Šafranas yra brangiausias pasaulyje prieskonis, turintis daug antioksidantų, galinčių turėti neįkainojamą naudą mūsų organizmui. Šafrano arbata – gali ne tik pakelti nuotaiką, sumažinti PMS simptomus, padėti numesti svorio, bet ir išspręsti problemas susijusias su lytiniu potraukiu.
Be visų naudingų savybių, labai gerai yra tai, kad šafrano arbata ar jo papildai yra saugūs daugumai žmonių. Taip jį lengva įtraukti į savo mitybą, kaip prieskonį savo gaminamuose patiekaluose.
Apie šafraną
Šafranas – tai prieskonis gaunamas iš Graikijoje ir Irane plačiai auginamo kroko (Crocus sativus) žiedų piestelių arba tik iš jų purkų. Tai prieskonis geltonai oranžinės arba rausvai oranžinės spalvos. Jis yra kartaus skonio ir labai savito kvapo. Šafranas gali būti vartojamas įvairiems patiekalams pagardinti ir norint suteikti jiems gelsvą spalvą.
Aukščiausios kokybės šafranas gaunamas tik iš purkų, žemesnės kokybės – iš purkų jas jungiančios piestelės dalies. Žaliava šafrano prieskoniams – krokų purkos, skinamos rankomis žiedams išsiskleidus. Norint gauti 1 kg sauso šafrano, reikia nuskinti 150 tūkst. žiedų purkų. Todėl visai nenuostabu, kad šafranas – pats brangiausias prieskonis.
Visame pasaulyje kasmet gaunama apie 300 t šafrano. Didžiausia jo dalis, net 90 % gaunama Irane.
Šafranas – galingas antioksidantas
Į šafrano sudėtį įeina keletas junginių, pasižyminčių labai stipriomis antioksidacinėmis savybėmis.
Krocinas ir krocetinas yra karotinoidiniai pigmentai, lemiantys šio prieskonio spalvą. Abu junginiai:
- pasižymi antidepresinėmis savybėmis
- gali apsaugoti nuo pažeidimo smegenų ląsteles
- gali sumažinti uždegimą
- mažina apetitą
- gali padėti numesti svorio
Safranalas suteikia šafranui išskirtinį skonį ir aromatą. Atlikti moksliniai tyrimai įrodė, kad jis gali pagerinti nuotaiką ir atmintį, o taip pat apsaugoti smegenų ląsteles nuo oksidacinio streso.
Šafrano žiedlapiuose taip pat randama kaempferolio. Šis junginys siejamas su nauda sveikatai, pavyzdžiui, įvairių uždegimų mažinimu, priešvėžinėmis savybėmis ir antidepresiniu poveikiu.
Šafrano arbata gali pagerinti nuotaiką ir gydyti depresijos simptomus
Šafranas vadinamas saulės prieskoniu. Tokį pavadinimą jis gavo ne tik dėl išskirtinės spalvos, bet ir dėl savybių, galinčių praskaidrinti nuotaiką.
Mokslininkams atlikus penkių tyrimų apžvalgą, paaiškėjo, kad šafranas buvo labai veiksmingas gydant lengvą ir vidutinio sunkumo depresiją. Be to, mažiau žmonių patyrė šalutinį poveikį, nei kitų gydymo būdų metu.
Depresija ir nerimas: kaip padėti sau? 10 arbatų, lengvinančių šių negalavimų simptomus
Šafranas turi vėžį stabdančių savybių
Kaip jau žinote, šafranas turi daug antioksidantų, kurie padeda neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus. Tai labai svarbu, nes laisvieji radikalai yra susiję su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys.
Mokslininkų atlikti tyrimai mėgintuvėliuose įrodė, kad šafranas ir jo junginiai naikina gaubtinės žarnos vėžio ląsteles ir slopina jų augimą. Sveikos ląstelės lieka nepažeistos. Tokį pat poveikį jis turi ir odos, kaulų čiulpų, prostatos, plaučių, krūties, gimdos kaklelio ir kai kurioms kitoms vėžio formoms.
Šafranas gali būti naudingas moterims
Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad šafranas gali padėti gydyti PMS simptomus. Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – tai terminas, apibūdinantis fizinius, emocinius ir psichologinius simptomus, atsirandančius prieš prasidedant mėnesinėms.
Įrodyta, kad 20-45 metų amžiaus moterims kasdien vartojant po 30 mg šafrano, PMS simptomai, tokie kaip dirglumas, galvos skausmas, potraukis maistui ir skausmas, buvo sėkmingai pašalinti.
Šafranas gali veikti kaip afrodiziakas
Afrodiziakai – tai maisto produktai ar maisto papildai, kurie didina lytinį potraukį. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad šafranas gali turėti afrodiziako savybių. Tyrimuose dalyvavusiems tiek vyrams, tiek moterims po reguliaraus šafrano vartojimo padidėjo lytinis potraukis ir išsisprendė nemažai su tuo susijusių problemų.
Šafrano, kaip afrodiziako savybė ypatingai išryškėja žmonėms, vartojantiems antidepresantus.
Arbata kaip afrodiziakas – kurios arbatos pagerina seksualinę sveikatą?
Šafranas mažina apetitą ir gali padėti numesti svorio
Užkandžiavimas, kaip žinia, yra blogas įprotis, dėl kurio galite priaugti svorio. Mokslinių tyrimų duomenimis, šafranas mažina apetitą, o tai gali padėti išvengti užkandžiavimo.
Vieno 8 savaičių tyrimo metu moterys, vartojusios šafraną, jautėsi gerokai sotesnės, rečiau užkandžiavo ir numetė gerokai daugiau svorio nei kitos, tyrime dalyvavusios moterys, kurios vartojo tik placebą.
Kito, 8 savaites trukusio tyrimo metu šafrano ekstrakto papildų vartojimas, tyrimo dalyviams padėjo reikšmingai sumažinti apetitą, kūno masės indeksą, liemens apimtį ir bendrą riebalų masę.
Kuo dar gali būti naudinga šafrano arbata
Šafranas siejamas ir su kitomis sveikatai naudingomis savybėmis, kurios dar nėra iki galo išsamiai ištirtos, tačiau yra nemažiau svarbios:
- Gali sumažinti širdies ligų rizikos veiksnius. Tyrimai su gyvūnais ir mėgintuvėliuose rodo, kad antioksidacinės šafrano savybės gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir neleisti užsikimšti kraujagyslėms bei arterijoms.
- Šafranas gali mažinti cukraus kiekį kraujyje. Tai buvo pastebėta atlikus tyrimus mėgintuvėliuose ir diabetu sergančiomis pelėmis.
- Šafranas gali pagerinti atmintį, sergantiems Alzheimerio liga.
Kaip ruošiama šafrano arbata
Šafrano arbata naudinga kepenų ląstelių regeneracijai, kvėpavimo ir nervų sistemai, taip pat širdžiai. Be visų, jau anksčiau aprašytų naudingų savybių, šafrano arbatą taip pat galite gerti peršalimo ligų metu, tris kartus per dieną. Tačiau, kadangi gėrimas yra tonizuojantis, nerekomenduojama jo gerti prieš pat miegą.
Šią arbatą paruošite labai paprastai ir lengvai. Paimkite žiupsnelį džiovinto šafrano ir užpilkite 500 ml karšto virinto vandens. Kad prieskonis geriau atskleistų savo aromatą ir gydomąsias savybes, užpiltą arbatą pakaitinkite ant silpnos ugnies 3-5 minutes, bet neužvirkite. Nukoškite, atvėsinkite ir galite gerti.
Jei arbatos skonis jums atrodo stiprus ir kartus, galite atskiesti arbatą virintu vandeniu. O taip pat pagardinti medumi ar kokosų pienu.
Nukoštą šafraną galite panaudoti pakartotinam arbatos virimui. Savo gerųjų savybių jis dar turės pakankamai.
Galimas šalutinis šafrano poveikis ir jo dozavimas
Šafranas paprastai yra saugus, šalutinio poveikio beveik neturintis prieskonis. Nedideli šafrano kiekiai, naudojami ruošiant maistą, tikrai nesukelia nepageidaujamo poveikio.
Kaip maisto papildą žmonės gali saugiai suvartoti iki 1,5 g šafrano per dieną. Tačiau įrodyta, kad norint gauti maksimalią naudą organizmui, pilnai pakanka ir 30 mg šafrano per dieną.
Kalbant apie galimą šalutinį šafrano poveikį, svarbu paminėti, kad tik didelės – 5 g ar didesnės dozės gali sukelti toksišką poveikį. Didelių dozių turi vengti nėščiosios, nes tai gali sukelti persileidimą.
Kaip ir dėl bet kurio kito prieskonio ar papildo, dėl šafrano vartojimo pasitarkite su savo gydytoju.
Svarbu
Su šafranu, o ypač su šafrano milteliais, susijusi problema yra ta, kad jis gali būti falsifikuojamas ir maišomas su kitais produktais, pavyzdžiui, burokėliais, raudonai dažytu šilko pluoštu, ciberžole ir paprika. Falsifikavimas mažina gamintojų išlaidas, nes tikrąjį šafraną surinkti labai brangiai kainuoja. Todėl, labai svarbu pirkti patikimo prekės ženklo šafraną, kad būtų užtikrintas produkto autentiškumas. Jei šafranas yra labai pigus, geriau jo venkite.
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/safranas/
https://www.healthline.com/nutrition/saffron#_noHeaderPrefixedContent
Tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26468457/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29391933/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23638289/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23497863/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24299602/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19149749/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18004240/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24761112/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24701496/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20579522/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12648816/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26877844/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.