Skip to content

Ar spirulina tinka veganams ir vegetarams? Kaip ją vartoti, dozuoti bei ką pasigaminti

Spirulina - ne tik maistas, bet ir galia sportininkui!
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar žinote kas yra veganizmas ir vegetarizmas? Na, tai mitybos kryptys, kuriose pagrindinė idėja yra vengti arba apriboti gyvūninės kilmės produktų vartojimą. Vegetarizmas yra šiek tiek lankstesnis ir gali apimti įvairius gyvūninių produktų variantus, pavyzdžiui, pieną ar kiaušinius, priklausomai nuo asmeninių pasirinkimų. Tačiau veganizmas reikalauja visiško gyvūninės kilmės produktų atsisakymo, tiek mityboje, tiek kitose gyvenimo sferose, tokiose kaip apranga ir pramogos. Nors veganai ir vegetarai paprastai laikomi sveikai besimaitinančias, tačiau ne retam šios mitybos atstovui  pradeda trūkti kai kurių itin svarbių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, geležies ar vitamino B12, dėl šios priežasties jie dažniau serga mažakraujyste. Būtent spirulina čia ateina į pagalbą ir gali „atnešti“ taip reikalingų visaverčių baltymų, taip pat įvairių vitaminų, mineralų, aminorūgščių ir antioksidantų, kurie valo organizmą bei daro jį atsparesnį ligoms. Dėl visų šių naudų, spirulina tapo gana populiari tarp veganų ir vegetarų.

Ar spirulina tikrai tinka veganams ir vegetarams?

Taip, spirulina yra tikrai veganiška. Bet čia yra mažytis „bet“. Kadangi spirulina tapo labai populiariu sveiko maisto priedu, turime pripažinti, kad dauguma spirulinos produktų, kuriuos randame parduotuvėse, tikriausiai bus geros kokybės ir tiks veganams. Tačiau kai kurie produktai gali slėpti gyvulinės kilmės ingredientus. Pavyzdžiui, jei perkate spirulinos tabletes, reikėtų pažiūrėti, ar jos neturi želatinos, kuri nėra veganiška. Todėl, prieš spręsdami pirkti ar ne, pažvelkite į etiketę. Jei ant jos matote, kad produktas yra vegetariškas, bet nėra aiškiai nurodyta, kad jis ir veganiškas, geriau paieškoti daugiau informacijos.

Kas yra spirulina

Kodėl spirulina tokia naudinga veganams ir vegetarams?

Jau seniai žinoma, kad spirulina yra itin turtinga baltymais ir vitaminais, todėl tai puikus maisto papildas tiems, kurie laikosi augalinės mitybos. Štai keletas spirulinos naudingų savybių.

  • Geležies šaltinis. Visų pirma (veganai ar vis dar skaitote?), spirulina yra nepakartojamas geležies šaltinis. Geležis yra būtinas pernešant deguonį kūne ir norint išvengti nuovargio. Daugelis augalinės kilmės produktų turi gana skurdžias geležies atsargas, o spirulina yra išskirtinis šio mineralo šaltinis. Jos geležis lengvai įsisavinama, ir suteikia natūralios energijos.
  • Raumenų augimas ir atstatymas. Baltymai yra gyvybiškai svarbūs norint auginti ir atstatyti raumenis, būtent spirulina jiems gali suteikti lengvai virškinamų baltymų. Spirulina sportininkams padės išlaikyti raumenų masę ir tvirtumą – spirulinos įtraukimas į mitybą padės pasiekti norimų rezultatų.
  • Pagalba svorio kontrolei. Daug baltymų turintys produktai padeda jaustis sotesniems, kas gali padėti kontroliuoti svorį. Vartodami spiruliną, veganai ir vegetarai jausis sotūs ir galės lengvai kontroliuoti suvartotų kalorijų kiekį.
  • Gerina virškinimą. Spirulinoje yra skaidulų, kurios skatina virškinimą ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Tai ypač naudinga veganams ir vegetarams, kurie gauna skaidulų tik iš augalinės mitybos.

Spirulinos milteliai, tabletės ir kt.: dozavimas ir vartojimo patarimai

  • Milteliai. Tai viena iš populiariausių spirulinos formų. Spirulinos miltelius lengva įmaišyti į kokteilius, sultis, jogurtą ar avižinius dribsnius. Paprastai rekomenduojama dozė yra nuo 1 iki 2 šaukštelių per dieną.
  • Tabletės. Tai geras variantas tiems, kurie nori naudoti spiruliną be jokio papildomo skonio. Dažniausiai rekomenduojama dozė yra nuo 4 iki 6 tablečių per dieną, priklausomai nuo jų dydžio ir stiprumo.
  • Kapsulės. Spirulinos kapsules lengva nuryt ir jos labai patogios keliaujant. Rekomenduojama dozė priklauso nuo kapsulės dydžio, tačiau paprastai tai apie 2-4 kapsules per dieną.

Žinoma, pirma geriausia pradėti nuo mažų spirulinos dozių ir palaipsniui jas didinti, kad matytumėte, kaip reaguoja jūsų kūnas. Ne mažiau svarbu laikytis rekomenduojamų dozių ir pasitarti su gydytoju, jei turite sveikatos problemų ar esate nėščia.

