Tramažolė – tai augalas, kupinas netikėtumų. Tai vaistažolė su labai turtinga chemine sudėtimi, kuri gali padėti daugybės ligų atveju, pradedant gerklės skausmu ir baigiat vėžiu. Tačiau, nepaisant visų naudingų savybių ir galimybių padėti pasveikti ar palengvinti simptomus, tramažolės arbata gali sukelti ir sveikatos problemų. Tai nutiks tuo atveju, jeigu jos perdozuosite. Taigi, net jeigu šis augalas ir gali jums padėti sergant, nepamirškite, kad jis yra nuodingas. Todėl labai svarbu su šia vaistažole elgtis atsargiai ir tramažolės arbatą vartoti itin saikingai.
Trumpai apie tramažolę
Tramažolė (Glechoma) priklauso notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalų genčiai. Pasaulyje žinomos 8 tramažolių rūšys. Labiausiai šis augalas paplitęs Europoje ir Azijoje. Tai daugiametė žolė su ilgais gulsčiais, ties bambliais įsišaknijančiais stiebais ir stačiais ūgliais. Lapai priešiniai, širdelės formos, dantytu pakraščiu. Žiedai trumpais koteliais, išaugę po 3-4 lapų pažastyse. Vaistinės yra ilgažiedė tramažolė (Glechoma longituba) ir šliaužiančioji tramažolė (Glechoma hederacea). Šliaužiančioji tramažolė yra šiek tiek nuodinga, nors jos lapai ir vartojami liaudies medicinoje kaip vaistas, bei maisto ruošime, kaip prieskonis. Lietuvoje paplitusi viena savaiminė rūšis – šliaužiančioji tramažolė. Ji auga miškuose, pamiškėse, pievose ir krūmynuose.
Tramažolės rinkimas, džiovinimas ir saugojimas
Tramažolė žydi balandžio-birželio mėnesiais. Tuo metu galite rinkti ir vaistinei žaliavai naudoti visą antžeminę augalo dalį. Džiovinkite tramažoles pavėsyje arba džiovyklėje, bet ne aukštesnėje kaip +40 °C temperatūroje. Išdžiovintą vaistinę žaliavą laikykite stikliniuose induose arba kartoninėse dėžutėse iki 1 metų.
Cheminė tramažolės sudėtis
Tramažolės cheminė sudėtis yra labai turtinga, todėl ir produktai iš jos turi nemažai naudingų savybių. Joje gausu: eterinių aliejų, taninų, dervų, karčiųjų medžiagų, saponinų, alkaloidų, flavonoidų, triterpenų, ursolio rūgščių ir aminorūgščių. Tramažolė tai pat yra mikroelementų, tokių kaip kalis, molibdenas, titanas, cinkas ir manganas, šaltinis. Be to, šio augalo lapuose yra gana daug vitamino C.
Tramažolė, kaip ir visi notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalai (mėtos ir čiobreliai), yra labai kvapni, nes joje yra daug eterinių aliejų. Tai jie suteikia malonų, šiek tiek kartoką aromatą ir skonį, kuris ne visiems patinka. Europoje tramažolė nuo seno buvo plačiai naudojama kaip prieskonis. Jos buvo dedama į sriubas ir tonizuojančius gėrimus.
Moksliškai pagrįsta tramažolės nauda
Mokslininkai savo atliktais tyrimais įrodė, kad tramažolė gali būti naudinga daugeliu, net ir tikrai sunkių atvejų.
- Vakarų Europoje atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie įrodė, kad tramažolės arbata, nuoviras ir užpilas veiksmingi sergant: virškinamojo trakto, blužnies ligomis, bronchine astma, kepenų ciroze, gastritu, kolitu, gūžiu, podagra, šlapimo pūslės ligomis, inkstų ligomis, mastitu.
- Taip pat šis augalas pripažintas, kaip: atsikosėjimą lengvinanti, raminamoji, priešuždegiminė, antiseptinė, diuretinė, hepatoprotekcinė, žaizdas gydanti, hipotenzinė, priešvėžinė, analgetinė, stiptiko ir antisklerotinė priemonė.
- Biologiškai aktyvios medžiagos, esančios šio augalo sudėtyje gerina virškinimą ir apetitą, mažina mėšlungį. O taip pat padeda sergant rinitu, viršutinio žandikaulio sinusitu ir laringitu.
- Moksliniai tyrimai patvirtina tramažolės vaistinę vertę. Teigiamą augalo poveikį sergant kepenų ligomis lemia jame esantys metioninas ir cholinas. Dėl sudėtyje esančių eterinių aliejų tramažolė pasižymi antiseptinėmis ir žaizdas gydančiomis savybėmis.
- Atlikti tyrimai parodė, kad tramažolė pasižymi priešvėžinėmis savybėmis. Eksperimento su gyvūnais metu pastebėtas plaučių karcinomos metastazių slopinimas. Taip pat pastebėtas žymus leukocitų kiekio padidėjimas iki normos ir tai, kad tramažolės arbata yra veiksmingesnė už spiritinę tinktūrą.
