Skip to content

Datulių arbata – atraskite naują egzotišką skonį

Datulių arbata – atraskite naują egzotišką skonį
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Datulių arbata gaminama iš datulių, arba finikų – vaisių, užaugančių ant datulinio finiko (Phoenix dactylifera) – palmės, auginamos daugelyje tropinių pasaulio regionų, tačiau datulinio finiko auginimas įmanomas ir namuose. Datulių būna skirtingų spalvų, nuo geltonos iki juodos. Datulės laikomos itin maistingomis – jose yra labai daug pilnavertei žmogaus mitybai būtinų medžiagų. Tai labai sena kultūra – tiksliai net nežinoma iš kur ji kilusi. Spėjama, jog ji jau auginama net 5000 metų prieš mūsų erą.

Datulių dydis ir svoris, priklausomai nuo veislės, gali būti labai įvairus: 18-110 mm ilgio, 8-32 mm pločio, 2-60 g svorio. Datulė turi vieną sėklą – kauliuką. Pasaulyje auginamos įvairios datulių veislės,  nokinančios ne tik skirtingo dydžio, bet ir sausus arba sultingus vaisius. Džiovintose datulėse yra iki 75 proc. cukrų (sacharozės, fruktozės, gliukozės), apie 9 proc. baltymų, 2 proc. riebalų, taip pat vitaminų E, A, B.

Pastaraisiais metais datulės tapo gana populiarios ir beveik visose Vakarų šalyse parduodamos džiovintos datulės. Tačiau ar datulės džiovintos, ar ne, jos savo maistinių savybių nepraranda. Pagal išvaizdą galima lengvai įvertinti: susiraukšlėjusi odelė rodo, kad datulės džiovintos, o lygi odelė – kad šviežios.

datulių nauda sveikatai

Datulių nauda sveikatai

Datulėse gausu antioksidantų ir skaidulų. Ji tokia maistinga, jog ją labai lengva įtraukti į kasdienę mitybą – jos turi įvairių privalumų bei panaudojimo būdų. Žmonėms, kurių cukraus kiekis kraujyje yra reguliarus, per dieną rekomenduojama suvalgyti 3-5 datules. Didesnis datulių kiekis per dieną gali sukelti šalutinį poveikį.

Datulių nauda žmogaus organizmui:

  1. Jos yra ypač maistingos. Džiovintų datulių kaloringumas dar didesnis, negu šviežių datulių, o kalorijų kiekis panašus į kitų džiovintų vaisių (figų, razinų). Didžiąją dalį kalorijų sudaro angliavandeniai, o likusį nedidelį kiekį – baltymai. Datulėje yra daug skaidulinių medžiagų, žmogaus organizmui reikalingų mineralų, bei vitaminų. Pavyzdžiui 100 g Medjool datulėse yra vario – 40%, kalio ir vitamino B6 po 15%, magnio ir mangano po 13%, geležies – 5% rekomenduojamos dienos normos.
  2. Datulėse gausu skaidulinių medžiagų, kurios naudingos virškinimo sistemos sveikatai: jos skatina reguliarų tuštinimąsi, tad padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Skaidulos taip pat padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje – jos lėtina virškinimą, tad padeda išvengti per didelio cukraus kiekio kraujyje po valgio, todėl jų glikemijos indeksas yra žemas.
  3. Dėl žemo glikemijos indekso datulės tinkamos valgyti sergant diabetu, bei siekiant kontroliuoti cukraus kraujyje, jokiu būdu nepadauginant.
  4. Datulėse esančios maistinės skaidulos padeda sumažinti mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio arba blogojo cholesterolio kiekį. Maistinės skaidulos jungiasi su cholesteroliu ir neleidžia jam absorbuotis į kraują. Taip sumažėja riebalų nusėdimas arterijose, tuo pačiu ir širdies ligų rizika.
  5. Datulėse esantys antioksidantai apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, galinčių sukelti žalingas reakcijas organizme ir sąlygoti įvairias ligas. Datulės turi daugiau antioksidantų už džiovintas slyvas, figas. Flavonoidai gali padėti sumažinti uždegimus organizme, sumažinti diabeto, Alzhaimerio, kai kurių vėžio rūšių riziką. Karotenoidai gerina širdies sveikatą ir gali sumažinti su akimis susijusių sutrikimų riziką. Fenolinės rūgštys veikia prieš uždegimus ir gali padėti sumažinti vėžio ir širdies ligų riziką.
  6. Datulės gali pagerinti smegenų veiklą, atmintį, mokymosi gebėjimus. Šios savybės siejamos su datulėse esančiais antioksidantais, įskaitant flavonoidus, kurie, kaip žinoma, mažina uždegimą. Tačiau norint patvirtinti datulių poveikį smegenų sveikatai, reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.
  7. Datulių valgymas per kelias paskutines nėštumo savaites gali skatinti gimdos kaklelio išsiplėtimą ir mažinti skatinamo gimdymo poreikį. Jos taip pat gali būti naudingos mažinant gimdymo trukmę. Tačiau šiam poveikiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų. Manoma, kad datulės nėštumo metu yra svarbos dėl junginių, kurie jungiasi prie oksitocino receptorių ir imituoja oksitocino poveikį organizme. (Oksitocinas – hormonas, sukeliantis gimdymo sąrėmius gimdymo metu). Taip pat datulėse yra taninų, kurie gali palengvinti sąrėmius. Jos – geras natūralaus cukraus ir kalorijų šaltinis, reikalingas energijai palaikyti gimdymo metu.
  8. Datulės – fruktozės – natūralaus cukraus, šaltinis.  Dėl to datulės yra labai saldžios ir yra puikus sveikas baltojo cukraus pakaitalas įvairiuose receptuose. Nereikia pamiršti, kad vis tik datulės turi ganėtinai daug kalorijų ir jas reikėtų vartoti saikingai.
  9. Datulėse yra aminorūgščių, nikotino ir maistinių skaidulų, kurios gali išvalyti žarnyne esančias blogąsias bakterijas ir skatina gerųjų bakterijų augimą.
  10. Datulės naudingos nervų sistemai, nes jose yra daug kalio, kuris padeda kontroliuoti širdies ritmą, kvėpavimo ir raumenų funkcijas. Taip pat kalis, šalindamas iš organizmo natrį, reguliuoja kraujospūdį.
  11. Datulių sudėtyje yra mineralų, įskaitant fosforą, kalcį ir magnį, kurie gali būti naudingi kaulų sveikatai, bei sumažinti su kaulais susijusių ligų riziką, pvz. osteoporozės.
  12. Datulėse yra geležies, kuri būtina raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, tad reguliariai vartojant datules šiek tiek sumažinsite anemijos riziką, išvengsite nuovargio ir silpnumo.
  13. Kasdien suvalgydami po 3-4 datules galite pagerinti lūžinėjančių plaukų ir skilinėjančių plaukų galiukų būklę, bei sumažinti plaukų slinkimą.  Datulių sudėtyje yra vitamino B5, kuris yra labai svarbus plaukų priežiūrai.
  14. Datules labai lengva įtraukti į savo kasdienę mitybą – jas skanu valgyti vienas. Datulės tinka kepiniuose kaip rišamoji medžiaga ir saldiklis – jas lengva derinti su sėklomis, bei riešutais, gaminant sveikus batonėlius ar saldainius. Taip pat tinka gardinti kokteilius, košes, iš datulių gaminti padažus ar marinatus.
Datulių pasta baltajam cukrui pakeisti

Datulių pasta – baltajam cukrui pakeisti

Norėdami pakeisti baltąjį cukrų galite pasigaminti sveikesnę alternatyvą – datulių pastą. Lygiomis dalimis į maisto smulkintuvą sudėkite šviežias datules ir tiek pat įpilkite vandens – viską gerai sumalkite.

Jeigu datulių pastą gaminsite iš džiovintų datulių, jums reikės:

  • 1 litro vandens (4 puodelių),
  • 340 g džiovintų datulių be kauliukų (4 puodelių) – geriausia Medjool.

Gaminimo eiga:

  1. Puode užvirinkite vandenį ir sudėkite paruoštas datules.
  2. Sudėkite paruoštas datules į kitą indą ir užpylę karštu vandeniu palaikykite apie 10 min, kad suminkštėtų.
  3. Nupilkite vandenį nuo datulių į atskirą indą – jo dar reikės tiek, kad išgautumėte norimą datulių pastos tirštumą.
  4. Sudėkite datules ir maždaug 1 puodelį vandens i maišytuvą ir malkite iki vientisos masės. Jeigu masė gaunasi per tiršta – įpilkite dar šlakelį vandens nuo datulių mirkymo.
  5. Gautą datulių pastą sudėkite į švarų indą ir laikykite šaldytuve iki 3 mėnesių.

Datulių pastos naudojimas receptuose:
Jeigu pagal gaminamą receptą reikia berti 1 puodelį cukraus, tuomet įdėkite 1 puodelį datulių pastos.

Lietuvoje nėra įprasta gaminti datulių arbatą, tačiau vis tiek galite išbandyti egzotiško skonio kitose šalyse, kuriose datulės yra auginamos, tradicinius receptus.

Žalioji arbata su datulėmis

Pateikiame jums žaliosios arbatos ir datulių receptą su datulėmis, kuris padės jums įsisavinti energizuojančias ir stimuliuojančias datulių, bei žaliosios arbatos savybes mėgaujantis skaniu gėrimu.

Norint paruošti 1 puodelį arbatos jums reikės:

  • 2 g žaliosios arbatos (gali būti įvairi arbata su įvairiausiais priedais: vaisiais, anyžiais, imbieru ir t.t. pagal jūsų pomėgius arba tai, ką turite namuose)
  • 4 datulės,
  • 200-250 ml vandens.

Gaminimo eiga:

  1. Datules nuplaukite šaltame vandenyje, perpjaukite ir išimkite kauliuką.
  2. Į puodelio sietelį sudėkite datules ir arbatžoles.
  3. Užpilkite karštu 85 ºC temperatūros vandeniu ir palikite pastovėti bent 3 minutes.
  4. Prieš geriant išimkite sietelį su žolelėmis, bei datulėmis ir mėgaukitės.
Arbata su datulėmis

Kiniška imbiero arbata su datulėmis

Kinai imbiero arbatą laiko itin patikimu vaistu nuo peršalimo ir jos receptą perduoda iš kartos į kartą. Ji gerina kraujotaką, sušildo kūną ir skatina greičiau pasveikti. Tai arbata, pasižyminti gydančiomis imbiero savybėmis, papildyta datulių teikiamais privalumais.

Atkreipkite dėmesį, kad ši kiniška imbiero arbata yra ypatingas gėrimas – tai ne kasdienis gėrimas. Arbata turi būti vartojama kaip vaistas, tad nepersistenkite. 1 ar 2 puodelių per dieną tikrai gana.

Imbierą galite laikyti šaldiklyje supjaustytą griežinėliais, jei pajutus pirmuosius peršalimo simptomus norėtumėte pasigaminti imbierų arbatos.

Kiniškos imbiero arbatos su datulėmis gaminimo eiga:

  1. Į nedidelį puodą sudėkite smulkintą arba sumaltą imbiero šaknį, datules ir įpilkite vandens.
  2. Uždenkite puodą ir užvirinkite.
  3. Vandeniui užvirus dar pavirkite ant silpnos ugnies dar 15-20 min.
  4. Pilant arbatą į puodeliu perkoškite per sietelį.
  5. Gėrimą pagardinkite ruduoju cukrumi ar medumi.
  6. Ši arbata didžiausią gydomąją galią teikia geriant karštą.

Datulių arbata korėjietiškai

Korėjijoje arbatai naudojamos datulės, vadinamos jujube, tačiau Lietuvoje galime pasigaminti datulių arbatą korėjietiškai ir iš tokių datulių, kurias randame nusipirkti prekybos centre ar specializuoto maisto krautuvėlėse. Ši arbata turi obuolių sidro poskonį. Arbatą galite gerti tiek šaltą, tiek šiltą.

Jums reikės:

  • 3 saujų datulių (apie 15-20 vnt.),
  • 1 gabalėlio imbiero, supjaustyto gabaliukais (kuo didesnis bus gabalėlis – tuo skonis bus intensyvesnis),
  • 3 cinamono lazdelių.

Gaminimo eiga:

  1. Didelį puodą (2-2,5 litro talpos) pripilkite vandens beveik iki viršaus ir užvirinkite.
  2. Suberkite visus ingredientus ir virkite ant silpnos ugnies apie 3 val.
  3. Išvirusią arbatą perkoškite, kad neliktų nuosėdų.
  4. Šią datulių arbatą galite gerti iš karto šiltą arba dalį jos laikyti šaldytuve iki 2 savaičių.
  5. Prieš geriant paskaninkite medumi ar kitu jūsų mėgstamu saldikliu.
Datulių arbata

Datulių šalutinis poveikis

Datulės išties Lietuvoje tapo vis populiaresnės ir dažniau vartojamas vaisius, tačiau žmonės nelabai žino apie galimą šių vaisių šalutinį poveikį. Per didelis datulių vartojimas kai kam gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Datules vartodami mažais kiekiais būsite saugūs.

Žmonės, kurių cukraus kiekis kraujyje yra reguliarus, per dieną gali suvalgyti 3-5 datules. Norint išlikti aktyviems visą dieną, jas geriausia valgyti anksti ryte arba su pusryčiais.

Dėl per didelio kiekio vartojimo galimas datulių šalutinis poveikis:

  1. Jeigu įprastai su maistu nevartojate daug maistinių skaidulų, didelis vienu metu suvalgytas datulių kiekis gali sukelti vidurių užkietėjimą ar pilvo pūtimą. Skaidulos absorbuoja vandenį iš mūsų organizmo ir padaro išmatas sausesnėmis, tad organizmui tampa sunkiau jas išstumti.
  2. Jeigu sergate astma, datulės gali sukelti alergiją, o tuo pačiu ir astmos priepuolį. Apie 70-80% astma sergančių žmonių yra alergiški ore esančioms medžiagoms, pvz. pelėsiams, kurių yra ir džiovintuose vaisiuose, taip pat ir datulėse.
  3. Datulės gali sukelti odos bėrimus dėl sulfatų, kuriuos gamintojai deda tam, kad apsaugotų vaisius nuo kenksmingų bakterijų, arba pelėsio, esančio daugelyje džiovintų vaisių, taip pat ir datulėse.
  4. Valgant per daug datulių, kurios yra itin maistingos ir kaloringos, galimas svorio prieaugis.
  5. Nors datulės yra fluoro šaltinis, naudingas mūsų dantims, tačiau svarbu žinoti ir tai, kad datulėse yra daug cukraus ir angliavandenių, kurie valgant sukelia dantų ėduonį ir lemia ėduonies atsiradimą. Todėl norint apsaugoti dantis nuo ėduonies, po datulių valgymo reikėtų išsivalyti dantis.
  6. Per didelis datulių vartojimas nenaudingas ir diabetikams. Datulės yra itin kaloringos dėl savyje turimų cukrų.
  7. Kai kurie datulių tiekėjai datules padengia vašku tam, kad jos taptų blizgančios ir patrauklesnės pirkėjui, kas didina pardavimų apimtis. Tačiau vaško sudėtyje yra įvairių toksiškų sudedamųjų dalių, kurias suvalgius gali sutrikti skrandžio veikla ir pykinti.
  8. Jeigu jūsų kraujyje yra didelis kalio kiekis, turėtumėte vengti datulių. Per daug suvalgius datulių, kurios savyje turi daug kalio, jos gali sukelti hiperkalemiją.
  9. Neduokite datulių valgyti kūdikiams. Kadangi jų žarnynas dar tik auga ir vystosi, suvirškinti daug skaidulių turinčias datules jiems bus per sunku.

Nereikėtų vengti valgyti datules, nes jų šalutinis poveikis pasireiškia tik tuomet, jei jų suvartojama per daug, pvz., daugiau nei 10 datulių per dieną.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Datulių arbata – atraskite naują egzotišką skonį”

  1. Pingback: Datulės auginimas Lietuvoje – ar įmanoma užsiauginti vaisių?