Ar teko gerti tikrai mėlynos spalvos arbatą? Tokios mėlynos kaip dangus ar žibuoklių žiedai? Jeigu dar ne, kviečiame susipažinti su mėlynosios balnapupės arbata. Tai iš tiesų pasakiškų, veik stebuklingų spalvų arbata, kurios spalva kinta nuo priedų. Be to, kad ji iš tiesų įspūdingai atrodo užplikyta puodelyje, dar ir yra naudinga sveikatai.
Tad jeigu susidomėjote mėlynąja arbata ir norite sužinoti apie ją daugiau, kviečiame skaityti šį straipsnį.
Kas ta mėlynoji balnapupė?
Tikrai retai kur sutinkamas ir pats augalo – mėlynosios balnapupės – pavadinimas, tad tikrai smalsu pasidomėti, koks augalas gali nudažyti arbatą sodria mėlyna spalva.
Mėlynoji balnapupė (Clitoria ternatea) yra daugiametis vijoklinis augalas, priklausantis ankštinių augalų šeimai. Jos žiedai yra ryškiai mėlynos spalvos, tačiau kartais gali būti ir baltos arba violetinės spalvos. Augalas yra kilęs iš Pietryčių Azijos, tačiau dabar auginamas visame pasaulyje dėl savo dekoratyvinių bei medicininių savybių ir naudojimo maisto bei gėrimų pramonėje.
Mėlynosios balnapupės žydi visus metus tropinėse ir subtropinėse klimato zonose. Jos gerai auga derlingoje, gerai drenuojamoje dirvoje, gaudamos pakankamai saulės šviesos ir šilumos.
Natūralioje mėlynosios balnapupės gimtinėje jos žiedai, šaknys ir vaisiai jau šimtmečius naudojami kaip natūralus maisto dažiklis. Tad nenuostabu, kad iš augalo paruošta arbata stulbina savo spalva. Beje, labai įdomu tai, kad mėlynosios balnapupės arbatos spalva gali kisti priklausomai nuo pH lygio.
Mėlynosios balnapupės arbata: tradicijos ir istorija
Mėlynosios balnapupės arbata turi gilias istorines ir kultūrines šaknis Pietryčių Azijos šalyse. Tailande ir Vietname ši arbata yra tradiciškai vartojama kaip gaivinantis gėrimas karštomis dienomis. Tailande arbata dažnai patiekiama su citrina ir medumi, kad būtų sustiprintas skonis ir spalva. Be to, mėlynosios balnapupės žiedai dažnai naudojami kaip religinių apeigų dalis ir dekoratyviniai elementai tradicinėse šventėse.
O štai tradicinėje kinų medicinoje ši arbata naudojama net depresijos gydymui. Be to, ji naudojama, kai reikia pagalbos susikaupti, sutelkti dėmesį, gerinti atmintį bei įveikti nemigą.
Mėlynosios balnapupės arbata: kuo taip žavi pasaulį?
Nepaisant to, kad ši arbata turi sveikatai naudingų savybių ir kai kuriose Rytų medicinos šakose naudojama įvairiems negalavimams gydyti, pasaulyje populiarumą pelno, visų pirma, dėl savo išskirtinės išvaizdos.
Mėlynosios balnapupės arbatos estetinės savybės suteikia galimybę patirti gėrimo vartojimo malonumą ne tik per skonį ar aromatą, bet ir per vizualinį poveikį. Spalvos kaita ir ryški mėlyna spalva sukuria tam tikrą magišką efektą, kuris gali nustebinti ir sužavėti. Šios arbatos vizualinis efektas dažnai siejamas su ramybe ir relaksacija, nes mėlyna spalva psichologiškai siejama su ramybe ir harmonija.
Tačiau vienas iš labiausiai intriguojančių mėlynosios balnapupės arbatos aspektų yra jos gebėjimas keisti spalvą priklausomai nuo pH lygio. Iš pradžių arbata yra ryškiai mėlynos spalvos, kurią suteikia augale esantys antocianinai – natūralūs pigmentai, kurie taip pat randami uogose ir kituose vaisiuose. Ši ryškiai mėlyna spalva yra ypatingai patraukli ir gali būti naudojama įvairiuose gėrimuose ir desertuose kaip natūralus maisto dažiklis.
Spalvos kaita prasideda, kai į arbatą pridedami rūgštūs ingredientai, tokie kaip citrinos sultys. Citrina padidina arbatos pH lygį, todėl mėlyna spalva pradeda keistis į violetinę arba net rožinę. Šis spalvos pokytis ne tik suteikia gėrimui įdomią estetinę savybę, bet ir sukuria galimybę eksperimentuoti su skoniu ir vizualiniu pateikimu. Pavyzdžiui, pridėjus sodos, spalva gali vėl grįžti prie mėlynos arba net pereiti į žalsvą atspalvį, priklausomai nuo pH korekcijos.
Ši spalvos kaita taip pat gali būti naudojama kuriant įspūdingus kokteilius ar kitus gėrimus, kuriuose gėrimo spalva keičiasi vartojimo metu. Tai padaro mėlynosios balnapupės arbatą ypač populiaria barų ir restoranų pramonėje, kur inovatyvūs gėrimai su spalvų kaita gali tapti patrauklia atrakcija klientams.
Mėlynosios balnapupės arbatos skonis ir aromatas
Nepaisant spalvų žaismo ir estetiško pateikimo, mėlynosios balnapupės arbata taip pat žavi ir savo skoniu. Ši arbata turi subtilų, švelnų skonį, kuris dažnai apibūdinamas kaip primenantis žoleles, žemiškas ar šiek tiek primenantis žirnių skonį. Jos skonis nėra intensyvus ar kartus, kaip kai kurių kitų arbatų, todėl mėlynosios balnapupės arbata dažnai yra naudojama kaip pagrindas kitų skonių išryškinimui.
Gėrimas gali būti praturtintas įvairiais priedais, tokiais kaip medus, citrina, imbieras, mėta ar netgi vaisių sultys, kurios suteikia papildomų skonio niuansų ir intensyvumo. Dėl savo švelnaus profilio, mėlynosios balnapupės arbata puikiai dera tiek su saldžiais, tiek su rūgščiais ingredientais, leidžiant vartotojui kurti savo skonio paletę.
Aromatas yra dar viena įdomi šio gėrimo savybė. Mėlynosios balnapupės arbata turi labai lengvą, beveik neutralų aromatą su vos juntamomis žolinėmis natomis. Ši arbata nėra tokia aromatinga kaip, pavyzdžiui, jazminų ar žolelių arbatos, tačiau tai gali būti privalumas, leidžiantis sukurti harmoningą mišinį su kitais aromatais. Kai kurie žmonės apibūdina šį aromatą kaip gaivų ir šiek tiek primenantį šviežią, ką tik nupjautą žolę. Aromatui sustiprinti ir pagilinti dažnai pridedami kvapnūs priedai, tokie kaip citrina, mėtos ar įvairios prieskoninės žolelės.
Mėlynosios balnapupės arbatos nauda sveikatai
Be to, kad yra labai estetiškai patraukli, mėlynosios balnapupės arbata taip pat pasižymi daugybe naudingųjų sveikatai savybių:
- Vienas pagrindinių šios arbatos privalumų yra didelis antioksidantų kiekis, kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamos žalos. Tai gali sumažinti uždegimą, pagerinti odos sveikatą ir sulėtinti senėjimo procesus. Be to, mėlynosios balnapupės arbata yra turtinga flavonoidais, kurie prisideda prie bendros sveikatos gerinimo ir imuninės sistemos stiprinimo.
- Priešuždegiminės savybės. Mėlynosios balnapupės arbata turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti uždegimą organizme. Tai gali būti naudinga esant tokioms būklėms kaip artritas ar kitos uždegiminės ligos. Dėl savo priešuždegiminių savybių, ši arbata gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir pagerinti bendrą organizmo sveikatą.
- Pagerina kognityvinę funkciją. Dar vienas svarbus mėlynosios balnapupės arbatos privalumas yra jos teigiamas poveikis smegenų veiklai. Tyrimai rodo, kad ši arbata gali padėti pagerinti atmintį ir kognityvinę funkciją, todėl ji dažnai naudojama kaip natūrali priemonė smegenų veiklai stimuliuoti. Arbatoje esantys junginiai, tokie kaip antocianinai, pagerina smegenų kraujotaką, o tai gali turėti teigiamą poveikį atminties ir dėmesio funkcijoms.