Tramažolė arbata vertinama daugelyje pasaulio šalių
Europos šalių liaudies medicinoje šios vaistažolės užpilas geriamas sergant bet kokiu gleivinių uždegimu, peršalimo ligomis, nuolatiniu kosuliu ir astma, gydant bronchitą, plaučių uždegimą, plaučių tuberkuliozę, lėtinę slogą, viduriavimą, inkstų akmenligę, gelta, gastritą ir kolitą.
Vokietijoje tramažolės užpilas vartojamas nuo podagros, mažakraujystės, kvėpavimo organų ligų, lydimų kosulio, astmos priepuolių, šlapimo pūslės uždegimo, kepenų, blužnies ir įvairių virškinamojo trakto ligų.
Bulgarijoje, liaudies medicinoje šios vaistažolės nuoviras vartojamas apetitui didinti, skrandžio ir žarnyno skausmams, diatezei, podagrai, maliarijai, dantenų, kvėpavimo organų uždegiminiams procesams. Taip pat sergant akmenlige ar kaip diuretikas ir inkstų bei šlapimo pūslės skausmui malšinti. Tramažolės nuoviras šioje šalyje taip pat naudojamas išoriškai. Ji tinka kompresams, skirtiems opaligei ir pūlingai edemai gydyti.
Kaukaze tramažolę garina ir daro kompresus nuo pūlingų bėrimų, spuogų, opų ir dilgėlinės. Vandenyje arba piene virta žolė vartojama nuo seno astmos, gerklės skausmo ir menstruacijų sutrikimų. Esant stipriems sumušimams daromos vonelės iš tramažolių arbatos.
Rusijoje ši vaistažolė vartojama kaip priešuždegiminis ir nuskausminamasis vaistas nuo: dantų skausmo, ausų, gerklės ir nosies ligų. O taip pat nuo kepenų, blužnies ir skrandžio ligų, hemorojaus ir įvairių odos ligų.
Tramažolės arbata
Tramažolės arbatą lengvai paruošite klasikiniu būdu. 5 g džiovintos tramažolės užpilkite 200 ml verdančio vandens ir palikite 30 minučių, kad pritrauktų. Atvėsusią arbatą prieš geriant nukoškite.
Norint šią arbatą vartoti organizmo valymui nuo sunkiųjų metalų, gerkite po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną. Rekomenduojamas gydymo kursas – 3 savaitės.
Tramažolės arbata taip pat tinka ir menopauzės laikotarpiu. Reikėtų gerti ją šiltą 3 kartus per dieną po stiklinę tris savaites.
Tuopos arba drebulės pumpurų, šeivamedžio žiedų ir tramažolės arbata
Ši arbata gali padėti sergant plaučių uždegimu. Pagamintą kiekį gerkite šiltą visos dienos eigoje.
Jums reikės:
- 2 valgomųjų šaukštų tramažolės lapų
- 2 valgomųjų šaukštų tuopos ar drebulės pumpurų
- 1 valgomojo šaukšto šeivamedžio žiedų
- 600 ml verdančio vandens
Paruošimas:
Visus ingredientus sumaišyti, karštu virintu vandeniu ir palikti 15 minučių, kad pritrauktų. Prieš geriant arbatą galite nukošti ir pagardinti šaukšteliu medaus.
Tramažolės trinktūra
Ši tinktūra tinkama inkstų ir šlapimo pūslės ligoms, taip pat nuo bronchinei astmai gydyti, simptomams lengvinti. Gerkite po 15 lašų per dieną.
Jums reikės:
- 15 g tramažolės lapų
- 200 ml degtinės
Paruošimas:
Tramažolės lapus užpilkite degtine ir 2 savaites palaikykite tamsioje, vėsioje vietoje, reguliariai pamaišydami. Paskui perkoškite ir laikykite šaldytuve.
Tramažolės nuoviras išoriniam naudojimui
Šis nuoviras labai tiks įtrinti skaudančias vietas esant patempimams, nudegimams, podagrai. O taip pat nuramins sudirgusią ar išbertą odą.
Jums reikės:
- 1 valgomojo šaukšto tramažolės
- 350 ml verdančio vandens
Paruošimas: tramažolę užpilkite verdančiu vandeniu, pavirkite 15 minučių ir palikite atvėsti.
Galima tramažolės žala
Kadangi šis augalas yra šiek tiek nuodingas, vartokite jį atsargiai, tik pasitarę su savo gydytoju. Perdozavus tramažolės arbatos gali atsirasti prakaitavimas, širdies ritmo sutrikimas, stiprus seilių išsiskyrimas ar plaučių edema. Augalas taip pat nuodingas ir gyvūnams. Tik vienintelės avys jį labai noriai ėda.
Tramažolės negalima vartoti:
- nėščiosioms ir maitinančioms moterims
- vaikams iki 7 metų
- žmonėms turintiems aukštą kraujospūdį
- turintiems sunkias kepenų patologijas
- turintiems per mažą skrandžio rūgštingumą
- sergantiems inkstų nepakankamumu
- turintiems padidėjusį kraujo krešumą.
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/tramazole/
https://www.siberiancedarland.com/ground-ivy-glechoma-hederacea/
Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8909519/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.