Ar dažnai prieš miegą skaičiuojate aveles? Vengiantys tokios situacijos, antroje dienos pusėje įprastai atsisako kavos ar kitokių stimuliuojančių gėrimų. Dauguma žino, kad vakarais nevertėtų gerti juodosios arbatos, tačiau ne visi susimąsto, kad tonizuojantį poveikį gali turėti ir žalioji, ulongo arba pu-erh arbata. Tačiau tai nereiškia, kad vienintelis saugus variantas yra močiučių išgirtas šiltas pienas (kuris toli gražu ne kiekvieną skrandį nuteikia ramiam nakties miegui). Arbata yra vienas geriausių būdų kokybiškam atsipalaidavimui vakare – jei tik žinote, kurią rūšį geriausia rinktis.
Pasiflorų arbata
Lietuviškai ausiai tai gali nuskambėti kaip išties egzotiškas variantas – juk pasiflora auga tik Amerikos žemynuose, o mes savo pievose turime pakankamai laiko patikrintų valerijonų. Tačiau pastarasis augalas tikrai nėra priimtinas kiekvieno skoniui, ką jau kalbėti apie malonų arbatos ritualą. O štai rausvažiedžių pasiflorų žolės arbata ne tik prilygsta valerijonui, bet ir kai kuriais aspektais pralenkia. Pasiflorų arbata plačiai naudojama mažinti nerimui, jautrumui, padėti užmigti bei kontroliuoti kylantį kraujospūdį. O kai kas teigia, kad ji pasižymi ir puikiomis skoninėmis savybėmis.
Raudonoji arbata (rooibos)
Puikaus skonio gėrimas kilęs iš Pietų Afrikos aukštikalnių. Ji visiškai neturi kofeino, labai mažą kiekį taninų, todėl vakarais šia arbata galima mėgautis į valias. Be to, tai yra tikras antioksidantų užtaisas, kuris papildys jūsų organizmą tiek reikalingais vitaminais, tiek per dieną prarastu magnio, cinko ir kitų mikroelementų kiekiu. Jei jums pabodo įvairios žolelių arbatos, tuomet rooibos bus puikus pasirinkimas. Jos sodrus ir gaivus skonis nepalieka abejingų.
Medaus krūmo arbata
Taip, ji yra aukščiau aprašytos rooibos giminaitė, tačiau nors ir dažnai painiojamos, tai yra skirtingos augalų rūšys. Medaus krūmo arbata kilusi iš tų pačių Pietų Afrikos vietovių, taip pat neturi kofeino ar kitokių stimuliuojančių medžiagų. Šioje arbatoje gausu priešuždegiminėmis savybėmis garsėjančių flavonoidų, bei kitų naudingų elementų randamų raudonojoje arbatoje. Didžiausias jų skirtumas slypi skonyje – medaus krūmo arbata pasižymi gėliškomis, džiovintų vaisių ir žinoma, medaus natomis. Išbandykite abi arbatas ir išsirinkite savo skonio favoritę.
Siauralapis gaurometis
Tai legendomis apipinta siauralapio gauromečio arbata, gaminama iš lietuviškose pievose augančių žolių. Svarbu pastebėti, kad geriausiomis savybėmis pasižymi tik fermentuoti gauromečio lapeliai, kuriuose randama ypač daug vitamino C. Užplikyta ji primena juodąją arbatą, tačiau neapsigaukite – nei skoniu, nei savybėmis jie nėra panašūs, mat gaurometis absoliučiai neturi kofeino. Mokslininkai jau ilgą laiką tyrinėja „stebuklingas“ šios arbatos savybes ir vieningai sutaria, kad jos sudėtis itin teigiamai veikia nervų sistemą ir miegą. Tad gerkite šios arbatos į valias, bet kuriuo paros metu.
Melisų ir ramunėlių arbatos
Ne veltui abi šias vaistažoles: melisą ir ramunėles sujungėme į derinį. Dėl savo panašių savybių jos neretai naudojamos kartu, dažnai jas rasite įvairiuose arbatų mišiniuose skirtuose tiek virškinimui, tiek miegui gerinti. O mes juk visai neprieštaraujame pagerinti ir kitas organizmo funkcijas miegodami, ar ne?
Dar vienas šio dueto privalumas išryškėja esant nedideliems galvos skausmams, kuriuos apmalšina antispazminės vaistažolėse esančios medžiagos. Sunki galva po dienos darbų? Neburkite iš ramunėlių, o užplikykite jas puodelyje.
Kaip teisingai vartoti arbatas miegui gerinti?
Geriausias vaistažolių poveikis atsiskleidžia jas užplikius ką tik užvirusiu vandeniu ir palikus pritraukti bent 10-čiai, o geriausia net ir 15-ai minučių. Tačiau jei jūsų tikslas yra tiesiog gardus arbatos puodelis, laikykite jas tiek, kiek rekomenduoja gamintojas, arba pagal savo skonį. Nepamirškite – jei niekada neragavote tam tikros arbatos, geriausia ją išbandyti dienos metu, kai galėsite netrukdomai įvertinti jos poveikį savo organizmui. Įsitikinę, kad šią arbatą toleruojate gerai, vartokite ir vakarais. Saldžių sapnų!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.