Vieniems liepų arbata siejasi su karštomis vasaromis ir nuostabių, kvepiančių liepų žydėjimu miesto parkuose. Kitiems liepų žiedų arbata atėjusi iš vaikystės kaip močiutės vaistas nuo peršalimo ligų. Tad pasidomėkime plačiau kuo visgi ši arbata yra naudinga, kad pažįstama ir vartojama kiekvienuose namuose.
Liepa (Tilia) – dedešvinių (Malvaceae) šeimos augalų genties didelis ir ilgaamžis medis, derlingoje, bei gerai drenuotoje dirvoje užaugantis iki 28-32 m aukščio. Liepa žydi birželio pabaigoje – liepos pradžioje. Jos žiedai šviesiai geltonos spalvos, kvapnūs. Žiedų skaičius žiedyne, priklausomai nuo augalo rūšies, gali svyruoti nuo 2-4 iki 5-12 žiedų.
Liepų žiedai skleidžia labai malonų kvapą, juose yra 7-10 % polisacharidų (galakturono rūgšties, gliukozės, ksilozės, galaktozės ir arabinozės), triterpeninių saponinų, 4-6 % flavonoidų (kvercetino, hesperidino, kaempferolio), vitamino A (karotino), vitamino C (askorbo rūgšties) ir net kai kurių mikro- ir makroelementų, taninų bei kumarino. Liepų žiedų sudėtyje taip pat yra 0,05 % eterinio aliejaus.
Liepžiedžių arbatos nauda sveikatai
Fitoterapeutai ir tradicinės medicinos šalininkai teigia, kad šis skanus gėrimas, gaminamas iš liepžiedžių, yra labai naudingas organizmui ir turi daugybę sveikatai naudingų savybių.
Liepžiedžių arbata yra sveikas ir skanus gėrimas, turintis atstatomąjį poveikį žmogaus organizmui ir galintis padėti išgydyti nemažai ligų.
- Liepų žiedų arbata padeda mažinti karščiavimą ir pasižymi diaforetiniu poveikiu, todėl liaudies medicinoje plačiai vartojamas peršalimo ligų profilaktikai ir gydymui. Taip pat jis didina organizmo atsparumą bakterijoms ir virusams.
- Ši arbata taip pat naudinga sergant bronchitu ar sunkiai kosint. Ją sudarantys saponinai praskiedžia skreplius ir padeda juos pašalinti iš kvėpavimo takų. Gėrimas turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių, todėl puikiai tinka nuo gerklės skausmo.
- Jį taip pat galima naudoti mažoms žaizdelėms ir pūlinukams ant gleivinių, šalinti.
- Liepžiedžių arbata naudinga nervų sistemai, normalizuoja miegą, padeda kovoti su nervine įtampa ir nemiga.
- Ji taip pat vartojama virškinamojo trakto veiklai gerinti, nes didina skrandžio sulčių gamybą ir suaktyvina virškinimo fermentus. Liepžiedžių arbatą rekomenduojama gerti po sunkaus, riebaus maisto.
- Liepų arbata taip pat teigiamai veikia ir kraujotakos sistemą. Ji stiprina kraujagysles ir didina jų elastingumą.
- Liepžiedžių arbata pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Liepų arbata užkerta kelią vėžio atsiradimui ir vystymuisi.
- Ji mažina „kenksmingo” cholesterolio kiekį kraujyje.
- Nesukelia staigaus gliukozės šuolio ir šalina iš organizmo toksinus.
- Šis gėrimas teigiamai veikia odą, plaukus ir nagus.
- Liepų žiedų arbata pasižymi hipoglikemizuojančiomis savybėmis, todėl ją rekomenduojama gerti žmonėms, sergantiems antro tipo diabetu.
- Liepų arbata yra puiki priemonė kovojant su antsvoriu. Joje yra medžiagų, kurios ne tik greitina medžiagų apykaitą, bet ir lipolizę. Dėl šio skanaus gėrimo riebalinės ląstelės aktyviai skaidomos ir šalinamos iš organizmo.
Liepų žiedų arbatos privalumai moterų organizmui
Liepžiedžių arbata naudinga moterų organizmui.
- Gėrimas padeda normalizuoti moters hormoninį foną, sureguliuoti mėnesinių ciklą ir palengvinti PMS simptomus. Kritinėmis dienomis liepžiedžių arbata gali padėti atsikratyti maudžiančių skausmų pilvo apačioje.
- Liepų arbata naudinga moterims ir menopauzės metu, nes sumažina karščio bangų skaičių, normalizuoja kraujospūdį, mažina dirglumą ir apsaugo nuo stiprių nuotaikų svyravimų.
- Liepų arbata taip pat turi jauninamąjį poveikį moters organizmui ir greitina medžiagų apykaitą. Tai mažai kaloringas produktas, todėl tinka moterims prižiūrinčioms savo figūrą.
Liepžiedžių arbata nėštumo metu
Nėštumo metu būsimos mamos gali drąsiai į savo racioną įtraukti liepų arbatą. Šis gėrimas turi ryškių diuretinių savybių, todėl padeda kovoti su patinimais, nuo kurių kenčia dauguma besilaukiančių moterų.
Kaip žinia, nėštumo metu moterų organizmas šiek tiek išsenka, o jų imunitetas gerokai susilpnėja. Liepų žiedų arbata labai tinka peršalimo ir virusinių ligų profilaktikai, todėl specialistai rekomenduoja būsimoms mamoms reguliariai vartoti šį skanų ir gydomąjį gėrimą. Liepų arbata būsimai mamai gali sustiprinti imuninę sistemą, nuraminti, pagerinti virškinimą, normalizuoti miegą ir prisotinti nėščiosios organizmą naudingomis medžiagomis.
Liepų arbatos poveikis žindančiai mamai ir kūdikiui
Liepų arbatą gali gerti ir maitinanti mama. Ši puiki arbata teigiamai veikia ne tik moters, bet ir kūdikio organizmą. Liepų žiedų arbata didina motinos pieno kiekį, todėl ją rekomenduojama gerti toms moterims, kurios nori maitinti kūdikį krūtimi ilgiau. Šis gėrimas prisotina motinos ir vaiko organizmą naudingomis medžiagomis, stiprina imuninę sistemą, padeda nuraminti kūdikio pilvo spazmus, susidoroti su peršalimo ir virusinėmis ligomis, kosuliu ir šaltkrėčiu. Tai puiki alternatyva antipiretikams, kurių mamai žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
Svarbu! Žindančioms moterims liepžų žiedų arbatą rekomenduojama gerti ne dažniau kaip 3-4 kartus per savaitę.
Kaip paruošti liepžiedžių žaliavą arbatai?
Liepų žiedai skinami jų žydėjimo metu. Geriau tai reikėtų daryti birželio mėnesį, žydėjimo pradžioje. Arbatai ruošti geriausiai tinka žiedai su sparneliais. Pradėti rinkti reikėtų, kai dauguma žiedų jau yra išsiskleidę ir tik pavieniai žiedai dar tebėra su pumpurais.
Žaliavą arbatai reikėtų rinkti iš ryto. Oras turėtų būti šiltas ir sausas. Per lietų arba iš karto po lietaus nuskintus žiedus būtų labai sunku išdžiovinti. Žiedus galima skinti rankomis arba genėjimo žirklėmis. Arbatai tinkami tik sveiki, natūralios spalvos, žiedai. Nereikia rinkti žiedų nuo liepų, augančių pramoniniuose rajonuose ar šalia pagrindinių kelių, bei greitkelių.
Nuskintus žiedus galima džiovinti džiovykloje, gerai vėdinamoje patalpoje arba tiesiog lauke po stogu. Svarbu nedžiovinti liepų žiedų tiesioginiuose saulės spinduliuose. Paskleidus ploną, tolygų liepų žiedų sluoksnį reiktų uždengti jį marle arba kitokiu panašiu audiniu. Džiovinant, reikėtų 2-3 kartus per dieną švelniai, bet kruopščiai pamaišyti žiedus, kad jie nepradėtų pūti ar pelyti.
Išdžiovintus liepų žiedus geriausia laikyti tamsioje, vėsioje vietoje stikliniuose indeliuose, popieriniuose maišeliuose, keramikiniuose induose arba natūralių medžiagų maišeliuose. Plastikiniai indai netinka.
Jei nusprendėte laikyti liepų žiedus stiklainyje, stiklainis neturi būti sandariai uždarytas, nes džiovinti žiedai turi kvėpuoti. Vietoj dangtelio galima naudoti lininį audeklą. Jei laikomasi visų laikymo taisyklių, džiovinti liepų žiedai gali išlaikyti visas savo naudingąsias ir sveikatą stiprinančias savybes iki 2 metų.
Klasikinė liepžiedžių arbata
Kad liepų arbata būtų ne tik skani, kvapni, bet ir išsaugotų visas gydomąsias savybes, reikia išmokti ją teisingai gaminti. Žemiau aprašysime populiariausius liepų žiedų arbatos receptus.
1 arbatinį šaukštelį žaliosios arba juodosios arbatos ir ½ valgomojo šaukšto džiovintų liepžiedžių užpilkite 200-250 ml verdančio vandens ir palikite 10-15 minučių pritraukti. Į arbatą įdėkite medaus ar kito saldiklio.
Raminanti liepų žiedų arbata su melisomis ir jonažolėmis
Ši liepų žiedų arbata, papildyta melisų, bei jonažolių naudingomis savybėmis, turės didesnį raminantį poveikį esant stresinėms situacijoms ar nemigai.
Sumaišykite 1 arbatinį šaukštelį liepų žiedų su 1 arbatiniu šaukšteliu melisos ir 1 arbatiniu šaukšteliu jonažolių. Šį mišinį užpilkite 400-450 ml verdančio vandens. Į arbatą galima įdėti cukraus, medaus ar kitokio saldiklio.
Liepų žiedų ir erškėtuogių arbata – tikra vitaminų bomba
Liepų žiedų arbata, papildyta erškėtuogėmis, jūsų organizmą papildys reikalingais vitaminais.
Susmulkinkite 20-25 džiovintų erškėtuogių, sudėkite į stiklinį indą ir užpilkite 1 litru verdančio vandens. Įdėkite 2 valgomuosius šaukštus džiovintų liepų žiedų, 2-3 valgomuosius šaukštus susmulkintų, mėgstamų džiovintų vaisių. Prieš dedant, džiovintas uogas rekomenduojama nuplauti. Indą sandariai uždarykite dangčiu ir palikite 30-35 min. Po to arbatą perkoškite ir pasaldinkite.
Arbata nuo peršalimo. Į pasirinktą indą įdėkite 3 valgomuosius šaukštus džiovintų liepų žiedų ir užpilkite 200 ml verdančio vandens. Palikite užpilą pastovėti 45 minutes ir perkoškite. Dar papildomai įpilkite 200 ml karšto virinto vandens. Gerkite šią arbatą šiltą 2-3 kartus per dieną, po 1 puodelį iš karto po valgio.
Liepos žiedai kosmetikoje
Liepa turi daug gydomųjų savybių, plačiai naudojama ne tik liaudies medicinoje, bet ir kosmetologijoje. Liepžiedžių pagrindu ruošiami gydomieji nuovirai, užpilai bei losjonai. Jie lėtina senėjimo procesus, padeda atsikratyti uždegimų, spuogų, išlygina smulkias raukšleles ir atjaunina odą.
Liepų žiedų nauda veido odai
Visi turėtume nuolat rūpintis savo išvaizda ir reguliariai valyti veido odą. Norint tai padaryti, galima naudoti natūralias priemones, tarp kurių yra ir liepų žiedai. Liepų žiedynuose yra daug naudingų medžiagų, kurios padeda pašalinti kosmetinius odos trūkumus.
- Glikozidai padeda pašalinti susikaupusius toksinus ir pagerinti veido spalvą.
- Taninai, turintys antimikrobinių ir tonizuojančių savybių, normalizuoja riebalinių liaukų veiklą.
- Salicilo rūgštis šviesina amžiaus dėmes, padeda kovoje su spuogais, dalyvauja ląstelių regeneracijos procesuose.
- Vitaminai apsaugo nuo žalingo išorinės aplinkos poveikio, prisideda prie odos atjauninimo.
- Liepų žiedai gali padėti gydyti visų tipų odą. Jie drėkina, kai oda yra išsausėjusi, pašalina riebų blizgesį ir bėrimus, kai oda yra riebi.
Prieš pradedant procedūras visada reikia pašalinti kosmetiką, švariai nuvalant odą. Kaukes galima tepti ne dažniau kaip du kartus per savaitę.
Liepžiedžių nuoviras veidui
Liepų žiedų nuoviras rekomenduojamas kasdieniam veido prausimui. Jis taip pat gali būti dedamas į kaukes. Šis nuoviras drėkina, skaistina odą ir naikina raukšles.
Pusę arbatinio šaukšto liepžiedžių užpilkite stikline vandens ir ant silpnos ugnies lėtai užvirkite. Pavirkite 20 minučių, po to perkoškite. Kai nuoviras atvės, jį galima naudoti.
Iš liepžiedžių nuoviro galite pasigaminti ledo kubelius – jais valoma veido oda ryte ir vakare tonizuoja, mažina paburkimą ir lygina raukšles. Iš liepų žiedų paruoštas nuoviras, supilamas į formeles ledui gaminti ir dedamas į šaldiklį. Po 7-8 valandų liepžiedžių ledas yra paruoštas naudojimui.
Liepžiedžių veido kompresas
Liepų židų kompresas yra veiksminga priemonė, padedanti atsikratyti uždegimų, patinimų ir spuogų. Paruoškite liepžiedžių nuovirą, įmerkite į jį rankšluostį ar marlės servetėlę. Sudrėkintą medžiagą kelioms minutėms uždėkite ant veido. Procedūrą pakartokite 5-7 kartus, tada nuplaukite virintu vandeniu. Prieš tai į virintą vandenį įpilkite obuolių acto, santykiu: 500 ml vandens – du šaukšteliai acto.
Liepų žiedų ir krapų veido tonikas
Liepžiedžių tonikas naudojamas kasdieniniam veido prausimui ryte ir vakare. Nuskalauti nereikia, galite tiesiog palikti nudžiūti. Jis padeda kovoti su uždegimais, amžiaus dėmėmis ir tonizuoja senstančią odą.
Sumaišykite 0,5 valgomojo šaukšto džiovintų liepų žiedų ir 0,5 šaukšto krapų. Mišinį užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, leiskite pastovėti 2 valandas, o po to nukoškite.
Po procedūrų likusį losjoną galite laikyti šaldytuve, kur jis gali būti laikomas ne ilgiau kaip dvi savaites.
Liepų žiedų veido kaukė su ramunėlėmis
Liepžiedžių kaukė, papildyta naudogomis ramunėlių savybėmis, padeda atsikratyti amžiaus dėmių, sausumo ir mažina raukšles.
Sumaišykite po 1 valgomąjį šaukštą liepų ir ramunėlių žiedų, užpilkite juos 500 ml verdančio vandens. Paimkite 1 valgomąjį šaukštą grietinės, įpilkite nedidelį kiekį nuoviro ir išmaišykite. Paruoštą kaukę tepkite ant odos ir po 25 minučių nuplaukite liepžiedžių nuoviru ar toniku.
Liepų žiedų ir medaus kaukė su citrina
Ši liepžiedžių arbatos ir medaus kaukė pašalina riebų blizgesį, kovoja su spuogais ir uždegimais.
3 valgomuosius šaukštus skysto medaus sumaišykite su 2 arbatiniais šaukšteliais citrinos sulčių ir 2 arbatiniais šaukšteliais liepų žiedų nuoviro. Paruoštą kaukę tepkite ant odos ir po 15 min nuplaukite šiltu, po to vėsiu vandeniu.
Liepžiedžių arbatos šalutinis poveikis
Nors liepų žiedų arbata turi daug naudos sveikatai, tam tikrais atvejais geriau jos vengti. Ji netinka tiems, kurie yra padidėjusio jautrumo arbatos sudėčiai arba linkę į alergines reakcijas. Nereikėtų piktnaudžiauti šia arbata ar gerti kasdien ilgą laiką, nes tai gali sukelti širdies ir nervų sistemos sutrikimų. Didžiausia, rekomenduojama liepų žiedų arbatos vartojimo trukmė – 3 savaitės. Po to privaloma padaryti 10-14 dienų pertrauką.
Tyrimų šaltiniai:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S092666902030607
https://til-time.com/en/science-at-the-heart-of-the-linden-tree/
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/linden
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Ežiuolės arbata – pirmoji pagalba imuniteto stiprinimui peršalus - Arbatos Nauda
Pingback: Šeivamedžio arbata – kovai su uždegimais - Arbatos Nauda
Pingback: Vingiorykštės arbata – kvepia medumi ir gydo daugelį ligų - Arbatos Nauda
Pingback: Antioksidantai arbatose: 10 naminių arbatų, kurios turi daugiausiai antioksidantų - Arbatos Nauda Antioksidantai arbatose: 10 naminių arbatų, kurios turi daugiausiai antioksidantų
Pingback: Arbatos nauda mūsų sveikatai: 10 stipriausių arbatos savybių - Arbatos Nauda