos veikia kaip:

  • adaptogenas (prisitaiko prie žmogaus organizmo poreikių)
  • analgetikas (skausmą malšinanti priemonė)
  • priemonė nuo nuovargio
  • antioksidantas
  • antimikrobinė priemonė
  • priešvėžinis preparatas
  • afrodiziakas
  • centrinės nervų sistemos tonikas (tonizuoja, subalansuoja, stiprina)
  • hipotenzinis (mažina kraujospūdį)
  • atmintį gerinantis preparatas
  • preparatas nervams raminti
  • neurastenikas (mažina nervų skausmą)
  • neuroprotektorius (apsaugo smegenų ląsteles).

Kaip gaminama muira puama žievės arbata?

Jeigu norėtumėte pasidaryti įprastos geismio arbatos, užplikant „arbatžoles“ verdančiu vandeniu, tektų naudoti augalo lapus, žiedus ir kitą žalumą. Šiai dienai tokios žaliavos Lietuvoje gauti neįmanoma, tačiau rinkoje siūloma įsigyti augalo žievės ir iš jos pagamintus miltelius.

Kadangi daugelis veikliųjų medžiagų augalo žievėje netirpsta vandenyje, iš jo geriausia ruošti alkoholinę tinktūrą ar kiek mažiau veiksmingą nuovirą.

Nuovirui pasigaminti jums reikės:

  • 250 ml vandens
  • 1–2 šaukšteliai (5–6 g) muira puama žievės arba 1 šaukštelis miltelių

Į puodą supilkite vandenį, sudėkite augalo žievę ir užvirinkite. Vandenį dar apie 15–20 min pavirkite ant vidutinio stiprumo ugnies uždengę puodą. Po 20 minučių puodą nukelkite nuo ugnies ir šiek tiek atvėsinkite. Jei naudojate nesmulkintą žievę, perkoškite mišinį per sietelį. Jei naudojate miltelius, leiskite jiems nusėsti ant puodo dugno, o tada nuovirą iš viršaus supilkite į puodelį. Gerkite po pusę ar pilną puodelį 2–3 kartus per dieną.

„Greitoji“ tinktūra iš muira puama žievės

Norint iš žievės „išimti“ didžiąją daugumą naudingų medžiagų, teks pasigaminti alkoholinį ekstraktą. Kol kas tai yra geriausias muira puama paruošimo būdas. Metodas jus nustebins, nes muira puama tinktūra gamina kiek neįprastai.

„Greitajai“ tinktūrai pasigaminti prireiks:

  • 250 ml degtinės
  • 4 šaukštelių (maždaug 20–25 g) muira puama žievės

Į puodą supilkite degtinę, sudėkite žievę ir užvirinkite. Tinktūrą virkite 20 minučių, tada leiskite jai atvėsti ir nukoškite. Tinktūrą siūloma dozuoti taip: 2 kartus per dieną po 2–4 ml.

Muira puama

Įprasta muira puama tinktūra

Visgi, tinktūros iš geismio žievės gali būti ruošiamos greitu ir lėtu būdu. Iš įprastai pagaminamos tinktūros dažnai gaminamos dervos. Ruošiant tinktūras, dažniausiai siūloma laikytis tokios proporcijos: 1 dalis muira puama žievės ir 4 dalys alkoholio.

Tinktūrai pasigaminti jums reikės:

  • 500 g spirito (96 proc.)
  • 125 g muira puama žievės

Į indą sudėkite žieves ir jas užpilkite spiritu. Indą sandariai uždarykite ir laikykite kambario temperatūroje 30 dienų. Praėjus terminui, tinktūrą nukoškite ir vartokite kaip ir greitai paruošiamą tinktūrą.

Muira puama dozavimas

Labai sunku nustatyti tinkamą muira puama dozę, nes ji priklauso nuo vartotojo amžius, sveikatos ir kitų veiksnių. Šiuo metu nėra pakankamai mokslinės informacijos, kad būtų galima nustatyti tinkamą muira puama dozių intervalą.

Šiai dienai žinoma, kad muira puama gali būti saugi, jei vartojama per burną po 500–1050 mg per parą 1 mėnesį. Nėra pakankamai patikimos informacijos, kad būtų galima sužinoti, ar muira puama saugi vartoti ilgiau nei 1 mėnesį ir koks gali būti šalutinis poveikis.

Būtinai laikykitės atitinkamų nurodymų, pateiktų ant produktų etikečių, ir prieš pradėdami vartoti pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.

Ar Muira puama žievės arbata turi šalutinį poveikį?

Kaip ir bet koks gėrimas ar produktas, muira puama greičiausiai taip pat turi šalutinį efektą, tačiau iki šiol tokio efekto nebuvo pastebėta. Dėl nepakankamai atliktų tyrimų, patvirtinančių muira puama saugumą, rekomenduojama arbatos vengti nėštumo ir žindymo krūtimi laikotarpiu. Taip pat, nepavyko rasti nė vieno šaltinio, kuris užsimintų apie arbatos naudą ar žalą vaikams. Kol nėra išsamesnių tyrimų, greičiausiai tokios arbatos siūlyti vaikams nederėtų, ypač žinant, kokiai paskirčiai ji vartojama, sutinkate?

Atlikus klinikinį toksikologinį tyrimą su sveikais savanoriais, sunkių nepageidaujamų reakcijų ar hematologinių ir biocheminių pokyčių nepastebėta. Tad, bet koks šalutinis poveikis vis dar lieka paslaptis.

Šaltiniai:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-574/muira-puama
https://nutrientjournal.com/muira-puama-may-enhance-sexual-cognitive-performance/
https://rain-tree.com/muirapuama.htm
https://examine.com/supplements/muira-puama/
https://www.labophyto.com/en/content/14-the-ultimate-guide-to-bois-bande-muira-puama

Moksliniai tyrimai ir patentai:
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1076/phbi.36.5.327.4657
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887410600420X
https://patentimages.storage.googleapis.com/a5/88/5f/9990219490b9e5/US5516516.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11186145/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091305703001138
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19067380/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1473-2165.2009.00438.x

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: