Skip to content

Imbiero arbata – iš sveikiausių prieskonių mūsų planetoje

Imbiero arbata – iš sveikiausių prieskonių mūsų planetoje. Arbata nuo kosulio
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tikrasis imbieras (Zingiber officinale) – imbierinių šeimos prieskoninis augalas. Jo šakniastiebyje yra 1 – 3 % eterinių aliejų. Vartojimui naudojamas imbiero mėsingas šakniastiebis, vadinamas šaknimi, nors iš tiesų tai nėra šaknis. Šviežias imbieras atrodo kaip išsišakojęs medis, o iš džiovinto imbiero gaminami smėlio spalvos imbiero milteliai. Tiek iš paties imbiero šakniastiebio, tik iš paruoštų ibiero miltelių gaminama išskirtinio skonio imbiero arbata.

Imbiero tėvynė – pietų Kinija. Iki šiol visoje Kinijoje imbieras vartojamas itin plačiai: tiek verdamas, tiek kepamas. Dabar – tai vienas sveikiausių ir skaniausių prieskonių, labiausiai paplitusių visame pasaulyje. Imbiero kvapas gaivus, primenantis citriną, o skonis aštrus, šiltas, „kandantis“. Kaip prieskonis imbieras sutarkuojamas arba smulkiai sukapojamas ir dedamas į neilgai verdamus ar kepamus patiekalus. Kuo ilgiau imbieras verdamas, tuo jis tampa aštresnis, tačiau jo aromatas ir gaivus skonis išnyksta.

Tailande tarkuotu imbieru gardinami troškiniai – kariai, ruošiami kokosų pieno pagrindu.

Indonezijoje prieš kepant mėsą ji įtrinama imbiero ir uoginės paprikos pagaminta tyrele. Japonijoje išspaustu imbieru tepama vištiena prieš ją gaminant, o prie sušių patiekiami labai jauni marinuoti imbiero šakniastiebiai.

Šiaurės Indijoje imbieras kepamas riebaluose kartu su svogūnais arba česnakais – taip ruošiami gardūs padažai. Kepamas imbieras praranda nemažai aštrumo.

Imbiero nauda sveikatai

Imbiero nauda organizmui

Imbieras turi ne tik puikų skonį, bet ir daugybę sveikatai naudingų medžiagų, kurias galite gauti vartojant imbierą įvairiomis formomis: vartojant šviežią, džiovintą, sumaltą į miltelius, kaip aliejų,  sultis. Tai labai dažnas receptų ingredientas.

Imbiero nauda sveikatai:

  1. Imbiero šaknies natūrali sudedamoji dalis gingerolis (kuris ir suteikia unikalų imbiero kvapą) gerina virškinamojo trakto veiklą –  pagreitina maisto virškinimą, todėl maistas neužsilaiko žarnyne per ilgai ir yra greičiau pašalinamas. Imbieras mažina pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi organizme, kuris kyla dėl rūgimo procesų, vidurių užkietėjimo.
  2. Imbiere esantis gingerolis – tai medžiaga, taip pat pasižyminti stipriomis priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis – kovoja prieš laisvuosius radikalus – junginius, pažeidžiančius ląsteles.
  3. Imbieras mažina pykinimo simptomus, skatindamas skrandį greičiau išsituštinti. Imbierą tinka vartoti po chemoterapijos, nėštumo metu, esant pykinimui.
  4. Imbieras gali padėti sureguliuoti kūno svorį esant nutukimui, tad imbierą galite vartoti siekiant sulieknėti.
  5. Imbieras gali padėti sergant osteoartritu. Tai sąnarių degeneracija, sukelianti sąnarių skausmą, bei sustingimą.
  6. Imbieras teikia ir specifinės naudos vyrams: veikia kaip afrodiziakas, didindamas testosterono gamybą, bei libido. Imbieras padeda vyrams numesti nereikalingus kilogramus, kuomet riebalų perteklius yra kaip moteriškų hormonų šaltinis, stabdantis testosterono gamybą. Nevaisingumo atveju – šiek tiek pagerina spermos kokybę.

Imbiero arbatos nauda

Imbiero arbata – labiau mėgstama ir geriama šaltuoju metų laiku imuniteto stiprinimui ar peršalimų gydymui, nors labai tinkama ir vasarai atsigaivinti kaip gaivus gėrimas. Imbierų arbata dažniausiai ruošiama su citrina, medumi, kmynais ar ciberžole – šie papildomi ingredientai imbierą papildo savo naudingosiomis savybėmis.

Prekybos centruose ar specializuotose arbatų parduotuvėse galite įsigyti įvairiausių skonių imbierų arbatos, tačiau ją nesunkiai galite pasigaminti ir namuose. Arbatų mišiniuose yra naudojamas sausas imbieras, turintis panašų poveikį sveikatai, kaip ir šviežias imbieras. Tačiau namuose ruošiamos arbatos iš šviežios imbiero šaknies skonis yra intensyvesnis ir gyvybingesnis, nors arbatos gaminimas užtrunka daugiau laiko.

Kaip pasigaminti imbiero arbatą

Kaip pasigaminti imbiero arbatą

Imbiero arbata – aromatingas, aštrokas ir sveikas gėrimas, tinkantis tiek vasaros karščiams, tiek žvarbiems žiemos šalčiams. Pasigaminti imbierų arbatą labai paprasta.

Jums reikės:

  • Šviežio gabalėlio imbiero šaknies,
  • Vandens.

Gaminimo eiga:

  1. Nuo šviežios imbiero šaknies nupjaukite kietus mazgelius ir sausus galus, o likusią didžiausią dalį nulupkite.
  2. Nuluptą imbierą supjaustykite plonais griežinėliais.
  3. Įdėkite keletą imbiero griežinėlių į puodelį ir užplikę verdančiu vandeniu uždenkite bent 10 minučių, kad geriau pritrauktų. Galite laikyti ir ilgiau – tuomet skonis bus intensyvesnis.
  4. Jei gaminate didesnį arbatos kiekį arbatinuke, dėkite atitinkamai daugiau šaknies, bei vandens, galite pavirti kelias minutes. Skonio intensyvumą galite reguliuoti patys pagal savo pomėgius.

Imbierinis vanduo

Imbierinis vanduo yra šiek tiek silpnesnis už arbatą – jo galite gerti daugiau – tokiu būdu suvartodami daugiau skysčių per dieną, kas taipogi yra naudinga jūsų organizmui, jeigu nepavyksta išgerti pakankamai gryno vandens.

Jums reikės:

  • 1,5 arbatinio šaukštelio tarkuotos imbiero šaknies,
  • 1 litro (4 puodelių) verdančio vandens.

Į puodą ar arbatinuką su verdančiu vandeniu sudėkite tarkuotą imbiero šaknį, išmaišykite ir, nukėlę nuo viryklės, palikite pastovėti 5-10 min kol pravės. Pilant imbiero vandenį į puodelius perkoškite per sietelį. Šią imbiero arbatą galite laikyti šaldytuve ir vasarą mėgautis vėsia gaiva. Pagardinimui labai tiks medus, citrina ar mėtos lapelis.

Šaltalankių ir imbiero arbata – nuo peršalimo

Tik pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, rekomenduojame pasigaminti šios stebuklingos imbiero ir šaltalankių arbatos. Apie šaltalankių teikiamas naudingąsias savybes skaitykite plačiau čia.

Imbieras cinamonas medus

Imbiero, medaus ir cinamono arbata arba late

Nors šį nuostabų gėrimą galima gaminti ir su vandeniu – tuomet jį derėtų vadinti imbiero arbata su cinamonu ir medumi, tačiau šįkart rekomenduojame paragauti imbiero late su medumi ir cinamonu.

Jums reikės:

  • 500 ml migdolų pieno,
  • 2 arbatinių šaukštelių tarkuotos imbiero šaknies (kiekį galite pareguliuoti priklausomai nuo to, kaip aštriai mėgstate),
  • 1-2 cinamono lazdelių,
  • medaus pagal skonį, priklausomai kaip saldžiai mėgstate.

Ant viryklės užvirinkite migdolų pieną ir į jį sudėję tarkuotą imbierą, bei cinamono lazdeles pavirkite ant mažos ugnies apie 5 min., kad ingredientai susigertų vienas į kitą, tuomet suplakite plaktuvu, kad susidarytų puta. Šiek tiek pravėsusį gėrimą pasaldinkite medumi pagal savo skonį.

Gėrimą galite papuošti išvirusia cinamono lazdele, o norėdami sustiprinti naudingąsias savybes, galite užberti juodųjų pipirų, muskato, kardamono, ciberžolės ar kitų prieskonių.

Kmynų ir imbiero arbata

Imbiero arbata su kmynais padeda sureguliuoti svorį. Ji ne tik gerina medžiagų apykaitą, bet ir padeda neužsilaikyti skysčiams. Taip pat tai geras būdas stiprinti imunitetą ir išvengti ligų šaltuoju metų periodu. Apie kmynų arbatos teikiamą naudą sveikatai skaitykite plačiau čia.

Imbiero arbata su citrina

Turtinga imbiero arbata su citrusais ir prieskoniais

Siūlome pabandyti pasigaminti ypač turtingą imbierų arbatą su citrusais. Tai bus tikras tonizuojantis gėrimas. Siūlome išbandyti arbatas pagal savo turimus ingredientus ir rasti sau skaniausias proporcijas. Gamindami arbatą pasikliaukite nuojauta – jūsų kūnas pats nurodys kiek ko įdėti į arbatą. Svarbiausia išlikite ramūs ir pasitikėkite.

Jums reikės:

  • Apelsino ir citrinos griežinėlių (būtinai prieš pjaustant juos gerai nuplaukite karštu vandeniu, kad ant žievelės neliktų pesticidų ar vaško likučių).
  • Imbiero šaknies. Nuluptą šaknį galite pjaustyti griežinėliais, lazdelėmis arba sutarkuoti.
  • Cinamono – geriausia naudoti cinamono lazdelę, nes naudojant maltą cinamoną arbatoje liks nuosėdų.
  • Juodieji pipirai. Geriausia prieš naudojimą šviežiai juos suskaldyti, kad išgautumėte maksimalią naudą.
  • Kardamonas nėra privalomas, tačiau arbatai suteikia gardaus skonio ir šilumos.
  • Vanduo.
  • Jūsų mėgstamas saldiklis: klevų, agavų sirupas, medus, stevija, cukrus ar kt.

Gaminimo eiga:

  1. Puode ar arbatinuke užvirinkite vandenį ir sudėkite smulkintą imbiero šaknį, cinamoną, kardamoną, bei pipirus. Nukėlę nuo viryklės palikite uždengtą ir leiskite pravėsti apie 10 minučių.
  2. Po to sudėkite apelsinų ir citrinų griežinėlius. Jų negalima dėti į verdantį vandenį, kad nežūtų vaisiuose esantys vitaminai.
  3. Patiekti galite įdėdami į stiklinį puodelį imbiero ar cinamono lazdelę, vaisių griežinėlį – pasitelkite savo fantaziją.

Taip pat šioje arbatoje galite pakeisti arba papildomai įdėti kitų ingredientų, kasdien pasigamindami vis naujų skonių arbatą:

  • Imbierų arbata su ciberžole. Ciberžolė labai stipriai veikia prieš uždegimus. Vienam puodeliui galite naudoti ½ arbatinio šaukštelio tarkuoto imbiero šaknies ir ½ arbatinio šaukštelio ciberžolės.
  • Kajeno pipirai. Jie pagerins kraujotaką, veiks prieš uždegimus, teiks naudos skrandžio veiklai ar gydant kosulį. Jie yra itin aštrūs, tad jų dėkite labai nedidelį žiupsnelį.
  • Muskato riešutas, gvazdikėliai, žvaigždanyžiai suteikia ganėtinai intensyvų skonį, tad jų reikėtų dėti labai nedaug.
  • Keletas mėtų lapelių suteiks papildomo skonio, palengvins virškinimą, mažins uždegimus.
  • Žalioji arbata su imbieru. Žaliosios arbatos lapelius dėkite į karštą vandenį, bet ne verdantį, kad išgautumėte kuo daugiau teikiamų žaliosios arbatos naudų. Ir tik vėliau, bent po 5 min., žaliajai arbatai nusistovėjus, sudėkite citrusus (citrusai per stipriai atvėsins vandenį ir žalioji arbata gali nespėti išskleisti viso savo gėrio, jei vanduo taps per šaltas)

Imbieras su medumi ir citrina

Tai ko gero vienas populiariausių receptų užpuolus peršalimui. Taip pat labai tinka ir imuniteto stiprinimui, savijautos gerinimui. Šie trys produktai – imbiero šaknis, medus ir citrina – tikra vitaminų bomba jūsų organizmui. Šiame recepte rekomenduojame visų ingredientu dėti maždaug lygiomis dalimis, tačiau jas galite keisti pagal savo skonį arba turimų produktų kiekį.

Jums reikės:

  • 1 didelės arba 2 mažesnių citrinų (arba laimų),
  • 1 imbiero šaknies,
  • 400 ml medaus.

Gaminimo eiga:

  1. Citrinas gerai nuplaukite su karštu vandeniu, pamirkykite vandenyje su soda, kad neliktų pesticidų ar vaško likučių.
  2. Citrinas su žievelėmis supjaustykite, išimkite sėklas.
  3. Imbierą nulupkite ir supjaustykite gabalėliais.
  4. Citrinas, bei imbierą sudėkite į smulkintuvą ir susmulkinkite.
  5. Į gautą masę užpilkite medų. Jeigu medus kietas, galite šiek šiek pašildyti medu sudėję į mažą indelį ir jį pamerkus į didesnį indą karšto vandens, kad medus suskystėtų ir geriau išsimaišytų.
  6. Šį imbiero, medaus ir citrinos mišinį galite valgyti vieną arba iš jo pasidaryti arbatą. Arbatai naudokite karštą, bet ne verdantį vandenį, kad išsaugotumėte visus vitaminus.
Imbieras su medumi ir citrina

Imbiero galimas šalutinis poveikis

Nors imbieras laikomas saugiu vartoti daugeliui žmonių, prieš vartodami didesnius jo kiekius (daugiau kaip 5 g imbiero miltelių per dieną) didėja šalutinio poveikio rizika. Tokiu atveju būtinai prieš vartodami, ypač gydymo tikslais, pasitarkite su gydytoju.

Žindant krūtimi ir nėštumo metu, ypač, kuomet kamuoja pykinimas, mažais kiekiais imbierą vartoti yra saugu. Imbiero turėtų vengti tik tos nėščios moterys, kurios yra patyrusios persileidimą arba artėja gimdymo terminas.

Imbiero turėtų atsisakyti žmonės, turintys kraujo krešėjimo sutrikimų ar vartojantys kraują skystinančius medikamentus. Taip pat nustokite vartoti imbierą bent 2 savaites iki planuojamos operacijos, nes imbieras gali sulėtinti kraujo krešėjimą, kas sukeltų papildomą kraujavimą operacijos metu arba po jos.

Imbiero skonis – taip pat priskiriamas šalutiniam poveikiui, kai gydymo tikslais jo reikia vartoti didesniais kiekiais, tačiau pacientui jis yra itin nemalonus.

Jeigu imbiero arbatos vartojate labai daug, galimi šie organizmo sutrikimai: viduriavimas, pilvo skausmai, rėmuo, širdies sutrikimai.

Jeigu vartojate kokius nors vaistus, prieš pradedant vartoti imbierą būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl galimos vaistų ir imbiero sąveikos.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.


Informacijos šaltiniai:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-ginger-tea
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ginger-benefits

https://www.forbes.com/health/nutrition/ginger-tea-benefits/

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui