Maistui naudojamų gėlių nauda žmonijai žinoma nuo seno. Dar Romos laikais kinų, indų ar Artimųjų Rytų kultūrose gėlės buvo gausiai naudojamos maisto gaminime. Žavinga šviežių žiedų puokštė buvo ir yra ne tik grožis ar porcelianinės vazos puošmena. Įvairios gėlės, dar vadinamos „valgomomis gėlėmis“, turi daug biologiškai aktyvių komponentų, vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Viena iš tokių nuostabių gėlių yra našlaitė. Ši dekoratyvinė gėlė turi daugybę sveikatai naudingų savybių ir nuo seno našlaičių arbata buvo naudojama liaudies medicinoje epilepsijai, įvairioms odos ir kvėpavimo takų ligoms gydyti.
Ne visos našlaitės, bet tam tikros jų rūšys yra vaistiniai augalai, kuriuose yra augalinių junginių, pasižyminčių priešuždegiminėmis savybėmis. Šiuose augaluose, žydinčiuose daugiau nei šešiolika skirtingų atspalvių, taip pat yra flavonoidų, tokių kaip kvercetinas, liuteolinas ir rutinas, kurie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, slopina mikrogliją ir užtikrina neuroprotekciją.
Trumpai apie našlaites
Našlaitė (Viola) priklauso našlaitinių (Violaceae) šeimos augalų genčiai. Žinoma apie 550 šios gėlės rūšių. Našlaitės paplitusios visame pasaulyje, bet gausiausia jų įvairovė yra Šiaurės pusrutulio, vidutiniškai šilto klimato srityse. Tai vienametė, dvimetė, o kartais ir daugiametė gėlė. Lapai paprasti, pražanginiai. Žiedai dvilyčiai, įvairiaspalviai, dažniausiai po vieną, rečiau po kelis, sukrauti lapų pažastyse.
Pas mus Lietuvoje auga 38 rūšys našlaičių: savaime auga 16 rūšių, 2 rūšių našlaitės sulaukėjusios, dar 20 rūšių našlaičių auginamos gėlynuose. Dirvinė našlaitė (Viola arvensis), trispalvė našlaitė (Viola tricolor), gaubtažiedė našlaitė (Viola cucullata), plėtrioji našlaitė (Viola diffusa), šiaurinė našlaitė (Viola sororia) ir keletas kitų yra vaistiniai augalai. Jos naudojamos liaudies, o taip pat ir tradicinėje medicinoje.
Kokią naudą teikia našlaičių arbata
Našlaičių pagrindu liaudies medicinoje yra daugybė receptų. Šių gėlių naudą žmogaus organizmui pripažįsta ir mokslininkai, kurių atlikti tyrimai patvirtina teigiamą našlaičių poveikį žmogaus organizmui. Štai ligos, kai našlaičių arbata gali jums padėti:
- arterinė hipertenzija
- krūtinės angina
- aterosklerozė
- šlapimo akmenligė
- odos tuberkuliozė
- artritas
- podagra
- plaučių uždegimas
- bronchitas, tracheitas ir laringitas
- ryklės uždegimas ir rinitas
- cukrinis diabetas
- ūminės kvėpavimo takų infekcijos
- odos ligos su spuogais ir bėrimais
Turtingos antialerginėmis ir gleives skystinančiomis savybėmis, našlaitės gali būti labai naudingos peršalimui ir gripui gydyti. Šiuose augaluose esančios raminančios savybės padeda malšinti gerklės sudirgimą ir kosulį.
Be viso kito, našlaitėse yra salicilo rūgšties, todėl šios gėlės yra puikus sutraukiantis vaistas.
Iš našlaičių pagaminti hidrolatai ar kitos kosmetikos priemonės tinka sudirgusios ir sausos odos nuraminimui.
Našlaičių eterinio aliejaus nauda
Daug naudingų ir gydomųjų savybių turi našlaičių eterinis aliejus. Be to, kad jis naudojamas parfumerijos gamyboje, jis taip pat dar:
- stiprina širdį ir gerina jos darbą
- kovoja su pūlingomis odos ligomis
- gali sumažinti galvos svaigimą ir numalšinti galvos skausmą
Stiprus antimikrobinis našlaičių eterinio aliejaus poveikis yra labai vertingas gydant traumas ir infekcijas. Našlaitės gali būti lengvai įmaišomos į namuose gaminamus grožio produktus, pavyzdžiui, rankų darbo muilą, įvairias veido kaukes, odos kremus ar veido kompresus.
Našlaičių vaistinės žaliavos rinkimas
Svarbu paminėti, kad našlaičių vaistinę žaliavą reikėtų rinkti atsargiai, nes yra labai panašių augalų ir jie nėra vaistiniai.
Vaistinių savybių turi ne tik antžeminė našlaitės dalis, bet taip pat ir jos šaknys. Stiebus, žiedus ir lapus rinkite gegužės ir birželio mėnesiais. Juos džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių.
Išdžiovinta vaistinė žaliava turi būti laikoma sausoje patalpoje medžiaginiuose maišeliuose arba kartoninėse dėžėse. Jos galiojimo laikas yra 1 metai.
Pankolių, gysločio, rasakilos ir našlaičių arbata
Tai vaistažolių rinkinys, kuris padės atsikratyti sauso kosulio. Pankolių, gysločių, rasakilos ir našlaičių arbata turėtų būti vartojama ne daugiau kaip keturis kartus per dieną po ¼ stiklinės.
Jums reikės:
- 1 valgomojo šaukšto džiovintų našlaičių lapų ir žiedų
- 1 arbatinio šaukto džiovintų pankolio vaisių
- 1 arbatinio šaukšto džiovintų gysločio lapų
- 1 arbatinio šaukšto džiovintų rasakilos lapų
- 200 ml karšto virinto vandens
Paruošimas:
Visas vaistažoles sumaišykite. 1 valgomąjį šaukštą gauto vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens. Po pusvalandžio arbatą nukoškite ir galite gerti.
Našlaičių arbata
Ši našlaičių arbata gali jums pagelbėti nuo podagros, reumato ir artrito. Gerkite jos po 200 ml du kartus per dieną.
Paruošti tokią arbatą tikrai labai paprasta. 2 valgomuosius šaukštus džiovintų našlaičių (nesvarbu ar žiedų, ar lapų) užpilkite stikline verdančio vandens. Po 10 minučių arbatą perkoškite ir galite gerti.
Našlaičių pieno gėrimas
Jeigu kankina nemiga, jums gali padėti šis pieno gėrimas su našlaitėmis. Gerkite jį prieš pat miegą.
Jums reikės:
- 3 g džiovintų žiedų
- 200 ml pieno
Paruošimas:
Džiovintus našlaičių žiedus užpilkite karštu, bet ne verdančiu pienu ir palikite 30 minučių. Prieš geriant gėrimą galite nukošti.
Kadagių uogų, meškauogių ir našlaičių arbata
Jeigu vargina šlapimo pūslės uždegimas, jums gali padėti kadagių, meškauogių ir našlaičių arbata. Pasigaminkite šių žolelių mišinį, paruoškite arbatą ir gerkite ją 3 kartus per dieną po 100 ml.
Jums reikės:
- 2 valgomųjų šaukštų džiovintų našlaičių
- 2 valgomųjų šaukštų džiovintų kadagio uogų
- 2 valgomųjų šaukštų džiovintų meškauogių lapų
Paruošimas:
Visas vaistažoles sumaišykite. 2 valgomuosius šaukštus mišinio užpilkite 200 ml karšto vandens ir pavirkite 15 minučių. Prieš geriant arbatą nukoškite.
Našlaičių sirupas nuo kosulio
Saldus sirupas iš našlaičių ne tik skanus, tačiau jis gali palengvinti kosulio simptomus, o galbūt net ir visiškai jį išgydyti. Jums tereikės 3 kartus per dieną po valgomąjį šaukštą šio vaistinio sirupo įsipilti į savo mėgstamą arbatą.
Jums reikės:
- 5 valgomųjų šaukštų džiovintų našlaičių
- 1 l verdančio vandens
- 6 valgomųjų šaukštų cukraus
- 1 citrinos
Paruošimas:
- Džiovintas našlaites užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 12 valandų.
- Užpilą perkoškite ir į jį suberkite cukrų.
- Viską gerai išmaišykite, užvirinkite ir virkite ant silpnos ugnies kol arbata taps sirupo konsistencijos.
- Į sirupą supilkite šviežiai išspaustas citrinos sultis.
- Leiskite sirupui užvirti ir nukelkite jį nuo viryklės, išpilstykite į stiklinius indelius ar butelius.
Kokį šalutinį poveikį gali sukelti našlaičių arbata
Prieš renkant ir ruošiant vaistinę žaliavą, rekomenduojama susipažinti su galimu šalutiniu poveikiu, susijusiu su našlaičių arbatos ir nuoviro vartojimu. Jų negalima vartoti:
- nėštumo ir žindymo laikotarpiu
- sergant ūminiu glomerulonefritu
- paūmėjus virškinimo trakto ligoms
- turint sunkias kepenų patologijas
Našlaičių preparatų nerekomenduojama vartoti sergant bronchų astma, nes jos skatina kosulį ir skreplių atsikosėjimą. Jų vartojimas gali išprovokuoti astmos priepuolį.
Nepaisant visų naudingų vaistinių savybių, ilgą laiką vartojant našlaičių arbatą ar nuovirus galima išprovokuoti pykinimą ir vėmimą. Būtina laikytis rekomenduojamo dozavimo bei nepadauginti. Našlaičių arbatos ar nuoviro negalima vartoti ilgiau kaip mėnesį, o gydymą kartoti galima ne anksčiau kaip po 30 dienų.
Šaltiniai:
https://www.netmeds.com/health-library/post/pansy-flower-5-astonishing-health-reasons
https://www.vle.lt/straipsnis/naslaite/
https://oazisvdome.ru/unikalnye-lechebnye-svojstva-fialki-trehcvetnoj/
Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341349/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.