Moterims per gyvenimą tenka patirti nemažai kūno pokyčių. Kartu su jais dažnai keičiasi ir bendra moters savijauta: didėja nervingumas, nuovargis ir pan. Negana to, moterys daug dažniau nei vyrai kenčia ir nuo įvairių galvos skausmų, nemigos, nervinės įtampos. Tačiau daugelį negalavimų palengvinti gali vaistažolių arbatos. Arbata moterims gali padėti palengvinti PMS ar menopauzės simptomus, paskatinti laktaciją žindančiai mamai ar padėti sureguliuoti menstruacijų ciklą.
Pateikiame 10 arbatų, galinčių padėti moterims įvairiais jų gyvenimo etapais, sąrašą.
Arbata moterims menstruacijoms palengvinti
Įvairiais duomenimis su skausmingomis mėnesinėmis susiduria apie 45–90 proc. moterų. Tai vienas dažniausių vaisingo amžiaus moterų sveikatos sutrikimų. Kai kuriais atvejais skausmą menstruacijų metu sukelia anatominiai pokyčiai ar tam tikros lytinių organų ligos. Vis dėlto daug dažniau moterys susiduria su natūraliu, fiziologiškai sąlygotu mėnesinių skausmu.
Gamtoje rasime tikrai ne vieną žolelę, galinčią palengvinti nemalonius menstruacijų sukeliamus pojūčius: tiek skausmą, pykinimą, vėmimą, mieguistumą, nereguliarias mėnesines ir pan. Tad pažvelkime, kokią pagalbą moterims paruošusi gamta.
Medetkų arbata moterims skausmingoms mėnesinėms
Daugelis žinome medetkų tepalą, kuris gelbsti nuo daugelio odos ligų. O štai medetkų arbata yra viena veiksmingiausių palengvinant menstruacijų sukeliamus skausmus. Be to, ji naudinga gydant skrandžio, dvylikapirštės žarnos opas. Medetkų arbatos kompresai gerina regėjimą, ramina nuvargusias akis.
Ingredientai:
- 1,5 a. š. medetkų žiedų;
- 250 ml vandens.
Paruošimas: medetkas užplikyti verdančiu vandeniu, palikti 10–15 min pritraukti, nukošti.
Vartojimas: gerti 1–2 puodelius arbatos per dieną.
Nevartoti, jeigu turite žemą kraujo spaudimą, esate alergiška vitaminui A arba laukiatės.
Rausvažiedės notrelės arbata moterims gausioms mėnesinėms
Tiek baltažiedė, tiek rausvažiedė notrelės yra vadinamos moterų draugėmis. Tiek viena, tiek kita labai veiksmingos mėnesinių skausmui palengvinti. Baltažiedė notrelė veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, o rausvažiedė – tonizuojančiai. Iš bet kurios notrelės paruošta arbata taip pat gelbsti nuo cistų, inkstų akmenų, šlapimo takų uždegimų.
Rausvažiedė notrelė ne tik mažina mėnesinių sukeliamą skausmą, tačiau ir suteikia energijos, padeda įveikti silpnumą bei gelbsti esant itin gausioms menstruacijoms.
Ingredientai:
- 1 v. š. džiovintos rausvažiedės notrelės žolės;
- 1 stiklinė vandens;
Paruošimas: notrelės žolę užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 10–15 min pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį.
Nevartoti, jeigu esate alergiška notrelinių šeimos augalams arba jeigu turite žemą kraujo spaudimą.
Melisos arbata moterims menstruacijų ciklui sureguliuoti
Melisos arbata labiausiai žinoma dėl savo raminančių ir atpalaiduojančių savybių. Iš tiesų ji padeda įveikti nemigą, stresą, malšina įtampą, sureguliuoja širdies ritmą. Tuo pačiu melisos arba gelbsti vėluojant mėnesinėms, esant nereguliariam jų ciklui bei kamuojant menstruacijų skausmams. Be to, melisos arbata lengvina migrenos skausmus.
Ingredientai:
- 2 a. š. džiovintos melisų žolės (arba šviežių smulkintų melisos lapelių);
- 200 ml vandens.
Paruošimas: melisą užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti 10 min pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po stiklinę 2–3 kartus per dieną.
Nevartoti, jeigu vargina aukštas kraujo spaudimas arba vidurių užkietėjimas.
Arbata moterims PMS simptomams lengvinti
PMS (priešmenstruacinis sindromas) kamuoja 70–90 proc. vaisingo amžiaus moterų. Lyg ir ne liga, tačiau kas mėnesį sutrikdo įprastą kasdienybę. Varginant labiau išreikštiems simptomams, gali nukentėti moters produktyvumas, darbas, santykiai su aplinkiniais ir bendra savijauta, savivertė.
Padėti sau galima ne tik įvairiais papildais, sportu, tačiau ir pasitelkiant vaistines arbatas.
Pelargonijos arbata hormoniniams svyravimams lengvinti
Kuo mažiau svyruoja hormonai, tuo lengviau praeina PMS. Pelargonija padeda sureguliuoti hormonų pusiausvyrą, mažina skausmą, kraujagyslių spazmus, gelbsti nuo skausmo, migrenos, padeda nurimti, įveikti stresą. Be to, pelargonija yra natūralus antiseptikas ir antibiotikas, tad daugeliui odos ligų veiksmingi pelargonijos kompresai.
Ingredientai:
- 1 v. š. smulkintų šviežių pelargonijos lapų;
- 1 stiklinė vandens.
Paruošimas: užplikyti pelargoniją stikline verdančio vandenio ir įdėti 5 minutėms pakaitinti verdančio vandens vonelėje. Palikti pritraukti vienai valandai. Nukošti.
Vartojimas: gerti po 1 v. š. 3 kartus per dieną prieš valgį.
Nevartoti, jeigu esate alergiška pelargonijai, sergate gastritu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Jeigu kraujas pernelyg tirštas, nes pelargonija turi savybę tirštinti kraują. Draudžiama vartoti nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu.
Ramunėlių arbata moterims PMS simptomams lengvinti
Ramunėlės ne veltui gavę tokį pavadinimą. Jų arbata duodama net vaikams ramiam miegui užtikrinti. Be to, jos veikia kaip šlapimą varanti priemonė, todėl padeda atsikratyti nemalonaus tinimo jausmo PMS laikotarpiu. Taip pat ramunėlių arbata veikia atpalaiduojančiai, padeda atsikratyti įtampos, streso. Liaudies medicinoje ramunėlės taip pat naudojamos moters lytinių organų susirgimams gydyti, kraujavimui iš gimdos stabdyti bei esant silpnam gimdos susitraukimui po gimdymo.
Ingredientai:
- 2 a. š. džiovintos ramunėlių žolės su žiedais;
- 200 ml vandens.
Paruošimas: ramunėles užplikyti verdančių vandeniu ir palikti 4 valandoms pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po 1 v. š. 3–4 kartus per dieną.
Nevartoti, jeigu laukiatės arba esate alergiška ramunėlėms. Taip pat nevartoti ilgą laiką ir dideliais kiekiais, nes perdozavimas gali sukelti žarnyno sutrikimus, vėmimą, galvos svaigimą ir raumenų tonuso pakitimus.
Arbata moterims galvos skausmui ir migrenai malšinti
Turbūt nerasime žmogaus, o tuo labiau moters, kuriai nei karto gyvenime neskaudėjo galvos. Deja, stipresnis ar lengvesnis galvos skausmas pažįstamas daugeliui iš mūsų. Migreninis galvos skausmas moteris kamuoja 2–3 kartus dažniau nei vyrus. Jos taip pat dažniau kenčia nuo įtampos sukelto galvos skausmo. Be to, dažnai moteriai skauda galvą dėl hormoninių svyravimų: PMS, menstruacijų, menopauzės metu.
Kai kurios vaistažolių arbatos gelbsti nuo galvos skausmo taip pat veiksmingai kaip vaistai. O šalutinio poveikio dažniausiai neturi jokio.
Naktižiedės arbata moterims nuo migrenos ir galvos skausmo
Naktižiedės arbata labai veiksmingai įveikia galvos ir labai palengvina migrenos sukeliamus skausmus. Be to, ji ramina nervų sistemą. Patariama naktižiedės arbatą gerti sergant depresija, nemigai, psichinei įtampai malšinti. Ji taip pat mažina kraujavimą iš gimdos, ypač pogimdyviniu laikotarpiu.
Ingredientai:
- 2 v. š. smulkintos naktižiedės;
- 2 stiklinės vandens.
Paruošimas: naktižiedę užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 2 valandoms pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną.
Nevartoti, jeigu sergate kolitu, gastritu (su mažu skrandžio sulčių rūgštingumu), esant vidurių užkietėjimui. Taip pat nevartoti nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu.
Pievinio katilėlio arbata moterims nuo migrenos
Pievinis katilėlis, atrodo, yra dar vienas tikras moters draugas. Juo gydomas galvos skausmas, migrena, pienligė, kai kurios moters lytinių organų ligos. Pievinio katilėlio arbata liaudies medicinoje vartojama gausioms mėnesinėms lengvinti, kraujavimui iš gimdos menopauzės laikotarpiu malšinti. Be to, tai puikus vaistas nuo gerklės skausmo, stomatito, anginos, aterosklerozės, vidurių užkietėjimo.
Ingredientai:
- 3 v. š. pievinio katilėlio džiovintos ir smulkintos žolės;
- 400 ml vandens.
Paruošimas: pievinio katilėlio žolę užplikyti verdančiu vandeniu ir 3–4 min pavirti ant nedidelės ugnies. Palikti pritraukti 1 valandai. Nukošti.
Vartojimas: gerti mažais gurkšneliais po 1/3–1/2 stiklinės 3 kartus per dieną.
Arbata moterims laktacijai skatinti
Nors laktacijai skatinti skirtos arbatos yra vertinamos prieštaringai ir dauguma medikų į tai žiūri kiek skeptiškai, tačiau moterų patirtis kalba kitaip. Tuo labiau, kad skysčių krūtimi maitinančiai mamai tikrai reikia nemažai. Tad kodėl gi nepasimėgavus viena kita žindančiai mamai saugia arbata? Juk arbatų, kurios būtų saugios nėštumo bei žindymo laikotarpiu tikrai nėra daug.
Tik nuo įvairių arbatų mišinių geriau susilaikyti ir arbatą ruošti iš vieno ingrediento.
Pankolio sėklų arbata žindančiai mamai
Pankolio arbata nuo seno naudojama geram virškinimo sistemos darbui užtikrinti bei pilvo ir žarnyno spazmams raminti. Vaikams ši arbata duodama nuo pilvuko pūtimo ir pilvuko dieglių, o maitinančioms mamoms – laktacijai skatinti. Be to, pankolio arbata padeda atsipalaiduoti, įveikti, nerimą, stresą, veikia kaip skausmą malšinantis vaistas, reguliuoja hormonų pusiausvyrą.
Ingredientai:
- ½ a. š. smulkintų pankolio sėklų;
- 1 stiklinė vandens.
Paruošimas: pankolio sėklas užplikyti vandeniu ir palikti 10–15 min pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po 1–2 stiklines per dieną.
Nevartokite, jeigu laukiatės, vartojate kraują skystinančius vaistus arba esate alergiška morkoms, salierams, pelynams ir kitiems salierinių šeimos augalams.
Kmynų arbata laktacijai skatinti
Kmynų sėklų arbata liaudies medicinoje dažniausiai naudojama virškinimo sutrikimams šalinti. Taip pat dažnai jos duodama vaikams nuo viduriavimo, skrandžio, žarnyno spazmų. Kmynų arbata taip pat gelbsti esant skausmingoms mėnesinėms, sergant mažakraujyste, gydant šlapimo takų infekcijas. O maitinančioms mamoms ji rekomenduojama laktacijai skatinti.
Ingredientai:
- 1 a. š. kmynų sėklų;
- 1 puodelis vandens.
Paruošimas: kmynus užplikyti verdančiu vandeniu ir pavirti dar 3–4 min. Palikti pritraukti 10 min. Nukošti.
Vartojimas: gerti po 2–3 puodelius per dieną.
Nevartoti, jeigu vartojate kraują skystinančius vaistus, ruošiatės operacijai arba turite problemų dėl kraujo krešumo. Taip pat nepatartina didelių kiekių kmynų arbatos vartoti sergant cukriniu diabetu.
Dilgėlių arbata moterims vaisingumui skatinti ir lytinei aistrai kurstyti
Ir pabaigai tarsi vyšnaitė ant torto – dilgėlių arbata. Dilgėlė pasižymi daugeliu moterų sveikatai svarbių savybių: ją patariama vartoti sergant mažakraujyste, gydomos moters lytinių organų ligos, stiprina kraujotakos ir imuninę sistemą. Dilgėlės arbata vartojama osteoporozės profilaktikai, gelbsti sergant sąnarių ligomis. Be to, didina natūralaus pastojimo tikimybę ir veikia kaip afrodiziakas.
Ingredientai:
- ½ v. š. džiovintos ir smulkintos dilgėlės žolės;
- ¼ stiklinės vandens.
Paruošimas: dilgėlę užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 10–15 min pritraukti. Nukošti.
Vartojimas: gerti po ¼ stiklinės 3 kartus per dieną 1 mėnesį.
Nevartokite, jeigu sergate hipertenzija, ateroskleroze, inkstų, kepenų ligomis arba jeigu esate alergiški dilgėlėms.
Šaltiniai:
- https://www.healthline.com/nutrition/10-herbal-teas
- https://www.femallay.com/blogs/wellnessjournal/18-beneficial-herbal-teas
- https://www.health.harvard.edu/nutrition/the-health-benefits-of-3-herbal-teas
- https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/5-herbs-for-womens-health
- https://www.bestsourcenutrition.com/blogs/news/98422785-natural-herbs
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.