Skip to content

Plautės arbata: liaudies medicinoje ji liaupsinama ir rekomenduojama kvėpavimo ligoms gydyti

Plautės arbata: liaudies medicinoje ji liaupsinama ir rekomenduojama kvėpavimo ligoms gydyti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Liaudies medicinos šalininkai sako, kad pats augalo pavadinimas – Plautė – išduoda, kad ji naudinga sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis: tracheitu, bronchitu ar plaučių uždegimu. Jei kankina sausas kosulys, lydimas balso susilpnėjimo, plautės arbata gali būti labai naudinga. Užtenka ją pavartoti kelias dienas, kad sekretas suskystėtų ir lengvai pasišalintų atsikosėjimo metu. Bet to, kaip teigia žolininkai, plautės nauda tuo nesibaigia. Ji dar malšina uždegimą, mažina skausmą ir spazmus. Taip pat gali gelbėti nuo daugelio kitų negalavimų ir ligų: cistito, šlapimo nelaikymo, nefrito, uretrito, akmenų ir smėlio kepenų, inkstų ir tulžies takų latakuose.

Deja, mokslininkai neturi pakankamai atliktų tyrimų, kurių išvados patvirtintų ar paneigtų visas galimas gerąsias plautės savybes. Jie neneigia, kad šis augalas ir jo arbata gali būti naudinga kai kuriais atvejais, bet ir neliaupsina plautės taip, kaip tą daro žolininkai ir liaudies medicinos žinovai.

Trumpai apie plautę

Tamsioji plautė (Pulmonaria obscura) ir vaistinė plautė (Pulmonaria officinalis) – yra vaistiniai augalai, naudojami liaudies medicinoje. Plautė – viena pirmųjų pavasarinių augalų, pasirodančių miško pakraščiuose nutirpus sniegui. Ji pradeda žydėti gana anksti ir pritraukia daugybę bičių. Šio augalo lotyniškas pavadinimas – pulmonaria, reiškia plaučius arba plaučių. Todėl neretai liaudyje plautė vadinama plaučių žole, nes nuo seno vartojama kvėpavimo ligų profilaktikai ir gydymui.

Tai daugiametis augalas, užaugantis tik iki 30 cm aukščio. Jis priklauso agurklinių (Boraginaceae) šeimos augalų genčiai. Pasaulyje yra 14 plautės rūšių. Augalas savaime paplitęs Europoje ir Azijoje. Turi stačią stiebą ir didelius lancetiškus lapus. Žiedai pavieniai, išoriškai panašūs į mažus varpelius. Plautė nepakenčia karščio, todėl mieliau auga aukštų medžių ar krūmų pavėsyje.

Plautė

Plautės cheminė sudėtis

Plautės, kaip ir kitų augalų, gydomąsias savybes lemia jos cheminės sudėties. Šis augalas turi daug naudingų medžiagų, tarp kurių vitaminai C ir P. Į šios vaistažolės sudėtį įeina kalcis ir kalis, o taip pat visas rinkinys mikroelementų: manganas, stroncis, varis, jodas, silicis, titanas ir geležis. Be to, plautė turi rutino, gleivių, taninų ir flavonoidų. Jos sudėtyje yra silicio rūgšties, taninų, saponinų, polifenolių ir kitų, ne mažiau naudingų, komponentų.

Plautės rinkimas ir džiovinimas

Jeigu plautės neauginate savo sode, ją surasite pievoje, miške ar miško pakraštyje. Visos šio augalo dalys renkamos vaistinei žaliavai.

Žiedai ir lapai renkami ir džiovinami pavasarį arba vasaros pradžioje, o šaknys kasamos rudenį. Plautes galima džiovinti ryšulėliais, prieš tai nupjovus jos šaknis. Lapus ir žiedus reikia stengtis kuo greičiau sudžiovinti, kitaip jie gali pajuoduoti ir supūti.

Šaknys, priešingai, džiovinamos gana ilgai. Džiovinti reikia gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių.

Sudžiovintą vaistinės plautės žaliavą geriausia laikyti medinėje dėžutėje, iš vidaus išklotoje popieriumi. Tinkamai išdžiovintos šios vaistažolės yra bekvapės, šviesiai žalios spalvos.

Plautė

Moksliniais tyrimais patvirtinta plautės nauda

Vaistinė plautė (Pulmonaria officinalis) nuo senų laikų liaudies medicinoje naudojamas kaip vaistinis augalas plaučių ligoms gydyti. Žinant turtingą jos cheminę sudėtį, tikrai galima teigti, kad plautė gali veikti, kaip atsikosėjimą lengvinanti ir kvėpavimo takų ligas gydanti, priemonė.

Remiantis, nors ir kukliais, mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis yra patvirtintos šios plautės naudos sveikatai.

Plautės arbata gali palaikyti neurologinę sveikatą

Acetilcholinas yra neuromediatorius, kuris yra susiję su mokymusi ir atmintimi. Per mažas jo kiekis siejamas su Alzheimerio liga, kuri sukelia demenciją. Išsaugant pakankamą kiekį acetilcholino, galima gydyti Alzheimerio ligą. O tai padaryti galima slopinant acetilcholinesterazę (AChE) – fermentą, kuris skaido acetilcholiną. Remiantis 2012 m. laboratorinio tyrimo duomenimis, plautė gali slopinti AChE. Šį poveikį lemia depsidonai – junginiai, kurių turi būtent šis augalas. Tad plautės arbata gali padėti palaikyti neurologinę sveikatą.

Plautės arbata gali mažinti uždegimą

Kai kurie su gyvūnais atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad plautė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. 2003 m. atlikto tyrimo metu plautės ekstraktas vidutiniškai sumažino žiurkių, sergančių opomis, uždegimą. Kito 2019 m. atlikto tyrimo su pelėmis metu nustatyta, kad plautės, mažindamos uždegimą, sumažino letenų patinimą.

Nepaisant šių tyrimų išvadų, neaišku, ar plautės arbata turi tokią pačią naudą žmonėms. Todėl reikalingi papildomi moksliniai tyrimai.

Plautės arbata

Moksliškai nepagrįsti teiginiai apie plautės naudą

Mokslininkai sako, kad nors liaudies medicinoje plautė seniai žinomas ir vertinamas augalas, daugeliui teiginių apie tariamą plautės naudą trūksta moksliniais tyrimais pagrįstų įrodymų. Pavyzdžiui, nėra įrodymų, kad plautė gali gydyti: tuberkuliozę, plaučių uždegimą, astmą, bronchitą, skystinti skreplius, mažinti gerklės skausmą, lėtinį kosulį, egzemą, šlapimo takų infekciją ar hemorojų.

Plautės arbata

Plautės arbata yra puiki atsikosėjimą lengvinanti ir kosulį minkštinanti priemonė. Gerkite jos po 160 ml tris kartus per dieną prieš valgį.

Jums reikės:

  • 2 valgomųjų šaukštų džiovintų plautės lapų ir žiedų
  • 400 ml vedančio vandens

Paruošimas. Plautės lapus ir žiedus užplikykite verdančiu vandeniu ir palikite 4 valandoms. Prieš gerdami, arbatą perkoškite.

Plautės trinktūra

Plautės tinktūra rekomenduojama sergant mažakraujyste, astma, plaučių uždegimu ar bronchitu. Ši tinktūra turi priešvėžinį poveikį ir gerina kraujo kokybę. Gerkite jos po 2 arbatinius šaukštelius tris kartus per dieną prieš valgį.

Jums reikės:

  • 3 valgomųjų šaukštų džiovintų plautės lapų
  • 0,5 l degtinės.

Paruošimas. Džiovintus plautės lapus užpilkite degtine. Indą uždenkite ir palikite dviems savaitėms.

Plautės arbata

Plautės užpilas nuo kosulio

Šis plautės užpilas rekomenduojamas sergant tuberkulioze, stipriai kosint ar susilpnėjus balsui. Jį vatokite po 1 valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 2 arbatinių šaukštelių džiovintų plautės lapų
  • 200 ml verdančio vandens

Paruošimas. Džiovintus plautės lapus užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite porai valandų, kad pritrauktų. Prieš vartojant užpilą galite nukošti.

Plautės arbata su čiobreliais ir ežiuole

Sergant peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, plautės arbata su čiobreliais ir ežiuole palengvins kosulį ir nuims gerklės skausmą. Gerkite jos po 100 ml tris kartus per dieną.

Jums reikės:

  • 2 arbatinių šaukštelių džiovintų plautės lapų ir žiedų
  • 2 arbatinių šaukštelių džiovintų čiobrelių
  • 2 arbatinių šaukštelių džiovintos ežiuolės
  • 200 ml verdančio vandens
  • 1 arbatinio šaukštelio medaus

Paruošimas. Visas vaistažoles sumaišykite. 2 arbatinius šaukštelius vaistažolių mišinio užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 15-20 minučių. Arbatai pravėsus ją nukoškite ir pagardinkite medumi.

Plautės arbata

Plautės arbata su erškėtuogėmis linų sėmenimis

Plautės arbata su linų sėmenimis ir erškėtuogėmis gali būti puiki pagalba sergant žarnyno ligomis. Ją gerkite mažais gurkšneliais visos dienos bėgyje.

Jums reikės:

  • 40 g džiovintų plautės lapų ir žiedų
  • 100 g erškėtuogių
  • 1 valgomojo šaukšto linų sėmenų
  • 1 l verdančio vandens

Paruošimas. Visus ingredientus užplikykite vedančiu vandeniu ir palikite per naktį. Pagamintą užpilą perkoškite ir galite gerti.

Plautės arbata gali sukelti šalutinį poveikį

Mokslininkai nėra iki galo ištyrę plautės, todėl nėra aišku, kokį šalutinį poveikį gali sukelti plautės arbata. Galima daryti išvadą, kad plautės, kaip ir kitų augalų vartojimas gali sukelti nepageidaujamą organizmo reakciją. Tai ypač svarbu:

  • vartojantiems receptinius vaistus
  • vartojant kitas vaistažoles
  • nėščiosioms ir maitinančioms moterims
  • vaikams iki 2 metų
  • sergantiems lėtinėmis ligomis

Prieš pradėdami vartoti plautės arbatą ar kitus produktus su šiuo augalu, būtinai pasitarkite su savo gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/lungmoss

Tyrimai:
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/14756366.2012.677839
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13678242/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31847731/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: