Arbata dažnai vadinama gyvybės eliksyru, o arbatos nauda – neįkainojama. Ji nuo senovės yra žinoma kaip dvasios pakelėja, susitikimo su draugais simbolis ir ramybės šaltinis. Tačiau šis gėrimas ne tik paguodžia sielą ir šildo kūną – jis gali pasiūlyti ir daugiau. Arbatos nauja ir jos savybės, kurias mokslininkai ištyrė per pastaruosius dešimtmečius, pabrėžia jos teigiamą įtaką sveikatai – nuo širdies ligų prevencijos iki kovos su stresu ir uždegimais. Kviečiame pasinerti į stebuklingą arbatos pasaulį ir atskleisti jos paslaptis, kurios daro mus sveikesniais ir laimingesniais.
Padeda atsipalaiduoti
Žolelių arbata – ne tik šiltas ir kvapnus gėrimas, bet ir puiki priemonė norint atsipalaiduoti bei pasisemti gyvybingumo. Jei jaučiatės pavargę, išsekę ar tiesiog ieškote trumpo poilsio, žolelių arbata gali tapti jūsų mažu kasdienio gyvenimo ritualu. Pavyzdžiui, liepų arbata yra liaudyje žinomas vaistas nuo nerimo, o žinios apie ją išliko iki šių dienų. Ramunėlių arbata – tai dar viena saldi arbata, kuri, kaip žinia, skatina atsipalaidavimą ir užtikrina, kad galėtumėte gerai išsimiegoti, o tai padeda organizmui išlikti stipriam ir žvaliam.
Palaiko gerą virškinimo sistemą
Žolelių arbata gali tapti neatsiejama dalimi, kai norite palengvinti pilvo diskomfortą ir paskatinti sklandų virškinimą. Ji tarsi draugiška pagalbininkė, padedanti jūsų kūnui susitvarkyti su virškinimo problemomis ir grąžinti lengvumo jausmą. Pipirmėčių arbata ir kitos gaivios mėtų arbatos žinomos kaip pagalbininkės virškinimo sistemai. Pipirmėčių aliejus buvo ištirtas sergant IBS ir parodė teigiamų rezultatų. Kiaulpienių arbata – dar viena skrandžiui naudinga arbata, nes manoma, kad ji mažina opų riziką, sumažindama skrandžio rūgšti kiekį.
Gali padėti sergant lėtinėmis ligoms
Žolelės šimtmečius buvo naudojamos kaip natūralūs vaistai ir daugelis jų pasižymi gydomosiomis savybėmis. Yra nuostabių žolelių arbatų, kurios gali padėti išvengti lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, insultas, vėžys ir širdies ligos – nuo cukraus kiekio kraujyje iki širdies veiklos palaikymo ir priešuždegiminių savybių. Pavyzdžiui, žinoma, kad čiobrelių arbatoje yra medžiagų, kurios gali veikti kaip antioksidantai ir apsaugoti ląsteles nuo vėžio. Be to, manoma, kad kinrožių arbata mažina blogojo cholesterolio kiekį, kuris gali būti pagrindinis širdies ligų veiksnys. O mėtų arbatos sudėtyje yra perililo alkoholio, kuris, kaip rodo laboratoriniai tyrimai, stabdo vėžinių ląstelių augimą. Mėtos taip pat gali padėti sumažinti virškinimo problemas, su kuriomis susiduria daugelis vėžiu sergančių pacientų gydymo metu. Mėtų arbata taip pat gali padėti vėžiu sergantiems sumažinti pykinimą.
Padeda kovoti su peršalimu ir gripu
Pilna antioksidantų, polifenolių, begalės vitaminų ir mineralų, žolelių arbata – tai auksinis bilietas į peršalimo ir gripo sezoną. Imbierų arbata garsėja tuo, kad padeda sunaikinti mikroorganizmus, galinčius sukelti infekciją, o dėl savo priešuždegiminių savybių gali sumažinti gerklės skausmo simptomus. Pipirmėčių ir kitų mėtų arbatos, kurių sudėtyje yra mentolio, taip pat gali padėti lengviau kvėpuoti per užsikimšusią nosį.
Gali sulėtinti senėjimą
Nors ir negalime sustabdyti laiko, tam tikros žolelių arbatos gali padėti sumažinti fizinio senėjimo požymius dėl jų antioksidantų ir gebėjimo neutralizuoti laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai gali sukelti oksidacinę žalą mūsų ląstelėms, tai savo ruožtu gali lemti raukšles ir sumažėjusį odos elastingumą. Abi šios priežastys dažnai siejamos su senėjimu. Pavyzdžiui kinrožių arbatoje gausu sodrių omega-3 riebalų rūgščių ir vitaminų, kurie gali prisidėti prie jaunatviško švytėjimo.
Gali sustiprinti imuninę sistemą
Nors nėra daug įrodymų, kad mūsų imuninė sistema gali būti kaip nors „sustiprinta“, vaistažolių arbata gali padėti, kad jūsų esama imuninė sistema veiktų visu pajėgumu. Žinoma, kad imbieras apsaugo organizmą gripo sezono metu, o ciberžolės arbata yra dar vienas stiprus eliksyras, padedantis palaikyti puikią sveikatą. Įrodyta, kad kiaulpienių arbata taip pat turi teigiamą poveikį imuninei sistemai, nes ji natūraliai veikia priešuždegimiškai.
Stimuliuoja smegenis
Kiekvieną rytą, kai norite kad jūsų smegenys dirbtu pilnu pajėgumu, pasidarykite puodelį žolelių arbatos. Arbata gali paskatinti kraujo cirkuliaciją smegenyse, teikdama jai būtinąją energiją. Nustatyta, kad cinamono arbata gerina smegenų veiklą, nes stabdo baltymo, kuris gali prisidėti prie smegenų problemų ir negalavimų, tokių kaip Parkinsono ir Alzheimerio ligos, atsiradimą.
Mažina kraujospūdį
Padidėjęs stresas, įtemptas gyvenimo būdas ir šiandienis pasaulis, kuriame gyvename – visa tai gali lemti kraujospūdžio padidėjimą, o tai savo ruožtu gali turėti neigiamos įtakos jūsų bendrai sveikatai ir gerovei. Norint ilgai gyventi be insulto ir infarkto pavojaus, labai svarbu sumažinti kraujospūdį. Kai kurios arbatos gali padėti sumažinti kraujospūdį. Pavyzdžiui, atlikus kinrožių arbatos ir kraujospūdžio tyrimą, paaiškėjo, kad suaugusieji, kurie per dieną išgerdavo po tris puodelius šios arbatos, turi mažesnę tikimybę susirgti hipertenzija.
Gali pagerinti odos būklę
Nors jau kalbėjome apie kinrožės ir jos ryškią naudą mažinant senėjimo pėdsakus, yra ir kitų žolelių arbatų, kurios taip pat gerina odos būklę. Mėtos žinomos dėl savo gydomųjų ir raminamųjų gebėjimų, ypač kai kalbama apie spuogų gydymą. Šeivamedžio uogų arbata taip pat naudinga odai, nes gali apsaugoti nuo UV spindulių ir saulės daromos žalos, be to, joje gausu maistinių medžiagų, kurios puoselėja ir maitina odą.
Gali padėti kovojant su nutukimu
Nors žolelių arbatos gali turėti įtakos tam tikriems sveikatos aspektams, svarbu suprasti, kad jos nepakeis tinkamos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo. Tačiau yra keletas žolelių, kurios gali prisidėti prie svorio reguliavimo procesų arba pagerinti virškinimo sistemą. Šalavijų arbata gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti užkandžiavimą, todėl tai gali padėti valdyti kalorijų suvartojimą. Gervuogių lapai gali padėti mažinti gliukozės absorbciją, taip pat turi diuretinį poveikį, padedant sumažinti skysčių susilaikymą organizme. O štai jonažolė gali padėti stabilizuoti nuotaiką ir mažinti emocinį persivalgymą, kuris dažnai siejamas su nutukimu.
Prieš vartojant bet kurias žolelių arbatas dėl jų galimo poveikio, būtina pasitarti su gydytoju arba dietologu, ypač jei turite kitų sveikatos sutrikimų ar naudojate vaistus.
Šaltiniai:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/top-10-health-benefits-of-tea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970572/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3593772/
https://www.health.harvard.edu/nutrition/the-health-benefits-of-3-herbal-teas
https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772566923000058
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.