Vyšnių lapų arbata yra mažai žinoma, tačiau itin vertinga vaistinės arbatos rūšis. Nors daugelis žino apie vyšnių vaisių naudą, lapai dažnai būna ignoruojami. Šiame straipsnyje aptarsime vyšnių lapų arbatos savybes, istoriją, paruošimo būdą ir naudą sveikatai.
Vyšnių lapų arbata: istorija ir kultūra
Vyšnių lapų arbata turi gilias šaknis tam tikrose kultūrose. Labiausiai paplitusi Rytų Europoje ir Azijoje. Nors vyšnios dažniausiai siejamos su Japonija ir jų garsiosiomis sakurų žydėjimo šventėmis, tačiau įdomu tai, kad vyšnių lapų arbata, manoma, kilusi visiškai iš kito regiono.
Vyšnių lapai gerai žinomi Unani tradicinėje medicinoje, kilusioje iš Graikijos ir iki šiol praktikuojamos Indijos regione. Pagal šią medicinos tradiciją vyšnių lapus galima virti ir troškinti, naudoti diabetui gydyti, skausmui malšinti ir skrandžio sutrikimams gydyti. Teigiama, kad vyšnių lapų arbata yra puiki priemonė cholesterolio kiekiui kontroliuoti.
Vyšnių lapai puikiai žinomi buvo ir Rytų Europoje bei kitose Azijos šalyse. Tradiciškai čia jie būdavo džiovinami ir naudojami tiek kaip žolelių užpilai, tiek kaip maisto ingredientai, nes buvo manoma, kad jie turi gydomųjų savybių.
Šiandien jau įrodyta, kad vyšnių lapų arbata skatina kvėpavimą ir gerina virškinimą. Vyšnių lapai taip pat yra sudedamoji kai kurių vaistų dalis. Jais gydomi įvairūs negalavimai: nuo skausmo iki skrandžio sutrikimo. Taip pat vyšnių lapų ekstraktai naudojami kosmetikoje. Iš jų gaminami žali dažai tekstilei.
Dėmesio! Vyšnių lapų negalima vartoti dideliais kiekiais, nes juose yra vandenilio cianido.
Vyšnių lapų sudėtis ir naudingosios savybės
Arba iš vyšnių lapų išsiskiria savo unikaliu cheminiu profiliu. Ji yra gausi antioksidantų, tokių kaip flavanoidai ir fenoliai, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme. Taip pat yra salicilo rūgšties, kuri padeda palaikyti ląstelių bei odos sveikatą. Kai kurie tyrimai rodo, kad vyšnių lapuose yra medžiagų, turinčių priešuždegiminių savybių, ir, panašiai kaip vaisiai, jie gali palengvinti raumenų skausmą. Be to, vyšnių lapuose yra vitaminų C ir E, kurie stiprina imuninę sistemą bei mineralų, tokių kaip kalcis, geležis ir kalis.
Visi šie vyšnių lapuose esantys komponentai ne tik suteikia arbatai sveikatai naudingų savybių, tačiau ir daro ją puikiu pasirinkimu tiems, kurie siekia natūralių būdų pagerinti savo sveikatą.
Vyšnių lapų arbatos nauda sveikatai
Būdama gausi antioksidantų, vitaminų ir mineralų, vyšnių lapų arbata yra labai naudinga sveikatai:
- Imuninės sistemos stiprinimas. Vyšnių lapų arbatoje esantis didelis vitamino C kiekis padeda stiprinti imuninę sistemą. Tai ypač svarbu šaltuoju metų laiku, kai organizmas labiau pažeidžiamas infekcijų ir peršalimo ligų. Be to, ši arbata rekomenduojama organizmo stiprinimui ir greitesniam jėgų atgavimui po įvairių ligų.
- Antibakterinės ir priešuždegiminės savybės. Tyrimai rodo, kad vyšnių lapų ekstraktas turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Tai gali padėti sumažinti uždegiminius procesus organizme, taip pat kovoti su bakterijomis bei infekcijomis. Naudojama išoriškai vyšnių lapų arbata padeda greičiau gyti žaizdoms, efektyviai stabdo kraujavimą iš nosies.
- Širdies sveikata. Vyšnių lapų arbata efektyviai padeda mažinti per didelį kraujo spaudimą, reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, be to, ji gausi antioksidantų. Visos šios savybės daro ją itin naudingą širdies sveikatai stiprinti ir gerinti.
- Virškinimo sistemos palaikymas. Vyšnių lapų arbata skatina gerųjų bakterijų augimą ir dauginimąsi žarnyne, o tai ne tik padeda palaikyti gerą virškinimo sistemos darbą, tačiau ir padėti esant vidurių užkietėjimui bei kitais atvejais sutrikus virškinimui.
- Kepenų sveikata. Dėl priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių bei vitamino E vyšnių lapų arbata itin efektyviai padeda įveikti hepatitą bei geltą.
- Odos priežiūra. Vyšnių lapų arbata gali būti naudojama kaip veido tonikas, suteikiantis odai sveiką ir švytinčią išvaizdą. Be to, arbatoje esantys antioksidantai padeda kovoti su ankstyvu senėjimu ir apsaugo odą nuo žalingų saulės spindulių poveikio.
Vyšnių lapai arbatai: paruošimas ir skonis
Akivaizdu, kad vyšnių lapų arbata ruošiama iš vyšnių lapų. Rekomenduojama juos rinkti žydėjimo metu. Lapai turi būti sveiki, tamsiai žalios spalvos, be jokių dėmelių ar kitų matomų kenkėjų ar ligų pažeidimų. Be to, kuo jaunesni vyšnios lapeliai, tuo daugiau naudingųjų sveikatai medžiagų juose yra. Vadinasi, tuo efektyvesnė bus vyšnių lapų arbata.
Vyšnių lapus arbatai galima džiovinti arba fermentuoti. Įdomu tai, kad net sudžiovinti lapeliai nepraranda savo aktyviųjų mikroelementų. Džiovinimui surinkti lapeliai turi būti nedelsiant patiesiami vienu sluoksniu vėsioje, gerai vėdinamoje ir sausoje patalpoje. Taip palaikius 2 dienas, toliau džiovinti baigiami orkaitėje arba specialioje džiovyklėje. Džiovinant orkaitėje parenkama 60 °C temperatūra. Vyšnių lapai orkaitėje džiovinami apie 40 min.
Išdžiūvę laikomi sandariuose popieriniuose maišeliuose vėsioje, tamsioje, sausoje ir gerai vėdinamoje vietoje. Tinkami išlieka iki 2 metų.
Fermentuotų vyšnių lapų arbata ypač naudinga imuniteto stiprinimui. Ji yra intensyvesnio ir sodresnio skonio. Labiau jaučiamas vyšnių skonis ir kvapas. Tokia arbata kiek primena lengvą ulongo arbatą, tačiau be kofeino.
Vyšnių lapų arbata yra kiek sutraukiančio, šiek tiek kartaus skonio, nuostabaus vyšnių aromato ir gražios auksinės spalvos.
Vyšnių lapų arbata šaltajam sezonui
Ši arbata rekomenduojama imuniteto stiprinimui bei greitesniam atsigavimui po gripo ar kitų peršalinimo ligų. Be to, ji malonaus skonio, aromato, puikiai malšina troškulį ir tinka gerti gydant inkstų akmenligę, celiulitą, širdies negalavimus, psichinį ir fizinį išsekimą.
Ingredientai:
- 1 v. š. džiovintų ir smulkintų vyšnių lapų
- 1 stiklinė vandens
Paruošimas: lapelius suberti į šiltą arbatinį, užpilti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.
Vartojimas: gerti ne daugiau nei 3 nedideles stiklines arbatos per dieną ir ne ilgiau nei 14 dienų. Jeigu norisi, galima paskaninti šaukšteliu medaus.
Vyšnių lapų arbata nuo aukšto kraujo spaudimo
Vyšnių lapų arbata veiksmingai padeda sureguliuoti aukštą kraujo spaudimą, cholesterolio lygį kraujyje ir taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Ingredientai:
- 2 a. š. džiovintų ir smulkintų vyšnių lapelių
- 1 stiklinė vandens
Paruošimas: lapelius užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti pritraukti apie 30 min. Nukošti.
Vartojimas: paruoštą stiklinę po truputį išgurkšnoti dienos eigoje.
Vyšnių lapų arbata išoriniam naudojimui
Išoriškai vyšnių lapų arbatos kompresai naudojami kraujosruvų, žaizdų, kraujavimo iš nosies gydymui, sumuštų vietų skausmo malšinimui, greitesniam gijimui ir tinimo mažinimui.
Ingredientai:
- 2 v. š. vyšnių lapų
- 1 stiklinė vandens
Paruošimas: lapai užpilami verdančiu vandeniu ir paliekami pritraukti 15–20 min. Nukošiama.
Naudojimas: tokioje arbatoje suvilgytus vatos tamponus galima dėti į nosį kraujavimo stabdymui ar profilaktikai. Jis sustiptina kapiliarų sieneles ir mažina kraujavimo iš nosies dažnį. Taip pat tokius kompresus galima dėti ant pažeistų, sumuštų ar sužeistų vietų.
Kokias kontraindikacijas gali sukelti vyšnių lapų arbata
Vyšnių lapų arbata gali būti naudojama tik nedideliais kiekiais, nes dideli vyšnių lapų kiekiai ir toksiški ir jais galima stipriai apsinuodyti. Prieš naudojant gydymui, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju, kuris patars, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos istoriją ir turimas ligas.
Be to, vyšnių lapų arbatą draudžiama naudoti:
- nėštumo ir žindymo laikotarpiu;
- sergant skrandžio ir virškinamojo trakto ligomis;
- esant padidėjusiam skrandžio rūgščių rūgštingumui;
- ūmaus gastrito atvejais;
- sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige;
- sergant diabetu;
- esant chroniškiems uždegimams plaučiuose;
- sergant lėtine diarėja.
Šaltiniai:
- https://specialtyproduce.com/produce/Sour_Cherry_Leaves_13774.php
- https://www.drugs.com/npp/sour-cherry.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1082898/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S088557651400023X
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-771/tart-cherry
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.