Skip to content

Sinusitas: arbatos ir efektyviausi liaudies medicinos būdai kaip padėti sau

Vaistinė arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Artėjantis šaltasis metų laikas artina ir peršalimo ligų sezoną. Siaučiantys virusai neretai parklupdo tiek „sveikuolius“, tiek ir silpnesnę imuninę sistemą turinčiuosius. Vienas dažnesnių negalavimų yra sinusitas. Šis virusų sukeltas uždegimas gali būti lengvos formos, kuriam gydyti pakanka liaudies medicinos priemonių namuose. Tačiau kartais sinusitas gali peraugti į sunkios formos ligą, kai būtina kreiptis į gydytoją. Bet kokiu atveju sinusito gydymui ir simptomų lengvinimui gali padėti liaudies medicina. Visų pirma – tai vaistažolių arbatos, tačiau ne tik jos. Linkėdami sveikatos toliau pateikiame keletą patarimų kaip padėti sau susirgus sinusitu.

Kas yra sinusitas?

Tam tikri kaulai, esantys žmogaus akių, skruostų ir kaktos srityje, turi tuščiavidurius tarpus, vadinamus sinusais. Juose gaminasi gleivės, palaikančios nosies drėgmę. Tai padeda neutralizuoti dulkių, teršalų ir alergenų poveikį mūsų organizmui.

Peršalimas, virusai ar alerginė sloga sukelia sinusus dengiančio audinio uždegimą arba patinimą – sinusitą. Kai kuriais atvejais sinusitą gali sukelti ir bakterijos arba grybeliai. Tuomet ligos forma yra sunkesnė ir gydymas neapsieina be gydytojo apžiūros ir antibiotikų vartojimo.

Sinusitas gali būti ūminis, pasireiškiantis į peršalimą panašiais simptomais, tokiais kaip sloga, užgulta nosis ir pan. Ūminis sinusitas prasideda staiga ir trunka 2–4 savaites.

Ūminis sinusitas gali pereiti į poūminę stadiją ir trukti nuo 4 iki 12 savaičių. Sinusito simptomams tęsiantis ilgiau nei 12 savaičių diagnozuojamas lėtinis sinusitas. Lėtinis sinusitas pasireiškia kelis kartus per metus.

Virusų sukeltas sinusų uždegimas, jei jis nesikomplikuoja į sunkesnę ligos formą, gali būti gydomas liaudies medicinos patirtimi pagrįstomis priemonėmis. Tačiau svarbu atidžiai stebėti savo būklę. Jei ji negerėja arba blogėja, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Sinusitas

Sinusitas ar sloga?

Peršalimo sukeltus simptomus neretai vadiname tiesiog „sloga“. Iš tiesų, nosis yra pirmoji gynybinė linija, bandanti atlaikyti viruso smūgį, sukeliantį uždegiminę organizmo reakciją. Ši reakcija gali pasireikšti sloga arba sinusitu (sinusitas gali būti kaip slogos komplikacija). Abiem atvejais labiausiai „kenčia“ nosis ir pasireiškia panašūs simptomai. Tai kuom gi skiriasi sloga ir sinusitas?

Slogos simptomai:

  • Nosies varvėjimas.
  • Nosies užgulimas.
  • Skystos, bespalvės gleivės.
  • Čiaudulys.
  • Akių ašarojimas, niežėjimas.
  • Rečiau – bendras silpnumas.

Sinusito simptomai:

  • Nosies užgulimas.
  • Tirštos, gelsvos ar žalsvos gleivės.
  • Skausmas, spaudimas akių, kaktos srityje.
  • Galvos spaudimo/tempimo jausmas pasilenkus.
  • Dantenų, ausies skausmas.
  • Blogas kvapas.

Sinusito komplikacijų atveju pasireiškia karščiavimas, bendras organizmo silpnumas, galvos skausmas.

Taip pat atminkite, kad virusiniai ar infekciniai susirgimai yra užkrečiami. Jei sergate sloga ar sinusitu, likite namuose, ilsėkitės ir gydykitės. Eiti į darbą ar kitas žmonių susibūrimų vietas yra blogas sprendimas.

Sinusito gydymas liaudiškomis priemonėmis

Sinusito gydymas liaudiškomis priemonėmis

Susirgus viruso sukeltu, nesunkios formos sinusitu gali pakakti liaudies medicinos priemonių. Šių priemonių taip pat patartina nepamiršti ir greta gydytojo paskirto gydymo. Jos palengvina ligos simptomus, stiprina imunitetą ir leidžia greičiau pasveikti.

Sinusito lengvinimui svarbūs trys dalykai: drėgmė, šiluma ir poilsis. O pagrindines priemones, padedančias sveikti, galima suskirstyti į kelias grupes. Tai – vaistažolių arbatos, tam tikri maisto produktai, naminės procedūros. Taigi – apie viską iš eilės.

Vaistažolių arbatos sinusitui gydyti

Viena pagrindinių taisyklių, gydantis peršalimo ligas, tame tarpe ir sinusitą – gerti daug skysčių. Sergant sinusitu svarbu gerti daug šiltų skysčių, nes šiluma ir garai padeda atpalaiduoti užgulusią nosį ir skystina gleives. Sergant galima gerti įvairius, gydomųjų savybių turinčius gėrimus, tačiau yra keletas vaistažolių arbatų, kurios ypač tinka sinusitui gydyti. Vaistinių žolelių efektyvumas sinusito gydymui įrodytas ir moksliniais tyrimais.

Pagrindinė taisyklė, renkantis arbatą sinusitui gydyti yra žolelių priešuždegiminis potencialas. Nors tokiomis (ir ne tik tokiomis) savybėmis pasižymi daugelis arbatai naudojamų augalų, tačiau efektyviausiai uždegimą mažina, imunitetą stiprina ir sinusito (taip pat ir alerginės slogos) simptomus lengvina šios arbatos:

Pušų arbata

Kaip pasiruošti gydančios arbatos puodelį?

Tam, kad pasiruoštumėte gydančios arbatos puodelį Jums tereikia dviejų dalykų: pasirinktų vaistažolių ir karšto vandens.

Arbatos ruošimo procesas yra paprastas ir pritaikomas bet kuriai ruošiamai arbatai. Į puodelį ar arbatos infuzatorių dedamos žolelės, užplikomos karštu vandeniu ir mirkomos nuo 5 iki 15 minučių.

Paprastai rekomenduojama vienam puodeliui arbatos naudoti 1–2 arbatinius šaukštelius arbatžolių. Mirkymas priklauso nuo pasirinktų žolelių ir nuo pageidaujamo arbatos intensyvumo.

Paruoštą arbatą rekomenduojama išgerti šiltą, o geriant giliai įkvėpti arbatos garų. Gydantis sinusitą arbatos reiktų išgerti ne mažiau kaip 3 puodelius per dieną.

Arbatos gydomąsias galias sustiprinantys produktai

Antioksidaciniu ir imunitetą stiprinančiu poveikiu arbatą praturtina šie produktai:

Ciberžolės arbata – natūralus antioksidantas ir imuniteto stiprintojas

Šiuos priedus galima tiesiog įmaišyti/įdėti į vaistažolių arbatos puodelį. Tačiau lygiai taip pat jie gali būti pagrindiniai arbatos ingredientai.

Pavyzdžiui, susmulkinus citriną, imbierą, įdėjus ciberžolės ir medaus bei užpylus karštu vandeniu, paruošite šildančią ir efektyviai nosies užgulimą mažinančią arbatą. Be to, šis derinys yra tikra antioksidantų bomba.

Gervuogių, citrinos ir medaus derinys ne tik gydys, tačiau ir patiks smaližiams.

Ciberžolės miltelių galima įmaišyti į pašildytą pieną ir iškart išgerti. Tai padės nuraminti ne tik sinusus, bet ir skaudančią gerklę.

Vienas netikėčiausių produktų, kurio efektyvumas sinusito lengvinimui (nosies gleivinės paburkimui, užgulimui mažinti) yra įrodytas klinikiniais tyrimais – ananasas. Todėl sergant sinusitu valgykite ananasus, gerkite jų sultis ar ruoškite su jomis arbatą.

Namų procedūros sinusitui gydyti

Sergant sinusitu svarbu skystinti sinusuose besikaupiančias gleives ir skatinti jų ištekėjimą. Tam gali padėti nosies gleivinę drėkinančios ir šildančios procedūros, kurias nesunku atlikti namų sąlygomis.

Inhaliacijos

Šiltų garų inhaliacijos:

Pasiruoškite šilto, ne itin karšto, vandens vonelę. Į vandenį pravartu įlašinti kelis lašus arbatmedžio eterinio aliejaus. Pastatykite ją taip, kad Jums būtų patogu virš jos laikyti veidą. Palinkite virš vonelės, apgaubkite galvą rankšluosčiu taip, kad jis pridengtų ir vonelę ir lėtai kvėpuokite kylančiais garais. Kai veidas pradės pernelyg kaisti, darykite pertrauką. Besiskiriančias gleives nuolat išpūskite. Priklausomai nuo simptomų sunkumo ir intensyvumo, šią procedūrą galima kartoti iki 3 kartų per dieną.

Šiltų garų inhaliacijoms taip pat tinka žolelių arbatos: pipirmėčių, pušų, rozmarinų, šalavijų, čiobrelių. Tiesiog vietoj vandens vonelei naudokite pasirinktą arbatą ir kvėpuokite jos garais.

2015 m. atliktas peršalimo ligomis sergančių žmonių tyrimas parodė, kad šiltų garų inhaliacijos sutrumpino ligos laiką maždaug 1 savaite. 2019 m. atlikto tyrimo duomenimis, šiltų garų inhaliacijos žymiai palengvino alerginio rinito simptomus.

Čiobrelių arbatos nauda

Nosies plovimas:

Sergant sinusitu būtina plauti nosį. Tam tinka ir paprastas šiltas vanduo. Tačiau efektyviau nosies plovimui naudoti jūros druskos tirpalą (0,5 l vandens ir 1 arbatinis šaukštelis druskos). Tam taip pat tinka ir silpnos koncentracijos vaistažolių arbatos.

Plovimo procedūrą atlikite palenkę galvą, kvėpuokite pro burną ir paeiliui į kiekvieną šnervę įtraukite ir išpūskite vandenį. Procedūrą reikia atlikti kartą per dieną. Tačiau jei simptomai labai intensyvūs, nosį praplauti galima ir 2–3 kartus per dieną.

Ši procedūra nerekomenduojama jei nosis yra visiškai užgulta, jei nosyje yra polipų, auglių, jei iš nosies bėga kraujas.

Šilti kompresai:

Ši procedūra tinka esant tokiems sinusito simptomams kaip nosies, akių, kaktos spaudimas ir skausmas. Suvilgykite švarų, natūralaus pluošto audinį šiltame vandenyje arba arbatoje ir uždėkite ant veido. Atsigulkite, atsipalaiduokite ir pagulėkite apie 15 minučių.

Ežiuolės arbata – pirmoji pagalba imuniteto stiprinimui peršalus

Kada būtina kreiptis į gydytoją

Liaudies medicinos priemonės yra pirmoji pagalba tik atsiradus peršalimo simptomams. Jei ligos eiga nėra sunki ar komplikuota, gydantis namuose būklė pagerėja per savaitę.

Tačiau į gydytoją būtina nedelsiant kreiptis jei:

  • simptomai nelengvėja, trunka ilgiau nei 10 dienų,
  • atsiranda karščiavimas, trunkantis 3–4 dienas,
  • atsiranda stiprus, nuolatinis arba pulsuojantis veido ir galvos skausmas,
  • atsiranda ausų skausmas,
  • atsiranda bendras nuovargis ir silpnumas.

Atminkite, kad negydomas, ypač komplikuotas, sinusitas gali sukelti meningitą, smegenų abscesą (pūlinį) arba kaulų infekciją.

Šaltiniai:
Digest Reader’s. Didžioji žolelių knyga. Vilnius: Alma Littera, 2009, p. 209.
https://www.cdc.gov/antibiotic-use/sinus-infection.html
https://catspringtea.com/blogs/yaupon/best-tea-for-sinus-infection
https://www.webmd.com/allergies/sinusitis-and-sinus-infection
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23447044/
https://clinphytoscience.springeropen.com/articles/10.1186/s40816-017-0047-6
https://www.healthline.com/health/cold-flu/sinus-infection-symptoms
https://www.researchgate.net/profile/Manpreet-Nanda-2/publication/272823081
https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-runny-nose#runny-nose-and-allergies
https://pharmeasy.in/blog/home-remedies-for-sinus-problems/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: