Rasakila dėl savo gydomųjų savybių vartojama jau nuo Viduramžių. Tuo metu sklandė legenda, kad nuo šios žolės lapų surinktas lietaus vanduo turi stebuklingų galių. Tiesa tai ar ne – neaišku, bet, kad rasakilos arbata gali būti labai naudinga sveikatai – liaudies medicinos šalininkai tai vienbalsiu patvirtina. Šis naudingasis augalas šiandien, kaip ir anais, tolimais laikais, naudojamas ne tik daugeliui negalavimų gydyti, bet ir plaukų ir odos grožiui puoselėti.
Trumpai apie rasakilą
Rasakila (Alchemilla) priklauso erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų genčiai. Žinoma apie 300 šio augalo rūšių. Rasakila paplitusi Europoje, Azijoje, Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Didžiausia jos rūšių įvairovė Europoje. Lietuvoje auga 26 savaiminės rūšys ir daugiau nei 5 rūšys auginamos gėlynuose.
Tai daugiametė žolė su storu, sumedėjusiu šakniastiebiu. Stiebas status arba pasviręs, plaukuotas. Lapai ilgais kotais, lapalakštis beveik apskritas, plaštakiškai skiautėtas. Žiedai smulkūs, susitelkę į šluotelės pavidalo žiedynus, augalo viršūnėje.
Tai atvirų vietų, daugiausia pievų augalai. Dažniausiai pievinės rasakilos (Alchemilla xanthochlora) lapai, kartais ir šakniastiebiai naudojami liaudies medicinoje.
Rasakilos nauda sveikatai
Ši vaistažolė turi sutraukiančių, diuretinių, raminamų ir tonizuojamų savybių. Tai gali būti puikus priešnuodis nuo vabzdžių įkandimo. Rasakilos lapai taip pat veiksmingai malšina tokius odos negalavimus kaip egzema, įpjovimai, nudegimai, įbrėžimai ir edema. Be to, rasakila sėkmingai mažina reumatinius skausmus ir spazmus.
Antioksidacinės rasakilos savybės padeda apsaugoti kepenis. Didelis polifenolių ir flavonoidų kiekis, kuriuos turi šis augalas, šalina toksinus iš organizmo.
Be to, rasakila padeda atkurti galvos odą ir skatina plaukų folikulų augimą. Ji padeda stiprinti plaukus, skatina natūralų augimą, o taip pat apsaugo galvos odą nuo bet kokios grybelinės ir bakterinės infekcijos.
Rasakilos arbata nuo nemigos
Nemiga dažniausiai būna su stresu susijęs sutrikimas, dėl kurio žmogui sunku užmigti. Tokiu atveju gali padėti rasakilos arbata, kuri atpalaiduoja protą ir tarsi išlaisvina organizmą nuo streso.
Šiai arbatai pasigaminti į 250 ml vandens suberkite 1 arbatinį šaukštą smulkintos džiovintos arba žalios rasakilos žolės ir pavirkite 5-10 minučių. Išvirtą arbatą palikite atvėsti, o prieš geriat perkoškite. Gerti tokios arbatos galite iki 3 kartų per dieną. Tai neabejotinai sumažins jūsų nervinę įtampą ir pagerins miego kokybę.
Rasakilos arbata skrandžio ir žarnyno veiklai
Geriant šios vaistažolės arbatą gali pagerėti virškinimas. Jeigu vargina skrandžio spazmai, rasakilos arbata jums juos gali sumažinti. Tam įtakos turi augalo sudėtyje esanti salicilo rūgštis. Rasakilos arbata taip pat gali padėti jums išvengti pilvo pūtimo ir viduriavimo.
Paruošimas: 1 valgomąjį šaukštą susmulkintos šviežios ar džiovintos rasakilų žolės užpilkite 250 ml +80 °C vandens ir palikite 10 minučių pritraukti. Prieš geriant arbatą galite nukošti ir pasaldinti arbatiniu šaukšteliu medaus.
Sutrikus skrandžio ar žarnyno veiklai, kasdien galite išgerti po 400 ml rasakilos arbatos.
Rasakilos nuoviras nuo viduriavimo
Tokio nuoviro pagalba galite sėkmingai sustabdyti viduriavimą. Jį galite gerti po 100 ml, 4 kartus per dieną, pusvalandį prieš valgį.
Paruošimas: 3 šaukštus susmulkintos džiovintos arba žalios rasakilų žolės užpilkite 0,5 l verdančio vandens. Užplikytas vaistažoles užvirkite ir palikite 2 valandoms, kad pritrauktų. Atvėsusį nukoškite ir galite gerti.
Rasakilos arbata problematiškai odai
Rasakilos arbata turi priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, kurios padeda gydyti įvairias su oda susijusias problemas. Priešuždegiminės savybės padeda sumažinti odos paraudimą, uždegimą ir patinimą. Esant tokioms odos problemoms, kaip egzema, rasakilos arbata yra labai veiksminga. Ji sumažina odos niežėjimą ir paraudimą. Antioksidantai padeda pašalinti iš organizmo toksinus ir laisvuosius radikalus, taip užkirsdami kelią oksidacinei žalai organizme ir atitolindami senėjimo procesus. Ši arbata taip pat valo kraują, gydo spuogus ir pūlinukus.
Paruošimas: Susmulkinkite ir sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą rasakilų ir 1 valgomąjį šaukštą trispalvių našlaičių žolės. Vieną valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite 250 ml šalto vandens, užvirkite ir palikite 15 minučių pritraukti ir nukoškite. Tokią arbatą galite gerti kasdien po 250-500 ml.
Šia drungna arbata taip pat galite plauti šlapiuojančios egzemos pažeistas vietas 2–3 kartus per dieną.
Rasakilos arbata padeda išspręsti nemažai moteriškų problemų
Rasakila yra viena iš geriausių tradicinių vaistažolių menstruacijų problemoms spręsti. Šio augalo ekstraktas pasižymi kraujagysles atpalaiduojančiomis savybėmis, dėl kurių sumažėja skausmas bei spazmai.
Rasakilos arbata taip pat stiprina gimdos gleivinę ir gali lengvinti menstruacijų keliamus nepatogumus bei menopauzės negalavimus. Ji stiprina gimdos raiščius, gydo visų mažojo dubens organų uždegimus, karščiavimą ir deginimą.
Paruošimas: 3-4 arbatinius šaukštelius džiovintų ir susmulkintų rasakilos lapų užplikykite 150 g verdančio vandens. Po 10 minučių arbatą perkoškite. Tokią arbatą galite gerti 1-3 kartus per dieną tarp valgymų.
Rasakilos nuoviras kvėpavimo takų ligoms gydyti
Rasakilų nuovirą galima gerti sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimu ar plaučių tuberkulioze. Gerti tokio nuoviro galite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną, pusvalandį prieš valgį.
Gaminimas: 4 arbatinius šaukštelius susmulkintos žalios arba džiovintos rasakilų žolės užpilkite 0,5 l verdančio vandens. Nuovirą užvirkite ir, nukėlę nuo viryklės palikite jį 4–5 valandoms, kad pritrauktų ir atvėstų. Prieš geriant nuovirą nukoškite.
Rasakilos arbata odai bei paakiams
Odos problemoms spręsti kuo puikiausiai tiks ši rasakilos arbata. Naudokite ją kompresams ir prausimui.
Paruošimas: 10 g susmulkintų rasakilų užpilkite 250 ml verdančio vandens ir pavirkite 15 minučių ant silpnos ugnies. Nuovirą palikite atvėsti, po to nukoškite ir juo plaukite pūliuojančias žaizdas ir spuogus. Taip pat galite dėti kompresus ant akių.
Galimas rasakilos arbatos šalutinis poveikis
Kaip ir visų gydomųjų vaistažolių arbatos, taip ir rasakilos arbata, gali turėti šalutinį poveikį jūsų organizmui. Rasakilos arbatos ir nuoviro reikia vengti:
- Nėštumo metu, nes kai kuriais atvejais šio augalo arbata ar nuoviras gali sukelti persileidimą.
- Negalima šios vaistažolės vartoti žindymo laikotarpiu.
- Ilgas, stiprios rasakilos arbatos ar nuoviro vartojimas gali pažeisti kepenis.
- Žmonėms, turintiems kraujo krešulių.
- Žmonėms sergantiems anemija.
- Tiems, kas turi aukštą kraujospūdį.
- Nei rasakilos nuoviro, nei arbatos negalima dvi savaites prieš bet kokią operaciją ir dvi savaites po jos.
- Žmonėms, vartojantiems kraują skystinančius vaistus ir geležies papildus
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/rasakila/
https://www.healthbenefitstimes.com/ladys-mantle/
Tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36500205/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.