Spirulinos nauda

Įdomūs būdai kaip įtraukti spiruliną į mitybą

  • Kokteiliai. Įmaišykite spirulinos į jūsų mėgstamus vaisių ar uogų kokteilius ir taip turėsite ne tik šviežią bet ir maistingą gėrimą.
  • Kepiniai. Įdėkite šaukštą spirulinos į savo gaminamus keksiukus, sausainius ar batonėlius. Jie ne tik įgaus gražią žalią spalvą, bet ir taps baltymų bomba.
  • Salotų padažai. Pasigaminkite sveiką ir skanų padažą sumaišydami spiruliną su alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis ir jūsų pasirinktais prieskoniais. Pilkite ant salotų, ir mėgaukitės papildoma baltymų doze.

Spirulinos energetinis kokteilis

Šis energetinis kokteilis suteiks gyvybingumo ir padės pradėti dieną pilnam energijos. Be to, jis turi daug sveikų ingredientų, kas padės palaikyti jūsų organizmo gerovę.

Ingredientai:

  • 1 šaukštelis spirulinos miltelių,
  • 1 bananas,
  • 1 puodelis migdolų pieno (ar kitos augalinės kilmės pieno),
  • 1 šaukštas čija sėklų.
  • Šiek tiek špinatų (galima naudoti šaldytus ar šviežius),
  • ½ puodelio kokoso vandens (nebūtina),
  • 1 šaukštelis medaus arba agavų sirupo (veganams).

Į trintuvą sudėkite bananą, migdolų pieną, kokosų vandenį, čija sėklas, špinatus ir spirulinos miltelius. Trinkite, kol gausite vientisą ir lygią masę. Jei norite, galite pridėti šaukštelį medaus ar agavų sirupo. Galiausiai, pilkite į stiklinę ir mėgaukitės sveiku gėrimu!

Spirulina kokteilis

Spirulinos batonėliai

Šie batonėliai puikiai tiks norintiems pasimėgauti greitu užkandžiu, kuris pilnas maistinių medžiagų, baltymų, vitaminų bei mineralų.

Ingredientai:

  • 2 šaukštai spirulinos miltelių,
  • 1 puodelis riešutų (pvz., migdolų, graikinių riešutų),
  • ½ puodelio datulių (iš anksto išmirkytų),
  • 1 šaukštas kokosų arba alyvuogių aliejaus,
  • 2 šaukštai linų sėmenų arba čija sėklų,
  • Šiek tiek druskos pagal skonį,
  • 1 šaukštelis vanilės esencijos (nebūtina).

Jei datulės yra per sausos, jas reikėtų pamirkyti šiltame vandenyje apie 15-30 minučių, tada gerai nuspausti. Į trintuvą sudėkite riešutus ir malkite juos, kol gausis trupininė konsistencija. Tada sudėkite datules ir kokosų aliejų ir dar šiek tiek patrinkite. Įmaišykite spirulinos miltelius, linų sėmenis, druską ir vanilės esenciją (jei naudojate). Trinkite kol masė taps vientisa ir lipni. Ant kepimo popieriaus sudėkite gautą masę ir švelniai išlyginkite mentele, formuodami stačiakampį. Leiskite šiai masei sukietėti palikdami šaldytuve bent 2 valandas. Galiausiai supjaustykite į norimo dydžio batonėlius ir skanaukite!

Spirulinos latte

Veganiška spirulinos latte

Šis skanus ir paprastas receptas netrukus taps jūsų mėgstamiausiu. Šis supermaisto gėrimas skatina detoksikaciją ir mažina cukraus kiekį kraujyje.

Ingredientai:

  • 250ml migdolų pieno,
  • ½ šaukštelio klevų sirupo,
  • ¼ šaukštelio vanilės esencijos,
  • 2 g spirulinos,
  • cinamono (pagal skonį),
  • Bičių duonelė (nebūtina).

Puode pašildykite migdolų pieną, bet neužvirinkite Tada įmaišykite klevų sirupą, vanilės esenciją ir nuimkite nuo ugnies. Dabar sudėkite spiruliną ir gerai išmaišykite, kol visiškai ištirps milteliai ir nebebus gumuliukų. Jei norite, kad pienas būtų putotas, galite jį paplakti trintuvu, supilti į elektrinį pieno plakiklį arba tiesiog supilti į puodelius ir naudoti rankinį pieno putų plakiklį.

Prieš patiekdami, kiekvieną puodelį apibarstykite cinamonu ir, jei nesate veganas, pridėkite bičių duonelės. Mėgaukitės šia nuostabia spirulinos latė pusryčiams su sveikais morkų keksiukais ar grikiais su ančiuviais!

Ir pabaigai, spirulina nėra tik madingas papildas. Tai vertingas ir efektyvus būdas norint praturtinti veganų bei vegetarų mitybą, garantuojant sveiką ir subalansuotą gyvenimo būdą.

Šaltiniai:
https://allplants.com/blog/lifestyle/a-vegan-guide-to-spirulina
https://foodaciously.com/recipe/vegan-superfood-spirulina-latte
https://www.freshspirulina.com.au/spirulina-benefits/spirulina-vegetarian/
https://www.veganfriendly.org.uk/health-fitness/vitamins/is-spirulina-good-for-vegans/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Ar spirulina tinka veganams ir vegetarams? Kaip ją vartoti, dozuoti bei ką pasigaminti”

  1. Pingback: Spirulina – vienas maistingiausių produktų planetoje, tinkantis ir arbatoms - Arbatos Nauda

  2. Pingback: Spirulina sportininkams - ne tik maistas, bet ir galia!