- Antibakterinės ir antivirusinės savybės. Mėlynosios balnapupės arbata taip pat turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurios gali padėti organizmui kovoti su infekcijomis. Tai gali būti naudinga stiprinant imuninę sistemą ir užkertant kelią įvairioms ligoms. Arbatos antibakterinės savybės gali padėti sumažinti bakterijų augimą burnoje, taip prisidedant prie geresnės burnos sveikatos.
- Poveikis nuotaikai ir stresui. Mėlynosios balnapupės arbata turi raminantį poveikį, kuris gali padėti sumažinti stresą ir nerimą. Arbata gali padėti atsipalaiduoti po įtemptos dienos, pagerinti miego kokybę ir suteikti bendrą gerovės jausmą. Kai kurie tyrimai rodo, kad šios arbatos vartojimas gali padėti reguliuoti nuotaiką ir sumažinti depresijos simptomus.
Kaip ruošiama mėlynosios balnapupės arbata?
Nors mėlynosios balnapupės arbata ruošiama įprastai, tačiau galite ją ruošdami žaisti spalvomis ir išmėginti įvairius priedus ne tik papildomam skoniui, aromatui, tačiau ir spalvinei gamai išgauti.
Ingredientai:
- 1–2 a. š. džiovintos mėlynosios balnapupės žiedų arba 5–10 šviežių žiedų;
- 250 ml vandens.
Paruošimas:
- Paruoškite indus. Į arbatinuką ar puodelį (idealu permatomą stiklinį) įdėkite mėlynosios balnapupės žiedus. Jei norite intensyvesnės spalvos ir skonio, įdėkite daugiau žiedų.
- Užpilkite karštu vandeniu. Užpilkite žiedus karštu vandeniu. Svarbu neplikyti tik ką užvirusiu vandeniu, kad išlaikytumėte geriausias arbatos savybes – vandens temperatūra turėtų būti apie 90–95°C.
- Palikite pritraukti. Leiskite arbatai pritraukti apie 5–10 minučių, kol vanduo įgaus intensyvią mėlyną spalvą. Kuo ilgiau palaikysite, tuo stipresnė ir intensyvesnė bus arbata.
- Nukoškite žiedus. Nukoškite arbatos žiedus, kad arbata būtų švari ir skaidri.
- Pasaldinkite pagal skonį. Jei norite, pridėkite medaus ar kito mėgstamo saldiklio. Maišykite, kol ištirps.
- Pakeiskite spalvą. Jei norite išgauti kitą spalvą, įspauskite kelis lašus citrinos sulčių. Arbata keis spalvą iš mėlynos į violetinę arba rožinę, priklausomai nuo citrinos sulčių kiekio. Sumaišius su erškėtrožių žiedais – gausite tamsiai raudonos spalvos arbatą.
- Patiekite. Arbata gali būti patiekiama tiek karšta, tiek šalta. Jei norite šaltos arbatos, leiskite jai atvėsti ir pridėkite ledo kubelių.
Papildomi patarimai:
- Jei norite dar įdomesnio skonio, galite pridėti imbiero, mėtos lapelių ar netgi vaisių, tokių kaip obuoliai ar apelsinai, kurie suteiks papildomų skonio niuansų.
- Mėlynosios balnapupės arbata puikiai tinka kokteiliams – galite naudoti ją kaip pagrindą įvairiems alkoholiniams ar nealkoholiniams gėrimams.
Pasimėgaukite savo unikaliu, ryškiai mėlynu gėrimu, kuris ne tik atgaivins, bet ir nustebins savo spalvų žaismu!
Ar visiems mėlynosios balnapupės arbata yra saugi?
Nors mėlynosios balnapupės arbata turi daug naudingųjų savybių, svarbu vartoti ją saikingai. Kai kurie žmonės gali būti alergiški arbatą sudarantiems junginiams, todėl pirmą kartą ją vartojant rekomenduojama būti atsargiems. Taip pat svarbu nepamiršti, kad bet koks per didelis vaistinių augalų vartojimas gali turėti nepageidaujamų poveikių.
Nėščioms ar žindančioms moterims, taip pat žmonėms, vartojantiems kokius nors vaistus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju prieš pradedant vartoti mėlynosios balnapupės arbatą.
Šaltiniai:
- https://www.netmeds.com/health-library/post/blue-tea-unbelievable-health-benefits
- https://www.healthline.com/nutrition/butterfly-pea-flower-benefits
- https://www.healthline.com/nutrition/blue-tea
- https://www.medicinenet.com/8_health_benefits_of_blue_clitoria_ternate/article.htm
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6546959/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva