Skip to content

Gervuogių lapų arbata – atgaivinantis ir stiprinantis gėrimas. Nauda, paruošimas ir gydomasis poveikis

Juodųjų serbentų lapų arbata – jaunystės eliksyras. Mūsų soduose slypinti gydomoji galia
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gervuogių lapų arbata – tai malonaus skonio vaistinė arbata. Ji unikali savo vaistinėmis bei gydančiomis savybėmis ir švelniu skoniu bei subtiliu aromatu. Gervuogių lapų arbata puikiai tiks tiek norintiems sušilti šaltą žiemos dieną, tiek mėgstantiems maloniai pasišnekučiuoti prie kvepiančios arbatos puodelio. Taip pat ji puikus pagalbininkas gydant skaudančią gerklę ar norint sustiprinti imunitetą.

Toliau papasakosime, kaip paruošti gervuogių lapus arbatai, kaip pagaminti ne tik gydančią, bet ir labai skanią gervuogių arbatą bei, svarbiausia, pasidalinsime gervuogių arbatos nauda.

Kaip atrodo ir kur auga gervuogės

Be abejo, gervuogių lapai auga ant gervuogių krūmų. Gervuogė (Rubus) – tai dygliuotas erškėtinių šeimos krūmas su dvimečiais sumedėjusiais dygliuotais stiebais. Lapai sudėtiniai, dažniausiai iš trijų lapelių. Gervuogės žiedai dažniausiai balti, rečiau rožiniai ar raudoni. Dvilyčiai, susitelkę į kekės pavidalo žiedynus. Vaisius – gervuogės uoga. Ji sudaryta iš daug juodų, violetinių ar raudonų kaulavaisių. 

Visos gervuogės dalys pasižymi vaistinėmis bei maistinėmis savybėmis. Iš gervuogės šaknų ruošdavo arbatą gimdymo skausmas palengvinti. Uogų sultimis malšindavo pilvo dieglius. O lapus kramtydavo nuo dantų skausmo.

Gervuogės auga drėgnose vietose: pamiškėse, upių, paežerių pakrantėse, pakelėse, patvoriuose. Pastaraisiais metais gervuogių augimo vietų mažėja, jas užima dirbamos žemės plotai, kertami miškai ir pan. Todėl daug lengviau, jei tik turite galimybę, patiems užsiauginti šį nuostabų vaistinį krūmą. Gervuogės nereiklios dirvai, nereikalauja daug priežiūros, o ir dauginasi greitai ir paprastai. Augindami gervuoges, visuomet galėsite prisirinkti jų lapų arbatai ruošti.

Gervuogės

Kaip ruošiama žaliava gervuogių arbatai? 

Be abejo, gervuogių arbatą galima ruošti ir iš šviežių arba šaldytų gervuogių lapelių. Tačiau daug patogiau turėti džiovintų gervuogių lapų. Visų pirma todėl, kad šviežių gervuogių lapelių nerasime žiemą. O juk būtent žiemą dažniausiai ir prisireikia gydančių arbatų.

Gervuogių lapai gali būti džiovinami arba fermentuojami. Lapus patariama skinti tada, kai krūmai žydi. Tikrai nepakenks, jeigu kartu nuskinsite ir vieną kitą žiedelį. Būkite atsargūs, nes gervuogių lapai, kaip ir stiebai, turi spygliukus. Tiesa, ne tokius aštrius, tačiau vis tiek žeidžiančius. Galite lapus skinti su pirštinėmis. Taip apsisaugosite ir nuo aštrių stiebo dyglių. Skinami tik sveiki, gražūs, ligų ar kenkėjų nepažeisti lapai.

Gervuogių lapų džiovinimas

Nuskintus lapus patiesiame ant švaraus, natūralaus audeklo, popieriaus (tinka ir laikraštis) nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje bei gerai vėdinamoje vietoje. Tam idealiai tinka palėpė. Ir paliekame džiūti. Po kurio laiko patikriname: norint, kad lapai džiūtų tolygiai, rekomenduojama pavartyti.

Išdžiūvusius lapelius sudedame į popierinį ar lininį maišelį, užrišame ir laikome vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Džiovinti gervuogių lapai tinkami naudoti išlieka 1–2 metus. 

Gervuogių lapai arbatai

Fermentuota gervuogių lapų arbata

Fermentavimas prilygsta lengvam parauginimui. Vadinasi, taip ruošiami gervuogių lapai turi dar daugiau gydomųjų savybių, vitaminų ir mineralų nei paprastai išdžiovinti. Fermentavimas yra ilgesnis procesas, reikalaujantis daugiau kantrybės, tačiau fermentuoti gervuogių lapeliai atsiskleis dar stipresniu skoniu bei aromatu. 

Fermentavimo eiga:

  1. Surenkame gervuogių lapus, juos šiek tiek padžioviname, kad vos apvystų arba dedame trumpam į šaldiklį.
  2. Tuomet lapeliai yra sukami, trinami tarp rankų, pakočiojami kočėlu ir pan. Svarbiausias šio etapo tikslas – pažeisti gervuogių lapo struktūrą, kad išsiskirtų sultys.
  3. Patrinti lapeliai susukami, suspaudžiami ir dedami į stiklainį. Juos reikia gerai suspausti, kad neliktų oro tarpų. Stiklainius užsukame ir dangteliais žemyn dedame labai šiltoje vietoje. Vasarą tam labai tinka stiklintas balkonas. 
  4. Stiklainius palaikome šiltai mažiausiai vieną parą, tačiau ne ilgiau nei tris. Tada fermentuotus lapelius paskleidžiame džiovinti. Labai svarbu išpurenti kiekvieną lapelį, kad neliktų susisukusių, sulipusių.
  5. Išdžiūvusius gervuogių lapus dedame į sandarų molinį ar stiklinį indą. Laikome tamsioje, vėsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių ir drėgmės apsaugotoje vietoje. 
  6. Fermentuotą arbatą patariama vartoti tik po kelių mėnesių. Bus aromatingesnė, sodresnė, veiksmingesnė.

Patarimas: taip fermentuoti galima ne tik gervuogių, bet ir aviečių, juodųjų serbentų, žemuogių, vyšnių, mėlynių ir kt. lapelius.

Gervuogių lapai arbatai

Gervuogių lapų arbatos nauda

Nuo seno gervuogių lapų arbata buvo naudojama organizmui stiprinti, nervų sistemai raminti, gerinti žarnyno veiklą ir palengvinti klimakso simptomus. Ja taip pat būdavo gydomos įvairios burnos bei dantenų infekcijos, dantų skausmas, netgi anemija. Klausiate, kokių dar privalumų turi gervuogių arbata? Išskyrėme kelis pagrindinius:

  • Gervuogių lapų arbata dažniausiai naudojama viduriavimui stabdyti, pilvo diegliams ir skausmui malšinti. Ji taip pat gerina virškinimą ir normalizuoja žarnyno darbą.
  • Gervuogių lapų arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl tai puiki pagalba skaudančiai gerklei ar sergant dantenų ligomis. Ji gali būti naudojama kaip burnos skalavimo skystis. Dar veiksmingesnė bus sumaišyta su šalavijo arbata.
  • Kaip ir aviečių lapai, taip ir gervuogių lapai turi prakaitavimą skatinančių bei priešuždegiminių savybių, todėl gali būti kaip pagalbinė priemonė temperatūrai numušti.
  • Tyrimais patvirtinta gervuogių lapų arbatoje esančių junginių veiksmingumas kovoje su Pylori rūšies bakterijomis. Šios bakterijos atsakingos už daugelio skrandžio negalavimų atsiradimą. 
  • Veikdama antibakteriškai gervuogių lapų arbata padeda įveikti inkstų bei šlapimo takų infekcijas.
  • Gervuogių lapų arbata veikia raminančiai, todėl tai puiki priemonė kovoje su nemiga. Taip pat ji gali palengvinti tokių ligų kaip isterija, neurozė simptomus.
  • Tai nepakeičiama pagalba gerai moterų savijautai palaikyti. Gervuogių lapų arbata naudinga palengvinant klimakso simptomus, ypač gerai sureguliuoja karščio bangas. Taip pat ji malšina mėnesinių sukeliamus skausmus. 
  • Išoriškai gervuogių lapų arbata naudojama kaip veido prausiklis odai tonizuoti, stangrinti, skaistinti ir atjauninti. Taip pat ji gali būti naudojama kaip kompresai sudirgusiai, pažeistai odai. Tai puiki priemonė greitesniam žaizdų gijimui.
Gervuogių lapų arbata: iš gervuogių lapų

Gervuogių lapų arbata: šalutinis poveikis

Gervuogių lapų arbata iš esmės yra saugi vartoti visiems žmonėms. Vis dėlto prieš vartodami ją gydomaisiais tikslais, pasitarkite su savo gydytoju arba vaistininku. Žinoma, kad gervuogių lapų arbatos nepatariama vartoti pirmus tris nėštumo mėnesius. Dėl tolesnio vartojimo besilaukiančioms, maitinančioms moterims bei vaikams būtina konsultuotis su gydytoju. 

Vartojama dideliais kiekiais gervuogių arbata gali turėti neigiamos įtakos skrandžio bei kepenų sveikatai. Dėl joje esančių taninų gali atsirasti pykinimas ar netgi vėmimas. Taninų poveikį puikiai neutralizuoja pienas, todėl galite išmėginti gervuogių lapų arbatą su lašeliu pieno. 

Nors nėra pakankamai patikimų duomenų, tačiau manoma, kad dideli gervuogių lapų arbatos kiekiai gali pernelyg atpalaiduoti šlapimo pūslės raumenis. Todėl ją atsargiai turėtų vartoti žmonės, turintys problemų dėl šlapimo nelaikymo.

Gervuogių lapų arbata: kaip pasigaminti?

Kai jau turime pasiruošę ar įsigiję paruoštos gervuogių lapų žaliavos, pasigaminti šią arbatą yra labai paprasta, greita ir lengva. Ir galėsime mėgautis nuostabiu gervuogių aromatu bei išskirtiniu, subtiliu arbatos skoniu.

Ingredientai:

  • 1 a. š. gervuogių lapų
  • 1 stiklinė vandens

Paruošimas: gervuogių lapus užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 4–5 min. Nukošti. Jei norisi, pagardinti medumi. Gerti karštą.

Vartojimas: gerti 1–2 stiklines per dieną.

Patarimas: gydomasis poveikis bus stipresnis, jei gervuogių lapus sumaišysite su kitomis vaistinėmis žolėmis ar lapais. Gervuogių lapai puikiai dera su aviečių lapais, pipirmėte, melisa, čiobreliu, šalaviju. Į arbatą įmetus kelias gervuogių uogas mėgausitės dar aromatingesniu bei skanesniu gėrimu.

Gevuogių lapų arbata

Gervuogių lapų arbata – puikus gėrimas organizmui stiprinti

Stiprios koncentracijos gervuogių arbata yra skirta ne maloniam pagurkšnojimui sušalus, o organizmo gydymui., todėl ją vartoti reikia atsakingai. Ši arbata stiprina organizmą, imunitetą, šalina iš organizmo toksinus, valo.

Ingredientai:

  • 1 v. š. gervuogių lapų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: gervuogių lapus užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti pritraukti 4 val. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 0,5 stiklinės, 3–4 kartus per dieną, 20–30 min prieš valgį. 

Gervuogių lapų arbata – atgaivinantis ir stiprinantis gėrimas. Nauda, paruošimas ir gydomasis poveikis

Gervuogių lapų arbata kraujuojančioms dantenoms

Gervuogių lapų arbata puikiai tinkama naudoti kasdienei burnos higienai vietoje skalavimo skysčio. Ji natūrali, sudėtyje nėra alkoholio, veikia lygiai taip pat veiksmingai. O galbūt netgi veiksmingiau. Tinka ir vaikams. Dar stipresnis poveikis bus, jei gervuogių lapus sumaišysime su šalavijo lapais. Taip paruošta arbata galima skalauti burną arba skaudančią gerklę.

Ingredientai:

  • 1 v. š. gervuogių lapų
  • 2 stiklinės vandens

Paruošimas: gervuogių lapus užpilti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti valandai pritraukti. Nukošti. Skalauti burną 2 kartus per dieną. Būtinai paskutinį kartą prieš pat einant miegoti.

Gervuogių lapų arbata unikali ne tik savo skoniu bei aromatu, tačiau ir gydančiomis savybėmis. Tai puikus antibakterinis, priešuždegiminis vaistas. Mėgaukitės ja saikingai ir atsakingai!

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1076/blackberry
  2. https://www.vle.lt/straipsnis/gervuoge/
  3. https://www.windellamaorganics.com/blog/2017/10/10/homegrown-blackberry-leaf-tea
  4. https://www.euphoricherbals.com/blogs/blog/benefits-of-blackberry-leaf
  5. https://www.tealife.com.au/blogs/tea-recipes-and-journal/the-benefits-of-blackberry-leaf-tea
  6. https://www.livestrong.com/article/482521-side-effects-of-blackberry-tea/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui