Skip to content

Spirulina – vienas maistingiausių produktų planetoje, tinkantis ir arbatoms

Spirulina – vienas maistingiausių produktų planetoje, tinkantis ir arbatoms
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Spirulina – tai organizmas, augantis tiek sūriame, tiek gėlame vandenyje – tai cianobakterijų rūšis – vienaląsčių mikrobų šeima, kuri dažnai vadinama mėlynai žaliais dumbliais. Cianobakterijos, kaip ir kiti augalai, gali gaminti energiją iš saulės šviesos vykstant fotosintezei. Spiruliną vartojo senovės actekai, tačiau ji vėl išpopuliarėjo, kai NASA pasiūlė ją auginti kosmose ir naudoti astronautams.

Spirulina – vienas maistingiausių produktų planetoje, kuriame yra tiek daug maistingųjų medžiagų, kad teoriškai galėtumėte išgyventi vartodami vien tik ją. Net vartojant spiruliną nedideliais kiekiais joje yra beveik visų jums reikalingų maistinių medžiagų: baltymų, B grupės vitaminų, geležies, antioksidantų, kurie padeda detoksikuoti ir apsaugoti organizmą ir kt. maistinių medžiagų.

Spirulinos nauda organizmui

Spirulina turtinga maistinėmis medžiagomis. Viename valgomajame šaukšte arba 7 g džiovintų spirulinos miltelių yra:

  • baltymų: 4 g.
  • tiamino: 14 % dienos vertės.
  • riboflavino: 20 % dienos vertės.
  • niacino: 6 % dienos vertės.
  • vario: 47 % dienos vertės.
  • geležis: 11 % dienos vertės.
  • magnio, kalio ir mangano,
  • riebalų – apie 1 g, įskaitant omega-6 ir omega-3 riebalų rūgštis maždaug 1,5-1,0 santykiu. Spirulinoje esančių baltymų kokybė laikoma puikia ir juose yra visų organizmui reikalingų nepakeičiamų aminorūgščių.
  • Dažnai teigiama, jog spirulinoje yra vitamino B12, tačiau tai netiesa. Joje yra pseudovitamino B12, kurio veiksmingumas žmonėms neįrodytas.
Spirulinos nauda organizmui

Spirulina – vienas populiariausių papildų pasaulyje, kurį tinka įtraukti į bet kokį receptą. Spirulinos nauda jūsų sveikatai:

Spirulina pasižymi stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis

Laisvieji radikalai gali pakenkti jūsų ląstelėms, paskatinti lėtinį uždegimą, kuris sukelia vėžį ir kitas ligas. Spirulina yra didžiulis antioksidantų šaltinis, galintis apsaugoti nuo šios oksidacinės žalos. Pagrindinis spirulinos veiklusis komponentas yra fikocianinas. Tai stiprus antioksidantas, kuris spirulinai suteikia unikalią mėlynai žalią spalvą ir kovoja su laisvaisiais radikalais, blokuodamas uždegimą skatinančių molekulių gamybą.

Spirulina gali sumažinti cholesterolio ir trigliceridų kiekį

Širdies ligos yra pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Spirulina teigiamai veikia daugelį veiksnių, sukeliančių širdies ligas – ji gali sumažinti bendrąjį cholesterolio kiekį, MTL (blogojo) cholesterolio kiekį ir trigliceridų kiekį bei padidinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį.

2014 m. su žmonėmis, turinčiais padidėjusį cholesterolio kiekį, atlikto tyrimo metu nustatyta, kad 1 g spirulinos per dieną trigliceridų kiekį sumažino 16,3 % ir MTL cholesterolio kiekį sumažino 10,1 %.

Spirulina apsaugo MTL (blogąjį) cholesterolį nuo oksidacijos

Cholesterolis kraujyje cirkuliuoja susijungęs su baltymu ir jie kartu sudaro medžiagą – lipoproteiną. Cholesterolis, esantis lipoproteinų sudėtyje – tai MTL cholesterolis – vadinamas bloguoju cholesteroliu, kuris nusėda ant kraujagyslių sienelių. Dėl šio blogojo cholesterolio pertekliaus pradeda vystytis širdies ligos ir aterosklerozė. MTL lipoproteinai ir yra linkę sukelti laisvųjų radikalų žalą procese, vadinama peroksidacija.  Oksiduoti MTL dar labiau kenkia širdies sveikatai ir yra pagrindinis daugelio sunkių ligų veiksnys.

Spirulinoje esantys antioksidantai gali būti ypač veiksmingi mažinant lipidų peroksidaciją, uždegimą ir raumenų pažeidimus.

Spirulina turi priešvėžinių savybių

Nors reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis, kurie įrodytų spirulinos priešvėžines savybes, tačiau tyrimai  su gyvūnais rodo, kad spirulina gali sumažinti vėžio atsiradimą ir naviko dydį.

Kol kas geriausiai ištirtas spirulinos poveikis yra burnos vėžiui. Spirulinos vartojimas gali būti naudingas gydant burnos pogleiviofibrozę arba submukozinę liežuviofibrozę, t.y. vėžinius pakitimus.

Spirulina gali sumažinti kraujospūdį

Aukštas kraujospūdis – tai pagrindinis daugelio sunkių ligų, tokių kaip širdies priepuolis, insultas, lėtinės inkstų ligos, veiksnys.

Vieno tyrimo metu nustatyta, kad per dieną vartojant 1-8 g spirulinos galima gerokai sumažinti sistolinį ir diastolinį kraujospūdį, ypač žmonėms, kurių kraujospūdis yra aukštas. Šį sumažėjimą lemia padidėjusi azoto oksido gamyba – o tai padeda kraujagyslėms atsipalaiduoti ir išsiplėsti.

Spirulinos nauda sveikatai

Spirulina mažina alerginio rinito simptomus

Alerginis rinitas (šienligė) – tai nosies takų uždegimas, pasireiškiantis ilgiau nei savaitę.  Tuomet pasireiškia čiaudulys, niežulys, užburkimas, vandeningos išskyros iš nosies. Šienligę gali sukelti įvairūs alergenai: žiedadulkės, gyvūnų plaukai, pelėsiai, teršalai, vaistai, dulkės, maistas ir kt.

Spirulina yra gana populiarus alternatyvaus alerginio rinito simptomų gydymo būdas, kuris išties dažnai gali būti veiksmingas.

Spirulina gali būti veiksminga gydant mažakraujystę

Anemija – tai būklė, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir /ar hemoglobino kiekis kraujyje. Dėl to pablogėja deguonies perdavimas į audinius ir kyla audinių hipoksija. Yra daug galimų anemijos priežasčių: maistinių medžiagų trūkumas, genetiniai sutrikimai, lėtinis uždegimas ir kt.  Anemija dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, dėl jos ilgai jaučiamas silpnumas ir nuovargis.

Kasdien vartojama spirulina gali pagerinti hemoglobino kiekį ir palengvinti anemijos simptomus. Ypač spirulina tinka veganams ir vegetarams, nevartojantiems mėsos.

Spirulina gali pagerinti raumenų jėgą ir ištvermę

Fizinio krūvio sukelta oksidacinė žala yra pagrindinė raumenų nuovargio priežastis.

Spirulina sportininkams ir fiziškai aktyviems žmonėms gali padėti pagerinti raumenų jėgą ir ištvermę, ned ji pasižyminti antioksidacinėmis savybėmis. Spirulina gali pagerinti deguonies įsisavinimą ir tai veikia kaip ergogeninė priemonė, padedanti pagerinti tiek sportinius, tiek kito fizinio krūvio rezultatus.

Spirulina gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje

Spirulina gali padėti palaikyti arba sumažinti cukraus kiekį kraujyje, jeigu jis yra per didelis.

Vienos tyrimų apžvalgos duomenimis, spirulinos papildai, vartojami 0,8-8 g per parą, gali reikšmingai sumažinti cukraus kiekį kraujyje nevalgius 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, tačiau reikšmingo poveikio cukraus kiekiui kraujyje po valgio ar hemoglobino A1c kiekiui, kuris naudojamas ilgalaikei cukraus kiekio kraujyje kontrolei matuoti, nebuvo nustatyta.

Kaip vartoti spiruliną

Kaip vartoti spiruliną

Standartinė spirulinos paros dozė yra 1-3 gramai, tačiau siekiant didesnio efekto vartojama iki 10 g per dieną.

Spiruliną taip pat labai tinka įtraukti į įvairius receptus, taip pat į kosmetines priemones.

 Spirulinos late

Spirulinos late – tai skanus kreminis gėrimas, kurį galite pasigaminti pusryčiams ar užkandžių pertraukėlėms – užtruksite iki 10 min. Į receptą įtrauktas cinamonas ne tik papildo gėrimo skonį, bet ir padeda išlaikyti cukraus kiekį kraujyje, neleisdamas vėliau persivalgyti ir priaugti svorio.

Jums reikės:

  • 500 ml migdolų pieno (galima vietoj jo naudoti bet kokį kitą augalinį pieną ar paprastą pieną),
  • 1 arbatinis šaukštelis klevų sirupo,
  • 0,5 arbatinio šaukštelio vanilės ekstrakto,
  • 4 g spirulinos miltelių,
  • cinamonas pagal skonį,
  • bičių žiedadulkės pagal skonį (jeigu turite).

Gaminimo eiga:

  1. Pašildykite migdolų pieną, tačiau jo neužvirinkite, tuomet sudėkite klevų sirupą, vanilės ekstraktą, išmaišykite ir nukelkite nuo viryklės.
  2. Į pieną įberkite spirulinos miltelius ir suplakite kol neliks gumuliukų.  Plakti galite rankiniu smulkintuvu, elektriniu pieno plakikliu arba tiesiog rankiniu būdu.
  3. Supilstykite gėrimą į puodelius, papuoškite pabarstydami cinamonu, bičių žiedadulkėmis (jei turite) ir skanaukite.

Žalioji arbata su matcha ir spirulina

Šią arbatą drąsiai galima vadinti rytiniu šotu (šūviu). Išgėrus vieną puodelį šio maistingo gėrimo galite drąsiai pasitikti savo dieną. Žaliąją arbatą su matcha ir spirulina galite gerti karštą, atvėsusią arba su ledukais.

Jums reikės:

  • 2 maišelių žaliosios arbatos (arba dviejų šaukštelių žalios arbatos lapelių),
  • ¼ arbatinio šaukštelio matcha miltelių,
  • ¼ arbatinio šaukštelio spirulinos miltelių,
  • 1 litro (4 puodelių) verdančio vandens,
  • jūsų mėgstamo saldiklio (cukrus, sirupo, medaus ar kt.)
  • papildomai galite įdėti citrinos, arba tiesiog papuošti puodelį / stiklinę citrina.

Gaminimo eiga:

  1. Žaliąją arbatą užpilkite karštu vandeniu (apie 80 laipsnių) ir palaikykite apie 5 minutes.
  2. Nedideliame indelyje sumaišykite 2 valgomuosius šaukštus paruoštos žaliosios arbatos su spirulina, matcha ir saldikliu. Spiruliną ir matchą lengviau išmaišyti mažame kiekyje skysčio, negu iškart pilti į visą kiekį arbatos.
  3. Mišinį supilkite į žaliąją arbatą ir gerai išmaišykite.
  4. Šią žaliąją arbatą su matcha ir spirulina galite gerti šiltą, bet galite ir atvėsintą ar su ledukais. Skanaus!
Gaivi vasariška spirulinos arbata

Gaivi vasariška spirulinos arbata

Spirulinos arbata – tai maistingas šaltas gėrimas vasarai, kurį lengva pasigaminti namuose. Jei naudosite spirulinos miltelius, užtruksite tik 5 min, o jei naudosite spirulinos tabletes, tuomet iki 20 minučių. Jeigu spirulinos arbatą papildysite kolagenu – šis gėrimas taps dar vertingesniu sveikatai.

Jums reikės:

  • 30 spirulinos tablečiųa arba atitinkamai spirulinos miltelių,
  • 500 ml šalto vandens,
  • 3 ledo kubelių,
  • šviežių mėtos lapelių,
  • 1 šaukštelio kolageno miltelių (nebūtina).

Gaminimo eiga:

  1. Spirulinos tabletes mirkykite vandenyje apie 15 minučių.
  2. Paskui vandenį su spirulina supilkite į maišytuvą, sudėkite ledo kubelius, mėtą ir kolageno miltelius (jeigu turite).
  3. Maišykite kol visi ingredientai gerai išsimaišys. Supilstykite į stiklines, galite papuošti mėtos lapeliais. Skanaus!

Spirulinos veido kaukė su arbata

Ši kaukė stabdo jūsų odos senėjimą, veikia jauninančiai, kovoja su spuogais, bei mažina patamsėjimus aplink akis. Žaliąją arbatą galite maišyti arba visai pakeisti  pipirmėčių, ramunėlių ar rožių arbata. Galite naudoti gan dažnai – pagal poreikį.

Jums reikės:

  • 1 žaliosios arbatos maišelio,
  • 2 arbatinių šaukštelių spirulinos miltelių.

Gaminimo eiga ir naudojimas:

  1. Užplikykite puodelį žaliosios arbatos ir ją išgerkite, veido kaukei pasilikite 1 valgomąjį šaukštą arbatos.
  2. Spirulinos miltelius sumaišykite su arbata tokiu santykiu, kad gautųsi košelė, bet ne per skysta.
  3. Šią košelę užtepkite ant veido ir kaklo odos, bei palikite apie 20 min. Paskui nuplaukite šiltu vandeniu.
Spirulinos veido kaukė su arbata

Spirulinos kaukė plaukams

Ši plaukų kaukė su spirulina pagelbės sausiems ir pažeistiems plaukams, padės atsikratyti pleiskanų, paskatins augimą. Ją pasigaminti užtruksite tik 10 minučių, o plaukai taps glotnūs, sudrėkinti, kondicionuoti, bei blizgantys.

Ši kaukė netiks šviesiems plaukams, nebent ją gaminsite be spirulinos.

Jums reikės:

  • 4 valgomųjų šaukštų graikiško jogurto,
  • 1 arbatinio šaukštelio spirulinos miltelių,
  • 1 arbatinio šaukštelio skysto medaus,
  • 1 valgomojo šaukšto taukmedžio sviesto,
  • 1 valgomojo šaukšto kokosų aliejaus.

 Gaminimo eiga ir naudojimas:  

  1. Sudėkite į dubenėlį jogurtą, kokosų aliejų, taukmedžio sviestą ir medų, bei sumaišykite rankiniu smulkintuvu iki vientisos masės.
  2. Tuomet suberkite spirulinos miltelius ir vėl gerai išmaišykite.
  3. Kaukę tepkite ant sausų plaukų, pamasažuodami galvos odą, kad suaktyvintumėte kraujotaką, bei palaikykite kaukę apie 20 minučių.
  4. Kaukę kruopščiai išskalaukite šiltu vandeniu ir išplaukite plaukus švelniu šampūnu.
  5. Norint pasiekti geriausią rezultatą – naudokite kaukę kartą per savaitę. Kiekvieną kartą kaukę gaminkite šviežią.

Galimas spirulinos šalutinis poveikis

Spirulina iš tiesų yra turtinga savo maistinėmis savybėmis ir paprastai yra gan gerai toleruojamas papildas, tačiau gali turėti ir tam tikrų šalutinių poveikių.

Perkant spiruliną rinkitės patikimo aukštos kokybės prekės ženklo papildą. Spirulina auga vandenynuose, o apie jų taršą turbūt esate girdėję. Kaip augalai sugeria maistines medžiagas iš dirvožemio, o kartu ir pesticidus, taip ir spirulina pasiima į save tai, kas yra jos aplinkiniame vandenyje. Jeigu spirulina auga vandenyje, užterštame sunkiaisiais metalais ar bakterijomis, tuomet jų gali būti ir papilduose.

Jeigu vartojate kraują skystinančius vaistus, dėl spirulinos vartojimo geriau pasitarkite su savo gydytoju, nes spirulinos vartojimas gali sulėtinti krešėjimo procesą, nors ir nestipriai.

Spirulina yra pavojinga fenilketonurija sergantiems žmonėms. Fenilketonurija – tai gan reta paveldima medžiagų apykaitos liga, sukelianti silpnaprotystę. Liga paprastai diagnozuojama gimstant. Ji atsiranda dėl amino rūgšties fenilalanino, apykaitos sutrikimo organizme. Fenilalaninas – tai viena iš pagrindinių baltymą sudarančių aminorūgščių, gaunama su maistu. Ji randama visuose baltymuose, bei kai kuriuose saldikliuose. Fenilalaninas gali kauptis žmonių, sergančių fenilketonurija, organizmuose ir negydomas sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui priepuolius ar elgesio pokyčius. Spirulinoje yra fenilalanino, todėl jo turėtų vengti žmonės, sergantys šia liga.

Kai kurie žmonės gali būti alergiški spirulinai. Jeigu turite kitokių alergijų, iš pradžių spiruliną vartokite atsargiai – mažesnėmis dozėmis, stebėdami savo savijautą. Taip pat dėl spirulinos vartojimo galite pasitarti su savo gydytoju.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Spirulina – vienas maistingiausių produktų planetoje, tinkantis ir arbatoms”

  1. Pingback: Spirulina sportininkams

  2. Pingback: Ar spirulina tinka veganams ir vegetarams?