Skip to content

Blindės arbata: ar žinojote, kad „kačiukai“ – kaip natūralus aspirinas?

Blindės arbata: ar žinojote, kad „kačiukai“ - kaip natūralus aspirinas?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Blindės arbata – sutikite, tikrai labai netikėta. Dauguma gamtos mylėtojų žino medžius ir krūmus, kurie pavasarį pražysta mažais, pūkuotais kamuoliukais. Dar kitaip vadinamais – kačiukais. Ant Velykų stalo tokia puokštė būna tikras pavasario šauklys ir atgaiva akims. Bet ar žinote, kad tie kačiukai – valgomi? Ar žinote, kad blindės arbata, tiek iš jos žiedų – kačiukų, tiek iš žievės gydo nemažai negalavimų ir ligų?

Trumpai apie blindę

Blindė (Salix caprea) – tai daugiametis medis ar krūmas, priklausantis gluosninių (Salicaceae) šeimai. Blindė paplitusi Europoje ir Azijoje. Tai šviesą ir drėgną dirvą mėgstantis augalas. Dažniausiai jis užauga 2–12 m aukščio. Blindė gana greitai auga ir gyvena apie 60 metų. Jaunų augalų žievė pilkai žalsva ir lygi, o senesnių – tamsiai pilka ir sueižėjusi. Lapai įvairaus dydžio ir formos, jų kraštai lygūs arba dantyti, pilkai žalia viršutine ir balsva plaukuota apatine puse. Žiedai susitelkę žirginiais. Blindė žydi balandžio mėnesį, dar prieš skleidžiantis lapams. Tai – vaistinis augalas. Jo žievėje yra raugų, flavonoidų, salicilo rūgšties. Vaistinei žaliavai naudojami žiedai ir žievė. Iš blindės žievės taip pat gaminami juodi dažai. Jos mediena naudojama malkoms, įvairiems drožiniams ir celiuliozės gamybai.

Blindės arbatos nauda

Blindės arbata ir kiti produktai su ja pasižymi stiprinamuoju, sutraukiančiu, priešuždegiminiu, antiseptiniu, žaizdas gydančiu ir tonizuojančiu poveikiu. Šio augalo nauda, trumpai tariant,  neišmatuojama:

Blindės arbata iš blindės krūmo
  • Liaudies medicinoje blindės žievės arbata vartojama nuo: reumato, kokliušo, galvos skausmo, karščiavimo, įvairių kraujavimų, podagros, maliarijos, virškinamojo trakto ligų, neuralgijos. O taip pat kaip raminamoji ir net antihelmintinė priemonė. Išoriniam naudojimui blindės arbata tinka vonioms. Iš jos džiovintos žaliavos galima gamintis miltelius nuo opų, žaizdų, išopėjimų ir prakaitavimo.
  • Azijoje nuo seno blindės arbata žinoma kaip temperatūrą mažinanti, raminamoji, diuretinė ir sutraukiamoji priemonė.
  • Blindės žiedų alkoholiniai ekstraktai rekomenduojami nuo širdies ir kraujagyslių sistemos funkcinių sutrikimų: tachikardijos, angiospastinio skausmo. Daugelio šalių tautos blindės preparatus vartoja kaip chinino, aspirino pakaitalą, ir tai nėra atsitiktinumas: aspirinas pirmą kartą buvo išgautas iš gluosnio. O blindė, kaip žinia, priklauso gluosninių šeimai.
  • Blindės žievė įeina į diaforetinę arbatą, vartojamą įvairioms, daugiausia peršalimo, ligoms gydyti. Jos žievės ir lapų nuoviras naudojamas plaukams auginti ir stiprinti.
  • Blindė yra vertingas biologiškai aktyvių junginių šaltinis. Be to, ji pasižymi analgetiniu, priešuždegiminiu, antioksidaciniu, priešvėžiniu, citotoksiniu, antidiabetiniu, antimikrobiniu, priešuždegiminiu, neuroprotekciniu ir hepatoprotekciniu poveikiu.
  • Pagrindinis, nuoviruose ir arbatose naudojamas šio augalo komponentas yra jo žievė. Iš jos ruošiami gydomieji nuovirai, užpilai, plikomos arbatos. Medžiagos, esančios blindės žievėje, padeda kontroliuoti svorį.
  • Blindės žieduose yra tų pačių medžiagų kaip ir jos žievėje, tačiau mažesnėmis dozėmis. Žiedų nuoviras ir arbata vartojami kaip tonizavimo priemonė. Tai pat jie pasižymi šiomis savybėmis: hemostazuojančiomis, raminančiomis, antipiretinėmis, diuretinėmis, sutraukiančiomis, priešuždegiminėmis ir  antimikrobinėmis.
  • Blindės žiedų nuoviras vartojamas esant: virškinamojo trakto sutrikimams (išskyrus padidėjusio rūgštingumo gastritą), neuralgijai, hipertenzijai, inkstų ligoms, uždegiminės kepenų ligoms, reumatui, venų varikozei, tuberkuliozei, kokliušui, migrenai, neuropsichiatriniams sutrikimams, karščiavimui, dermatitui, podagrai.
  • Labai naudingas yra blindės medus. Blindę, žydėjimo metu visada supa būriai vabzdžių, renkančių nektarą ir žiedadulkes. Jos žiedai visada subrandina daug nektaro. Blindės medus padeda gydyti įvairias peršalimo ligas. Jį taip pat galima vartoti sergantiems cukriniu diabetu.
Blindės arbata - blindės žievė

Blindės žaliavos rinkimas, džiovinimas ir laikymas

Blindės žievė renkama kovo pabaigoje-balandžio pradžioje (prieš žydėjimą ir pumpurų išsiskleidimą). Džiovinkite žievę po stogu (ne tiesioginiuose saulės spinduliuose) arba gerai vėdinamoje patalpoje, paskleidę ją ant audinio arba pakabinę. Džiovinant žievės gabaliukai neturi liestis vienas su kitu. Žievę galima laikyti išdžiūvusia, jei lenkiama ji traška, o ne lankstosi.

Vaistiniams preparatams ruošti taip pat renkami blindės žiedai. Jie renkami balandžio mėnesį. Žiedai, kaip ir žievė, džiovinami po stogu, saugant nuo tiesioginių saulės spindulių, arba gerai vėdinamoje patalpoje.

Blindės žievės ir vaistinio putoklio šaknų arbata

Tokia arbata geriama po 100 ml keturis kartus per dieną sergant reumatu ar gelta. Ją taip pat galite gerti sveikdami po infekcinių ligų.

Jums reikės:

  • lygiomis dalimis sumaltų: blindės žievės ir vaistinio putoklio šaknų
  • keleto džiovintų erškėtuogių arba jų sirupo
  • 400 ml verdančio vandens

Paruošimas:

  1. 2 arbatinius šaukštelius gauto mišinio ir 4 erškėtuoges užpilkite verdančiu vandeniu. Ant silpnos kaitros virkite arbatą 10 minučių.
  2. Išvirtą arbatą palikite valandą pastovėti. Prieš geriant galite perkošti.

Jeigu neturite erškėtuogių, galite jas pakeisti sirupu. Jo įsipilkite į jau paruoštą arbatą, prieš geriant.

Blindės arbata nuo pleiskanų

Šilta arbata plaukite galvą kas 3-4 dienas. Ji jums padės atsikratyti pleiskanų, alopecijos ir galvos odos niežulio.

Jums reikės:

  • susmulkintų ir lygiomis dalimis sumaišytų blindės žievės ir ropės
  • 1 l verdančio vandens

Paruošimas:

  1. 4 valgomuosius šaukštus blindės ir ropės mišinio užpilkite verdančiu vandeniu ir pavirkite 10 minučių.
  2. Paruoštą nuovirą palikite 2 valandoms pastovėti.
  3. Nukoškite ir galite naudoti.
Ramunėlių, aviečių, beržų, liepų ir blindės arbata

Ramunėlių, aviečių, beržų, liepų ir blindės arbata

Šis arbata pasižymi antipiretiniu, diaforetiniu, raminamuoju ir lengvu diuretiniu poveikiu. Ji vartojama karščiuojant, taip pat nuo raumenų skausmo, atsiradusio dėl peršalimo ar gripo. Pagamintą arbatos kiekį rekomenduojama išgerti vienu kartu. Per dieną galite išgerti 2-3 puodelius tokios blindės arbatos.

Jums reikės:

Paruošimas:

  1. Visus ingredientus susmulkinkite ir sumaišykite.
  2. Vieną valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite verdančiu vandeniu ir pavirkite 10 minučių.
  3. Palikite valandai pastovėti. Prieš geriant nukoškite.

Blindės ir ramunėlių arbata

Blindė turi dezinfekuojamųjų savybių, todėl kartu su ramunėlėmis labai tinka skrandžio ir virškinimo sutrikimams gydyti. Tokios arbatos rekomenduojama išgerti po 100 ml du kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintos ir susmulkintos blindės žievės
  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų ramunėlių
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas:

  1. Vaistažolių mišinį užplikykite verdančio vandeniu ir palikite 15 minučių.
  2. Prieš gerint galite nukošti ir, jeigu norisi, pasaldinti cukrumi ar kitu saldikliu.
Blindės, šalpusnio, liepžiedžių ir aviečių arbata

Blindės, šalpusnio, liepžiedžių ir aviečių arbata

Tokia arbata rekomenduojama sergant peršalimo ligomis ar gripu. Karščiuojant veikia kaip antipiretikas. Gerti galite 3-4 kartus per dieną.

Jums reikės, lygiomis dalimis:

  • blindės žievės
  • šalpusnių
  • liepžiedžių
  • aviečių uogų

Taip pat:

  • 400 ml verdančio vandens

Paruošimas:

  1. Visus ingredientus imkite vienodais kiekiais, sutrinkite ir sumaišykite.
  2. 1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite verdančiu vandeniu, pavirkite 5 minutes ant silpnos ugnies ir nukoškite.
Blindės žiedai imunitetui

Blindės žiedai – kaip natūralus aspirinas

Pats paprasčiausias receptas imuniteto stiprinimui – blindės žiedai. Juos galite valgyti kai jie žydi arba galite jų susidžiovinti ir valgyti juos profilaktiškai. Kaip ir visomis vaistažolėmis, jais, piktnaudžiauti nereikėtų. Pilnai, kaip maisto papildo, pakanka dienai 2-3 žiedų.

Be to, kad stiprina imunitetą, blindės žiedai turi tų pačių savybių, kaip ir aspirinas. Skystina kraują ir mažina skausmą. Tad, jeigu šalia auga blindė, į vaistinę eiti, kartais visai nebūtina.

Galimas blindės šalutinis poveikis

Gerti blindės žiedų ar žievės arbatos nerekomenduojama:

  • nėščiosioms ir maitinančioms moterims
  • vaikams iki 2 metų
  • sergantiems gastritu
  • turint padidėjusį skrandžio rūgštingumą
  • vartojantiems kraujo krešumą didinančius vaistus.

Vartojant blindės arbatą didesniais kiekiais ir ilgiau nei 3-4 savaites, gali pradėti varginti vidurių užkietėjimas.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/blinde/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2021.593856/full
https://nmedik.org/salix-caprea-l.html
https://www.tiensmed.ru/news/ivakozia-ab0.html

Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8716786/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/salix-caprea

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: