Skip to content

Ožragės arbata seniai naudojama liaudies medicinoje: naudinga tiek vyrų, tiek moterų sveikatai

Ožragės arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ožragė nuo seno garsėja savo gydomosiomis bei kulinarinėmis savybėmis. Tiek augalo lapai, tiek sėklos yra naudojami vaistiniais ir maistiniais tikslais. Ožragės sėklos ypač populiarios Azijos, Viduržemio jūros ir Artimųjų Rytų virtuvėse. Tačiau pastaraisiais metais ožragės arbata, ypač ožragės sėklų arbata, įgijo populiarumą visame pasaulyje dėl jos sveikatai naudingų savybių.

Kuo ypatinga ožragės arbata bei kaip ją pasigaminti, skaitykite šiame straipsnyje.

Ožragės arbata: istorija ir tradicijos

Ožragė (Trigonella fenumgraecum) yra pupinių augalų šeimos augalas, išvaizda kiek primenantis dobilus. Išskirtinė ožragės savybė – jos vaisiai. Tai kiek kampuotos formos, nedidelės, gelsvai rusvos spalvos pupelės. Ankštyje jų subręsta apie 10–20 vienetų.

Ožragė tradiciškai buvo naudojama Ajurvedos medicinoje ir senovės Egipto civilizacijose, kur ji buvo vertinama kaip naudingas gydomasis augalas. Egiptiečiai ją taip pat naudojo kaip prieskoninį augalą bei kaip vaistą virškinimo problemoms, infekcijoms gydyti ir bendram sveikatos stiprinimui.

Indijoje ožragės sėklos buvo ir tebėra naudojamos kaip kario prieskonių sudedamoji dalis, iš jų ruošiama gydomoji ir sveikatą stiprinanti arbata, skatinanti virškinimą bei palengvinanti menstruacijų sukeliamus skausmus.

Europoje, bene, pirmieji gydomąsias ožragės savybes pastebėjo senovės graikai, kurie ją pirmiausiai ėmė naudoti gyvuliams gydyti. Tik daug vėliau augalas imtas naudoti ir žmonių negalavimams gydyti. Beje, ir pats lotyniškas ožragės pavadinimas reiškia „graikų šienas“. Senovės Graikijoje ją maišydavo su šienu ir tokiu mišiniu šerdavo sergančius gyvulius, kurie ožragę ėsdavo net ir tada, kai kito maisto atsisakydavo.

Kitose šalyse ožragė taip pat yra vertinamas ir laikomas labai naudingu augalas:

  • Egipte ir Etiopijoje iš jos sėklų kepama duona;
  • Graikijoje šviežios arba išvirtos ožragės pupelės valgomos su medumi;
  • JAV plačiai naudojama kulinarijoje, ypač ji populiari kaip sudedamoji dalis padažuose, naudojamuose sumuštiniams gardinti;
  • bene, populiariausia ožragė išlieka Indijoje, kur naudojama daržovių, ankštiniuose patiekaluose, užkandžiams ruošti, yra sudedamoji kario dalis;
  • o štai arabų moterys ją naudoja figūrai dailinti: tikima, jog valgant skrudintas ožragės sėklas suapvalėja klubai bei padidėja krūtys.
Ožragės sėklų arbata

Iš ko ruošiama ožragės arbata?

Ožragės arbata ruošiama iš ožragės sėklų arba džiovintų jos lapų. Jos skonis kiek kartokas, tačiau aromatas labai saldus, savitas ir unikalus, primenantis šieno ir karamelės kvapą. Ožragės sėklų skonis taip pat lyginimas su klevų sirupu.

Gana dažnai ruošiama ne vien ožragės arbata, tačiau kartu su kitais priedais: pienu, medumi, pankolio sėklomis, citrinos sultimis. Be to, įvairūs papildomi priedai suteikia ir daugiau naudos sveikatai, pastiprina ožragės poveikį.

Kuo naudinga ožragės arbata sveikatai?

Ožragė pasižymi didele nauda sveikatai. Ypač ji rekomenduojama moterims, taip pat ir neseniai tapusioms mamomis. Ožragėje daug svarbių maistinių medžiagų, dėl kurių ji pasižymi stipriomis antioksidacinėmis bei kitomis sveikatai naudingomis savybėmis. Šiame augale yra A, D, B grupės vitaminų, daug skaidulų, biotino, geležies, cholino, inozitolio.

Ožragės arbata:

  • gali padėti esant virškinimo problemoms;
  • skatina motinos pieno gamybą;
  • mažina menstruacijų sukeliamus skausmus;
  • malšina nemalonius menopauzės sukeliamus simptomus;
  • naudojama artrito gydymui;
  • padeda kovoti su antsvoriu;
  • reguliuoja kraujo spaudimą bei cholesterolio kiekį kraujyje;
  • malšina migrenos ir galvos skausmus;
  • tonizuoja ir stipriną organizmą bei imunitetą;
  • padeda žaizdų, opų gijimui;
  • sumažina ėduonies riziką.
Ožragės nauda sveikatai

Kokiems negalavimas gydyti skiriama ožragės arbata?

Nuo seno ožragės lapų ar sėklų arbata naudojama daugelio ligų bei kitų negalavimų gydymui. Kai kuri augalo nauda sveikatai patvirtinta ir moksliniais tyrimais. Taigi ožragės arbata gali būti naudinga tokiems negalavimams gydyti:

  • Virškinimo gerinimas. Ožragės sėklos yra puikus skaidulų šaltinis, todėl ožragės sėklų arbata padeda skatinti virškinimą, mažina pilvo pūtimą, gerina apetitą, padeda esant vidurių užkietėjimui. Vadovaujantis Ajurvedinės medicinos patarimais ožragės arbatą reikėtų gerti po sunkesnių patiekalų, kad palengvintų virškinimą.
  • Gliukozės kiekio kraujyje reguliavimas. Tyrimai rodo, kad ožragė gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl arbata itin naudinga sergantiems diabetu žmonėms bei tiems, kurių cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs ir gresia susirgti cukriniu diabetu.
  • Cholesterolio mažinimas. Ožragės arbata gali padėti sumažinti „blogojo“ (MTL) cholesterolio kiekį kraujyje ir taip padėti užtikrinti gerą širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą.
  • Uždegimo mažinimas. Ožragė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti lėtinius uždegiminius procesus ir taip palengvinti tokias ligas kaip artritas ar astma.
  • Žindymo skatinimas. Nors mokslinių tyrimų tam pagrįsti nepakanka, tačiau nuo seno ožragės arbata naudojama žindančios motinos pieno gamybai bei tekėjimui paskatinti. Be to, ši arbata rekomenduojama neseniai pagimdžiusioms moterims, nes padeda atgauti jėgas, stiprina nugarą bei tonizuoja organizmą ir suteikia taip reikalingų, gimdymo metu prarastų jėgų.
  • Lytinio potraukio skatinimas. Ožragė padidina estrogeno kiekį organizme, todėl padidina moterų lytinį potraukį. Vyrams veikia panašiai, tik normalizuoja testosterono kiekį organizme, todėl vyrams taip pat padidėja lytinis potraukis bei ištvermė.
  • Sąnarių sveikata. Ožragės arbata gali pagelbėti esant stuburo ar sąnarių problemoms, nes tai yra „statybinė“ medžiaga visiems kūno sąnariams, užtikrinanti jų lankstumą ir tvirtumą.
Ožragės arbata gydo nuo daugelio ligų

Ožragės sėklų arbata

Yra daugybė ožragės arbatos gamybos receptų. Tačiau visų jų pagrindas tas pats: ožragės sėklos / lapai ir vanduo. Visi kiti ingredientai dedami papildomai skoninėms savybėms paįvairinti, pagerinti ar suteikti papildomos naudos, aromato.

Ingredientai:

  • ½–1 a. š. ožragės sėklų;
  • 1 puodelis vandens arba pieno.

Paruošimas: vandenį užvirti ir į jį supilti ožragės sėklas bei leisti pavirti dar 6–7 min ant silpnos ugnies. Uždengti ir palikti kiek pravėsti. Nukošti ir skanauti.

Patarimas: išgėrus arbatą išbrinkusias sėklas taip pat patariama sukramtyti. Ši arbata ypač rekomenduojama gerti prieš miegą.

Ožragės sėklų arbata: kiti gamybos būdai

Be paprastos, tik ožragės sėklų ar lapų arbatos taip pat yra daug kitų gamybos būdų:

  • Ožragės ir imbiero arbata. Pridedant šviežio arba džiovinto imbiero, arbata įgauna papildomų priešuždegiminių savybių ir intensyvesnį skonį.
  • Ožragės ir medaus arbata. Medus ne tik pasaldina arbatą, bet ir suteikia jai papildomų antioksidacinių savybių.
  • Ožragės ir cinamono arbata. Cinamonas žinomas kaip prieskonis, kuris gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl jo derinys su ožrage gali būti ypač naudingas diabetu sergantiems žmonėms.
  • Ožragės ir kardamono arbata. Kardamonas pastiprina ožragės tonizuojantį ir imunitetą stiprinantį poveikį. Taip pat kardamonas garsėja kaip stiprus afrodiziakas.
  • Ožragės ir ciberžolės arbata ypač veiksminga peršalus, sušalus bei imunitetui stiprinti.
Ožragės arbata su pienu, citrina, cinamonu ar kardamonu

Ožragės arbatos šalutinis poveikis

Nepaisant daugelio ožragės arbatos naudų ir teigiamo poveikio sveikatai bei ligų gydymui, ji taip pat gali turėti šalutinį poveikį:

  • viduriavimas;
  • skrandžio sutrikimai;
  • galvos skausmas;
  • galvos svaigimas;
  • kūno skysčiai (šlapimas, prakaitas, motinos pienas) įgauna klevo kvapą.

Be to, ožragės arbata griežtai nerekomenduojama besilaukiančioms moterims, nes yra duomenų rodančių, jog gali sukelti gimdos susitraukimus ir iššaukti priešlaikinį gimdymą.

Taip pat ją atsargiai turėtų vartoti žmonės, sergantys hormonams jautriu vėžiu, vartojantys kraują skystinančius bei cukraus kiekį kraujyje reguliuojančius vaistus.

Apskritai prieš vartojant ožragę gydymosi tikslais, visada būtina pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku.

Šaltiniai:

  1. https://www.starwest-botanicals.com/blog/5-benefits-of-fenugreek-in-tea/
  2. https://www.medicinenet.com/what_are_the_benefits_of_fenugreek/article.htm
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-733/fenugreek
  4. https://cookpad.com/us/search/fenugreek%20tea

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui