Įsivaizduokite šaltą vakarą, kai jūsų rankose šiltas puodelis arbatos, o aplinkui sklinda gaivus pipirmėčių kvapas. Arba vasaros vidurdienį, kai norisi atsivėsinti ir sėdite su šaltu pipirmėčių gėrimu. Ar gali būti geriau? Pipirmėčių arbata yra viena iš populiariausių ir mėgstamiausių arbatų visame pasaulyje, ne tik dėl savo puikaus skonio, bet ir dėl neginčijamos naudos mūsų sveikatai. Nors daugelis mėgaujasi šia arbata dėl jos gaivinančių savybių, pipirmėčių lapuose slypi daug daugiau paslapčių, kurias verta pažinti. Tai taip pat viena populiariausių vaistažolinių ir prieskoninių žolelių – paprastas pipirmėtės auginimas namuose.
Kuo naudinga pipirmėčių arbata?
Pipirmėčių arbata yra natūraliai saldi ir be kofeino. Ši arbata suteikia tikrai reikšmingos naudos sveikatai:
- Gerina virškinimą. Pipirmėčių ekstraktas gali padėti lengvinti virškinimo sutrikimo simptomus, tokius kaip dujų susidarymas, pilvo pūtimas ir rėmuo.
- Mažina galvos skausmą ir migreną. Pipirmėčių arbata gali sumažinti tam tikrus galvos skausmus dėl jos raumenis atpalaiduojančių savybių.
- Gerina kvėpavimą. Pipirmėčių antibakterinės savybės gali padėti kovoti su bakterijomis, sukeliančiomis dantų apnašas, todėl gali pagerinti kvėpavimą.
- Sumažina nosies užgulimą. Pipirmėčių uždegimą mažinančios savybės gali padėti atpalaiduoti užgulusią nosį.
- Jausitės energingesni. Pipirmėčių ekstraktas gali padidinti energijos lygį.
- Mažina mėnesinių skausmus. Pipirmėčių savybės, atpalaiduojančios raumenis, gali padėti mažinti mėnesinių skausmą.
- Kontroliuoja bakterijas. Pipirmėčių eterinis aliejus veiksmingai sunaikina bakterijas.
- Gerina miego kokybę. Kadangi pipirmėčių arbata yra be kofeino, ji gali padėti atsipalaiduoti prieš miegą.
- Kontroliuoja svorį. Pipirmėčių ekstraktas gali sumažinti apetitą.
- Kontroliuoja sezoninės alergijas. Pipirmėčių ekstraktas gali sumažinti alergijos simptomus.
- Pageria dėmesio koncentraciją. Pipirmėčių eterinis aliejus gali pagerinti dėmesio koncentraciją.
- Lengva įtraukti į mitybą. Pipirmėčių arbata yra skani, natūraliai saldi ir be kofeino, todėl ją galima saugiai gerti bet kuriuo metu.
Kuo skiriasi mėta ir pipirmėte?
Mėtos ir pipirmėtės – kuo jos skiriasi? Pagrindinis jų skirtumas yra tai, kad pipirmėtė turi net 40 % mentolio, o mėta tik 0,5 %. Dėl šios priežasties pipirmėtė yra žinoma dėl stipraus mentolio skonio, o mėta turi švelnesnį, šiek tiek saldesnį skonį. Kalbant apie išvaizdą, pipirmėtės lapai yra didesni su ryškesniais kraštais, o mėta turi mažesnius, apvalius lapus su plaukuotais stiebais. Mėta dažniausiai renkamasi sūriems patiekalams, o pipirmėtė – saldiems, nes puikiai derinasi su citrusais ir šokoladu.
5 pipirmėčių arbatos receptai, kuriems neliksite abejingi
Kaip jau žinome, pipirmėtėse yra daug mentolio, kuris suteikia joms vėsų, gaivų skonį. Dėl malonaus svaiginančio poveikio jos dažnai naudojamos dantų pastose, saldainiuose ir leduose. Pipirmėtės taip pat gerai dera su įvairiais skoniais, todėl yra puikus arbatos pagrindas, kurį galima pagardinti naujais ingredientais.
Paprasta pipirmėčių arbata
Ingredientai:
- 1 sauja šviežių pipirmėčių lapų arba 2 arbatiniai šaukšteliai džiovintų lapų.
- 2 puodeliai karšto vandens.
- Saldiklis (nebūtina).
Šviežius lapelius reikia paruošti šiek tiek ilgiau, tačiau tai nereikalauja daug laiko. Švelniai sutrinkite šviežius pipirmėčių lapelius, kad išsiskirtų aromatas. Galite naudoti šaukštą arba trintuvą, kad išgautumėte aromatingą pipirmėčių aliejų, kuriuo pagardinamas šis gaivus gėrimas. Jei arbatą ruošiate iš džiovintų lapų, galite naudoti sietelį, kad lengviau išimtumėte lapus.
Žolelių arbatos geriau atskleidžia aromatus, kai yra užpilamos ne verdančiu, o karštu vandeniu. Vandenį užvirinkite, tada leiskite jam atvėsti minutę ar dvi. Karštą vandenį supilkite į arbatos puodelį ir sudėkite arbatos lapelius.
Šviežius pipirmėčių lapelius reikia mirkyti ilgiau nei džiovintus lapelius. Paprastai džiovintiems lapeliams užtenka 5 minučių, o šviežių lapelių skonis geriausiai jaučiamas mirkant 8 minutes. Arbatos puodelį uždenkite dangteliu, kad arbata išlaikytų aromatą ir drėgmę. Kuo ilgiau lapeliai mirkomi, tuo stipresnis jų skonis. Paragaukite po pirmųjų 5 minučių, o paskui po 30 sekundžių, kad rastumėte geriausią skonį. Jei pageidaujate, įberkite norimo saldiklio arba citrinos griežinėlį.
Ledinė pipirmėčių arbata
Ingredientai:
- 2 saujos šviežių pipirmėčių lapelių arba 4 arbatiniai šaukšteliai džiovintų pipirmėčių lapelių.
- 4 puodeliai karšto vandens.
- 2 šviežiai išspaustų laimų arba citrinų sultys.
- 2 arbatiniai šaukšteliai medaus/rudojo cukraus.
- Ledo kubelių.
Nuskinkite šviežių pipirmėčių lapus, nuplaukite ir nusausinkite. Švelniai sutrinkite, kad sustiprintumėte skonį. Arbatinuke užvirinkite vandenį. Prieš dėdami pipirmėčių lapelius 1-2 minutes atvėsinkite vandenį. Lapus mirkykite 5-10 minučių.
Naudodami arbatos sietelį išimkite džiovintus arba šviežius lapelius ir supilkite paruoštą arbatą į didelį stiklinį ąsotį. Saldikliai geriau ištirpsta karštame arba šiltame vandenyje nei šaltame. Į dar šiltą arbatą įberkite rudojo cukraus arba medaus. Taip pat galite naudoti paprastąjį cukrų arba cukraus sirupus.
Į arbatą išspauskite dviejų šviežių laimų ar citrinų sultis. Leiskite arbatai atvėsti iki kambario temperatūros. Kai atvės, įdėkite ąsotį į šaldytuvą 3-4 valandoms. Į aukštas stiklines įdėkite 3-4 ledo kubelius. Supilkite arbatos skystį į stiklines ir skanaukite.
Pipirmėčių ir imbiero arbata
Ingredientai:
- 1 sauja šviežių pipirmėčių lapų.
- 2 puodeliai vandens.
- Supjaustytas 5 cm ilgio imbieras.
- 4 citrinos griežinėliai.
- 1 cinamono lazdelė.
- Saldiklis (nebūtina).
Į didelį puodą pripilkite vandens, sudėkite imbierą ir 3 citrinos skilteles. Kita citrinos skiltelė bus naudojama papuošimui. Užvirinkite vandenį ir sumažinkite ugnį iki vidutinės. Sudėkite pipirmėčių lapelius ir leiskite arbatai virti 8-10 minučių. Jei norite, į vandenį įberkite saldiklio. Medus ar agavos sirupas yra puikūs pasirinkimai, jei gaminate ekologišką pipirmėčių arbatą. Taip pat galite pamirkyti vieną stevijos lapelį kartu su pipirmėčių lapeliais, kad skonis būtų švelniai saldus ir visiškai natūralus. Lapus ir imbiero gabalėlius pašalinkite naudodami smulkų sietelį. Papuoškite citrinos griežinėliu, cinamono lazdele ar pipirmėtės šakele.
Naminis šokoladinės pipirmėčių arbatos mišinys
Ingredientai:
- 1/2 puodelio juodos arbatos.
- 1/2 puodelio džiovintų ir susmulkintų pipirmėčių lapų.
- 1/2 puodelio skaldytų kakavos pupelių gabaliukų.
Viską gerai sumaišykite ir laikykite sandariame stiklainyje. Ruošiant arbatą 1 valgomąjį šaukštą šio mišinio užplikykite 300 ml verdančio vandens.
Vaisiais pagardinta pipirmėčių arbata
Vaisinė pipirmėčių arbata yra nepakeičiama vasaros metu. Saldus vaisių skonis kontrastuoja su aitriu pipirmėčių skoniu. Galite naudoti bet kokius jums patinkančius vaisius. Pipirmėčių arbata yra ypač skani su uogomis, figomis ir citrusiniais vaisiais. Taip pat galite rinktis medžių vaisius, įskaitant vyšnias, abrikosus ir slyvas. Kaulavaisiai, pavyzdžiui, obuoliai ir kriaušės, sustiprina aitrų pipirmėčių skonį. Taip pat pipirmėčių arbatą galite papildyti gėlėmis ir žolelėmis, kad ji įgautų žemišką skonį. Vadovaukitės toliau pateiktu receptu, naudodami norimus vaisius ar žoleles.
Ingredientai:
- 1 didelis puodelis šviežių pipirmėčių lapelių.
- 5 puodeliai verdančio vandens.
- 1 puodelis vaisių arba 3/4 puodelio žolelių.
- Ledo kubeliai.
Užvirinkite vandenį ir sudėkite šviežius pipirmėčių lapelius. Jei naudojate žoleles ar gėles, sudėkite jas iškart. Leiskite mišiniui virti ir mirkti 10 minučių. Perkoškite arbatos lapelius ir leiskite puodui visiškai atvėsti. Kol vanduo dar karštas, įpilkite norimų saldiklių. Jei norite, įdėkite vaisių arba uogų ir 3-4 valandas šaldykite šaldytuve. Patiekdami su ąsočiu įdėkite ledo arba į stiklines įdėkite kelis ledo kubelius. Skanaus!
Kiek galima gerti pipirmėčių arbatos?
Geras naujienos, kad pipirmėčių arbata yra saugi ir galite ją gerti kelis kartus per dieną. Taip, teisingai supratote, galite mėgautis ja visą dieną be jokių problemų! Be to, ši arbata yra natūraliai be kofeino, tai reiškia, kad po vėlyvo vakaro puodelio nesijausite itin energingi ir galėsite ramiai ilsėtis. O dar! Pipirmėčių arbata neturi kalorijų, tad jei norite kažko gaivaus, bet nenorite perteklinių kalorijų – ši arbata puikus pasirinkimas. Bet, jei nuspręstumėte pridėti cukraus, medaus ar grietinėlės, atsiminkite, kad gėrimas jau bus kaloringas.
Ar pipirmėčių arbata tinka visiems?
Nors pipirmėčių arbata daugeliui yra puikus pasirinkimas, yra keletas dalykų, kuriuos verta žinoti. Kai kuriems žmonėms nuo pipirmėčių arbatos gali atsirasti skrandžio rėmuo ar refliukso simptomai. Jei esate alergiškas pipirmėtėms ar jų sudedamosioms dalims, geriau šios arbatos vengti.
Taigi, pipirmėčių arbata ne tik nepaprastai skani, bet ir naudinga sveikatai. Jei mėgstate pasilepinti šilta ar ledine arbata, pipirmėčių arbatą tikrai verta pridėti prie savo kasdieninio raciono!
Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325242#risks
https://www.forbes.com/health/nutrition/peppermint-tea-benefits/
https://www.foodchamps.org/peppermint-vs-mint-whats-the-difference/
https://senchateabar.com/blogs/blog/how-to-make-peppermint-tea
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Arbatos nauda mūsų sveikatai: 10 stipriausių arbatos savybių - Arbatos Nauda
Pingback: Sinusitas: arbatos ir efektyviausi liaudies medicinos būdai kaip padėti sau - Arbatos Nauda
Pingback: Depresija ir nerimas: 10 arbatų, kurios padės