Skip to content

Raktažolių arbata: vaistas nuo visų kvėpavimo takų ligų

Raktažolių arbata: vaistas nuo visų kvėpavimo takų ligų
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Net sunku patikėti, kad taip dažnai gėlių darželiuose ir ant palangių matomos įvairiaspalvės raktažolės turi tokią nuostabią giminaitę – vaistinę arba kitaip sakant, pavasarinę raktažolę. Joje gausu vertingų taninų, silicio rūgšties, eterinio aliejaus ir flavonoidų. Dėl šio gausaus naudingųjų medžiagų kiekio vaistinė raktažolė pasižymi diuretinėmis, tonizuojančiomis ir vitaminizuojančiomis savybėmis. Bet pati vertingiausia ši gėlė yra gydant kvėpavimo takų ligas. Ji puikiai skatina ir lengvina atsikosėjimą. Todėl net mokslininkai pripažįsta, kad raktažolių arbata – vienas iš geriausių pagalbininkų gydant net ir tokius sunkius kvėpavimo takų susirgimus, kaip plaučių uždegimas, bronchitas ar net tuberkuliozė.

Raktažolių istorija

Raktažolės liaudyje žinomos dar nuo Olimpo laikų, kur buvo laikomos vaistinėmis gėlėmis. Ten jos buvo vadinamos dvylikos dievų gėlėmis. Tikėta, kad jos gali išgydyti visas ligas. Anglijoje jauni raktažolių lapai buvo naudojami salotoms, o šaknys – kaip ypatingas prieskonis. Vokietijoje iš džiovintų jų žiedų gamindavo nervus raminančią arbatą. Rusijoje raktažolės buvo laikomos žvalumo ir sveikatos gėlėmis.

Trumpai apie raktažolę

Raktažolė (Primula) priklauso raktažolinių (Primulaceae) šeimos augalų genčiai. Visame pasaulyje žinoma apie 500 šio augalo rūšių. Labiausiai raktažolė paplitusi vidutiniškai šilto klimato srityse, atogrąžose, o Pietų pusrutulyje – tik kalnuose. Didžiausia šio augalo rūšių įvairovė – Rytų Azijoje. Dažniausiai tai daugiametė ir tik retai vienmetė gėlė. Lapai paprasti, nedideli. Žiedai susitelkę į skėčio pavidalo, įvairių spalvų žiedynus.

Raktažolės

Arbatoms naudojama pavasarinė raktažolė

Daugumos rūšių raktažolės yra dekoratyviniai gėlynų, o kartais ir kambariuose auginami, augalai. Išvesta labai daug jų hibridų ir veislių. Pati naudingiausia yra pavasarinė raktažolė (Primula veris). Tai vaistinis augalas, nuo seno plačiai naudojamas tiek liaudies, tiek tradicinėje medicinoje. Pavasarinė raktažolė aptinkama visoje Lietuvoje, dažniausiai pievose, pamiškėse ar upių šlaituose.

Raktažolių rinkimas, džiovinimas ir laikymo sąlygos

Raktažolių šaknys. Požeminę augalo dalį galite išsikasti rudenį. Nuvalykite, nuplaukite ir sudžiovinkite  pavėsyje gerai vėdinamoje patalpoje arba elektrinėje džiovyklėje žemoje temperatūroje.

Raktažolių lapai. Juos turite nupjauti pavasarį, prieš prasidedant žydėjimui. Džiovinimui lapus paskleiskite plonu sluoksniu ir nepamirškite pavartyti. Kai kas rekomenduoja lapus džiovinti elektrinėse džiovyklėse, aukštesnėje temperatūroje, kad augalas neprarastų vertingo vitamino C.

Raktažolių žiedai. Juos galite rinkti visą žydėjimo laikotarpį. Džiovinimui lapus išdėliokite sausoje verandoje ir gerai vėdinamoje palėpėje. Svarbu, kad nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai.

Visas džiovintas raktažolės dalis galite laikyti iki 2 metų. Svarbiausia, kad vaistinė žaliava būtų apsaugota nuo drėgmės ir tiesioginių saulės spindulių.

Raktažolių arbata

Kokią naudą sveikatai teikia raktažolių arbata

Pasak mokslininkų atliktų tyrimų, raktažolės žiedai yra flavonoidų šaltinis. Flavonoiduose gausu rutozido ir hiperozido. O jie pasižymi priešuždegiminiu, antioksidaciniu ir antimikrobiniu poveikiu.

Dėl šių savybių raktažolių arbata dažniausiai naudojama kvėpavimo takų ligoms gydyti. Šis, ne tik gražus, bet ir naudingas augalas skatina bronchų ir viršutinių kvėpavimo takų sekreto skystinimą, todėl jis yra ypatingai vertingas esant sausam kosuliui. Raktažolių arbata gali padėti netgi esant tokiems rimtiems susirgimams kaip: tracheitas, bronchitas, bronchopneumonija, pneumonija, emfizema, tuberkuliozė, kokliušo priepuoliai.

Liaudies medicina raktažolės nuovirą rekomenduoja gerti garbaus amžiaus žmonėms, kuriems sutrikęs širdies raumens susitraukimas ir plaučių aprūpinimas krauju. Šie, su amžiumi susiję, pokyčiai gali sukelti lėtinį, dar kartasi vadinamą, senatvinį kosulį. Raktažolių arbata stimuliuoja kraujotaką ir gali padėti pašalinti per didelį skreplių kiekį pagyvenusių žmonių bronchuose.

Be minėtųjų flavonoidų raktažolės žiedai, lapai ir net šaknys turi: saponinų, silicio rūgšties, glikozidų, vitamino A ir C, taninų, eterinio aliejaus.

Pasak mokslininkų, raktažolė, dėl tokios turtingos savo sudėties, taip pat gali turėti tokį poveikį kaip: spazmus mažinantį, diuaretinį, vidurius laisvinantį, raminantį ir netgi analgetikų.

Raktažolių arbata

Raktažolių arbata

Su šia raktažolių arbata jūs gausite vitamino C ir tuo pačiu ji pastiprins jūsų imunitetą. Pasigamintą arbatą išgerkite dienos bėgyje, mažais gurkšneliais. Rekomenduojama šią arbatą gerti 14-21 dienų.

Jums reikės:

  • 5 g džiovintos ir sumaltos raktažolių žolės (tinka ir lapai, ir stiebai, ir žiedai)
  • 100 ml verdančio vandens
  • kelių kruopelyčių druskos

Paruošimas:

  • Raktažolių miltelius užplikykite verdančiu vandeniu ir palikite pusvalandžiui.
  • Atvėsusią arbatą nukoškite ir įberkite šiek tiek druskos.

Raktažolių arbata nuo kosulio

Jeigu kankina stiprus kosulys, Raktažolių šaknų arbatos galite gerti 4-5 kartus per dieną po vieną valgomąjį šaukštą, geriausia karštą. Jeigu raktažolių arbatą ruošite iš džiovintų lapų ir žiedų, gerkite po 2 puodelius per dieną.

Jums reikės:

  • 1 šaukštelio sausų, sumaltų raktažolės šaknų arba 2 šaukštelių raktažolės lapų ir/ar žiedų
  • 250 ml verdančio vandens
  • 1 arbatinio šaukštelio medaus

Paruošimas:

  • Užplikykite raktažolių šaknis verdančiu vandeniu ir palaikykite ant viryklės kol arbata užvirs.
  • Palikite 5 minutėms, kad pritrauktų.
  • Nukoškite ir įsidėkite medaus.
Raktažolių arbata

Raktažolių arbata nuo laringito

Kai gerklų uždegimą – laringitą lydi sunkus kosulys, pagerinti atsikosėjimą gali ši vaistažolių mišinio arbata. Gerkite jos po 100 ml 3 kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 1 valgomojo šaukšto lygiomis dalimis paruošto mišinio: anyžių sėklos, medetkų žiedai, našlaičių lapai ir žiedai, ir ramunėlių žiedai.
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas:

  • Valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens ir palaikykite valandą, kad pritrauktų.
  • Prieš geriant nukoškite. Kad arbata būtų šilta, galite įsipilti šiek tiek kašto vandens.
  • Galite pagardinti šaukšteliu medaus.

Raktažolių lapų arbata

Ši raktažolių lapų arbata labai tinka naudoti burnos skalavimui. Esant burnos ar gleivinės uždegimui ji pagelbės jūsų nosiaryklei, gerklei ir dantenoms.

Jums reikės:

  • 1 valgomojo šaukšto džiovintų raktažolių lapų
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas. Raktažolių lapus užpilkite verdančio vandeniu. Palaikykite 1 valandą, nukoškite ir galite skalauti.

Raktažolių arbata - šalutinis poveikis

Galimas raktažolių arbatos šalutinis poveikis

Kad gydymas būtų ne tik naudingas, bet ir saugus, būtina atsižvelgti ne tik į gydomąsias ir naudingąsias vaistinės raktažolės savybes, bet ir galimą šalutinį poveikį. Geriat raktažolių arbatą, svarbu laikytis rekomenduojamos dozės. Pastebėta, kad dideli šio augalo kiekiai gali sukelti skrandžio skausmus, pykinimą ar viduriavimą.

Jautresniems žmonėms raktažolkų arbata gali sukelti odos alerginę reakciją. Praėjus kelioms valandoms ar net dienoms po kontakto su šiuo augalu, gali atsirasti stiprus odos vietų, kurios turėjo sąlytį su raktažole, niežėjimas ir deginimas. Šios vietos paraudonuoja, atsiranda skysčio pripildytų burbuliukų, kurių vietoje vėliau atsiranda pleiskanojimas.

Tokia alerginė reakcija gali pasireikšti ir geriant raktažolių arbatą. Atsiradus panašiems simptomams arbatos vartojimą būtina nutraukti ir kreiptis į savo gydytoją.

Dar keli svarbūs momentai apie galimą raktažolių šalutinį poveikį:

  • Į burną ar kvėpavimo takus patekus raktažolių žiedadulkėms, gali prasidėti gleivinių uždegimas.
  • Augalo negalima vartoti, jeigu jums paskirti antikoaguliantai.
  • Raktažolės draudžiamos nėštumo ir žindymo metu.
  • Šio augalo negalima vartoti vaikams iki 2 metų.

Pabaigai

Naudingosios pavasarinės raktažolės savybės tikrai žavi, tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į galimą šalutinį poveikį. Kad išvengtumėte nemalonių pasekmių, įsivesti į savo valgiaraštį raktažolę reikėtų atsargiai, nedidelėmis dozėmis, stebint savo organizmo reakciją. Ir, žinoma, kas nemažiau svarbu, reikia pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/raktazole/
 „Pavasarį žydintys augalai“ , Živilė Lazdauskaitė, 1985 m.

Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5557003/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: